Φίλτρο βενζίνης

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Φίλτρο βενζίνης

Δημοσίευση από savvas »

Σήμερα στα 36.500km είπα να καθαρίσω το φίλτρο βενζίνης...

1)
Εικόνα

2)
Εικόνα

3)
Εικόνα

4)
Εικόνα

5)
Εικόνα

6)
Εικόνα

Δεν είχα πολύ χρόνο, και δεν έβγαλα φώτο μετά το καθάρισμα.
Τα συναρμολόγησα, και έκανα μόνο στατική δοκιμή στην αποθήκη. Δεν βγήκα στο δρόμο, γιατί σήμερα έβρεχε.
Νομίζω ότι το μοτέρ, κάνει λιγότερο θόρυβο κατά το priming με το γύρισμα του κλειδιού...

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: Φίλτρο βενζίνης

Δημοσίευση από savvas »

Μες το μήνα, με "πούλησε" και η αντλία του (γέρικου Saxo) αυτοκινήτου, για 2η φορά (μετά από 7,5+χρόνια).
Πήρα κομπλέ αντλία-σώμα, aftermarket VDO (αουτς).
Τα 2 φίλτρα που έχει η αντλία (σώμα & μοτέρ) του αυτοκινήτου είχαν το ίδιο μαύρο χρώμα όπως της μοτο, αλλά δεν είδα καθόλου στερεά σκουπίδια, σε καμία.

Δεν φταίει πάντα η βενζίνη!!!
Αυτού του τύπου οι αντλίες, που είναι βυθισμένες στη δεξαμενή καύσιμου, δυστυχώς αυτοτροφοδοτούνται από... τα σκ**α τους...
Η σκόνη από τα καρβουνάκια του μοτέρ (τρόμπα), κυκλοφορεί μέσα στη βενζίνη και στη συνέχεια, να καθίζει στα φίλτρα. Για αυτό μαυρίζει και το σώμα της αντλίας.

"Ίδρωσα" μέχρι να ξεκουμπώσω τα 4 πολύ σφιχτά-σκληρά κλιπς! Φοβούμενος μην μου σπάσει το σώμα, και αυτή τη στιγμή η τρέχουσα αξία της είναι στα 610 ευρώ! Στων αυτοκινήτων που έχω ανοίξει, είναι πολύ πιο εύκολο, άλλωστε εκεί βρίσκεις πληθώρα aftermarket σε μάρκες και τιμές.
Τουλάχιστον, στο ebay έχει κυκλοφορήσει εκτός από το μοτέρ, και ανταλλακτικό aftermarket φίλτρο, με αρκετά όμως υψηλό κόστος.
(Ενδεικτικά, από Αγγλία 19λίρες +15μεταφ. +4% προμ. paypal, χονδρικά μας κοστίζει 40 ευρώ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης