Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
viper fz1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 06 Φεβ 2010, 15:54
Επικοινωνία:

Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από viper fz1 »

Παιδιά καλησπέρα. Τον Μάρτιο του 2008 είχα την ευτυχία να αποκτήσω μια μεταχειρισμένη και σε πολύ καλή κατάσταση μοτοσυκλέτα fz1. Την αγόρασα με ανταλλαγή της παλιάς μου μοτοσυκλέτας από τονΧΧΧΧΧ στην ΧΧΧΧΧΧ.
Πριν από ένα μήνα κατάφερα και την έκανα ανταλλαγή με ιδιώτη. ο ιδιώτης πηγαίνωντας σε διάφορους εμπόρους , του ζητήθηκε το τρίτο κόκκινο κλειδί του fz1.
Aυτή τη στιγμή η μοτοσυκλέτα δόθηκε σε έμπορο... ΑΛΛΑ ΜΕ ΈΝΑ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΌ ΚΑΠΕΛΟ 1300 ευρώ για την απόλεια του τρίτου κόκκινου κλειδιού.
Θέλω να πω , πως είναι απαράδεκτο από σοβαρές εμπορικές επιχειρήσεις μοτοσυκλετών να κάνουν τέτοιες παραβλέξεις.
Η μοτοσυκλέτα μου δόθηκε εμένα μόνο με δύο μαύρα κλειδιά και αυτή τη στιγμή εγώ μαθαίνοντας την κατάσταση δεν μπορώ να κάνω τίποτα απέναντι στον κύριο που μου έδωσε το fz1 .
Θα μου πείτε γιατί δεν το ζήτησες τότε το τρίτο κλειδί. Ε συγνώμη ρε παιδειά δεν ήξερα καν την ύπαρξη του εν λόγο... ούτε καν είχα ακούσει ποτέ από κάποιον κάτι.
και φυσικά το τιμολόγιο δελτίο αποστολής που είχα πάρει δεν αναφέρει πουθενά αριθμό παραδοθέντων κλειδιών...
το ξενέρωμα και η οικονομική ζημιά με έχει βγάλει εκτός από κάθε προυπολογισμό.
Γενικά όταν παραδείδετε κάτι πρέπει να γράφει λεπτομερώς τα πάντα(πόσα βιβλία μηχανής , πόσα κλειδιά... και ότι άλλο μπορεί να συνοδεύει το όχημα.)
Δυστυχώς την πάτησα άγρια... για αυτό όλοι το νου σας για το παραμικρό.
Ευχαριστώ

manin
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ 09 Ιούλ 2008, 01:12
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από manin »

Δεν καταλαβα. Εδωσες το fz1 και αυτός πήγε και το εδωσε με τη σειρά του σε έμπορο, ή ψαχνοντας ο ιδιωτης
έμαθε για το κόκκινο κλειδί;
Και αν ναι, γιατί δε έψαξες να τη βρεις εσυ τη λύση μηπως ερθει πιο φθηνα;;
Γιατί 1300€ μου φαίνονται υπερβολικά και κλειδαριες να άλλαζες....

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από leras »

προφανως παιζει αλλαγη στο ιμομπιλαιεζερ γιαυτο και τοσο το κοστος
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Frezas »

ειναι γνωστο μαγαζι προς αποφυγη το συγκεκριμενο.
Δυστυχως τωρα μαλλον δε μπορεις να κανεις κατι........
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Giannis X
Δημοσιεύσεις: 1515
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2009, 20:38
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Giannis X »

εγω οταν πηρα το μηχανακι απο την αντιπροσωπεια μου τόνισαν να μην χασω το κοκκινο κλειδι διότι εάν χαθεί θα πρεπει να αλλαχτει ολη η καλωδιωση κι οτι εαν θελω να βγαλω αντικλειδι δεν θα μπορω με τα μαυρα κλειδια...
Εικόνα
ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!

viper fz1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 06 Φεβ 2010, 15:54
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από viper fz1 »

την ύπαρξη του κόκκινου κλειδιού την έμαθα όταν ο ιδιώτης πήρε το fz1 και γύρισε στους εμπόρους για να κάνει ανταλλαγή τη μηχανή με κάτι αντίστοιχης αξίας. η επίσημη yamaha μας έδινε κόστος για αλλαγή της μονάδας 1500 ευρώ , αλλά με κάτι ψαξίματα κτλ... το πήγαμε 1300...
παιδιά είναι τραγικό αυτό το πράγμα και αναρωτιέμαι εγώ τώρα τι μπορώ να κάνω του κυρίου ******...??? πέρα από όλα τα άλλα αυτή τη στιγμή το μαγαζί του είναι υπό διάλυση , άνθρωπο δεν βρίσκεις να συνεννοηθείς. Αφού έπρεπε να πάω εγώ ο ίδιος από το μαγαζί για να τους πω και να μου φέρουν όσα παλιά κλειδιά είχαν για να γίνει ψάξιμο. Επικοινώνησα και με τον πρώτο ιδιοκτήτη αλλά φυσικά μου είπε πως 'τώρα είμαι παραλία κ εγώ τα έδωσα όλα του ******...'
..όπως και να έχει αυτή η yamaha ας ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ και κανένα κωλοκίτρινο και κωλοτρίτο.
...το νου σας λοιπόν και πάλι , τι πέρνετε και τι δίνετε.
φιλικά viper fz1

Άβαταρ μέλους
Giannis X
Δημοσιεύσεις: 1515
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2009, 20:38
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Giannis X »

viper fz1 εχεις πμ...
Εικόνα
ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Jo.Da. »

edit: το ίδιο πρόβλημα με εσένα αντιμετώπισε και φίλος σε fz6...δες εδώ...θα καταλάβεις σε τι χρησιμεύει το κόκκινο κλειδί...

Ίσως η λύση στο πρόβλημά σας να είναι το τελευταίο πόστ του παραπάνω thread...
athfot έγραψε:Καλησπέρα σε όλους απο την ακριτική Μυτιλήνη. Ως κλειδαράς στο επάγγελμα θα ήθελα να συμφωνήσω μαζί σας ότι το κόκκινο κλειδί είναι το κλειδί προγραμματισμού. Σε περίπτωση που χαθεί το κόκκινο κλειδί όντως η αντιπροσωπεία δεν μπορεί να σου βγάλει αντικλείδι. Αν βρεθεί κανείς στη θέση αυτή ας επικοινωνήσει μαζί μου στο τηλ. 2251044244 καθώς υπάρχει λύση για την κατασκευή κλειδιού. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να κατασκευαστούν κλειδιά σε μηχανή με immobilizer (fazer) ακόμη και αν ο κατοχός του εχεί χάσει όλα τα κλειδιά του, πάντα με κόστος μικρότερο της αντιπροσωπείας.
Φιλικά Αθανασίου Φώτης.
:/abwave::)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Τετ 04 Αύγ 2010, 13:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Billy_BMW
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2005, 19:23
Model: -
Τοποθεσία: Bayerische Motoren Werke - Niederlassung Zentrum Munchen
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Billy_BMW »

Λίγο σύνεση με τις καταγγελίες και τους χαρακτηρισμούς σε όσα γράφουμε μιας και είναι υπόλογο το φόρουμ και το FC.
Καλύτερα πέρνα μια τετάρτη απο τη λέσχη να τα πούμε. :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από jskf16 »

εχουμε πει ονοματα εταιριων ΔΕΝ αναφερουμε , ειδικα οταν αναφερομαστε αρνητικα!!!!
...οποιος θελει να μαθει ας ρωτησει μεσω pm!

Τα ονοματα που αναφερθηκαν , εφυγαν!!!

PEIRAIWTHS

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

O συγκεκριμενος εμπορος κοροιδευε συναδελφο μου που πηγε να παρει παπι.του εδωσε αν θυμαμαι καλα προκαταβολη 1000ευρ και του ειπε οτι θα το χει σε μια εβδομαδα αλλα η εβδομαδα εγινε μηνας.τελικα αποφασισε να παρει δραστικα μετρα ενω ειχε ενημερωσει και την αστυνομια για το τι θα κανε.τον πηρε τηλ. τελευταια φορα και του ειπε αν δεν του δωσει τα χρηματα πισω θα ερθει μαζι με τα φιλαρακια του να ψωνισουν...μερικα πραγματακια 1000ευρ. οταν εφτασε το μαγαζι ηταν κλειστο και τον περιμενε ενας απεξω και του εδωσε τα χρηματα.

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από bill_ex »

Επαναφέρω το θέμα γιατί ίσως να έχω πρόβλημα. Μετα την μετακόμιση που έκανα, δεν βρίσκω το δεύτερο κλειδι και το κοκκινο.
Ξέρει κανείς αν όντως μπορεί να βγεί δεύτερο κλειδι και το κοκκινο πάλι απο το κανονικό κλειδί ;
Ψάχνοντας βρήκα αυτό :
http://www.car.gr/parts/view/1128384/
αλλα μου πέφτουν λίγο μακριά οι Σέρρες.
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Theod »

4 ποστ πιο πίσω έχει γραφτεί κάτι που μπορεί να σου δώσει λύση...το κοίταξες ???

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από bill_ex »

Το είδα.
Αλλα αυτός ειναι στην Μυτιλήνη και είναι δύσκολο να παω μέχρι εκεί για να βγούν τα αντίγραφα.
έλεγα μήπως ξέρει κανείς κλειδαρά στην Αθήνα που να μπορεί να το κάνει ή καπου που να μπορώ να " πεταχτώ " τουλάχιστον.
Δεν θέλω να σκεφτώ το ενδεχόμενο να τα σκάσω στην YAMAHA σε περίπτωση που γίνει η στραβή.
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

Άβαταρ μέλους
dim850
Δημοσιεύσεις: 731
Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ 2008, 19:37
Model: -
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από dim850 »

Πες τι θες να παω σε αυτον στη Σερρες και να στο στειλω,αν δεν βολευτεις εκει. :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 2 επισκέπτες