Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από ilias »

Ειναι κατι που σιγουρα σας εχει απασχολησει εστω και σα σκεψη ,μια κ ως γνωστο οι καιροι ειναι δυσκολοι.
Παρόλα αυτά ,,,ας κανουμε μια αναζητηση να δουμε που βρισκομαστε όλοι


Εννοείται και αιτιολογία


Εγω σαν πρωτη σκεψη μου ερχεται το ΜΤ 09 tracer λογω ανεσης απ οτι φαινεται και ομορφιας και τεχνολογιας
και σαν δευτερη το VFR 800 μια κ εχω παρακινηθει απο το συνηθη υποπτο ιδιωτικο dedective αστυνομο Σαινη,!!!


η μεγαλη αληθεια ειναι οτι τα φαζερια μας θεωρούνται πλέον παλιά μοντελα ,,,,μια κα ι ολα μα ολα βγαινουν με ενα σωρο ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα ,,,,


αντε παιρνετε σειρα ,,,, να πουμε και τιποτε
:/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ηλία άνοιξεςτόπικ για πολλές σελίδες...όχι αστεία.

αν άλλαζα/αλλάξω το fazer 600 s2,

οι σκέψεις μου είναι είναι 2 ειδών SS ή πάλι κάτι γρήγορο και τουρισταδικό (σίγουρα κάτι πιο γρήγορο απο αυτό που έχω)

α) R1 - GSXR 750 , διότι πολλές φορές μπαίνει ο διαβολάκος μου μέσα και το r1 μπορεί να θεωρηθεί μεγάλη αγάπη αλλά και το gsxr750 ένα ιδανικό όσον αφορά στήσιμο-χαρτογραφήσεις-γκάζια-κυβικά-τέλη-ασφαλειες

β) fz1 ή να ελπίζω για το επόμενο fz1.....

τα πηνία-βολάν ήταν κύριως λόγος που μέχρι τώρα δεν προχώρησα σε αγορά ρ1/φζ1 μέχρι τώρα. Πλέον με το δήθεν νέο βολάν ξαναμπήκε σαν σκέψη στο μυαλό μου, θεωρούνται παλιά μοντέλα πλέον και βλέπω οτι βγήκε το tracer (ωραίο μεν αλλά θα μπορούσε και καλύτερο - αν και με χαλάνε μονο τα 115hp & τα οργανα τύπου game boy ) Τα 115hp είναι καλά , αλλά μιας και η ανδρεναλίνη είναι αυτή που μετράει και η μοτο είναι κατι σαν χόμπυ , θα ήθελα κάτι παραπάνω...ελπίζω για τον νέο διάδοχο του φζ1 σε 1-2-3-4 χρόνια.... πάντως θαναι γιαπωνέζος...

Άβαταρ μέλους
fazeremalo
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ 07 Οκτ 2009, 00:55
Model: -
Τοποθεσία: λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από fazeremalo »

ας γράψω και εγώ μιας και είμαι στην φάση αυτήν:
έδωσα το fazer s2 και θα περάσω έναν χειμώνα χωρίς μοτόρι ..(ίσως με σκοτερ) για την αγορά ενός bmw gs 1200 adventure!! Οι λόγοι αρκετοί μερικοί εκ των οποίων : είναι πιο άνετο σε ταξίδια και θα με βολέψει καλύτερα στο ταξίδι που θέλω να κάνω..... Επίσης με το φζ έμπαινα συχνά σε πετρόδρομο - χωματόδρομο (και το σπίτι μου στο χωριό έχει 3 κμ χωματόδρομο ) οπότε κάθε καλοκαίρι άλλαζα ρουλεμάν τιμονιού και λάστιχα όποτε γύρναγα από χωριό και πιστεύω με το bmw θα είναι πιο άνετο για τέτοιου είδους κομμάτια.. πάντως το οδήγησα και είναι πολύ άνετο μηχανάκι.!!!

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

SoR_gr έγραψε: αν άλλαζα/αλλάξω το fazer 600 s2,
α) R1 - GSXR 750 , διότι πολλές φορές μπαίνει ο διαβολάκος μου μέσα και το r1 μπορεί να θεωρηθεί μεγάλη αγάπη αλλά και το gsxr750 ένα ιδανικό όσον αφορά στήσιμο-χαρτογραφήσεις-γκάζια-κυβικά-τέλη-ασφαλειες
πάντως θαναι γιαπωνέζος...
+1 σε αυτό και απο εμένα.
Πραγματικά μου έχει περάσει πολλές φορές απο το μυαλό αυτή η σκέψη, γλυκοκοιτώντας τα ρ1 του 07,08, που τα δίνουν στα 5.000-6000.
Πάντα ήθελα ένα ρ1, αλλά δεν ξέρω ακόμα αν βγαίνω οικονομικά για μια τέτοια κίνηση... :cry:

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από ilias »

αντε να ξυπναμε λεμε μας εχει φαει το φατσοββλιο ,,,,,,,,,,,,μιλατε μωρε 8) 8) 8)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από InversionOfControl »

αν δεν υπαρξει σωστη αντιμετωπιση στο θεμα των βολαν, σιγουρα δεν θα ειναι yamaha. :/abwave::)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από dimitrisfz »

συμφωνω με τον απο πανω,

ενω το MT-09 tracer εχει αρχισει να μου αρεσει και ισως θα το σκεφτομουν, μετα απο την αγορα δυο Fazer ενος 600 και FZ1 και τα δυο καινουργια (7,000+13,000), δυσκολα θα ξαναδωσω τα χρηματα μου για Υamaha, εκτος και αν πραξουν τα αυτονοητα για το βολαν ..... ειδαλως μεχρι τοτε FZ1 μεχρι να ξανασπασει το βολαν ή εκτος και αν βγει κανα Hondaki που να μαμει και σε εμφανιση!!

:/abwave::) :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από Tigrisss »

Μόλις αγοράσεις μία φορά ευρωπαικό, μετα δε ξαναπαίρνεις Ασιάτη. :D

MULTISTRADA και S1000 XR θα ήταν οι 2 επιλογές μου.

Ταιράζουν στο οδηγικό στυλ μου, καθως δε χωράω στα SS... :oops:

βέβαια, υπάρχουν και κατι γυμνά ducati και MV που πραγματικά είναι χάρμα οφθαλμων και ηδονής....
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από Solomon »

Για επόμενο εάν και όταν έχω 2 εναλλακτικές.
Το προηγούμενο duke 690 μετάχειρω φυσικά αν μπορώ ακόμη να το χαίρομαι για πολλούς και διάφορους λόγους.Εναλλακτικά αν δεν περισσεύει χρόνος κλπ υποχρεώσεις θα ήθελα ενα εργαλείο απ το milwaukee να το χω να το βλέπω να το γυαλίζω να το customαρω και να το βγάζω βόλτα 3 φορές το χρόνο...

Japan, mutlipurpose , ταξιδιάρικα, απειρα κυβικά και άλογα, είναι ωραία να τα έχει φίλος σου και να τα παίρνεις καμιά βόλτα που κ που(Χάρη σωστός; :mrgreen: )

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

εμενα με βλεπω να ξαναγυρναω σε HONDA μετα απο 15 χρονια...
yamaha,δεν με βλεπω να ξαναπαιρνω εκτος συνταρακτικου απροοπτου,καθως εκτος απο το εμφανησιακο(που τα θεωρω τα πιο ασχημα γιαπωνιαρικα μηχανακια),το ολο θεμα αξιοπιστιας και after sales διαχειρισης απο την εν λογω εταιρια,με εχει ξενισει...αρκετα...
οσον αφορα τα ευρωπαικα...ειναι μεγαλη κουβεντα και δεν θα την ανοιξω,και παρολη την ιταλιανικη καψουρα μου που ακουει στο ονομα ducati,δεν με βλεπω να την αποκτω...
suzukiα...ομολογω οτι δεν ειχα ποτε,και δεν ξερω αν θα επαιρνα,εκτος κι αν εβγαζε ενα πραγματικα ομορφο vstrom 1000,ή ενα τζιξι 750 που να με χωραγε...
kawasakiας απο κουνια,τα δοκιμασα και τα δοκιμαζω καθημερινα(την τζεσικα) και σε βολτες μονο(τον τζιμαρο),
αλλα ομολογω οτι η τζεσικα ειναι πλεον πολυ γρια για να βγαλω πραγματικα συμπερασματα,και τις λειπουν και ενα καρο πραγματα(φρενα-αναρτησεις-αλογα-400cc παραπανω)
και ο τζιμης ειναι υπερβολικα μεγαλο σε ιπποδυναμη και κυβικα μηχανακι,για να πεις οτι θα το φχαριστηθεις οσο δεν παει...τουλαχιστον σε διαδρομες που αρεσκομαι να τριγυρναω...

οποτε μαλλον η μαμα HONDA αποτελει μονοδρομο,και αν το νεο AFRICA TWIN ειναι σε διαστασεις και χαρακτηριστικα
σαν το πρωτοτυπο που παρουσιαστηκε φετος στο μιλανο...με βλεπω να καβαλαω ξανα το τεποζιτο με το χαρακτηριστικο σηματακι με τα φτερα...
την τζεσικα παντως δεν την δινω...
για τον τζιμη ακουω προτασεις απο του χρονου που θα βγει η καινουρια αφρικανα...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από Frezas »

Εγω δεν εχω να πω κατι.... ψωνισα φετος και ειμαι κατ΄ενθουσιασμενος απο την επιλογη μου!!! :mrgreen:

Η επομενη αγορα μου θα ειναι ολοσωμη εξατμιση..... μπας και με ακουνε στο δρομο, γιατι τωρα ειμαι αθορυβος και ξενερωνω και εγω που ειχα συνηθισει την Micron στο Φζ1.
show must go on....

Εικόνα

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από GrDreamer »

Για μένα το επόμενο θα γούσταρα να ήταν το καινούριο GSX1000f με το μοτέρ του gsxr και πιο τούρινγκ χαρακτήρα. Δηλαδή θα ήθελα να ακολουθήσω στα χνάρια του παλιού CBR600f. Πιστεύω ότι κάθεται γάντι για την χρήση που το θέλω. Αν θα είχα τα φράγκα θα έπαιρνα και ένα παιχνιδάκι για την πόλη. :)

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από InversionOfControl »

CHRISMORBID έγραψε: yamaha,δεν με βλεπω να ξαναπαιρνω εκτος συνταρακτικου απροοπτου,καθως εκτος απο το εμφανησιακο(που τα θεωρω τα πιο ασχημα γιαπωνιαρικα μηχανακια),το ολο θεμα αξιοπιστιας και after sales διαχειρισης απο την εν λογω εταιρια,με εχει ξενισει...αρκετα...
+1000... προσωπικη αποψη θα πρεπει καποιος να σκεφτει πολυ σοβαρα αυτη την παραμετρο, αν θελει να καταληξει σε γιαπωνεζικο (και καλα αξιοπιστο...παλια στο τεξας βεβαια...τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα).
Ειδικα αυτη την εποχη που τα 10-15 χιλιαρικα θεωρουνται πολλα για μια μηχανη (οχι οτι παλια ηταν λιγα αλλα τα δανεια τα μοιραζαν σαν διαφημιστικα και η αλλαγη μηχανης ηταν πολυ πιο ευκολη)...
Ειναι καθαρα στο χερι της yamaha, αν θα ανακτησει το χαμενο κυρος της ή θα προτιμησει να "γλιτωσει" μερικα ανταλλακτικα και παραλληλα να χασει πολλους νεους πελατες.
Τα μηχανακια δεν θα τα κραταμε 2-3 χρονια οπως την προηγουμενη δεκαετια αλλα 10...οποτε το after sale
παιζει πολυ μεγαλυτερο ρολο πλεον...ακουει η εταιρεια? ή βγαζει μονο selfies με ροσσι? :/abwave::)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από manos_mas »

αν εμενα ακομα Αθηνα , ελεγα να αλλαξω το fazer600 για FJR 2ης γενιας τα οποιας τα βρισκεις σε πολυ καλες τιμες και τα περισσοτερα ειναι σαν καινουρια

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Ποιό θα ήταν το επόμενο σας???

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει βέβαια αλλά με τα τωρινά δεδομένα, προσωπικά θεωρώ την καλύτερη επιλογή το νέο MT-09 Tracer! Κι εξηγούμαι (πάντα με το δικό μου σκεπτικό):

- Εντάξει.. τα 600cc αρκούν για το 90+% των περιπτώσεων, αλλά για το 100% θέλει 1000cc+.. αλλά ας μην είμαστε πλεονέκτες.. και το 95+% των περιπτώσεων καλύπτεται με ένα 750-1000 οπότε, 850cc είναι μπερκέτι.. επίσης πρέπει να έχει πάνω από 100hp .. κι έχει 115 ροπάτα κι ετοιμοπόλεμα..

- ο ανταγωνισμός τι λέει όμως; κανένα παρόμοιο μοντέλο από Kawa, κανένα από Suzi (τα 1000άρια δεν μετράνε) κι η Honda με το Crossrunner να είναι υποδεέστερο σε όλα.. η Ευρώπη; ξέχασέ την.. ιδίως από τιμές.. κι από aftersales; είμαστε σοβαροί που θα μπλέξουμε με Σα..κάκη - Θε..ράκη - Σφ..νάκη κλπ; έχουν στοκ νομίζετε; σημεία service; κι από τιμές ανταλλακτικών;.. Επίσης η τιμή καινούριου (κι αναλογικά πάει και μεταχειρισμένου) πρέπει να είναι κάτω από 10.000€.. Ε, είναι το μόνο που είναι: 9.600.. ολα τα υπόλοιπα είναι από 10 - 20Κ.. χαιρετισμούς.. και να πω ότι είναι από Ιταλία-Ισπανία κλπ; όλο made in Japan.. (ακόμα κάτι λέει αυτό)..

- το δικό μου το S2, αλλά κι όλα πριν το 2010 έχουν ελλείψεις, σε περιφερειακά & σχεδίαση που μας κάνουν να αισθανόμαστε φτωχοί συγγενείς.. μήπως στο Tracer έχουν κάνει οικονομία κι είναι το πιο φτηνό; Τουναντίον φίλοι μου: ABS στάνταρ, ΥΠΕΡπλήρη όργανα με customizing, ρυθμιζόμενη ζελατίνα & τιμόνι & σέλα, χούφτες, ηλεκτρόγκαζο, Led προβολείς & DRL με ρύθμιση χωρίς εργαλεία, κεντρικό σταντ, Tractiοn Control, 3 χάρτες ανάφλεξης, 18λιτρο ρεζερβουάρ, ανάποδα πιρούνια φουλ ρυθμιζόμενα, μοχλικό στο πίσω, 12V παροχή, έτοιμες βάσεις για πλαϊνές βαλίτσες.. τι του λείπει; ..

- Ε.. και τη ζελατίνα για προστασία την έχει.. και σ' ένα βατό χωματόδρομο θα περάσει χωρίς να κοπανιστεί το σύμπαν.. αλλά και πίστα θα μπει με αξιώσεις.. και ταξίδι θα πάει.. και οικονομικότατο (σχετικά με τα "δικά" μας) είναι, άσε που "χωράνε" κι οι μεγαλόσωμοι..

- Μην ξεχνάτε ότι το όνομα της λέσχης αλλάζει ευκολότερα από Fazerclub σε .. Tracerclub :mrgreen:

:/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες