Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Απάντηση
Vaggelisiord
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 18:49
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από Vaggelisiord »

Μετα απο ενα fz6 naked και εναν zx6r ninja του `08 ειπα να αλλαξω κατηγορια ( να αφησω το SS για κατι πιο ανετο) κ να κανω μια προαγωγη στον εαυτο μου σε 1000... ετσι εγινα νεος κατοχος ενός fz1 fazer. Το φουλαρισα κ μετα απο ακριβως 150χλμ αναψε η ρεζερβα. Τα χλμ έγιναν στο κεντρο της Θεσσαλονίκης που πηγα να παρω τη γυναικα κάποιες μέρες κ στον περιφερειακό Ευοσμο - Ανω Πόλη κάστρα που παω στο πατρικό μου κ για προπονηση. Οδήγηση νορμαλ χωρις ανοίγματα κ στον περιφεριακο με ταχύτητα 100-130.Ο προηγούμενος ειχε πειραγμενο το tps κ ο μαστορας μου ειπε πως το έφερε στα μανισια του με ενα κλικ πάνω. Το μηχανακι εχει πανω τελικο yoshimura κ φίλτρο k&n. Μηπως αναψε νωρις η ρεζερβα? Στα δικα σας ποτε περίπου αναβει σε τετοιες συνθήκες? ( σε εκδρομες κ με σταθερή ταχύτητα σίγουρα θα βγαλει παραπανω).

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από SoR_gr »

Βαγγέλη, το καλό με το φόρουμ είναι οτι υπάρχουν άπειρες πληροφορίες. Σε ότι απορία έχεις μπορείς να κάνεις μια γρήγορη ψακτική. καλό είναι να "συνεχίζει" η κουβέντα σε αυτά τα νήματα για να είναι όλα μαζί και συγκεντρωμένα.

στο παρακάτω νήμα γίνεται κουβέντα για κατανάλωση fz1.
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... z1#p238026


λίγο που το διάβασα στα ίδια όρια με εσένα κυμαίνονται -> 150-180χλμ αυτονομία.
διάβασα οτι είχες φζ6 και το ζχ6ρ αλλά εάν αγόρασες πρόσφατα το φζ1 , ίσως στις δοκιμές που έκανες να το οδηγούσες κάπως και να σου έβγαλε ~150χλμ πχ απότομα ανοίγματα ή να μην έκανες τις αλλαγές έτσι..ώστε να πετύχεις οικονομική οδήγηση
(όπως ο billex που καταφέρνει στο φζ1 να καίει λιγότερο απο φζ6 και να μην πατάει φρένο πουθενα :D :D )
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Vaggelisiord
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 18:49
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από Vaggelisiord »

Κατ αρχας σ ευχαριστω πολυ SoR_gr που μπηκες στη διαδικασία να βρεις κ να να μου ποσταρεις το ανάλογο θεμα που απανταει στο ερώτημα μου.οπως κ για τη προσωπικη σου τοποθέτηση. Εψαξα στο φορουμ πριν εκφρασω την απορία μου κ ζητησω τις απόψεις σας αλλα μάλλον δεν εψαξα τοσο καλα οσο θα επρεπε +:Think=+::-k αν κ νομιζω πως το δουλευα πολυ νορμαλ ισως να εκανα καποια λάθη μιας κ προερχομαι απο 600αρι αλλης κατηγορίας κ το fz1 εχει απο χαμηλα δυναμη εως η μερα με τη νυχτα σε σχεση με το ninja που το οδηγουσα τα τελευταία 4-5 Χρόνια...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από Solomon »

Επίσης πολύ σημαντικό είναι οι μετρησεις κατανάλωσης να γίνονται από γεμάτο ρεζερβουάρ ειδάλλως το έβαλα 15€ από λαμπάκι κ άναψε ξανά στα 132χλμ δε λέει τίποτα

Vaggelisiord
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 18:49
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από Vaggelisiord »

Καλα αυτο εννοείται..!!! Αλλωστε ειπα πως το φουλαρισα κ αναψε η ρεζερβα στα 150χλμ...οχι πως εβαλα το ταδε ποσο. :D :D

john8990
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 02 Απρ 2017, 21:30
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από john8990 »

Καλησπέρα φίλε μου η κατανάλωση που έχει εκεί είναι περίπου μέσα στην πόλη στα 150 με 160 χιλιόμετρα μπαίνει η ρεζέρβα!!!Εκτός μπαίνει γύρω στα 180!!

Vaggelisiord
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 18:49
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από Vaggelisiord »

John8990 σ ευχαριστω πολυ φιλε....επειδη μπήκαν 2 φορες χερια στο tps ήθελα να μαθω αν πλεον ειναι νορμαλ....γνωριζοντας φυσικα πως η ρεζερβα αναβει πολυ νωρις στο fz1. ( φυσικα παιζει ρολο κ το πως το πας κ που...γι αυτο εγραψα πως αυτα τα χλμ εγιναν κυριως σε πολη) κ παλι σ Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από SoR_gr »

Σημαντικο!!!! Να βαζεις καλη βενζινη! Καμια καλη 100αρα πχ...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από ilias »

Διαβάζεις το νήμα του theod που έστειλε ο Γιώργο-sor κ θα τ καταλάβεις ολα
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από dimitris pap »

Κατ αρχάς καλοταξειδος και να το χαρείς όσο πάει :D
Στο δικο μου όταν γυρίζει σε ένδειξη ρεζερβας, σε πορεια, έχει ακόμα περιπου 5 λίτρα μέσα! όταν ομως η μηχανή είναι στο πλαϊνό σταντ και ανοίξω διακοπτη, ο δείκτης βενζινης πάντα δείχνει λιγοτερο καύσιμο. και όταν ο δείκτης εχει μία η δύο μπαρες, τότε γυρίζει σε ένδειξη ρεζερβας!
Το δικό μου που είναι τελείως μαμά, στα εντός πόλης έχει κατανάλωση 7- 8 l/100, δλδ βγάζει 160-180 χλμ χωρίς τη ρεζερβα. στα εκτός έχει 6-7,5 l/100, με ταχύτητες από 100-140 και 4-6χιλ στροφες. Και δεν αλλάζει ιδιαίτερα και δικαβαλος και με τριβαλιτσο!
Αυτά με ήρεμο χέρι και ροή στη οδήγηση.
Τώρα αν το μοτερ γυρίζει πάνω από 7-8χιλ στροφες, εκεί ζητάει πολυυυυυ βενζινη.... Γύριζα πλακωμενος από Χαλκίδα μία μέρα, και είχα βάλει 10 l βενζινη για να γυρίσω Αθηνα.... ε, έδειξε ρεζερβα στα 70 χιλιόμετρα!! :D
Βενζινη βαζω πάντα100αρα από εκο η shell.
Λογικό ειναι το δικό σου που έχει τις βελτιώσεις του να ζητάει κάτι παραπάνω καυσιμο, αλλά νομιζω και μία καυσαναλυση θα δείξει αν χρειάζεται καποια ρύθμιση :)

jimpik7
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ 2016, 23:52
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από jimpik7 »

Καλοταξιδο...έχω ακριβώς την ίδια εξατμηση και φίλτρο kn. Μέσα στην πόλη μου βγάζει 200χλμ. Κ μετά μπαίνει ρεζερβα. Όλα έχουν να κάνουν με το δεξί μας χέρι. Είναι πολύ γλυκό τα fazer...κ λογικό είναι να μην είμαστε χαλαροι. Εκτός πόλης όταν ανεβαίνουν οι στροφές...άστα....Μην να ξεχνάμε..τα 150 άλογα θέλουν και φαγητό.

Άβαταρ μέλους
emerald
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 25 Νοέμ 2013, 15:21
Επικοινωνία:

Re: Απορια σχετικα με τη καταναλωση του fz1 μου

Δημοσίευση από emerald »

Θα συμφωνησω με τον jimpik7 και τη καταναλωση που γραφει.
Καποια στιγμη με πολυ γλυκο χερι και με υπολογισμο να μεινω πρεπει υποθετικα να εφτανα τα 280+χλμ.
Επισης οι καλες 100ρες βενζινες με 1-2 γεμισματα ισως πανε μακρυτερα απο το μεσο ορο που λεμε.
Το τεποζιτο πολλες φορες δειχνει οτι γεμιζει και παιρνει ακομα 1-1,5 λιτρο μεχρι και πανω απο την εσοχη για την απολυβδη(διαχωριστικο με τρυπες).
Με το καιρο θα μαθεις το πως πρεπει να οδηγειται οικονομικα και θα το ακους και στο δουλεμα του.
Αν το δικο σου εχει εξατμισεις,πειραγματα σε φιλτρα και ισως αλλη ρυθμιση στο ψεκασμο,πρεπει να το δεις σε σωστο συνεργειο.
Εγω βασικα επειδη θεωρω οτι τα 150 αλογα ειναι αρκετα,δε θελω να ξεφευγω απο εργοστασιακες ρυθμισεις αλλα ουτε και αλλαγες οπως εξατμισεις/φιλτρα που σιγουρα επηρεαζουν αποδοση και καταναλωση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες