Fz1 totally powered by Copperdawg

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από koulis »

douris7 έγραψε:σε σχεση με μαμα ειναι αρκετα πιο δυνατο το μονο θεματακι ειναι στα χαμηλα απο 2000στρ με 4000 στρ το δικο μου αργη να στροφαρει
θοδωρη οταν λες αργει να στροφαρει εννοεις σε σχεση με ενα μαμα fz1 χωρις commander κ με μαμα γραναζωμα?
κ πως το δικαιολογεις κατι τετοιο απο την στιγμη που υποτιθεται οτι το commander βελτιωνει παντου σε ολο το φασμα στροφων ροπη-ιπποδυναμη?

+:Think=+::-k +:Think=+::-k
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από douris7 »

koulis έγραψε:θοδωρη οταν λες αργει να στροφαρει εννοεις σε σχεση με ενα μαμα fz1 χωρις commander κ με μαμα γραναζωμα?
κ πως το δικαιολογεις κατι τετοιο απο την στιγμη που υποτιθεται οτι το commander βελτιωνει παντου σε ολο το φασμα στροφων ροπη-ιπποδυναμη?

+:Think=+::-k +:Think=+::-k
κουλη χωρις να ειμαι σιγουρος μαλλον εχει να κανει οτι ειναι το δικο μου του 06 και εχει αυτην την αδρανεια που εχουμε αναφερει σε αλλα ποστ φυσικα καλυτερεψε αλλα οχι και σε βαθμο που να ειναι καλυτερο απο τα 07 και μετα επισης τα μαμα εχουν και το exup δηλ
το δικο μου φζ1 με 2αρα και 2500στρ δειχνει να αργει να στροφαρει μεχρι τις 4500 απο εκει καλυτερευουν τα πραγματα και στις 6000 σεληνιαζεται μεχρι κοφτη,αλλα φζ1 του 07 και μετα ειτε μαμα ειτε πειραγμενα δεν το κανουν αυτο τοσο εντονα ,στο δικο μου καταλαβενεις αυτες τις διαφορες εντονα εαν το εχεις μαθει καλα το μοτο και παιζει ρολο και το οδικο δικτιο δηλ επαρχιακο κομματι με 2 καβαλος στον αγιο γιαννη ροσο β ευβεια που περασα το πασχα για εκδρομη με σβελτο ρυθμο δεν ειχα και τοσο θεμα που εκει ο δρομος ειναι σφικτο κομματι αλλα οχι οπως εχουμε εμεις εδω στην κρητη η αλλο εκει που πηγες ελατη δεν ειχα κανενα θεμα αρα το θεμα παρουσιαζεται στα πολυ σφικτα και ανηφορικα κοματια.
φυσικα λυνεται βαζοντας και 1η η κοντεμα

υγ
με το commander βελτιωνεται ο χαρτης καυσιμου αρα παιρνεις ροπουλα και ιπποδυναμη δεν βελτιωνεται ομως ολλος ο κινητηρας οπως και η μεταδωση στο φζ1 δεν βελτιωνεται χωρις πειραγμα :?: στο δυναμομετρο αυτα δεν φαινονται αλλα στον δρομο
πχ μαμα φζ1 στο δυναμομετρο με 6η κοφτη θα μπει στον δρομο ομως :?: :!: :!:
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από koulis »

μαλιστα.....καταλαβα.....αρα 1 ακομη ποντος στα υπερ του commander......
αρα καταραμενο tuning τι μας κανεις.....βζιννννν βζινννν βζιννννν.....συνεχεια μας τριβελιζεις το μυαλο
κ δεν μας αφηνεις να ησυχασουμε............

:oops: :mrgreen: +:Brick wall=+:](*,) :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από Theod »

douris7 έγραψε: το δικο μου φζ1 με 2αρα και 2500στρ δειχνει να αργει να στροφαρει μεχρι τις 4500 απο εκει καλυτερευουν τα πραγματα
Με αφορμή αυτό να πω μια σκέψη μου...
Έχω την εντύπωση ότι παρόμοια αλλαγή στην συμπεριφορά έχουν όλα τα FZ1 που έχουν αλλάξει εξάτμιση.
Η αφαίρεση του exup και η πιο ελεύθερη εξάτμιση τονώνουν μεν το μηχανάκι στις ψηλές στοιχίζουν όμως κατι τις σε προθυμία στις χαμηλές. Το είχα παρατηρήσει και το είχα γράψει και τότε που έβαλα την Yioshi ότι το μηχανάκι αμέσως μετά την αλλαγή μου φάνηκε πιο τεμπέλικο μέχρι τις 5κ αλλά και σαφώς πιο ζωντανό από εκεί και πάνω. Και όλα αυτά με απολύτως μαμά όλα τα υπόλοιπα και χωρίς καμιά αλλαγή σε γρανάζωμα κλπ...

Μάλιστα στην πορεία διαπίστωσα ότι ακόμα και ο προσθαφαιρούμενος σιγαστήρας της Yioshi έπαιζε και αυτός έναν μικρό ρόλο σε αυτό. Βάζοντας τον σιγαστήρα έδειχνε να ξαναγεμίζει εν μέρει το κενό στις χαμηλές που λίγα λεπτά πριν το ένοιωθα πιο έντονο χωρίς αυτόν.
Μην φανταστείτε τίποτα τρελές διαφορές πάντως αρκετές για να τις αντιλαμβάνεσαι ξεκάθαρα... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από koulis »

theod,
αυτο που λες δεν μπορω να παρω θεση μιας κ απο τις 20.000χλμ ειμαι γραναζωμενος.....
παντως η αληθεια ειναι οτι οταν το 1οπηρα το μηχανακι μετα απο 1.000χλμ του ειχα βαλει akra μαζι με φιλτρο αερα dna....
χωρις καυσαναλυση.....οσοι το ειχαν οδηγησει μου ειχαν πει οτι χαμηλα αργουσε αρκετα να παρει τα ποδια του....
ειχα ανοιξει με cbr 1000 '06,gsxr 1000 '05,r1 '03 κ με ολους εμενα πισω απο τα 1α κιολας μετρα......
κ μου ειχε κανει εντυπωση αυτο.....γιατι ελεγα "οκ,ss το ενα sport touring το αλλο.....αλλα 170 το ενα κ 150 το αλλο(στα χαρτια παντα) πως γινοταν κ ειχαν τοοοση τρελη διαφορα.......τεσπα....αργοτερα απο συζητησεις εδω μεσα καταλαβα οτι εξατμιση/φιλτρο aftermarket πανε μονο με καυσαναλυση αλλιως μονο εξατμα κ φιλτρο μαμα....
παντως τωρα που θα μπορουσα να ξανανοιξω μα ss σαν κ εκεινα κ να σταθω διπλα τους ολοι τα εχουν πουλησει :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από zisisx »

Theod έγραψε: Μάλιστα στην πορεία διαπίστωσα ότι ακόμα και ο προσθαφαιρούμενος σιγαστήρας της Yioshi έπαιζε και αυτός έναν μικρό ρόλο σε αυτό. Βάζοντας τον σιγαστήρα έδειχνε να ξαναγεμίζει εν μέρει το κενό στις χαμηλές που λίγα λεπτά πριν το ένοιωθα πιο έντονο χωρίς αυτόν.
Μην φανταστείτε τίποτα τρελές διαφορές πάντως αρκετές για να τις αντιλαμβάνεσαι ξεκάθαρα... :/abwave::)

εγω το πηρα με την mivv φορεμενη οποτε δεν εχω αποψη για την αλλαγη απο μαμα σε after.....

αλλα οταν εβγαλα την ταπα αμεσως ειδα διαφορα....οχι οτι σερνεται η οτι με χαλαει αλλα ειδα.....κ ο μαστορας μου το ειχε πει οτι θα χασω χαμηλα.....
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Koylis...έτοιμος ο γορίλας..... :toot: :wow: :{}\/
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Μια φωτογραφία που μου ξέφυγε....ούπς....
Εικόνα
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από Themis_81 »

Kouuuliiiiiiii για δες εδω και πες μου τις διαφορες ....

http://www.hotboatpics.com/pics/data/50 ... 799-70.JPG

http://www.hotboatpics.com/pics/data/50 ... 559-70.JPG

;)
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Άβαταρ μέλους
nionios
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: Δευ 23 Μαρ 2009, 13:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Charming N.California
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από nionios »

H.A.Balafoutre έγραψε:Μια φωτογραφία που μου ξέφυγε....ούπς....
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

makakaaaaaaaaaaaa!!!!!!111
θα μπορουσαμε να τη δουμε και ολοκληρη πιστευω ε? :oops: :P
Και ρωτάει ο τροχύλιας
-Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από jskf16 »

Themis_81 έγραψε:Kouuuliiiiiiii για δες εδω και πες μου τις διαφορες ....

http://www.hotboatpics.com/pics/data/50 ... 799-70.JPG

http://www.hotboatpics.com/pics/data/50 ... 559-70.JPG

;)
Στη μια εχει γκαζον και στις 2 μεριες , στην αλλη μονο στη μια πλευρα..... :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol:

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

nionios έγραψε:
H.A.Balafoutre έγραψε:Μια φωτογραφία που μου ξέφυγε....ούπς....
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

makakaaaaaaaaaaaa!!!!!!111
θα μπορουσαμε να τη δουμε και ολοκληρη πιστευω ε? :oops: :P
Κοίτα, σε σχέση με το φερινγκάτο που έβαλε ο φίλος πιο πάνω, το ελληνικό φοράει καλύτερο πηρούνι, ίδιες μαργαρίτες, ίδια brembo, δεν φοράει ακόμη υψηλής...χαχαχααα και δεν φοράει τις ωραίες ελαφρές ζάντες. Περιμένω να στρωθεί ευλαβικά, να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις στο dyno, να δούμε νούμερα και μετά λογικά θα έχω το ΟΚ για περισσότερα....το πολύ μέχρι Τρίτη αν όχι μέσα στο ΣΚ.

Εικόνα
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
nionios
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: Δευ 23 Μαρ 2009, 13:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Charming N.California
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από nionios »

Πωωω ρε φιλε αρρωστο ειναι.....
τρελα γουστα,περιμενουμε τα νεοτερα γρηγοραααααααααααααα :P :P
Και ρωτάει ο τροχύλιας
-Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από zisisx »

τι μας εκανες τωρα ρε συ.... :shock:
βαλε φωτο ....
δωσε ΠΟΝΟ στο λαοοοοοο......... :mrgreen:

koyliiiiiiiiiiiiiiii.............. :D
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: Fz1 totally powered by Copperdawg

Δημοσίευση από ghost »

αυτη η ψυγειαρα ειναι αγωνιστηκη και την εδινε καποτε στα r1 2006 ο βελτιωτικος οικος YEC και σε πολλα αλλα και μπορει να υπαρχουν ακομα αλλα η τιμη ηταν ακρως τσουχτερη για τοτε και πιστευω για τωρα εκτος απο το ψυγειο εδινε ολες τις σωληνωσεις και καποιους σενσορες για θερμοκρασιες και ελεγχο για το βεντλατερ.
δες εδω για ρ1 2009-2012
http://image.sportrider.com/f/32168893/ ... diator.jpg
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης