Fazer 600 vs CBF 600

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nikolas_Fazer6
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 15 Ιουν 2012, 19:59
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Fazer 600 vs CBF 600

Δημοσίευση από Nikolas_Fazer6 »

Πρόσφατα με έφεραν σε επαφή χωρίς να το ζητήσω με έναν ιδιοκτήτη cbf 600 abs 05 καρμπιρατεράτο ο οποίος ψάχνεται για ανταλλαγή με το δικό μου. Ναι ναι ξέρω καμία σχέση το ένα μηχανάκι με το άλλο αλλά καθότι νέος στον χώρο αυτό είπα να το κάνω μια βόλτα μιας και ήταν μια από τις επιλογές μου πριν πάρω τη yamaha μου.

Παρατήρησα λοιπόν ότι μιλάμε για ένα πραγματικά all around μηχανάκι με ροπή πάντα και παντού, χωρίς φυσικά το νεύρο της δικής μου, αλλά παιχνιδιάρικο αρκετά και έτοιμο να σε πάει από στροφιλίκι μέχρι Autobahn Γερμανίας. Ολα βέβαια μέσα σε όρια με μια θέση οδήγησης σχεδόν αφ υψηλού και φρένα πολύ καλά για πόλη αν και οι αναρτήσεις ήταν ταλαιπωρημένες. Σε ανοιχτούς δρόμους λογικά θα θέλει να φυλάγεσαι σε απότομο σταμάτημα αλλά το συγκεκριμένο είχε και abs οπότε no big deal.
Στις εποχές που ζούμε και για την δική μου χρήση μου φάνηκε ωραίο εργαλείο κι έτσι χάζεψα λίγο στον γουγλη και είδα καταναλώσεις από 4,5λ/100 χλμ ενώ όλοι μιλούσαν για ελάχιστα κόστη συντήρησης (..ίσως δεν είναι τυχαίο το "Honda είναι δεν σπάει δε χαλάει").

Δεν λέω ότι θα το πάρω απλά θα ήθελα να ακούσω και κανέναν έμπειρο από εσάς που πιθανότατα να το είχε κάποτε ο ίδιος ή φίλος του.
ΣΤΙΣ 4 ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ... ΣΤΙΣ 2 ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ... ΣΤΗ 1 ΒΑΣΙΛΕΥΕΙΣ...

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 680
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Fazer 600 vs CBF 600

Δημοσίευση από manos_mas »

δεν θα κερδισεις τιποτα απολυτως απο μια τετοια αλλαγη ... τουλαχιστον το δικο σου το μηχανακι το ξερεις ... το αλλο δεν ξερεις τι θα σου βγαλει... ( καρμπυρατερ ???? τι ειναι αυτο πλεον... ) θες να τρεχεις για φουσκες , βελονες κλπ και να μην βρισκεις ακρη ?
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
Nikolas_Fazer6
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 15 Ιουν 2012, 19:59
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Fazer 600 vs CBF 600

Δημοσίευση από Nikolas_Fazer6 »

Καλά ναι τα ξέρω αυτά και δεν είμαι για τέτοια ανταλλαγή απλά ακούω γνώμες...

Άσε που μιας και έχουν αρχίσει να σφίγγουν οι κ@λοι δεν το ανταλλάζω εκτός αν το δώσω εντελώς.
ΣΤΙΣ 4 ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ... ΣΤΙΣ 2 ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ... ΣΤΗ 1 ΒΑΣΙΛΕΥΕΙΣ...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Fazer 600 vs CBF 600

Δημοσίευση από Solomon »

Για να μην ευλογαμε τα γενια μας μοναχα,καλο και αγιο το γιαμαχα,αλλα οχι οτι ειναι κ το κορυφαιο all round μηχανακι. Ειναι ενα πολυ καλο κ ποιοτικο σπορ τουρισμου με ελαφρως τονισμενη την σπορ πλευρα του χαρακτηρα του ελεω κινητηρα.

Στη κατηγορια του ειναι οτι "γρηγοροτερο" μπορεις να αγορασεις,χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι ολα τ αλλα ειναι για πεταμα

Προσωπικα,εχοντας αρκετη εμπειρια απο φιλους με 600 fazer κ GSR μου την ειχαν σπασει τρελα οι τζογοι στη μεταδοση του γιαμαχα. Αμα δε τα συγκρινεις μπορει κ να μην το παρεις χαμπαρι,αλλα κατεβα απο το ενα κ καβαλα το αλλο κ θα μονολογεις "γιατι μωρη yamaha!"

Η αυτο το κιβωτιο,που ετσι κ εισαι μαθημενος σε χοντα,καβαλας γιαμαχα βαζεις πρωτη κ λες δε μπορει κατι εσπασε..

Για το θεμα καρμπυρατερ,σιγουρα ειναι αρχαιολαγνεια δεν αντιλεγω,αλλα για να πετυχεις την ομαλοτητα στην αποδοση (ζητουμενο σε all rounder) που εχουν εξ ορισμου τα καρμπς πρεπει να προσπαθησεις πολυ κ μετα απο κανα δυο ανακλησεις(χαρακτηριστικη περιπτωση τα ΧΤ που ακομη κ σημερα 8χρονια μετα δεν δουλευουν στρωτα χαμηλα)ισως κατι γινει.

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που πολλοι παλαιοτεροι στο κλαμπ πινουν νερο στο ονομα του παλιου fazer,του καρμπυρατερατου.

Παντως ετσι για την εμπειρια θα θελα να παρω μια βολτα ενα τετοιο μηχανακι σε μια ορεινη διαδρομη

Προς αποφυγη παρεξηγησεων δε κραζω το fazer μια χαρα μηχανη ειναι κ εχει αποδειχθει επανειλλημενα ( κι απ τα χρονια του στη παραγωγη κ απο τις πωλησεις του). Απλα καποιες σκεψεις μου εκφραζω με καλη προθεση παντα

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fazer 600 vs CBF 600

Δημοσίευση από eddiekayak »

Nikola, δεν γνωρίζω ποιο Fazer έχεις (''απλό'' ή S2) αλλα νομίζω πως δεν υπάρχει σύγκριση.
Η Yamaha πήγε αρκετά μπροστά και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει σε όλα τα επίπεδα!
Την καινούρια version έτυχε να οδηγήσω στην Honda όταν περιμέναμε με τον πατέρα μου να παραλάβει το παπί του.
Όταν καβάλησα, ήταν τόσο ψηλά τα grip, τόσο ψηλά τα όργανα, ήταν τόσο μακρύ το ντεπόζιτο, σε σχέση με το fazer που νόμιζα πως καβάλησα ON-OFF.
Η πλάκα είναι πως έχει πολύ ωραίο κινητήρα, βελούδινο, γραμμικό, χωρίς σκαλοπάτι (πχ 6000σαλ) και το CBS παίζει και τον ρόλο του.
Δεν είναι τυχαίο πως πολλά περιοδικά αναφέρουν ότι είναι ένα μηχανάκι που προορίζετε για ανθρώπους όπου θέλουν να κάνουν το πρώτο βήμα σε μεγάλη μοτοσυκλέτα ή έχουν αφήσει το ''άθλημα'' και επιστρέφουν μετά από πολλά χρόνια!!
Υπάρχουν και τυπάκια στο Car που έχουν πάρει το καινούριο 1000άρι και ζητούν ανταλλαγή με FZ8 και FZ1.


Fazer και πάλι Fazer.
(Για την κατηγορία αυτή).
FZ8S
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nikolas_Fazer6
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 15 Ιουν 2012, 19:59
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Fazer 600 vs CBF 600

Δημοσίευση από Nikolas_Fazer6 »

eddiekayak έγραψε:Nikola, δεν γνωρίζω ποιο Fazer έχεις (''απλό'' ή S2) αλλα νομίζω πως δεν υπάρχει σύγκριση......

Έχω το μοντέλο 2006 με τους 98 που κατά την άποψη μου είναι από τα πιο κομψά μηχανάκια της αγοράς χωρίς πολύ άγριες γραμμές όπως το FZ8 να μαρτυρούν τι μπορεί να κάνει(χάνει κατά κράτος το CBF). Μιλάμε όμως για ποιότητα κατασκευής άλλου επιπέδου, μηχανάκια που αν τα σέβεσαι σου κράτανε μια ζωή (βλ. Astrea).

Φυσικά και δεν θα το αντάλλαζα, συζήτηση κάνουμε, ούτε θέλω να επηρεάσω -όχι ότι μπορώ- κανένα. Απλά πάνω από τις 7.000 σ.α.λ, γιατί να αργεί να ξυπνήσει όταν εγώ θέλω να πάω σβέλτα κάπου μέσα στην κίνηση?? Όχι ότι θα με περνούσε το cbf αλλά σίγουρα θα είχε άλλη ελαστικότητα.
Ίσως ζητάω γραμμικότητα από FZ8 και πάνω που θα βρω σε αμπέλια που η τσέπη μου δεν αντέχει... Τι να πω, μάλλον πρέπει να πάρω και μια πάπια για εδώ μέσα η ακόμα πιο σωστά να μάθω να οδηγώ καλύτερα και να ξεπεράσω το μουγκρητό των ρεπρίζ μου :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
ΣΤΙΣ 4 ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ... ΣΤΙΣ 2 ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ... ΣΤΗ 1 ΒΑΣΙΛΕΥΕΙΣ...

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Fazer 600 vs CBF 600

Δημοσίευση από Frezas »

εχω οδηγησει το cbf600 σε εθνικο δίκτυο, και τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα, μου φανηκε απλα σα μεσο μετακινησης, ικανοποιητικο. Δε μου εδειξε πουθενα οτι θα με εκανε να ευχαριστηθω την οδηγηση.
Πολυ M*****Σ αναρτησεις, ψηλο τιμονι, ψηλη ζελατινα, πιο πολυ σε on/off, παρα σε street.

Προσωπικα δε θα το προτιμουσα.......
show must go on....

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες