Eλαττωματικό βολάν κ' ζημιά σε Fz1 2006+ / R1 (2004-2008)

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από ilias »

ωραιος ο σταθης ......κ κατατοπιστικος ,,,,,,,, :mrgreen: ,

μη με ευχαριστεις δεν εκανα τιποτε !!!!!!! :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από jskf16 »

Εμεις ευχαριστουμε Σταθη πραγματικα για το ενημερωτικο σου ποστ :!: :thumright:

Επισης προσεξα οτι ενα FZ1 του 2007 με το R1 του 2007 δινει ιδιο κωδικο και στο ροτορα(rotor assy) και στο στατορα (Stator assy/ stator Flywheel) , δηλαδη ολη η γεννητρια ειναι ιδια!

Προσωπικα δε σκαω ειλικρινα , αμα ειναι να σπασει ας σπασει δε θα σκασω ,....αλλα ας μη με ασφησει σε κανα δρακουλιαρικο μερος :mrgreen: <>1 και οι μαγνητες μη πανε σε κανα κινητηρα μεσα , κατ αλλα μια χαρα :mrgreen: :lol:
:/abwave::)

Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από Stamos »

Ενημερωτικά στην περίπτωσή μου το μηχανάκι δεν έχει πέσει ούτε μία φορά κάτω (που δεν μου φαίνεται και ιδιαίτερα λογικό κιόλας να χαλάει αυτό το βολάν, με αυτή τη λογική σε κάθε 10-20 λακούβες που θα πέφταμε στο δρόμο θα θέλαμε βολάν? :lol: ) και επίσης την μπαταρία την είχα από τότε που πήρα τη μηχανή, δηλαδή 4.5 χρόνια... Αυτό με το πλύσιμο δεν το κατάλαβα...
Επιπλέον η τάση που έδινε ήταν κανονική, την είχαμε μετρήσει 400χλμ πρίν το σπάσιμο.
Όπως σωστά αναφέρει ο jskf οι κωδικοί ρότορα-στάτορα είναι οι ίδιοι με το r1.
Άκρη δεν νομίζω να βρούμε με τη μοτοδυναμική, τουλάχιστον ας βάλουν την αλλαγή βολάν στα προκαθορισμένα σέρβις, πχ. στα 20000χλμ αλλαγή λαδιών, φίλτρου, μπουζί, υγρών και βολάν. :shock:
Παρ'ολα αυτά τα στοιχεία μου είναι στη διάθεση του φόρουμ, μία οργανωμένη προσπάθεια μπορεί εν τέλει να έχει κάποιο αποτέλεσμα.

ΥΓ. Καλού κακού ας έχουμε οι ιδιοκτήτες φζ ένα χιλιαρικάκι στην άκρη, ποτέ δεν ξέρεις...

Άβαταρ μέλους
Sub1911
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 15:10
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αμμόχωστος
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από Sub1911 »

τελος μηχανες που δεχονται ισχυρη πιεση πιεστικου λογω πλυσιματος στο εκει σημειο ειναι πολυ εφικτο να συμβει!!.Το ξαναλεω ειναι προσωπικες εκτιμησεις και ερωτηματα που εχω κανει σε φιλους και εχω παρει θετικες απαντησεις. ...jskf

Αυτό με το πλύσιμο δεν το κατάλαβα...stamos

δεν μπορειτε να φανταστειτε με ποση δυναμη φευγει το νερο απο το πιεστικο.μπορει να φανω υπερβολικος αλλα οταν εστιαζεις σε ενα σημειο στη μηχανη με το πιεστικο ειναι σαν να το χτυπας με σφυρι
Και το κορμί να λιώσει θα μπούμε στο Βαρώσι
Χώμα που περπάτησα, γη που νοσταλγώ, χώμα που μ΄ανάστησες ..Αμμόχωστος

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Stamos έγραψε:Ε
Άκρη δεν νομίζω να βρούμε με τη μοτοδυναμική, τουλάχιστον ας βάλουν την αλλαγή βολάν στα προκαθορισμένα σέρβις, πχ. στα 20000χλμ αλλαγή λαδιών, φίλτρου, μπουζί, υγρών και βολάν. :shock:
Αν βαλουν αλλαγη βολαν καθε 20.000 θα τους παρουν με τις πετρες ... επισης μπορει να εχουν και νομικο θεμα γιατι δεν θεωρειται αναλωσιμο οπως τα λαδια και η αλυσιδα.
Σκεψου να ακουγες για αλλαγη πηνιων στα 40 σαν προκαθορισμενο σερβις...θα παιρνες ποτε τετοιο μηχανακι?

Η μοτοδυναμικη σε καμια περιπτωση δεν προκειται να αλλαξει βολαν αν εχεις περασει εγγυηση ... θα πατανε παντα στο οτι περασες την εγγυηση.
Η μοναδικη ελπιδα ειναι να υπαρξει ανακληση απο yamaha το οποιο βλεπω τραβηγμενο..εκτος αν υπαρχουν πολλες αναφορες και απο αλλες χωρες...
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από Stamos »

Το ξέρω Κωστή, ειρωνικά το είπα! :D
Όντως πατάνε στην εγγύηση, δεν είναι θέμα καθαρά μοτοδυναμικής αλλά εργοστασίου. Αν από εκεί δεν παραδεχτούν ότι δεν είναι λογικό να σπάνε 3-4 στα 10 δεν υπάρχει μέλλον.

@sub
Όντως η πίεση είναι μεγάλη αλλά ρε παιδιά να χαλάει το βολάν? Σε λίγο θα ακούσουμε ότι μπορεί με το πλύσιμο να χρειαστεί ρεκτιφιέ! Από χαρτί είναι?
ΥΓ: Ε ρε να μας πάρει πρέφα κανένας ντουκατίστι τι συζητάμε...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από jskf16 »

Μην υποτιματε πραγματα και καταστασεις....το πιεστικο απαγορευεται δια ροπαλου σε οποιαδηποτε μηχανη/κινητηρα ή ηλεκτρονικο/ηλεκτολογικο υλικο!!

Μια μηχανη 230 κιλα με χ χλμ (ή και με μηδεν) οταν πεσει οι δυναμεις το που και πως μεταφερονται επισης μη το υποτιματε , δε ξερουμε πως μεταφραζονται πανω σε αυτην , και δε μιλαμε για αυτα που φαινονται.... αλλα καλο ειναι να εχουμε ανοικτο μυαλο και να τα σκεφτομαστε ολα!

Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από Stamos »

Παραθέτω απο το owners manual της yamaha:

Do not use high pressure washers or steam-jet cleaners since they cause water seepage and deterioration in the following areas: seals (of wheel and swing arm bearings, fork and brakes), electric components (couplers, connectors, instruments, switches and lights), breather hoses and vents.

Προφανώς δεν αναφέρει τίποτα εκτός από ηλεκτρικά, φλάντζες, αεραγωγούς. Και πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λογικό μηχανισμό με τον οποίο το πιεστικό, όσο και δυνατό να είναι, θα επηρέαζε τη λειτουργία ή και θα χαλούσε το βολάν, όσο ανοιχτό μυαλό και να κρατήσω. Για μένα προσωπικά είναι έξω από τα όρια της λογικής και φλερτάρει με τη μεταφυσική...

Όσον αφορά τα πεσίματα-χτυπήματα τα συζήτησα και αυτά με τον μηχανικό από τον οποίο μόλις γύρισα και όντως μπορεί να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα, στην περίπτωση όμως που έχει στραπατσαριστεί άσχημα από τη μεριά του βολάν. Τα απλά-στατικά πεσίματα είναι δύσκολο να χαλάσουν βολάν (γιατί πολύ απλά σε κάθε 10 γέρες λακούβες θα θέλαμε βολάν).

edit. Την ώρα που ήμουν συνεργείο έπεσε τηλέφωνο για σπασμένο βολάν σε r1... Μας έπιασαν νευρικά γέλια!

Άβαταρ μέλους
-figalos+
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 18 Οκτ 2009, 11:31
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από -figalos+ »

παντως δεν εχει να κανει με το μοντελο
μου ειπε μηχανικος οτι ολα τα βολαν ειναι ιδια για ολα τα μοντελα
τον ιδιο serial number
δεν ξερω αν ισχυει η αν καποιος το επιβαιβεωνει
εκτος αν το πε για να πουλησει (γιατι ειχε και μεταχειρισμενα και και καινουρια απο παραγγελια)
δεν ξερω.....
παντως θα ηθελα να μαθω αν.....
εχει να κανει το fering???????
λεω εγω τωρα....
λογω μεγαλων θερμοκρασιων που αναπτυσονται
που δεν παιρνει και πολυ ανασα με το κοστουμι ολο
αρχιζω και σκεφτομαι να το καταργω το καλοκαιρι......
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από jskf16 »

Προφανως stamo δε γνωριζεις τι σημαινει 100bar στο μισο μετρο , ο Sub1911 το ειπε τελεια , oπου οι πλυντηριαδες βαζουν και παραπανω bar και ποιο κοντα ριχνουν...το θεμα ειναι οτι ριχνουν οπου ναναι μια και εντελως ασχετοι.Αμα πας σε πλυντηριο που πλενουν μηχανες ζητα τους χαρτι περι ευθυνης λογω της πιεσης αν συμβει κατι , και εαν σου δωσει κανεις να μου γραψεις :mrgreen: ...θα σου πουν προσεχουμε , τη καλυβουμε , ριχνουμε απο μακρυα...ολα τα συναφη!!

Οι μηχανες/κινητηρες ποτε δε πλενονται με πιεστικο αν θες καταλαβετο , δεν υπαρχει κανεις λογος* να πλενονται με πιεση(*υπαρχει αλλα δεν ειναι της παρουσης) , ειναι βασικη αρχη.Δεν ειπαμε πουθενα οτι η ζημια του βολαν οφειλεται σε αυτο.....εκτιμαμαι καποιες καταστασεις/εμπειριες του καθ ενος και τις συγκεντρωνουμε και βλεπουμε τι μπορουμε να αποφυγουμε μπας και!! Και αυτο με τις λακουβες το ειπες μια , το ειπες 2 ....ή δε καταλαβαινεις ή κανεις πως δεν.Τι σχεση εχουν οι λακουβες ? Το ιδιο ειναι ?!!
Ο μηχανικος σου ξερει να μας πει πως μια δυναμη ? , εγω σου λεω απο στατικο πεσιμο , τι μπορει να επηρεασει εσωτερικα ..υποθετω πως οχι!!Χωρις να σημαινει βεβαια οτι θα εχει συμβει και κατι...οταν απογειωθεις εσυ με καμια 180αρα απο τη μερια του βολαν (για να στο λεω κατι ξερω), αλλα δε στραπατσαριστει τιποτα στην εκει περιοχη και μετα απο ενα μηνα σπασει το βολαν , πως το κρινουμε ? Για πες?....δυστυχως παλι δε ξερουμε!! Απλα μαζευουμε info οπως ειπα , προσωπικα δε ρωτησα ενα μηχανικο .....αλλα 15 αναβατες και καμποσους μηχανικους + 2 email στα κεντρικα ενα εδω και ενα εξω , ακομα δυστυχως περιμενω απαντηση!!

Το κατασκευαστικο λαθος ισως να ειναι και το ποιο πιθανο , αλλα και ολα τα παραπανω το εχει κανει ο δια :twisted: και εχουν συμπεσει!! Προχτες ειχαν σπασει 3 μαυρα 1000αρια γυμνα 06 , τα 2 ηταν ριγμενα απο τη μερια του βολαν , με δυνατη πτωση αλλα χωρις ζημιες....δε μιλαω για τα Χανια!!

Σου εσπασε , ξενερωσες οντως ειναι πολυ κριμα και το κατανοω ...αλλα αν δε μπορεις να το καταπιεις πουλα το....

Το αλλο με τις θερμοκρασιες , εχει να κανει με το λαδι , τα νερα του κινητηρα και ως ποιοτητα και στο ποσο καινουργια ειναι....

Alejandro
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ 21 Φεβ 2009, 00:48
Model: FZ1
Τοποθεσία: Κάπου εκει.
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από Alejandro »

Δέν είδα να αναφερθει πουθενά αν έχει βγάλει κάποιο κωδικό βλάβης ,ίσως με ένα κωδικο μέσο της F.I. (Fault
Isolation) να υπάρχει κάποια πρόληψη.



Τι εννοώ,σπάει το βολάν γίνεται ένα μπουρδούκλωμα εκει τρέχα γύρευε.Ρέυματα πάνε και έρχονται ,ηλεκτρόνια τρελά δεξια -αριστερά και ιπτάμενοι μαγνήτες.

Το καλύτερο που θα μπορόυσε να κάνει η εταιρία είναι να ρυθμίσει τον εγκέφαλο να το κοιτάει αυτό στον διαγνωστικό έλεγχο και να βαράει καμπανάκι ώστε να σε αναγκάζει να πάς να το καλωδιώαεις για λεπτομερή αναφορα της κατάστασης- βλάβης, την χήνα δέν νομίζω να την γλυτώσει κανενας μας (αν τύχει) απλά να προληφθει το πλήρες σακάτεμα του κινητήρα.

Αλλά πιστευεται οτι μπορει να γίνει αυτό μέσω της Μοτοδυναμικής ή της κάθε αντιπροσωπείας?

Θέλει κυνήγι και χρόνο αυτό ,αλλά είναι η μόνη λύση.

Επομένως αν πίασει αυτή η ενέργεια περνά ο καθένας απο μία αντιπροσωπεία (που λογικά θα συνοδευεται απο μία ανάκληση) περνά στον εγκέφαλο και μετά προσευχή.


Αλλίως ξεβίδωμα και οπτικό έλεγχο κάθε 10,000 Km ,λέω εγώ τώρα, και δέν ξεχνάμε την προσευχή.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από jskf16 »

Δυστυχως δεν υπαρχει κατι τετοιο , η γεννητρια εχει να κανει με το συστημα φορτισης και τη παροχη ρευματος σε ολη τη μηχανη.Η ecu να ρυθμιστει ειναι ανεφικτο το καταλαβαινεις , δε ξερω αν μιλας για το μελλον.Οπως επισης δε ξερω πως μπορει αυτο οντως να προληφθει , εκτος απο το κακο τροπο φορτισης που ειπαμε πριν πως ελεγχεται....αλλα δεν ειναι και απολυτα ασφαλης , επειδη στο συστημα φορτισης δεν ειναι μονη της η γεννητρια!

Το μονο διαγνωστικο απο οσο θυμαμαι περι ρευματος ειναι το 09 , οπου σου δειχνει τη ταση της μπαταριας ....

Απλα και στη εταιρια τι θα πεις ? Οτι εχετε πουλησει 1.000.000 Yamaha στην Ευρωπη και εχουν σπασει 800 βολαν σε yamaha.... ε και ??? :roll:

Alejandro
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ 21 Φεβ 2009, 00:48
Model: FZ1
Τοποθεσία: Κάπου εκει.
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από Alejandro »

jskf16 έγραψε:Δυστυχως δεν υπαρχει κατι τετοιο , :roll:
Γι αυτό λέγονται όνειρα θερινής νυκτώς.

Ορμώμενος με άλλα κριτήρια το είπα μήπως και αλλα δέν

Οπότε μένει το ξεβίδωμα και οπτικώς έλεγχος.Ευλόγησων.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από jskf16 »

:lol: ....αν δεν εχουμε εγγυηση!!
Παμε καθε Κυριακη στην εκκλησια
Παμε καθε 5.000 για οπτικο ελεγχο στο μηχανικο
Εχουμε οδικη βοηθεια
Εχουμε μαζεψει στην ακρη κανα φραγκο
Καλο ειναι να εχουμε και ενα 2ο 1000αρι καβατζα για ανταλλακτικα :lol: :lol:
....νομιζω οτι ετσι δε θα εχουμε προβλημα :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
killervolos
Δημοσιεύσεις: 488
Εγγραφή: Δευ 09 Μάιος 2005, 16:07
Model: FZ1
Τοποθεσία: Παντού
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από killervolos »

προφανως μιλαμε για κατι τετοιο http://cgi.ebay.com/ebaymotors/06-10-Ya ... ccessories και πακετακι αυτο http://cgi.ebay.com/ebaymotors/06-10-Ya ... ccessories

το μοντελο το εχουμε, την χρονολογια την εχουμε, τα χλμ τα εχουμε..... ελπιζω να εχω και την τυχη με το μερος μου!! +:Think=+::-k +:Think=+::-k

ο διαολος αυτος ειναι απο την αριστερη πλευρα νομιζω εε?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος killervolos την Κυρ 31 Ιούλ 2011, 20:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Carpe Diem

Θα μείνω πάντα ιδανικός κ ανάξιος εραστής,
των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων...

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης