Θερμόμετρο

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
drspeed
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Σάβ 02 Αύγ 2008, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Θερμόμετρο

Δημοσίευση από drspeed »

Ξέρει κανείς αν και πώς γίνεται recalibration στο θερμόμετρο του fz6
Το θερμόμετρο εμφανίζεται όταν ενώ έχουμε επιλέξει να βλέπουμε τα συνολικά χιλιόμετρα, κρατίσουμε πατημένο το reset για 2-3 δευτερόλεπτα, τότε αντί για το ρολόι βλέπουμε το θερμόμετρο στην θέση του.
Το θέμα είναι ότι στο δικό μου τουλάχειστον είναι στην καλύτερη περίπτωση 12 βαθμούς όρτσα πρός τα επάνω.Υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να το ρυθμίσουμε όστε να δουλεύει λίγο πιο σωστά???
3 2 1 Τώρα!!! Κάνε ό,τι θές, ήρθε η ώρα


Τάμτα!!!!!!!

beneton

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από beneton »

το συγκεκριμένο είναι στην εισαγωγή αέρα αν δεν κάνω λαθος

drspeed
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Σάβ 02 Αύγ 2008, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από drspeed »

Το θέμα είναι αν μπορούμε να το καλιμπράρουμε να έχει κάποια επαφή με την πραγματικότητα ή θα είναι έτσι οπότε τελικά είναι άχρηστο
3 2 1 Τώρα!!! Κάνε ό,τι θές, ήρθε η ώρα


Τάμτα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από jskf16 »

τι ποιο σωστα βρε συ :mrgreen: ειναι αυτο που σου λεει ο beneton , αφου μετραει και η δουλεια του ειναι η θερμοκρασια εισαγωγης αερα πως θα το κανεις να κανει κατι αλλο :mrgreen: και δεν ειναι αχρηστο.... :mrgreen:

drspeed
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Σάβ 02 Αύγ 2008, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από drspeed »

Όταν η θερμοκρασία περιβάλοντος είναι -1 και αυτό δίχνει +12 τί καλό μου κάνει???Θα μπορούσε και να μή το έχει.
Τουρμίνα δεν έχω για να με νοιάζει η θερμοκρασία εισαγωγής οπότε ποιά η χρησημότητά του???

Το θέμα είναι αν έξω έχει -1 να έχει μία απόκλειση +-2 βαθμούς για να έχω στο μυαλό μου να προσέχω για παγωμένα σημεία.Το +12 είναι άχρηστο.
3 2 1 Τώρα!!! Κάνε ό,τι θές, ήρθε η ώρα


Τάμτα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από jskf16 »

drspeed έγραψε: η θερμοκρασία εισαγωγής οπότε ποιά η χρησημότητά του???
Ο μετρητής αέρα έχει σαν προορισμό την μέτρηση του εισερχόμενου αέρα στον κινητήρα. Η πληροφορία αυτή μεταφέρεται με την μορφή ηλεκτρικού σήματος στον εγκέφαλο (ECU) για τον υπολογισμό της σχέσης αέρα –
καυσίμου.

drspeed
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Σάβ 02 Αύγ 2008, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από drspeed »

Και πάλι δεν με πιάνεις!!!!Δεν λέω ότι δεν είναι χρήσιμο για το ECU.Εμένα τί με νοιάζει να ξέρω αυτό το πράγμα???Εγώ θέλω να ξέρω πότε να έχω το μυαλό μου για τυχόν παγωμένα νερά.
3 2 1 Τώρα!!! Κάνε ό,τι θές, ήρθε η ώρα


Τάμτα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από jskf16 »

drspeed έγραψε:Και πάλι δεν με πιάνεις!!!!Δεν λέω ότι δεν είναι χρήσιμο για το ECU.Εμένα τί με νοιάζει να ξέρω αυτό το πράγμα???

:lol: :lol: ...οκ ρε συ καταλαβα , εσενα δε σε νοιαζει , νοιαζει το κινητηρα :mrgreen:

Εγώ θέλω να ξέρω πότε να έχω το μυαλό μου για τυχόν παγωμένα νερά.

ουτε το batmobile δε το χει αυτο :mrgreen:

περα απο τη πλακα οκ...η βαλβιδα ειναι κατασκευασμενη για αυτο , απο εκει περα μπορεις εσυ να βαλεις ενα εξωτερικο θερμομετρο αδιαβροχο για μηχανη να εχει εξωτερικες ενδειξεις , αν θες μπορω να σου δειξω φωτο..


drspeed
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Σάβ 02 Αύγ 2008, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από drspeed »

Καλά αυτό για το batmobile το αφήνω ασχολίαστο.Μάλων εγώ οδηγάω διαστημόπλιο(vw polo) γιατί εκεί έχω πραγματική εξωτερική θερμοκρασία με προειδοποίηση παγετού!!!!!
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ότι στο manual λέει ότι αυτό είναι θερμοκρασία περιμβάλοντος( ambient temperature) αλλά τελικά μόνο με την χαρά θα μήνω ότι και καλά έχω και θερμόμετρο!Εδώ που μένω(Πάρνηθα) πιάνει συχνά με αυτόν τον καιρό πάγο και θα ήταν πολύ χρήσημο, αλλά θα πάω μάλον στην λύση που είπες με το aftermarket θερμόμετρο.
3 2 1 Τώρα!!! Κάνε ό,τι θές, ήρθε η ώρα


Τάμτα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από jskf16 »

οκ ..λοιπον φιλος που ειχε παρομοια αναζητηση με εσενα , Αθηνα και μαλιστα τυχαια προς τα μερη σου , του προτεινα και εκανε αυτο....αν σου αρεσει προχωρας :wink:

Εικόνα

Ίλιον στην οδό φιλοκτήτου 112 τηλ 210 2626421 και έχει αξία 8€ , έχει ένδειξη εσωτ-εξωτ θερμοκρασία

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από dimitrisfz »

jskf16 έγραψε:οκ ..λοιπον φιλος που ειχε παρομοια αναζητηση με εσενα , Αθηνα και μαλιστα τυχαια προς τα μερη σου , του προτεινα και εκανε αυτο....αν σου αρεσει προχωρας :wink:

Εικόνα

Ίλιον στην οδό φιλοκτήτου 112 τηλ 210 2626421 και έχει αξία 8€ , έχει ένδειξη εσωτ-εξωτ θερμοκρασία
Εσωτερική θερμοκρασία για που (για το κράνος)??
:mrgreen:
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από jskf16 »

βρε τρελοκομειο :mrgreen: και εκει αν θες :lol: ..απλα εχει ενα δευτερο καλωδιο με ενα σενσορα και μπορεις να το ενσωματωσεις οπου θες και να εχει μια δευτερη ενδειξη...μεχρι 70οC αντεχει οποτε προσοχη που θα το βαλετε :mrgreen:

drspeed
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Σάβ 02 Αύγ 2008, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από drspeed »

Τέτοια μαλ***** πάνω στην μηχανή μου δεν κολλάω με τίποτα!!!!
3 2 1 Τώρα!!! Κάνε ό,τι θές, ήρθε η ώρα


Τάμτα!!!!!!!

drspeed
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Σάβ 02 Αύγ 2008, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από drspeed »

Σύμφωνα με το manual το θερμόμετρο του κοντέρ δεν μετράει θερμοκρασία στην εισαγωγή αλλά κανονική θερμοκρασία περιβάλοντως η θερμοκρασία εισαγωγής είναι στο diagnostic mode στον κωδικό 05.
Το manual λέει ότι αν δεν μπορείς να μετρήσεις την πραγματική θερμοκρασία εισαγωγής τότε μόνο μπορείς να χρησημοποιήσεις την θερμοκρασία περιβάλοντως του κοντέρ σαν οδηγό για να καλιμπραριστεί ο κωδικός 05
Λογικά αφού μπορεί να καλιμπραριστεί ο κωδικός 05 τότε θα μπορεί να καλιμπραριστεί και το θερμόμετρο του κοντέρ.Το θέμα είναι αν ξέρει κάποιος πως γίνεται αυτό και αν μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας ή πρέπει να πάμε σε συνεργείο και να βάλουν την μηχανη στον εγκέφαλο για να το κάνουν!!!
3 2 1 Τώρα!!! Κάνε ό,τι θές, ήρθε η ώρα


Τάμτα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θερμόμετρο FZ6 help

Δημοσίευση από jskf16 »

drspeed έγραψε:Τέτοια μαλ***** πάνω στην μηχανή μου δεν κολλάω με τίποτα!!!!
:lol: :lol: :lol:
drspeed έγραψε:Σύμφωνα με το manual το θερμόμετρο του κοντέρ δεν μετράει θερμοκρασία στην εισαγωγή αλλά κανονική θερμοκρασία περιβάλοντως η θερμοκρασία εισαγωγής είναι στο diagnostic mode στον κωδικό 05.
Το manual λέει ότι αν δεν μπορείς να μετρήσεις την πραγματική θερμοκρασία εισαγωγής τότε μόνο μπορείς να χρησημοποιήσεις την θερμοκρασία περιβάλοντως του κοντέρ σαν οδηγό για να καλιμπραριστεί ο κωδικός 05
Λογικά αφού μπορεί να καλιμπραριστεί ο κωδικός 05 τότε θα μπορεί να καλιμπραριστεί και το θερμόμετρο του κοντέρ.Το θέμα είναι αν ξέρει κάποιος πως γίνεται αυτό και αν μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας ή πρέπει να πάμε σε συνεργείο και να βάλουν την μηχανη στον εγκέφαλο για να το κάνουν!!!
στη μοτοδυναμικη και αυτο παιζεται...για να πω την αληθεια με μπερδεψες , αν και ειπαμε κανει μετρηση στον εισερχομενο αερα....

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες