Κατανάλωση fz6...

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από jskf16 »

Μαυρος καπνος ειναι κακη καυση αυτο σημαινει πλουσια καυσιμα συνηθως.Οποτε τον αισθητηρα αερα που σου λεει ισχυει θελει τσεκ , το φιλτρο αερα και μπουζι επισης γιατι αυτα θα εχουν γινει χαλια με το πλουσιο καυσιμο.Ελεγχο βαλβιδων οπωσδηποτε .Και εν τελη αν και παραπανω ειπα τελευταια και εαν , ναι κοιταμε τοτε και τα μπεκ για τυχον υπερβολικου ψεκασμου σε καυσιμο.

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Ο αισθητήρας αέρος που βρίσκεται πάνω στο φίλτρο κουτί; Ο μόνος τρόπος να ελεγχθεί ειναι μέσω του διαγνωστικού;

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Τσέκαρα και το διαγνωστικό που εχει στο κοντέρ και δεν μου βγάζει καμία βλαβη

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

πιστευω οτι ισως φταίει η μπαταρία σου.

περι κατανάλωσης, εάν βγάζεις 200χλμ με ενα ντεπόζιτο (απο σίτα έως ρεζέρβα) τότε πάλι καλα μου φαίνεσαι.

για τα καυσαέρια που λές, δεν μπορώ να καταλάβω πόσα καυσαέρια βγαζει ή αν βγάζει. θα πρέπει να το δω με το μάτια για να έχω άποψη.

ο αισθητήρας αέρα (ενα φυσακι στο φιλτροκούτι) εμφανίζεται συνήθως ως βλάβη μετά απο σέρβις γιατι ενδεχομένως ενώ ήταν ανοιχτο το φιλτροκούτι και αποσυνδεμένη η φύσα , ανοιξαν τον διακόπτη και όταν εκανε τσεκ το βρήκε. και να εμφανίζεται η βλάβη δεν επηρρεάζει την λειτουργία. αν την σβήσεις δεν ξαναεμβανίζεται.

Τώρα αν η μηχανή θέλει αρκετά πράγματα απο συντήρηση όπως ρύθμιση βαλβίδων κλπ τότε μπορεί η κατανάλωση/τα καυσαέρια να προκύπτουν απο αυτό. Στα λεγόμενα μου θεωρώ οτι η προβλεπόμενη συντήρηση εχει γίνει (αλλαγές λαδιών/φιλτρων/μπουζί/ρυθμιση βαλβίδων κλπ κλπ )
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Τα εχω αλλάξει όλα αυτα μόνο βαλβίδες δεν εχω ρυθμίσει αλλα δεν ακούγονται κιολας,δεν ξερω αν χρειάζονται ρυθμισμα.Η κατανάλωση μου σε σχέση με άλλους που βλέπω ειναι τουλάχιστον 2 λίτρα παραπάνω και σε πολυ χαλαρή οδήγηση.Μπορει η μπαταρία να επηρεάσει το σύστημα τροφοδοσίας και να εχω πρόβλημα με την κατανάλωση;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

η μπαταρια δεν θα επηρρεαζει την καταναλωση.

το αν ακούγονται οι βαλβίδες ή οχι δεν σημαίνει οτι δεν θέλει τσεκάρισμα ή ρύθμισμα.

ενδεικτικά κάποια περίπτωση που μάλλον προήλθε απο μη ρυθμισμα βαλβίδων....

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 77&t=23981
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Ελέγχθηκαν και τα μπεκ και ειναι εντάξει.Τωρα μένει να δω τον αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στο φίλτροκουτι να δω αν διαβάζει σωστή θερμοκρασία και η φούσκα θερμοκρασίας που βρίσκεται πάνω στο μπλοκ του κινητήρα μήπως θελει καθάρισμα (γιατί τα παραφλου όταν τα άλλαξα ηταν σαν λάσπη) ή αλλαγή είδα επίσης ότι η φυσά που συνδεόταν πάνω του ηταν πιασμένη με ταιρ απ.

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Ελεγχθηκαν και οι αισθητηρες και ειναι ενταξει.Οταν εβαζα τα μπεκ ομως παρατηρησα οτι ενα σωληνακι υποπιεσης μαλλον πανω απο το σωμα injection ηταν βγαλμενο και το εβαλα ελπιζω αυτο να δημιουργουσε το προβλημα.Δεν μπορεσα να κυκλοφορησω και το μηχανακι λογω βροχης για να δω αν οντως εστρωσε.Τωρα οποτε βρω χρονο θα το παω για ελεγχο χρονισμου γιατι 2 μηχανικοι μου ειπαν οτι μπορει να οφειλεται και σε λαθος χρονισμο και επισης θα το παω να ρυθμιστουν οι βαλβιδες.Ακομη μου περναει απο το μυαλο οτι ισως οφειλεται σε λαθος καυσαναλυση η αυξημενη καταναλωση γιατι οταν μου εκαναν καυσαναλυση μετρησαν απο πισω απο την εξατμιση και οχι με τρυπα σε καθε λαιμο.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

λάθος χρονισμού; στην καδένα; γιατι την έχεις αλλαξει ή έχεις αλλάξει τεντωτήρα;
ή έτσι απο μόνη της ξαφνικά άλλαξε χρονισμό...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Εγω δεν εχω αλλαξει κατι δεν ξερω αν εχει κανει κατι ο προηγουμενος,βεβαια πολυ σπανιο αλλα οχι απιθανο ειναι να εχει πηδηξει δοντι

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από HEO »

δεν ειναι ευκολο.....

αν ειχε πηδηξει δοντι θα ειχε γινει της ποτ@@@νας το καγκελο.....

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Με ενα δοντι μπρος ή πισω δεν τα βγαζει ολα οφ αλλωστε 2 μηχανικοι μου ειπαν οτι μπορει να εχει θεμα στον χρονισμο

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από HEO »

αν σου ειπε μηχανικος οτι η αλυσιδα του εκεντροφορου πηδαει δοντι και ολα καλα....

φυγε οσο πιο μακρυα μπορεις.....

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Δεν ξερω φιλε τι να σου πω σε αυτοκινητα παντως το εχω δει να ξεχρονιζονται λογω προβληματικου τεντωτηρα σε volkswagen συγκεκριμενα και να δουλευει το αυτοκινητο αλλα να ρεταρει.


Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης