Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Απάντηση
mousatos81
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιούλ 2014, 09:13
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από mousatos81 »

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα την γνωμη σας,λοιπον σημερα μετα απο αρκετες μερες ειπα να κυκλοφορησω την μηχανη γιατι την ειχε φαει η ακινησια λογω καιρου,υποχρεωσεων,δουλειας κ.α,ολα καλα λοιπον οταν επεστρεψα σπιτι και την εσβησα δεν ξερω εφαγε ενα σκαλωμα και δεν ξαναπηρε μπροστα.Παταω το κουμπι και μου αναβει το λαμπακι της μηχανης και το abs και δεν σκαει καθολου η μιζα,αφου την αφησα καμια ωρα μετα παιρνει κατευθειαν,μετα απο λιγο ομως τα ιδια.Υποψην οτι στην βολτα δεν ειχα κανενα προβλημα.Απο τα λιγα που ξερω κοιταξα τις ασφαλειες αλλα τιποτα.Η μηχανη ειναι fazer 1000 του 2008 εχω κανει προσφατα servise και εβαλα προχθες καινουργια μπαταρια γιατι με αφησε.Δεν ξερω αν παιζει ρολο να το αναφερω πριν φτασω σπιτι ειχα ενα συμβαν και πατωντας αποτομα φρενο δουλεψε το abs,sorry αν σας κουρασα αν σας εχει ξανατυχει καμμια συμβουλη θα ηταν πολιτιμη,ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από manos_mas »

ασφαλειες δεν ειναι εφοσον μια παιρνει και μια οχι . Αν ειχε καει ασφαλεια δεν θα επαιρνε ποτε . Μπαταρια λες οτι αλλαξες οποτε δεν ειναι. Αλλα επειδη ειπες οτι αλλαξες μπαταρια, πιθανολογω οτι κατι , δεν εχει κουμπωσει καλα απο τα καλωδια ή τις φισες που πειραξες αλλαζοντας την μπαταρια. Η καποιο καλωδιο ειναι ετοιμο να κοπει και με το λυσιμο τις μπαταριας φανερωθηκε.
ΥΓ . το μηχανακι εχει πολλα χιλιομετρα ? εχεις κανει ποτε σερβις στην μιζα ?

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από lyon »

Το abs δεν εχει καμια σχεση.
Αν εχει φαει τιποτα βροχες, πλυσιματα κλπ, τσεκαρε το διακοπτη emergency (το κοκκινο, καταλαβες)
μηπως και δεν κανει καλη επαφη αν και τα συγκεκριμενα μηχανακια δεν εχουν βγαλει τετοιο θεμα.
Πρεπει να ανοιχτει ο διακοπτης και να ριξεις λιγο σπρευ επαφων και μετα εδω ειμαστε.
Μην ξεχασεις να γραψεις ενα feedback οταν με το καλο βρεις τι εχει και αν εφτιαξε.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
mikeviii
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2014, 15:12
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από mikeviii »

Ελπιζω να μην ειναι και αυτο θεμα Του βολάν(λογο ρεύματος)...εχω τρελαθεί με αυτα που διαβαζω...

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από Vlasis »

Οχι το βολαν θα το καταλαβεις................και θα το ευχαριστηθεις!!!!!!!!!!!!!!!!!! :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από lyon »

θα πονεσει γιατρε μου? :lol: :lol: :lol:
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από Solomon »

Όχι τέκνον μου! Με το 20-50 που χρησιμοποιεί η γιαμαχα δε θα καταλάβεις τίποτα! Ελέω υψηλών προδιαγραφών.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από lyon »

χαχαχαχα χαχα
παει το θεμα.... θα λεει ο ανθρωπος οτι επεσε σε παλαβους :lol:
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

mousatos81
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιούλ 2014, 09:13
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από mousatos81 »

H μηχανη εχει 50.000 χλμ και επειδη ειναι αγορασμενη προσφατα και δεν ξερω το ιστορικο της,στο βιβλιο σερβις δεν γραφει κατι για την μιζα αν και εχω την εντυπωση οτι δεν εχει καποιο θεμα.Μιας και αναφερθηκε και το βολαν να πω οτι ειναι (ευτυχως) αλλαγμενο,ακρη δεν εχω βρει ακομα,αν εχει την καλωσυνη αυριο και παρει μπροστα θα την παω συνεργειο.Ξεχασα να αναφερω πως ουτε εχει πλυθει τωρα τελευταια γιατι εχω τρομοκρατηθει απο τα θεματα που μου εβγαζε (διακοπες,παραμορφωμενα μπουζι και αλλα ενδιαφεροντα).

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από Solomon »

Καλά μην τρελαίνεσαι, είπαμε μπο@ρδέλο αλλά όχι και τόσο.Πρόβλημα μίζας δεν το θεωρώ πιθανό.Μάλλον κάποια επαφή είναι στα τελευταία της.Το kill switch θα μπορούσε να είναι ένα αίτιο, όπως επίσης και ο αισθητήρας του στάντ. Δε ξέρω τι γνώσεις έχεις και πόσο πιάνουν τα χέρια σου για να σου πώ να παρακάμψεις δοκιμαστικά το kill switch ή τον αισθητήρα.
Επίσης άλλη κλασσική μ@λακία που ήταν της μοδός παλαιότερα ήταν να ανοίγουν μεγαλύτερη τρύπα στο φιλτροκούτι και να αλλάζουν την διαδρομή των καλωδίων(τα οποία περνούσαν μπροστά απο την εισαγωγή και υποτίθεται ότι εμποδίζαν την απροσκοπτη ροή του άερα...)πράγμα το οποίο προκαλούσε το ζόρισμα και το κόψιμο καλωδίων και επαφών(στον διακόπτη του κλειδιού)
Σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι να το δει μηχανικός, κατά προτίμηση αρχικά κάποιος ηλεκτρολόγος (ακόμη και αυτοκινήτων)ιδανικά κάποιος που θα έχει και το διαγνωστικό να το κουμπώσει επάνω να σου πεί.Αλλά έχε υπόψη σου τα παραπάνω να τον ενημέρωσεις να κοιτάξει πρώτα εκεί.
Σου έχει βγάλει κάνα error code ή σου είχε βγάλει? Αν έχεις το τηλέφωνο του πρώην ιδιοκτήτη,μην ντραπείς και κάνε μια κλήση, ίσως να του είχε τύχει ή να είχε πατεντάρει κάτι και να ξέρει τι παίζει.
Μη σε αγχώνει το θέμα, μαλ@κιούλα του 20άρικου θα είναι θα δείς.

mousatos81
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιούλ 2014, 09:13
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από mousatos81 »

Καλησπερα παιδια,ευχαριστω για τις συμβουλες και γνωμες τελικα η πηγη του κακου ηταν κατω απο τη σελα ενα ρελε τροφοδοσιας μην ρωτατε λεπτομερειες δεν πολυγνωριζω να σας πω,ειχε πιασει αλατα απο υγρασια.Εβαλε ο μαστορας ενα μεταχειρισμενο πανω και το προβλημα λυθηκε.

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Ωραίος ευχαριστούμε για το feedback!
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες