Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
I Tsak
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 18 Φεβ 2021, 20:07
Model: FZ6
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από I Tsak »

Το μονο που βρηκα ειναι αυτο:
https://shopee.com.my/Motorcycle-chip-k ... 6007840019.
Αλλα δεν ειναι και τοσο επεξηγηματικο

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

Στις φωτογραφίες δείχνει οτι ξεκουμπώνεις το μικρό πλαστικό (που είναι σαν ασφάλεια) και μπαίνει μέσα η λάμα του κλειδιού.

Δοκίμασε να το ξεκουμπώσεις. Παρε κάποιο μαχαίρι ή πολύ λεπτό κατσαβίδι.


Απο περιέργεια, πόσο τα αγόρασες;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

I Tsak
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 18 Φεβ 2021, 20:07
Model: FZ6
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από I Tsak »

Παμφθηνα 4 ευρω δυο κλειδια και 4 ευρω το τσιπακι. Η αντιπροσωπεια ζηταει 58ευρω το ενα κλειδι. Μονο που αργουνε να ερθουν, θελουν τουλαχιστον 2 μηνες αλλα ειμαι ενταξει αφου εχω ενα μαυρο θα περιμενω. Μετα θα δοκιμασω να τον προγραμματισμο οπως τον λεει η συζητηση παραπανω και το βιντεο.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

58ε μαζι με τον προγραμματισμο λογικα...

Κοψιμο κ κλειδι πρεπει να θελουν 7+7 (τοσο ειχα πληρωσει το 2012. Παντως αν δν παιδευτεις ολο κ κατι γλυτωσες
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

I Tsak
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 18 Φεβ 2021, 20:07
Model: FZ6
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από I Tsak »

Το κλειδι η αντιπροσωπεια (Νικολακοπουλος Βουλιαγμενης) στο προγραματιζει τζαμπα.Η τιμη του ειναι 58 ευρω.Για το κοψιμο πας σε κλειδαρα και στο κοβει με κοστος περιπου 9 ευρω.Τιμες πριν μια εβδομαδα που πηρα τηλεφωνο.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

Προσωπικά δεν το θεωρώ απαγορευτικό για να το κάνεις κ να τελειώνεις...
Βέβαια τα 50αρικα δεν είναι για πέταμα αλλά λέμε τώρα... Αν νομίζεις οτι τόχεις προχώρα!!

βάλε και καμιά φώτο ή βίντεο να έχουμε και εμείς τον τρόπο...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Asakura
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2021, 12:02
Model: -
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Asakura »

Όπως είπε και ο Sor το κλειδί ειναι 58 ευρώ γιατί έβγαλα πρόσφατα νεο κλειδί στην yamaha Πάτρας για fz6 φαντάζομαι ειναι το ιδιο... Μονο που μου ήρθε σε 6 μέρες εμενα... Δεν άργησε καθόλου

I Tsak
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 18 Φεβ 2021, 20:07
Model: FZ6
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από I Tsak »

Ηρθε λοιπον το κλειδι και το τσιπακι.Ανοιξα το κλειδι εβαλα μεσα το τσιπακι και εκανα την διαδικασια. Δυστυχως μου βγαζει λαθος 51 που δειχνει οτι δεν αναγνωριζει το τσιπακι. Το τσιπακι ειναι το 4d69 και καπου ειδα οτι μπορει να μην κανει και να κανει το 4d62 το οποιο και παρηγγειλα εκ νεου και το περιμενω. Εχω κολησει εαν μπορει καποιος να βοηθησει. Ή ειναι λαθος το τσιπακι η ειναι χαλασμενο ή χρειαζεται αλλου ειδους τσιπ ή μπορει να μην το εχω βαλει εγω καλα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιος να έχει δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο.
Το κακό με το ίντερνΕ είναι οτι οκ μοιάζουν αλλά κάποιες version ίσως να αλλάζουν (το έπαθα με ενδοεπικοινωνία και ταλαιπωρήθηκα μεχρι να καταλάβω την διαφορά στις version και μέχρι να την στείλω πίσω κ να λάβω τα σωστά).

ίσως να περιμένεις μέχρι να έρθει το 4d62 και ξαναδοκιμάζεις.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Ex oriente lux
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ 17 Ιουν 2023, 13:20
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Ex oriente lux »

Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος FZ6N '06, έχω μόνο το κόκκινο κλειδί και θέλω να φτιάξω και ένα δεύτερο μαύρο, στο διαδίκτυο υπάρχουν κλειδιά αλλά χωρίς το chip, Ελλάδα υπάρχει το chip;
Εκτός αντιπροσωπείας υπάρχει κλειδί και chip μαζί; :scratch:

Άβαταρ μέλους
Ex oriente lux
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ 17 Ιουν 2023, 13:20
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Ex oriente lux »

Ex oriente lux έγραψε:
Σάβ 17 Ιουν 2023, 13:56
Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος FZ6N '06, έχω μόνο το κόκκινο κλειδί και θέλω να φτιάξω και ένα δεύτερο μαύρο, στο διαδίκτυο υπάρχουν κλειδιά αλλά χωρίς το chip, Ελλάδα υπάρχει το chip;
Εκτός αντιπροσωπείας υπάρχει κλειδί και chip μαζί; :scratch:
70 ευρώ κοστίζει το μαύρο κλειδί, μου είπαν δύο καταστήματα YAMAHA εκ Αθηνών, συν το κόψιμο σε κλειδαρά.

I Tsak
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 18 Φεβ 2021, 20:07
Model: FZ6
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από I Tsak »

Yamaha R1 R6 RZ RD TZ FJR MT01 XT660 Blank Key w/ Micro Chip UNCUT 5SL-82511-08. Αυτο πουλιεται στο e-bay και εχει τον ιδιο κωδικο με το γνησιο(μπορει και να ειναι γνησιο). Εγω αγορασα απο Yamaha Νικολακοπουλος στην Βουλιαγμενης 69 ευρω και 5 ευρω το κοψιμο.Μου το προγραματισαν τζαμπα. Αλλα εαν εβλεπα αυτο στο ebay μπορει να το αγοραζα. Κατα τα αλλα προσπαθησα με κενα κλειδια και αγορασμενα chip απο το internet αλλα καμια τυχη. Ο κωδικος του κλειδιου απο την Yamaha που αγορασα ειναι 5SL-82511-08.Ψαξε με αυτο τον κωδικο και μπορει να βρεις και αλλα στο ιντερνετ.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από SoR_gr »

όπως ξαναείπα παραπανω, θα πηγαινα κατευθειαν στη γιαμαχα. Ειναι 20 λεπτά δουλειά αλλά τελειώνεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Πάντως, αν εχεις μονο 1 κόκκινο, προγραμμάτισε να κανεις και 2ο κλειδί. Ποτε δεν ξέρεις.

γενικότερα, σου αποθηκεύει στη μνήμη του ιμμομπιλαιζερ τα 2 μαυρα κλειδιά που θα έχεις.
έτσι ώστε που λεει ο λογος αν παει καποιο παλιο μαυρο κλειδι να παρει την μοτοσυκλέτα, απλα θα μπορει να ξεκλειδώσει το τιμονι.

Το οτι δεν υπάρχουν και τα 2 μαύρα κλειδια, ήταν και παράγοντας για μείωση τιμής κατα την αγορα.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Ex oriente lux
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ 17 Ιουν 2023, 13:20
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από Ex oriente lux »

Το παρήγγειλα στον Σπηλιώτη 70 ευρώ, η πλάκα είναι ότι κάποιος από Θεσσαλονίκη, προσπαθούσε να με πείσει ότι, σώνει και καλά χρειάζομαι και τα δυό μαύρα κλειδιά (140 ευρώ), και του λέω, είχα φτιάξει ένα μαύρο κλειδί πρίν από χρόνια και το έχασα, ποιος ο λόγος να φτιάξω 2 μαύρα κλειδιά; και με ρωτάει, γνήσιοοο ; <>60

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Τρίτο κόκκινο κλειδί για fz1

Δημοσίευση από AndStuff »

Ex oriente lux έγραψε:
Σάβ 17 Ιουν 2023, 13:56
Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος FZ6N '06, έχω μόνο το κόκκινο κλειδί και θέλω να φτιάξω και ένα δεύτερο μαύρο, στο διαδίκτυο υπάρχουν κλειδιά αλλά χωρίς το chip, Ελλάδα υπάρχει το chip;
Εκτός αντιπροσωπείας υπάρχει κλειδί και chip μαζί; :scratch:
Εγω θα πω απλα οτι δε φτιαχνεις δευτερο μαυρο, φτιαχνεις πρωτο μαυρο. Το κοκκινο κλειδι ναι, ειναι πιο ομορφο, αλλα ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΣΠΙΤΙ. Θα υποθεσω οτι δεν εχεις ουτε την καρτα των κλειδιων. Αν λοιπον χαλασει/σπασει/χαθει το κοκκινο τη γ@μησες πανηγυρικα. :!:

Οπως ειπε και ο Sor πανω, βαλε στο προγραμμα να παρεις και δευτερο μαυρο, και χρησιμοποιησε τα μαυρα στην καθημερινοτητα σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες