Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από SPARTAN »

Φιλε ειναι μεγαλη απατη να πηρες το μηχανακι στην ιδια τιμη που πειραμε εμεις απο την αντ/πεια.Επισης για εγγυηση αυτο που σου ειπε ειναι μπαρουφες δεν εχεις εγγυηση της επισημης αντ/πειας οποτε και πληρωνεις για οτιδηποτε χρειαστει.Να πας απο κει και να ζητησεις να σου δωσει καποια χρηματα πισω.Αν σου πει οτι περι εγγυησης ειναι βλακειες αυτα που λεμε και οτι ισχυει πεστου να παρετε επιτοπου την μοτοδυναμικη.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από SPARTAN »

manos_mas έγραψε:
Jongou έγραψε:Λοιπόν ακούστε τι έγινε...

Τέλος τον ρώτησα τι παίζει με την εγγύηση, γιατί ξέρω πως τα παραεισαγωγής δεν έχουν εγγύηση, και μου είπε πως η μηχανή έχει κανονικά 2 χρόνια εγγύηση από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας! Ρε παιδιά τι παίζει τώρα να ανησυχώ ή όχι; Τι παίζει με τα παραεισαγωγής;
Ευχαριστώ για την υποστήριξή σας!!! :/abwave::)

ΥΓ.. Το Service manual το έχω επίσης αλλά δεν λέει να το εκτυπώσει κανείς.. (πολλές σελίδες) +:Whistle=+::-
Σχετικα με τις εγγυησεις
Η εκαστοτε αντιπροσωπεια ειναι υποχρεωμενη να σου παρεχει εγγυηση AKOMA KAI αν το μηχανακι δεν ειναι αγορασμενο απο αυτη. ( Ας το εχεις αγορασει και απο το εξωτερικο ). Ειναι ενα παραμυθι που πουλανε εδω και χρονια οι Ελληνικες ΜΟΝΟ αντιπροσωπεις ( στο εξωτερικο δεν ισχυουν αυτα ). Εφοσον το μηχανακι ( η αμαξι ) εχει παραχθει απο το εργοστασιο που η καθε αντιπροσωπεια αντιπροσωπευει , ειναι υποχρεωμενη να σου καλυψει καποιο ελλατωμα. Προυποθεση να εχουν τηρηθει τα προβλεπομενα SERVICE, οχι απαραιτητα στην αντιπροσωπεια , αλλα ακομα και σε γενικα συνεργειο εφοσον εχει νομιμη αδεια να ασκει το επαγγελμα , και υπαρχουν αποδειξεις αγορας των απαραιτητων ανταλακτικων και τιμολογιο των προβλεπομενων εργασιων .
Παραδειγμα εχεις αγορασει BMW στην Γερμανια και κανοντας ενα ταξιδι στην Ελλαδαρα μενεις απο ελλατωμα του αυτοκινητου ..... Μπορεις να πας και να ζητησεις απο το επισημο δικτυο να στο αντικαταστησει.
Αν παει Γερμανος σε Ελληνικη αντιπροσωπεια , δεν νομιζω να του το αρνηθουν γιατι τοτε το ξερουν οτι την εχουνε "βαμενη".
Θα γυρισει ο Γερμανος στην Γερμανια και θα κανει ενα ωραιο γραμμα παραπονων στην Μαμα BMW κσι θα πει οτι σε επισημο δικτυο της BMW στην Ελλαδα ,αρνηθηκαν να του καληψουν ελλατωμα του αυτοκινητου.
Το ιδιο σκεφτηται το και για τα μηχανακια παραεισαγωγης . Δεν εχουν αγοραστει απο την Ελληνικη αντιπροσωπεια , αλλα ο εισαγωγεας το εχει αγορασει απο καποια επισημη αντιπροσωπεια του εξωτερικου , η απο την Ιαπωνια . Με λιγα λογια το μηχανακι εχει βγει απο εργοστασιο της YAMAHA οποια διαδρομη και αν εχει ακολουθησει για να φτασει στην Ελλαδα, και η αντιπροσωπεια της YAMAHA ειναι υποχρεωμενη να παρεχει εγγυηση σε ΟΛΑ τα προιοντα της εταιρειας που αντιπροσωπευει , ειτε ειναι αγορασμενη απο αυτην ειτε οχι.
Αν ειναι αγορασμενη απο την ΕΕ ισχυει η εγγυηση,απο οπουδηποτε αλλου δεν σε καλυπτουν.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jongou
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 23:35
Model: -
Τοποθεσία: Ρέθυμνο
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από Jongou »

Παιδιά θα ήθελα να πω καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας!
Όταν περίμενα να μου ερθει η μηχανή μου είχε πει ότι έρχεται από την ολλανδία και μάλιστα ότι καθυστέρησε στο τελωνείο λόγο του καινούριου νόμου περί μείωσει τέλους ταξινόμησης!
Πάντως η διαφορά ενος παραεισαγωγής και ενός μη, είναι η εγγύηση η παίζει και κάτι άλλο?
FZ6 Fazer S2 2008

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από SPARTAN »

Jongou έγραψε:Παιδιά θα ήθελα να πω καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας!
Όταν περίμενα να μου ερθει η μηχανή μου είχε πει ότι έρχεται από την ολλανδία και μάλιστα ότι καθυστέρησε στο τελωνείο λόγο του καινούριου νόμου περί μείωσει τέλους ταξινόμησης!
Πάντως η διαφορά ενος παραεισαγωγής και ενός μη, είναι η εγγύηση η παίζει και κάτι άλλο?
Η εγγυηση μονο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jongou
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 23:35
Model: -
Τοποθεσία: Ρέθυμνο
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από Jongou »

Ευχαριστώ!
FZ6 Fazer S2 2008

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες