Fz1 fazer η tiger1050 ?

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
no pain-
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 22:51
Model: Other
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από no pain- »

Καλησπερα στη παρεα σας παιδια καλως σας βρηκα . Το ονομα μου ειναι Γιωργος και ειμαι απο Μεγαρα 26 ετων .
Λοιπον στο θεμα μου θα ηθελα τη βοηθεια σας . Ειμαι κατοχος ενος gp 800 gilera και ηρθε η ωρα να αλλαξω ξανα κατηγορια (βαρεθηκα το γκαζι φρενο ) .
Ειμαι αναμεσα σε fazer 1000 μοντελο 2009 και triumph tiger 1050 επισεις 2009 .
Θελω τα φωτα σας για να κανω μια σωστη επιλογη .
Θα ηθελα να ξερω σχεικα με το fazer κατα ποσο βολικο ειναι σε σχεση με ενα tiger (η με tdm που ειχα πριν )ειδικα για το πισω ατομο . Το μηχανακι το εχω απλα για να πηγαινω στη δουλεια μου τα πρωινα (2χλμ αποσταση) και για βολτες μπανια το καλοκαιρι μαζι με τη γυναικα . Ολο το χειμονα αντε να κανω 300χλμ δηλαδη (δεν βγαινω ποτε με βροχη ) και το καλοκαιρι απο 3000-5000χλμ σε διαδρομη Μεγαρα-Αλεποχωρι(50χλμ) Μεγαρα-Κινετα(30χλμ) και ισως κανενα καλοκαιρι διακοπες . Απο θεμα καταναλωσεις ξερω οτι καιει αρκετα αλλα και το gp μου δεν καει και.λιγο (25€ 250χλμ με παρα πολυ χαλαρα το γκαζακι ) οποτε δεν εχω θεμα.με αυτο και απο σερβις οποιος εχει gp ξερει τη σημαινει καθε 3000χλμ 100αρια το λιγοτερο . Για αξιοπιστια δεν ρωταω ουτε καν γιατι ιαπωνας ειναι και εφοσον φοραει το μοτερ απο r1 ολα τα αλλα ειναι περιτα οτι ειναι ποιο αξιοπιστο απο το τιγρη δεν χρειαζεται να το ρωτησω. Ισως αν βγαζει καποιο στανταρ θεματακι θα ηθελα να ηξερα (πχ τα gp εχουν υεματακι με τη πεταλουδα γκαζιου )
Ευχαριστω εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από Vlasis »

πηνια-βολαν και πολαπλασιαστες. Απο κει και περα παρε αυτο που σου αρεσει πραγματικα!!!!!!!!!!! :/abwave::)

no pain-
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 22:51
Model: Other
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από no pain- »

Δηλαδη ολα βγαζουν αυτα τα θεματα η ειναι να σου κατσει το λαχειο ? Αυτο που με προβλημτιζει ποιο πολυ ειναι ποσο ανετο.ειναι για το πισω δηλαδη δεν θελω με τιποτα ο πισω να καθετε οπως σε ενα supersport

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από ilias »

οτι σου ειπε ο βλασης το φζ1 το ειχα τον τιγρη οχι

ωραια ειναι και τα 2 τα εχω οδηγησει και τα 2

αξιοπιστια και στα 2 ειναι υπο αμφισβητηση

κανε τεστ και στα 2 πριν καταληξεις καλημερα καλη συνεχεια !
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από Solomon »

Και abs μη το ξεχνάμε αυτό. Κ αυτές οι βλάβες που σου λέμε είναι στανταρακι στο χιλια. Καταλήγει ψυχοφθορο να περιμένεις τι κ πότε θα σου σκάσει. Εάν σκεφτεις το 600 είναι μακράν μακράν καλύτερο value for money ασπαστο κ απροβληματιστο. Κ βολικό για συνεπιβατη. Γενικά για συνεπιβατη είναι προτιμοτερες οι ενιαιες σελες.για τον τίγρη δε γνωρίζω αλλά προσωπικά το γουστάρω σα μηχανάκι.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από InversionOfControl »

no pain- έγραψε: Για αξιοπιστια δεν ρωταω ουτε καν γιατι ιαπωνας ειναι και εφοσον φοραει το μοτερ απο r1 ολα τα αλλα ειναι περιτα οτι ειναι ποιο αξιοπιστο απο το τιγρη δεν χρειαζεται να το ρωτησω. Ι
Νομιζεις... στην πραγματικοτητα αυτη τη στιγμη το tiger ειναι σαφως πιο αξιοπιστο.
Ολα τα fz1 θα βγαλουν προβλημα στο βολαν και τα περισσοτερα βγαζουν και στους πολλαπλασιαστες.

Το κοστος του βολαν ξεκιναει απο 450(μονο το ανταλλακτικο)..500+ με εργατικα και αν σου κατσει και πηνια μαζι πλησιαζεις το 1000αρικο.
Οποτε αν παρεις fz1, φροντισε να εχει το καινουργιο βολαν.-
Αυτο θα πρεπει να το σιγουρεψεις... ειτε με αποδειξη/τιμολογιο στο ονομα του κατοχου ειτε αν το ανοιξεις
και το δεις με τα ματια σου. Σε καμια περιπτωση μην παρεις με παλιο βολαν γιατι ειναι σιγουρο 1000%
πως καποια χιλιομετρα μετα οχι μονο θα ψαχνεσαι για ανταλλακτικο αλλα παιζει να σου βγαλει
προβλημα και στα πηνια.

Επισης να γνωριζεις πως πολλα fz1-fz8-r1(04-08) πωλουνται μετα απο βλαβη στο βολαν και εχοντας βαλει πανω
καποιο μεταχειρισμενο παλιο.

Προσωπικα το tiger δεν μου αρεσει (ειναι onoff και αυτη την κατηγορια δεν την γουσταρω καθολου) αλλα
μεταξυ των 2 που θετεις θα διαλεγα το tiger:
1) ειναι πιο αξιοπιστο
2) ειναι πιο ξεκουραστο για τον συνεπιβατη και ταιριαζει στη χρηση που θελεις να κανεις

και να το πω αλλη μια φορα...αν επιλεξεις fz1/fz8 προσεξε να εχει το καινουργιο βολαν :/abwave::)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

no pain-
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 22:51
Model: Other
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από no pain- »

Πολλα προβληματα βγηκαν στη φορα για το fz1 και αρχιζω και το ξανασκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα ... τη χρονολογια αλαχτηκαν τα βολαν και τα πηνια ? Δηλαδη θελω να πω βελτιοθηκαν και δεν εχουν προβλημα πλεον η παιζει να βγαλουν και καινουρια ξανα προβλημα αν καποιος τα εχει αλλαξει ???
Πειτε μου και κανενα καλο λογο που θα αγοραζε καποιος ενα fz1 ? Και αν το αποφασιζα θα ηταν καλυτερο να επιλεξω απο πιας χροβολογιας και μετα για να μην εχω θεματα ???

Την on-off κατηγορια τη ξερω απο το tdm και απο ενα varadero που ειχε ενας φιλος και το επερνα αρκετες φορες .... απλα το σκεφτομαι για το fz1 για να αλλαζα κατητορια (βαρεθηκα τα δυκιλιδα-αργοστροφα )

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από Tigrisss »

Παλικαρι το 2015 δεν υπαρχει κανενας καλός λόγος για νσ αγορασει καποιος fz1.
Ειδικά εσυ, για τη χρηση που λες οτι κανεις...
Μη ψαχνεις χρονολογίες..απο τα προβληματα που σου ανεφεραν τα παιδια, δεν εγινε καμία ανακληση ποτέ..αρα μεχρι τότε που εβγαινε, το ιδιο ηταν.

Δεν υπαρχει πλέον αξιοπιστο μεταχειρισμενο μηχανακι. Ολα ειναι ρισκο...εφοσον ειναι εκτός εγγυησης.
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

no pain-
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 22:51
Model: Other
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από no pain- »

Ευχαριστω πολυ παιδια ... δεν το περιμενα και το τοσο χρεπη και να μην εχει πει ενας καλο λογο .. απορο τοτε για ποιο λογο εχεται αγορασει τετοια μηχανακια . Καλες βολτες στη παρεα σας απροβληματιστες λοιπον σε ολους αφου εχεται μπλεξει με τετοια μηχανακια ..

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από dimitrisfz »

XAXAXA...ειδες τι παθαμε?

η αληθεια και οι λογοι που καποιοι αγορασαμε εν ετη 2006-2009 FZ1 ηταν κυριως το οτι μας αρεσε εμφανισιακα σαν μοτο, το γκαζι, η υποτιθεμενη αξιοπιστια και το γενικοτερο all around που προσφερει, μιας και μπορεις να κανεις σχεδον τα παντα πολυ καλα.

απο εκει και περα με την παροδο του χρονου και με βαση τις ζημιες σε αρκετα μηχανακια διαψευτηκε πανηγυρικα το θεμα αξιοπιστιας ειδικα στο θεμα βολαν, μιας και η ιδια εταιρεια εβγαλε το βελτιωμενο βολαν τον ιουλιο του 2014.

Αρα αν πας για FZ1 και εχει αλλαξει βολαν να τσεκαρεις οτι εχει αλλαχθει μετα απο τον 7/2014 και να ζητησεις παραστατικο που αναφερει τον κωδικο, ετσι ωστε να εισαι σιγουρος οτι ειναι το νεο βολαν ή κατεβασε την τιμη 500€ για να το αλλαξεις εσυ προληπτικα.

Δυστυχως η Yamaha, εκανε την παπια στο συγκεκριμενο θεμα, οποτε οποιος παθει τη βλαβη το πληρωνει μονος του.

Μετα που λες ερχεται σε 2η φαση το θεμα με τους πολλαπλασιαστες (110€/κομματι) μιας και οποιος ηθελε το μηχανακι του καθαρο και το επλενε με πιεστικο, μετα απο καποια πλυσιματα, αρχισαν οι αρυθμιες μεχρι το τελικο σταδιο που τα κακαρωνε ενας ενας, με το αντιστοιχο κοστος... η λυση ειναι απλη... το πλενεις με φροντιδα και προδερμ και δεν σε απασχολει το θεμα πολ/στη.

εχει και κατι αλλα μισκρουτσικα θεματακια, αλλα ειναι κυριως λογω χρησης/χλμ και οχι βλαβης.

ειναι δυσκολο για τους κατοχους να "θαβουν" το ιδιο τους το μηχανακι, αλλα οφειλουμε να προειδοποιησουμε τους μελλοντικους κατοχους, φανταζομαι αν ποσταρες το ιδιο θεμα στο φορυμ για το tiger, να σε ενημερωσαν αντιστοιχα και εκει για τα κουσουρια τους.

απο εκει και περα, σε οτι μηχανακι και να καταληξεις, εισαι ευπροσδεκτος να ερθεις να μας γνωρισεις, μιας και πολλοι πλεον εχουμε αλλα μηχανακια εκτος fazer!!! :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
avatar
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιουν 2010, 16:52
Model: K1300
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από avatar »

Έχω την αίσθηση πως δε χρειάζεται να κατακλύζουμε το φίλο μας με τόσες αρνητικές πληροφορίες.
Το fz1 είναι ενα μηχανάκι ωραίο εμφανισιακά, δυνατό, με πολύ καλό πλαίσιο αλλα θέλει προσοχή στα προβλήματα που σου αναφέρθηκαν.
Για τη χρήση που θες εγώ θα κρατούσα το σκούτερ αλλα αν ήθελα να αλλάξω νομίζω πως ο τίγρης θα βολευε περισσότερο το συνεπιβάτη, έχει περισσότερη ροπή στα χαμηλά όπως έχεις συνηθίσει και η διαφορά των 35 αλόγων δε θα σου φανεί γτ στις αποστάσεις που θα κάνεις δε χρειάζονται.
Απο κει και περα εξασφάλισε ότι έχουν λυθεί τα προβλήματα στο μηχανάκι που θα πάρεις κ ότι σου αρέσει εμφανισιακά κ οδηγικά
Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ν.Καζαντζάκης

Άβαταρ μέλους
H Mikri LouLou
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τετ 30 Νοέμ 2011, 17:41
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Το Εξωτικό...Μενίδι
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από H Mikri LouLou »

Αν και κάτοχος FZ1 (και από τους πλέον πορωμένους) η απάντησή μου στο ερώτημά σου θα ήταν Tiger χαλαρά (περισσότερο ίσως λόγω αξιοπιστίας) , καλές ροπές για 3κύλινδρο μοτερ και άριστη γραμμική απόκριση.

Πάντως εάν σκέφτεσαι για 3κύλινδρο 1000άρι (+ - ) δες σοβαρά και το Tracer το οποίο αυτή την περίοδο τα σπάει ως Best Value for money μοντέλο με all around χαρακτήρα.

Αυτά.

Καλή επιλογή. :/abwave::)
Ο κόσμος όλος 1000 κυβικά..........FZ 1

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

εν ολιγοις...

το φζ1 ειναι ενα μηχανακι (για εμένα είναι αρκετά όμορφο) και απο επιδόσεις είναι κάτι το οποίο θα με κάλυπτε.
Αν το έπαιρνα μεταχειρισμένο θα πρόσεχα 2 πραγματάκια, το θέμα του βολάν σίγουρα...που πλέον υπάρχει εναλλακτική λύση αν είναι αλλαγμένο ή όχι.Αν δεν είναι το παζαρεύεις ενα 500αρικο και πας και το αλλάζεις εσύ. μετά οι πολ/τες που το πλένεις μόνος σου. (και το φζ6 μόνος μου το πλένω γιατι κάθε φορά σιχτιριαζω σε πλυντήρια), τα πλένουν σαν να μην υπάρχει αύριο.

ο κινητηρας του τιγκερ είναι διαφορετικός , 3κιλυνδρος , ροπες χαμηλα και απο εμφανιση ειναι αντικειμενικά όμορφο.δεν ξερω περισσότερα για να σε βοηθήσω...

πάντως με την χρήση που θα κάνεις , μήπως να κοίταγες και κανένα άλλο; με ενα 600-800 ίσως βολευόσουν καλύτερα;(θαναι φθηνότερα και τέλη-ασφάλειες-καταναλωση)

ότι και να επιλέξεις , αρχικό κριτήριο να είναι το "πάρε οτι σ'αρεσει" , να πίνεις καφέ, να το κοιτάς και να γουστάρεις... :/abwave::)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

no pain-
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 22:51
Model: Other
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από no pain- »

Κοιταξτε παιδια η αληθεια ειναι οτι θορυβηθηκα παρα πολυ με αυτα που μου ειπατε (τετοιες βλαβες ειχα στο glx πριν 10χρονια που ηταν ενα μηχανακι τεχνολογιας 30χρονια πριν αδιανοητο για μηχανη χρονολογιας 2006-10 να παρουσιαζει τετοια θεματα ) κοιταξτε το φαζερ αρεσει παρα που της γυναικας μου εγω προτιμο το τιγκερ εμφανισιακα ....
Επισεις δεν θα ηθελα να παω σε ενα μηχανακι ποιο αργο απο το gp η ιδιο σε γκαζι με το gp ... θελω να ανεβω μια κατηγορια σε επιδωσεις οποτε 600-800τα αποριπτο ...
θελω μεν ανεση για εκδομουλες αλλα θελω και γκαζι ...
με το φαζερ θα θυσιαζα λιγο την ανεση για να κερδισω σε επιδωσεις με το τιγκερ δεν νομιζω να θυσιαζα παρα πολυ την ανεση και θα ειχα αρκετα καλυτερες επιδοσεις ... παντα εχω ως σκοπο να περνω κατι καλυτερο απο αυτο που εχω και οχι κατι υποδιεστερο (τουλαχιστον σε επιδωσεις) ...
Παντος παιδια ειναι πολυ δυσκολο να θαβετε το ιδιο το μηχανακι σας οπως ειπε ο φιλος ποιο πανω αλλα νομιζω οτι γιαυτο το σκοπο εχουν διμιουργηθει τα φορουμ για να κατατοπιζουν κατοχους και νεους αγοραστες ωστε να αποθευχουν οσο περισοτερα λαθη μπορουν να γινουν και για να δοθουν συμβουλες ...
Και τα δυο μηχανακι ειχαν θεματα αλλα απο οτι καταλαβα το tiger ειναι ισως λιγο ποιο αξιοπιστο και στα δυο ομως παντα πρεπει να εχεις τυχει για να τα παρεις και να ειναι σωστα απροβληματιστα ...
Εν κατακλειδι νομιζω οτι θα προχωρισω στην αγορα tiger εκτος και αν παρουσιαστη καποια πολυ καλη με καποιο πολυ καλο fazer που να εχει φτιαξειβο πρωκατοχος του τα προβληματακια του η (να το παρω σε παρα πολυ καλη τιμη ωστε να το φτιαξω εγω ) δεν μου γεμιζει και κανενα αλλο μηχανακι το ματι μονο αυτα τα δυο ειναι που γουσταρω και το ducati multistrada που ειναι ονειρο μου αλλα μαλλον δεν θα καταφερω να το παρω τουλαχιστον για καμποσα χρονια ακομα (με μεση τιμη 14000€ ειναι απιαστο ονειρο στην εποχη μας και στην φαση τις ζωης μου που ειμαι )

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από Frezas »

Το μηχανακι ειναι μια χαρα....το πιο γρηγορο στη κατηγορια του και τα κανει ολα ανω του μετριου....και σε αυτα τα λεφτα δεν αγοραζεις κατι καλυτερο με αυτα που ζητας....και φυσικα ειναι πολυ ομορφο.

Οποτε παιρνεις ενα σε καλη τιμη, βαζεις το καινουργιο βολαν, προσεχεις λιγο παραπανω με τα πλησιματα και εισαι μια χαρα.

Προσωπικα το κρατησα 7 χρονια, δε μου εβγαλε ουτε βολαν, ουτε πηνια.....περασα τελεια μαζι του!
Αν το ειχα κρατησει, θα του αλλαζα προληπτικα το βολαν και θα συνεχιζα.
Απλα το βαρεθηκα, δε καλυπτε πλεον τις αναγκες μου και το εδωσα.

Βρες ενα καλο, φθηνο, αλλαξε βολαν και θα το ευχαριστηθεις εξισου. :/abwave::)

Και μιας και εισαι απο τα Μεγαρα και θες ταχυτητα, δες τι κανει το μηχανακι στην εθνικη μπροστα απο το σπιτι σου, με μεγαλη ευκολια.


Link


Και με μια ωραια εξατμιση, ακουγεται καπως ετσι....


Link
show must go on....

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες