Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Απάντηση
giokal
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 30 Μάιος 2019, 02:46
Model: Other
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από giokal »

καλησπερα παιδια. Κατοχος tdm900 σκεφτομαι την αλλαγη σε fz1 fazer και επειδη πολλα εχς διαβασει για τα μοντελα του 07 θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τα κομμενα πλαισια. Σχεδον οσα μηχανακια υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο car και στο budget μου ειναι του 07 (ασχετα αν τα χαρακτιριζουν 08), οποτε θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση : Μηχανακια με 30-40-50000 χλμ αν ηταν να τους ειχε βγαλει θεμα το πλαισιο θα το ειχε βγαλει η παιζει να βγει και αργοτερα?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από SoR_gr »

νομίζω θα το είχαν βγάλει σε αυτά τα χλμ.
Μπορεί να το είχαν βγάλει και να τα κόλλησαν. με καλούς μαστόρους κάνεις καλλιτεχνικές δουλείες και δεν θα το καταλάβεις.

άλλα μπορεί να την άκουσαν και να ράγισαν απο χαζοπτώση...

εσύ κάνε τους ελέγχους που πρέπει σε γιαμάχες, ερεύνησε το και με τον αριθμό πλαισίου όσο μπορείς... και βλέπεις....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

giokal
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 30 Μάιος 2019, 02:46
Model: Other
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από giokal »

Πως ξεχωρίζω τα μηχανάκια αν είναι 07 08 09? Έχω διαβάσει και έχω μιλήσει και από κοντά με κατόχους και παίρνω διαφορετικές απαντήσεις. Π.χ ένας μου είπε ότι έχει μηχανάκι 08 αλλά είναι με μαύρο μοτέρ.


giokal
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 30 Μάιος 2019, 02:46
Model: Other
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από giokal »

Θα το ψάξω σε άλλα ποστ. Κάτι ακόμη.... Με τα ελατήρια και τα διαφορετικά χρώματα (κόκκινο γκρι κτλ) τι παίζει? Έχουν κάποια διαφορά? Δηλώνει έτος παραγωγής? Ευχαριστώ

giokal
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 30 Μάιος 2019, 02:46
Model: Other
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από giokal »

Όσο έψαξα δε βρήκα κάτι σχετικά με τα διαφορετικά χρώματα στο πίσω ελατήριο! Ξέρει κανείς να μου ποια ποια η διαφορά μεταξύ χρωμάτων και αν υποδηλώνει χρονολογία παραγωγής της μηχανής? Π. Χ βλέπω μοντέλα 2007 αλλά να εχουν γκρι αλλά κόκκινο. Το ίδιο και μοντέλα 2008.

junior
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ 2015, 21:02
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από junior »

Το κόκκινο είναι λίγο ποιο σκληρό από το γκρι

giokal
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 30 Μάιος 2019, 02:46
Model: Other
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από giokal »

Αυτή είναι η μόνη διαφορά η έχει να κάνει και με το έτος κατασκευής της μηχανής? Ξέρω για παράδειγμα στο TDM που έχω τα 2005 φοράνε κίτρινο ελατήριο, τα 2007 κόκκινο κτλ. Εδώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο? Έχω μπερδευτεί με τις αγγελίες που υπάρχουν γι αυτό ρωτάω

junior
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ 2015, 21:02
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από junior »

Έχουμε 2 fz1 του 2007 το ένα φόραγε γκρι και το άλλο κόκκινο τι να σου πω τώρα.. Την διαφορά σου την είπα

Άβαταρ μέλους
tzarot
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 02 Αύγ 2019, 22:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από tzarot »

Καταρχήν, συμφωνώ με τα όσα έχουν γραφεί σχετικά, δηλαδή:
- 06 ασημί μοτέρ χρυσά πηρούνια,
- 07 μαύρο μοτέρ χρυσά πηρούνια,
- 08 ασημί μοτέρ μαύρα πηρούνια.

Επειδή πολύ πρόσφατα έκανα κάτι ανάλογο (FZ1 '08), θα σου έλεγα να ξεκινήσεις πρώτα με το να βρείς ένα συνεργείο του οποίου τον/ους τεχνικούς εμπιστεύεσαι, και μετά να τους πας 3-4 FZ που θα βρείς, και νομίζω ότι έτσι θα ξέρεις σε ένα καλό βαθμό το τι ακριβώς παίρνεις.
Εννοείται ότι κοιτάς να βεβαιωθείς ότι έχει αλλαχτεί το βολάν με ενισχυμένο και αφαιρείς απο την τιμή του πωλητή ότι χρειάζεται το μηχάνημα, λάστιχα, τακάκια κλπ...

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από fazernick »

Κανε υπομονη το δικο μου εχει απο ολα και παει για πουλημα ::)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από jskf16 »

tzarot έγραψε:
Δευ 05 Αύγ 2019, 14:32
Εννοείται ότι κοιτάς να βεβαιωθείς ότι έχει αλλαχτεί το βολάν με ενισχυμένο και αφαιρείς απο την τιμή του πωλητή ότι χρειάζεται το μηχάνημα, λάστιχα, τακάκια κλπ...
Χωρις παρεξηγηση (διαβαζουν και νεα παιδια).....απο που και ως που θα πεις εσυ στον αλλο τι να κοψει και απο που?
Εσυ κοιτας κατι που σε ενδιαφερει κανεις τις ερωτησεις σου, τσεκαρεις οτι μπορεις και απο εκει και περα οπου φτανει η τσεπη σου , ΔΕ ΛΕΣ ΕΣΥ ΚΟΨΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ , δε ξερεις καν ο αλλος αν εχει ηδη κατεβασμενη τιμη στο δικο του μυαλο.Αν δε σου αρεσει κοιτας αλλο μηχανακι, δοξα το θεο η αγορα γεματη.Αλλα αυτο που περιγραφεις δεν ειναι σωστο , μπορεις να το θιξεις-συζητησεις στο πωλητη αλλα απο εδω ο αερας που το αναφερεις ειναι καπως.

Οταν θα ερθεις στη θεση του πωλητη να θυμασαι αυτη σου την αποψη. Θα ερθω εγω ο αλλος ο χ ψ εν δυναμει αγοραστης και θα σου βρω να σου κοψω απο σημεια που δε φανταζεσαι :mrgreen:

Ετσι που το λες εσυ , λαστιχα τακακια βολαν κατεβαζεις τη τιμη στον αλλο 1000ευρω απο την αρχικη πωληση? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!

Άβαταρ μέλους
tzarot
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 02 Αύγ 2019, 22:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από tzarot »

Χωρίς επίσης παρεξήγηση, από τη στιγμή που αγοράζω, παζαρεύω. Νόμος της αγοράς. Ο "άλλος" αν θέλει πουλάει αλλιώς, ελεύθερη αγορά έχουμε, μόνος σου το είπες. Επομένως προφανώς και αν κρίνω ότι το προς πώληση αγαθό έχει φθορές, διαπραγματεύομαι την αξία τους με τον πωλητή. Τόσο απλά...

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μεταχειρισμενο fz1 fazer 07 και μετα!

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο εννοείτε ότι κ έχει φθορές.
Αν δεν θες να βάλεις το χέρι στην τσέπη για αναλώσιμα που μπορεί να χρειαστούν το επόμενο 6μηνο , 1 χρόνο τότε τα ακουμπάς και παίρνεις κούτα.

Μην τρελαθούμε δηλαδή, επειδή ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι που μέσο όρο πιάνει 4,500 ευρω και ειναι στα χαμηλα του μεσου ορου, αν θέλει λάδια και τακάκια ή έχει 2 χαζογρατσουνιες να το παζαρεψεις για να το πάρεις 4,300.

Απλά μετά ο πωλητής θα το βάλει 5,000 για να πάρει τα 4,500 και κάτι παραπάνω που θέλει αν είναι να αντιμετωπίζει τέτοιες καταστάσεις.
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες