Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Απάντηση
Manos_her
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 23 Μάιος 2019, 00:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Δημοσίευση από Manos_her »

Καλησπέρα σε όλους καταρχάς.Τις τελευταίες δύο ημέρες ξεκίνησε η μίζα να δυσκολεύεται να γυρίσει κάθε φορά αυτές τις 3-4 φορές που έβαλα μπρος ακουγόταν και πιο αδύναμη μέχρι σήμερα που τελικά δεν πήρε.οταν δοκίμασα τελευταία φορά να βάλω μπροστά ακούστηκε ίσα ίσα αδύναμα και σταμάτησε έσβησε το καντράν και ξανά άναψε.τσεκαρα τη μπαταρία και μου δείχνει στις ενδείξεις ότι θέλει φορτισμα αλλά δεν δείχνει αν τα έχει φτύσει ή όχι.υπαρχει περίπτωση να τα έφτυσε η μπαταρία ή μήπως δεν φορτίζει για κάποιο άλλο λόγο? Την μηχανή την χρησιμοποιώ συχνά δεν κάθεται αλλά είχε καιρό να βραχεί και βραχηκε σε αυτό το διάστημα δεν ξέρω αν έχει να κάνει...είναι fz1 η γυμνή του 2008 η επετειακή...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Δημοσίευση από Solomon »

Μπορείς να επισκεφθείς κάποιο συνεργείο για να την μετρήσουν κ να σου πουνε αν όντως πέθανε σαν μπαταρία ή απλά θέλει φόρτιση.

Αλλά επειδή οι μπαταρίες δεν ξεφορτιζουν επειδή βράχηκε η μηχανή, μάλλον πας για αλλαγή

Manos_her
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 23 Μάιος 2019, 00:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Δημοσίευση από Manos_her »

Την ξαναεβαλα τη μηχανή σήμερα μπροστά και μετά από ένα χιλιόμετρο άρχισε να αναβοσβηνει το μπροστινό φανάρι και μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Δημοσίευση από SoR_gr »

Απο βολαν, πως τα πας?
Φορας το νεου τυπου της γιαμαχα?
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Manos_her
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 23 Μάιος 2019, 00:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Δημοσίευση από Manos_her »

Όταν την αγόρασα μεταχειρισμένη μου είχε πει ότι φορούσε το ενισχυμένο αλλά λόγω άγνοιας δεν το έψαξα περαιτέρω...αν ήταν το βολάν η μηχανή θα πήγαινε ρε συ? Φορτισα τη μπαταρία και μετά από 4 χιλιόμετρα πάνω κάτω μου άναψε λαμπάκι κινητήρα πάλι με το error 46 που σημαίνει ότι δεν πάει ρεύμα στους πολλαπλασιαστές απ'ότι είδα.... μέτρησα με πολύμετρο τον ανορθωτη και δεν βγάζει καθόλου ρεύμα από την έξοδο 000...αύριο θα μετρήσω και τα καλώδια από τα πηνία προς τον ανορθωτη να δω τι δείχνει...η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να πιστέψω ότι είναι το βολάν....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Δημοσίευση από jskf16 »

code 46 = πηνια/βολαν

Manos_her
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 23 Μάιος 2019, 00:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Δημοσίευση από Manos_her »

Έχετε δίκιο κύριοι δεν άντεξα το άνοιξα και αντίκρισα κι εγώ ότι έβλεπα στις φωτογραφίες μέχρι σήμερα...ας προστεθεί άλλος ένας στους παθόντες και εβιβα μου
Μήπως γνωρίζετε από που μπορώ να βρω βολάν το ενισχυμένο σε καλή τιμή?

bak76
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 01 Νοέμ 2019, 23:05
Model: FZ1
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Δημοσίευση από bak76 »

Εγώ το είχα πάρει από δω https://www.kfm-motorraeder.de/cms/en/g ... H814500000. Αλλά κάποιους μήνες πριν μου είχε βγει 330 με τα μεταφορικά. Τώρα βλέπω το ακριβυναν. Πάντως το βολάν ήταν εντάξει και ήρθε γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Δημοσίευση από SoR_gr »

Νομιζω παιζει στα 360 περιπου αλλα δν ξερω λεπτομερειες. Καλο θαταν να γινει καλη δουλεια. Πχ αλλαγη κ ρουλεμαν φλαντζα, καθαρισμο ελαιολεκανης...


Μλκια που πιστεψες οτι ειχε το νεου τυπου.. Αντε με το καλο να την επισκευασεις!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Manos_her
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 23 Μάιος 2019, 00:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία ή κάτι άλλο?

Δημοσίευση από Manos_her »

Ευχαριστώ πολύ παίδες για τη βοήθεια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες