Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

Έπρεπε να το ψάξεις καλύτερα πριν το αγοράσεις απο το ebay. Μπορεί ναναι fake αλλά μπορεί και όχι. Όταν ήρθε είχε γνήσια λογότυπα της yamaha;

το 2012 που πήρα την μοτό, ήταν με 1 κόκκινο και 1 μαύρο. Πήγα σε μια γιαμάχα για να ρυθμίσει το κλειδί στο ιμμο και με χρέωσαν τα εξής:
9ε το κλειδί της γιαμάχα (Μάλλον σε έπιασαν κότσο στο ebay)
7ε κλειδαρά για να το κόψει όπως το κόκκινο
39ε για να το ρυθμίσουν.

Δεν θυμάμαι τι έκανε ακριβώς, αλλά κάτι τέτοιο όπως στο βίντεο σου. Για να μην πετυχαίνει ίσως κάτι δεν πάει καλά.

Πάντως, η μνήμη του ιμμο δέχεται 2 μαύρα κλειδιά.
Αυτό που έκανε ήταν να σεττάρει και τα 2 μαυρα κλειδιά (παλιό και νέο). Αυτό το έκανες εσύ;
Έτσι λοιπον, το χαμένο κλειδί σβήνεται απο τη μνήμη και απλά μπορει να ξεκλειδώσει μόνο το τιμόνι.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Anemos »

Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Το κλειδι φενεται σαν γνησιο,ναι, εκτος αν ειναι πολυ καλης απομιμησης.
αυτο που λες ( 9ε το κλειδί της γιαμάχα ), ειχε το τσιπακι μεσα,η το εβαλε ο κλειδαρας στα 39 ευρω διαδικασια?
ειμαι απο νησι, και εταιρια δεν εχει εδω.. μηπως με τηλεφωνο αθηνα να μπορουν να μου στειλουν ενα κλειδι λετε_?
(υποψιν ειμαι απλος κλειδαρας), δηλαδη κοβω κλειδια, χωρις ιμομπιλαιζερ, οπως εκοψα και αυτο του ebay μονος μου, και γυριζει μια χαρα, απλα μαλλον το τσιπακι φταιει.. ισως καταστραφηκε και σε καποιον τελωνειακο ελεγχο με ακτινες.. δε ξερω.
εχω παραγειλει ενα σκετο τσιπακι,να κανω την προσπαθεια ξανα, αλλα αν εχει τοσο φτηνα το γνησιο οπως λες θα επερνα 2-3 .. 8)
Το
αυτο με τα μαυρα που λες.. οχι αφου εμεινα μονο με το RED!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

9ε μου χρεώσε το κλειδί / καλούπι... με τσιπάκι..
7ε να το κόψει ο κλειδαράς
και 39ε την διαδικασία/εργασια που έκανε ο άλλος στο βιντεο. Περίπου αυτά δλδ. σε 20 λεπτά ήμουν έτοιμος.

πάρε τηλ σε μια γιαμάχα και ρώτα. Το κόψιμο του κλειδιού το κάνεις και μόνος σου και λογικά την διαδικασία σετταρίσματος του κλειδιού.Ξαναλέω, εμένα ρύθμισε και τα 2 κλειδιά απο την αρχή.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Anemos »

thanks,θα ενημερωσω οταν εχω νεα..

Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Anemos »

Πηρα 2 αντιπροσωπους, και οι 2 μου ειπαν 57 ευρω (μονο το κλειδι,) και μαλιστα δεν υπαρχει ετοιμοπαραδωτο!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

wtf!

σίγουρα δεν εννοούσαν 57 ολη την διαδικασία;;; τι άλλαξε σε 8 χρόνια ρε παιδια...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Anemos »

οχι, το διευκρίνισα ,και ειπα οτι ειμαι κλειδαρας .. 57 και αναμονη 14-15 μερες :shock:

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Solomon »

Προφανώς στην Ελλάδα της κρίσης κ με παλιουτσικο μοντέλο μηχανή κάνεις δεν κρατάει ανταλλακτικά. Όποιος χρειάζεται κάτι, παραγγελία από καμιά Ολλανδία, που έχει τα κεντρικά η γιαμαχα στις αποθήκες της αν δεν απατώμαι...

Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Anemos »

Θα περιμενω το νεο τσιπακι,το κλειδι το εχω ηδη ανοιχτη τη τρυπα.. αν δεν κανω κατι παλι, θα αναγκαστω να παρω το γνησιο..
Να πω οτι με τη διαδικασια που κανω. το κλειδι βγαζει το S2 προβλημα στο καντραν, πραγμα που σημαινει οτι βλεπει το τσιπ, αλλα δεν ειναι γραμμενο.
------
επισης εχω επισημανει κατι που με φοβιζει.. μετα απο καθε 2η αποτυχημενη προσπαθεια εγραφης συνηθως μετα μου βγαζει προβλημα η μηχανη, σαν να μπερδευει κυλινδρους, αυτο στρωνει μετα απο μια βολτα, και αν δε ξανακανω αποπειρα επαναγραφης! και μετα το 2ο αναμα ολα καλα απο κει και περα.. φοβαμαι λοιπον λιγο..γιατι μονο με το κοκκινο αν μου κρασαρει κανας εγκεφαλος την πατησα.. :|

Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Anemos »

Λοιπόν, χαρμόσυνα νέα για μένα!
Όπως συνήθως οι Έλληνες.. ο επιμένων νικα!
Αφού διάβασα τα πάντα από video και όλα τα σχόλια.. κάποιος κάπου αναφέρει ότι δε χρειάζεται να ολοκληρωθεί ο έλεγχος του καντράν! ε.. αυτό ήταν και το σωτήριο για μένα..
ξανάκανα την διαδικασία και πέτυχε με αυτη τη μικρή αλλαγή που πιθανά στο μοντέλο της δικης μου μηχανής (FZ6 N 2004)να ήταν απαραίτητο!
Έκανα λοιπόν ότι δείχνει το video με τη διαφορα στη φάση 2, δεν αφησα να ολοκληρωθεί ο έλεγχος του καντράν, με το που αρχησε ο ελεγχος,έκλεισα αμέσως με το κόκκινο, και μέσα σε 1-2 δευτερόλεπτα έβαλα το άγραφο, και βουαλά!
Στο επιμαχο χρονικο σημειο το φωτακι του ιμομπιλαιζερ αναβοσβηνει "νευρικα", αυτο ειναι το καίριο σημειο λοιπον!
Αυτό όλο,υπόψιν ότι πρέπει να έχεις το MASTER key δηλαδή το κόκκινο.
Υπάρχει μια περίπτωση με την εγγραφη του νέου μαύρου κλειδιού να ακυρωθεί το παλιό σας μαύρο, αυτό γίνετε για ασφάλεια στην περίπτωση που έχει χαθεί το γνήσιο μαύρο, μη το βρει κάποιος πονηρός.
Όμως υπάρχει τρόπος να γραφουν με το νέο κώδικα και τα δυο μαύρα,(για καποιον που θελει 2 μαυρα) το λεω παρακατω..

Η διαδικασία αναλυτικά:
1: βάζεις το RED ανάβεις τη μηχανή, τη σβήνεις, βγάζεις το RED.
2: Περιμένεις μέχρι να αναβοσβήσει το λαμπάκι του ιμομπιλάιζερ, ξαναβάζεις το κόκκινο, γυρνάς το κλειδί, αρχίζει ο έλεγχος.. πριν ολοκληρωθεί ο έλεγχος βγάζεις το RED, βάζεις αμέσως το μαύρο το γυρνάς, περιμένεις 2-3 sec
(σε περίπτωση που θες να γράψεις και δεύτερο μαύρο με τον ίδιο κώδικα, βάζεις αμέσως και το δεύτερο μαύρο πίσω απ το άλλο μαύρο. .

Οποτε παιδιά, παίρνεις από ebay κλειδί με την κενή θέση για το τσιπ με κόστος 4-5 ευρώ, παίρνεις και ενα 145-00 (4D69) τσιπ στα 5 ευρω .. και είσαι κομπλέ μονο με 10 ευρώ!

Ευχομαι σε ολους πανω απο ολα υγεια, και να χαιρομαστε τα FAZER μας.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

Σσσωωωρρρααααιοοοοςςς
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

SoR_gr έγραψε:
Πέμ 21 Μάιος 2020, 09:01


το 2012 που πήρα την μοτό, ήταν με 1 κόκκινο και 1 μαύρο. Πήγα σε μια γιαμάχα για να ρυθμίσει το κλειδί στο ιμμο και με χρέωσαν τα εξής:
9ε το κλειδί της γιαμάχα (Μάλλον σε έπιασαν κότσο στο ebay)
7ε κλειδαρά για να το κόψει όπως το κόκκινο
39ε για να το ρυθμίσουν.

Πάντως, η μνήμη του ιμμο δέχεται 2 μαύρα κλειδιά.
Αυτό που έκανε ήταν να σεττάρει και τα 2 μαυρα κλειδιά (παλιό και νέο). Αυτό το έκανες εσύ;
Έτσι λοιπον, το χαμένο κλειδί σβήνεται απο τη μνήμη και απλά μπορει να ξεκλειδώσει μόνο το τιμόνι.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

I Tsak
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 18 Φεβ 2021, 20:07
Model: FZ6
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από I Tsak »

Καλησπερα σε ολους,
Εχω ενα FZ6 FAZER S2 και εχω χασει το ενα μαυρο κλειδι. Παρηγγειλα ενα απο το ebay και τωρα το περιμενω και μαζι παρηγγειλα και ενα τσιπακι 4d69 για το immobilizer. Ξερει κανεις πως ανοιγει το κλειδι για να βαλω μεσα το τσιπακι??

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Solomon »

Δυστυχώς όχι, αλλά αφού θα την καταφερεις με τον έναν ή τον άλλον τρόπο την διαδικασία, αν θες γράψτην κ εδώ να μείνει η πληροφορία

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

Υποθέτω οτι θαναι καπως ετσι
https://youtube.com/watch?v=3KYJmjZKxZA&feature=share

Δν βρηκα αντιστοιχο για γιαμαχα.... αν ψαξεις πιο υπομονετικα ισως βρεις κατι
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης