Fz1 fazer η tiger1050 ?

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Ανδρεα, δεν εβγαλε γιατι δεν ειχες κανει πολλα χιλιομετρα. Τα παρουσιαζεις ολα πολυ ιδανικα σε σημειο
διαφημισης.

Μην παραπλανεις τον κοσμο λοιπον... ολα τα fz1 οπως και τα r1 04-08 βγαζουν συνεχεια θεμα.
Τα email σχετικα με την κινηση που καναμε εδειξαν τεραστιο προβλημα με αυξητικη ταση.
Υπαρχουν ατομα που αλλαξαν βολαν 2 και 3 φορες.

Αυτο το προβλημα ειναι 100% σιγουρο οτι θα βγει οποτε πρεπει να το γνωριζει ο κατοχος.
Επιπλεον δε ακομα και να μην το πλενεις σε πλυντηριο ακομα και σε συχνη κινηση σε βροχη
οι πολλαπλασιαστες του εχουν ευαισθησια.

Εσυ μπορεις να λες οτι βαρεθηκες αλλα πολλοι χρηστες το πουλησαν γιατι απελπιστηκαν με την σταση της αντιπροσωπειας....

Το θεμα ειναι να παρουσιασουμε στο παιδι την πραγματικοτητα...οχι να λεμε ποσο γαματα ειναι τα μηχανακια που πηραμε.
Αυτη την εποχη να παρεις ενα ζημιαρικο μηχανακι δεν ξερω αν εχει νοημα με γυναικα και τα βολτοταξιδια... :/abwave::)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από Frezas »

ειχα κανει 47000Κμ....που προφανως δεν ειναι πολλα....ισως λογο μη χρησης στη πολη και τυχης δε μου εβγαλε προβλημα....με το πολλαπλασιαστη μια φορα κατι πηγε να γινει αλλα το πηγα συνεργειο αμεσως, το ανοιξαμε, στεγνωσε και ολα καλα.....

Αν αλλαξει βολαν με το που το παρει, δε βρισκω λογο να το φοβαται τοσο....και μιλαμε τωρα για τιμες κατω απο 4000 ευρω....δλδ τσαμπα.....δε παιρνεις Tiger σε αυτα τα λεφτα....τα πιο φτηνα ξεκινανε στα 5000.
Με αυτα τα λεφτα δε παιρνει σιγουρα πιο γρηγορο μηχανακι και καλοστημενο, και χωρις αλλα σοβαρα θεματα αξιοπιστιας.

Το οτι η Yamaha μας δουλευει ψιλο γαζι και μας εκμεταλευεται με το θεμα του βολαν ειναι αλλο θεμα, και αφορα θεματα συμπεριφορας καταναλωτη πλεον....και ποσο θελει να μπο΄ι΄κοταρει μια εταιρια για τη σταση της.....εκει ο καθενας κρινει και πραττει..... :/abwave::)
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από jskf16 »

Θα συμφωνησω με ολους και παραπανω με το freza :thumright:

no pain-
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 22:51
Model: Other
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από no pain- »

Φιλε φρεζας δεν επρεπε να το κανεις αυτο με το βιντεακι ηταν χτυπημα κατω απο τη μεση χαχαχαχα ...
Κοιτα το μηχανακι ειναι πολυ γαματο το γκαζι του και το στησιμο του απο οτι φενεται για μηχανακι που δεν ειναι ss τουλαχιστον ... αλλα αυτο με το παλιο βολαν με προβληματισε αρκετα ... και οτι δεν μπορουν να στεγανοποιηθουν τα πηνια παλι ειναι μεγαλη μ@λ@κια (εχω και κολλημα με το πλυσιμο καθε βδομαδα τα πλενω τα μηχανακια αυτοκινητα ) .... να παρω τωρα ενα μηχανανκι που υπογραφω συμβολαιο απο τη μερα που θα το παρω οτι καποια στιγμη θα δοσω ενα 500+σε μια ζημια που ειναι αστοχεια του εργοστασια ειναι τελειως κουτο πιστευω ... το θεμα ειναι τι πειτε οτι προχωραγα σε αυτη την αγορα αν θα αλλαζα βολαν και εβαζα καινουριο (η καποιο aftermarket δεν ξερω αν βγαινει ) θα το ελεινα το προβλημα η θα υπηρχε περιπτοση να ξανα παθει τα ιδια ???

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από bill_ex »

Αν αλλαξεις το βολάν με το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ θα εισαι οκ. Αν βαλεις μεταχειρημενο το παλιο τοτε θα εχεις προβλημα πάλι.

Ας πω και εγω την γνωμη μου.
Αν βρεις fazer 1000 του 08 ή 09 σε lava red :D :D με 4000€ παρτο... τοσο απλά.
Θα δωσεις(αν θες) περιπου 500€ να βαλεις το καινουργιο βολαν και θα εισαι αρχοντας.
Πολλαπλασιαστες αν προσεχεις με το πλυσιμο δεν θα παθεις ποτε αφου ειπες οτι στην βροχη δεν θα το κυκλοφορεις.
Η πιστα ειναι δίπλα σου και το μηχανακι προσφερεται για λιωσιμο και ξυσιμο μεχρι και την εξατμιση(την μαμα).
Στον δρομο παει παρα πολυ καλα και θα ευχαριστηθεις το γκαζι που ειναι αρκετο έως πολυ για την ελληνική ασφαλτο.


Υ.Γ. Στην ανεση ο πισω κανει μεγαλη υποχωρηση σε σχεση με το Tiger. Μπορει η σελα να φαινεται μεγαλη αλλα δεν βολευει για αποστασεις. Για τα 50-70 χλμ που θες ειναι υποφερτα.
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από jskf16 »

Στο ειπαν ποιο πανω υπαρχει βελτιωμενο βολαν , με τους πολλαπλασιαστες ποτε δεν ειχα προβλημα , αλλωστε χυτα νερα και με πιεση (ακομα χειροτερα) σε κανενα κινητηρα δε πρεπει να πεφτουν.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από InversionOfControl »

-Το βελτιωμενο βολαν αποκλειει το γεγονος να σκορπισει καποιο μαγνητακι μεσα και να σου βγαλει μεγαλυτερη ζημια.
Ομως, δεν εχει αποδειχθει μεχρι τωρα (μολις περσι βγηκε) ποσο αξιοπιστο ειναι. Αν το προβλημα στην κολα δεν εχει λυθει, παλι βολαν θα παθεις απλα δεν θα πας και για πιο χοντρη ζημια.
Μπορει να ειναι αξιοπιστο, μπορει και οχι. Αρα ρισκαρεις με αγορα ενος προιοντος που δεν ξερεις ποσο αξιοπιστο
ειναι το βελτιωμενο ανταλλακτικο του.

-Οι πολλαπλασιαστες βγαζουν σιγουρα προβλημα σε πλυσιμο με πιεση και πιθανως ευαισθησια σε χρηση σε βροχη.
Σε μενα χωρις πλυσιμο εβγαλε προβλημα ο πολλαπλασιαστης μονο απο τη βροχη. Αν δεν βγαινεις ποτε σε βροχη (οπως ο φρεζας πχ), παρτο.

-Για πιστα μην το παρεις...αν πεσεις... σκορπαει...και αν σκορπησει, το κοστος των πλαστικων κλπ ειναι 2πλασιο απο την εμπορικη αξια του σαν μεταχειρισμενο.

Ειναι απλη η απαντηση στο διλημα σου: Αν το γουσταρεις περισσοτερο για το στησιμο και το γκαζι το παιρνεις με τα κουσουρια του, αν θελεις βολτα ταξιδι με ανεση και χωρις να ασχολεισαι αν θα βρεξει και μεινει απο πολλα/στη η αν εχει 35 βαθμους και θα ταλαιπωρηθει το βολαν, παρε tiger.
:/abwave::)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από Frezas »

InversionOfControl έγραψε:Αν δεν βγαινεις ποτε σε βροχη (οπως ο φρεζας πχ), παρτο.
<>60 <>60 ................ [loveme] [loveme]

Μετα απο επιστροφη απο Επιδαυρο εξω απο τα Μεγαρα....αλλα χαλαλι του.... 8)
(παλιες καλες εποχες.....Σαββατο Επιδαυρο ή Ρωσσο, Κυριακη Fazero βολτα.... +:Brick wall=+:](*,)


Link
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

παρε καβ(λ)ασακι...



Link
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από leras »

φιλε τα πραγματα ειναι απλα :)

ειτε fz1 ειτε tiger τωρα που ξερεις τα προβληματα και τις λυσεις μπορεις να αποφυγεις στραπατσα

το θεμα ειναι τι γουσταρεις, γιατι η μηχανη ειναι γουστα
και την απαντηση την εχεις δωσει μονος σου

no pain- έγραψε: κοιταξτε το φαζερ αρεσει παρα που της γυναικας μου εγω προτιμο το τιγκερ

καλη αγορα ναχεις οπου και αν καταληξεις και οποτε γουσταρεις ελα και σε καμια βολτα :/abwave::)
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
FotisFz1
Δημοσιεύσεις: 595
Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 12:41
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από FotisFz1 »

ποσα λεφτα σκοπευεις να δωσεις?
το tiger προσωπικα δεν μου αρεσει(γενικα αυτη η κατηγορια)
και εχω ενα καλο φιλο που ταλαιπωριεται με την μιζα κ το κομπλερ της(ιδια λεφτα με βολαν φζ1)
επισης πολλα ακουστηκαν για κατι πιστονια που βροντουσαν

για το φζ1 τωρα
καλο,χρυσο με τα καλα του και με τα θεματακια του αλλα πλεον ξεπερασμενο
κυκλοφορουν πλεον πολυ καλυτερα στην κατηγορια του αρκει να εχεις λεφτα να τα παρεις

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

Bασικα για την χρηση που θελεις να κανεις...

που δεν ειναι κατα βαση η χρηση του μεσου αναβατη...αλλα πολυ μικροτερη...
με ελαχιστα χλμ το χρονο και με γνωμονα την ανεση, και την χαλαροτητα(μπαγκαζιερα για κρανη-νεσεσερ-γυναικεια πραγματα)...με το ολο κονσεπτ που παρουσιαζεις...

γιατι κοιτας αυτα τα μηχανακια...

κανενα απο τα δυο δεν σου κανει...τζαμπα λεφτα θα δωσεις και το μηχανακι θα καθετε ενα χρονο για να βγει 2 μηνες το καλοκαιρι μεχρι το αλεποχωρι και την ψαθα...

εγω στη θεση σου θα κοιτουσα για ενα βε στρομ εξιμησι...αξιοπιστο, φθηνο, ανετο, με μπαγκαζιερες και τα συναφή...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

no pain-
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 22:51
Model: Other
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από no pain- »

:arrow: foten21

Κοιτα σε λεφτα ειμαι μεχρη 7.000€ περιπου πολυ δυσκολα παραπανω .... τα tiger γενικα το μεγαλο μιον που ειχαν ειναι με τα μπιστονια και τις μπιελες τους στα πρωτα τα 7αρια ειχαν πολυ θεμα μετα βελτιοθηκε αλλα δεν παβει να εχουν εμφανιστη περιπτοσεις που μοντελα 08-09-10 να εχουν παθει ζημια .. τωρα με σκορπια θεματα οποιοδηποτε μηχανακι μπορει να παθει οτιδηποτε .... οπως και στα fazer συγουρα θα εχουν ακουστη και αλλες βλαβες που καποιος κατοχος θα εχει παθει .... εμενα με ενδιαφερει να μην ειναι καθε τρις και λιγο συνεργειο με θεματα που δεν λυνονται (πηγα χτες σε ενα συνεργειο ενος φιλου μου ν τον ρωτησω να μου πει.και.αυτος τη γνωμη του περι του φαζερ και μου εδιξε ενα r1 και μου λεει ειναι η τριτη φορα που του αλλαζουμε βολαν τα τελευταια 3 χρονια και τη μια και ολα τα πηνια απο εκει.και.περα μου λεει οτι νομιζεις εγω δουλεια θελω να εχω )και επιπλεον για τα tiger και τα μπιστονια νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα τι του κανεις στο μηχανακι στη συντηρηση του και τυχη φυσικα ....

CHRISMORBID :arrow:

Θελω να αλλαξω κατηγορια για να παω σε ποιο πολυ γκαζι απο αυτο που εχω και ποιο παιχνιδιαρικο ... το μηχανακι το εχωωκαι θα το εχω παντα σαν δευτερο μεσο μεταφορας και τονπερνω απλα για ν ακανω τη βολτα μου και τη μ@λ@κι@ μου ... θα χασω ανεση αν παω απο το gp σε v-srtorm και απο γκαζι αστο κυδεια σαν σταματημενο το περναω .... αν ηταν τετοια κατηγορια θα πηγαινα σε βαρκαντερο να εχω το κεφαλη ησυχο να μην με νοιαζει τιποτα ....

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

με τα μηχανάκια κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις. (αναφέρομαι σε γκάζι-άνεση)

γκάζι και άνεση δεν πάνε μαζί.
παράδειγμα , το φζ6 σε άνεση γκάζι είναι κάτι μέτριο. και 25 άλογα παραπάνω απο το gp που εως τώρα έχει δουλέψει αρκετά. Αν και με το manual κιβώτιο θα αλλάξεις γνώμη.

φζ6 + φζ1 είναι τετρακίλυνδρα , που σημαίνει οτι χαμηλά είναι λιγο ψόφια.

φζ1 καλο χρυσό μπάνικο γρηγορο τονα τάλλο. εχει βασικό θέμα με βολαν. όπως και τα Ρ1. εαν ο γνωστός-φίλος-φιλος του μάστορα , βάζει μεταχειρισμενο βολαν ή δεν έβαλε την "νεα έκδοση" που κυκλοφόρησε απο καλοκαίρι 2014 , ας δώσει 500ε. μέχρι στιγμής το νέο βολάν ενδεχομένως να είναι η λύση αυτού του προβλήματος.
Σαφώς και υπάρχουν δυσαρεστημένοι κατοχοι φζ1 που και πάλι να μην πείθονται. το 1Κ για βολαν πηνια ειναι αρκετα και στις μέρες το σκεφτεσαι παρα πολύ και τους καταλαβαίνω. αντίστοιχα και εγω σαν συνδρομητης της wind εχω να πω τα χειροτερα.τεσπα...

το τιγκερ πιο ανετο , πιο αργο απο φζ1 και οπως ειπαν και παραπανω , εχει θεμα με μιζες πηνια και αλλα θεματακια. Τα εχω διαβασει σε φορουμ , τα εχω ακούσει και απο άτομα που εχουν τιγκερ. Απο την αλλη ο Τιγρης που γράφει σε αυτό το φορουμ , εχει κανει ενα ματσο χιλιομετρα και μαλλον δεν εχει πρόβλημα.

απο την αλλη , με ενα τδμ , βστρομ και φζ6 (απο οτι εχει αποδειχθεί) λιγο πολύ ξεχνας τι παει να πει βλάβη και τα γκάζια είναι μικρότερα αλλά η άνεση ειναι σε καλυτερα επιπεδα.

θα μπορούσες να κοιτάξεις και κανένα bmw k1300, zzr1400 , όπου είναι άνετα και με γκάζι..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Fz1 fazer η tiger1050 ?

Δημοσίευση από pilotos7 »

Να ρωτησω κατι στην δουλεια (2χλμ) πηγαινεις με τερμα γκαζι;;
Για μπανιο με την γυναικα το καλοκαιρι (αποστασεις περιπου 50 χλμ) πηγαινεις με τερμα γκαζι;;
Τα 300 χλμ και αν ολο τον χειμωνα τα κανεις με τερμα γκαζι;
Με αυτα που μας λες ρε φιλε και με παπι εισαι οκ

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες