Κατανάλωση fz6...

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Makman »

Οπωςκαι να εχει το πρακολουθω. Θα επανελθω +:Whistle=+::- +:Whistle=+::-

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Makman »

Επανήλθα !!!!!!
Λοιπόν, μετά από ρύθμιση βαλβίδων, καυσαναλυση, φρέσκα μπουζί και φίλτρο αέρα, και καμμιά 700ρια χλμ, έκανα την πρώτη κανονική μέτρηση.
273 km ( που περιλάμβαναν, 80km δικαβαλο με ταχύτητα από 120-150, 60km μόνος με ταχύτητα 140 - 190, 30km πόλη, και άλλα 100 με ταχύτητα 100-130) δηλαδή μεικτή οδήγηση.
Αποτέλεσμα 273km/16,5 λίτρα = 6,04 λίτρα/100km ή 16,54km/λίτρο.
Θεωρητικά μιλάμε για αυτονομία πάνω από 310km .
Αρκετά ικανοποιητικά πιστεύω.

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Παιδιά το fazer μου εχει θέμα με την κατανάλωση.Μολις το πήρα άλλαξα φίλτρα λαδια μπουζί.Ειδα ότι η κατανάλωση ηταν μεγάλη και το πήγα για καυσαναλυση σε αντιπροσωπεία Yamaha στην Θεσσαλονίκη.Ο μάστορας μου ειπε ότι τα μείγματα ηταν ότι να ναι μου το ρύθμισε σωστά αλλα μου ειπε ότι μαλλον ειναι και αλλου το πρόβλημα γιατί έβγαζε πολυ μαύρο καπνό και ηταν και η εξάτμιση πολυ μαυρισμένη απο την καπνα.Το tps απο ότι είδα στο book service ειναι αλλαγμένο απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.Το μηχανακι όταν ειναι κρύο ζορίζεται να πάρει μπρος και κάποιες φορές ακόμη και ζεστό αν το εχω στην νεκρά και τραβάω το γκάζι μέχρι τις 10-11 χιλιάδες στροφές και το κλείσω απότομα σβήνει.Καταναλωση εχω μετρήσει μέχρι και 9 λίτρα ανα 100 χλμ με ταχύτητες 80-90χιλ/ω τέρμα χαλαρή οδήγηση συνήθως όμως κυμαίνεται στα 7-7.5 με παρά πολυ χαλαρή οδήγηση χωρίς ζόρια και ανοίγματα.Σκεφτομαι μήπως έχουν κάποιο θέμα τα μπεκ και λεω να τα βγάλω να τα παω για έλεγχο και επίσης ο μάστορας μου ειπε για έναν αισθητήρα αέρα αλλα δεν κατάλαβα για τι ακριβώς μιλούσε.Τι λέτε να παίζει;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

πόσα χλμ έχει η μηχανή; γενικότερα η συντήρηση της είναι τακτικη;

Αρχικα πάμε με τα απλά,

ποιότητα βενζίνης, η μπαταρία σου είναι καλή-γνήσια GS ή ποιοτική (Yuasa);;; , καθαρισμα injection....

φίλτρο αέρα είπες άλλαξες (το μαμα φαντάζομαι ε;) ρωτάω γιατί έχω δει να βάζουν κ σφουγγάρι......

επίσης ο τρόπος που μετράς πόσο σου καίει είναι σωστό; γεμισμα έως την σίτα και απο εκει και πέρα κάνεις 200χλμ εντός πόλης;;;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Η μηχανή εχει 115.000 χλμ.Η βενζίνη που βάζω ειναι 100% καλής ποιότητας δοκιμασμένη χρόνια σε μηχανάκια αυτοκίνητα.Η μπαταρία νομιζω ειναι gs αλλα δεν ειμαι σίγουρος θα το ελέγξω για σίγουρα.Φιλτρο αέρα έβαλα της Yamaha.Ο τρόπος που το μετράω ειναι γέμισμα μέχρι την σίτα και 200 χλμ εκτός πόλης μένω επαρχία και όλα τα χλμ γίνονται σε ανοιχτούς δρόμους με ταχύτητες 80-100 και σπάνια μέχρι 130 χωρίς απότομα ανοίγματα χιλιόμετρα εντός πόλης δεν κανω καθολου.Το injection δεν το καθάρισα εδω και 2 μήνες που εχω την μηχανή δεν ξερω τι είχε κάνει ο προηγούμενος αλλα θα το δω μήπως θελει καθάρισμα και λεω να κανω έναν έλεγχο και τα μπεκ

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

περί κατανάλωης:
σε διάφορα οχήματα που οδηγώ , παρατηρώ το εξής:
εάν οδηγώ με με πολύ χαμηλές στροφές , ναι μεν δεν τρέχει το όχημα αλλα στην καταναλωση παρατηρώ διάφορα. ΠΧ στο αμάξι, αν οδηγώ με 1.500 στροφές και 5η μέσα καίει περισσότερο απο το να πάω με 5η 2.500 στροφές. αντίστοιχα και στο φαζερ. μήπως γίνεται κάτι τέτοιο;
είσης, ελαστικά είναι καλα;απο αέρα είσαι οκ; το λέω γιατι αν δεν έχουν σωστή πίεση "ζορίζεται" παραπάνω η μοτο και καταναλώνει παραπάνω.

Περι εκκίνησης στα κρύα:
αν η μπαταρία σου δεν είναι καλή, θα ζορίζεται να παρει μπρος. όταν φόφαγε η δικιά μου , ναι μεν γύρναγε αλλά δεν ήταν αρκετή για να πάρει μπρος. Επίσης σε γνωστού που κάτι δεν πήγαινε καλά με την μπαταρία του (ζωηρή μίζα μεν ) μόλις άλλαξε μπαταρία ήταν όλα καλα και έπαιρνε αμέσως .
δηλαδή: σε περίπτωση κλοπής μούτρου, η μότο πότε έπαιρνε πότε δεν έπαιρνε. το αναφέρω στο παρακάτω νήμα.
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 81#p239879

τελικά όταν δοκιμάσαμε την δικιά μου GS (2-3 μηνών τότε) η μοτο δούλευει άριστα (δλδ λύθηκαν όλες οι παραξενιές που παρουσιάζε). μετά ο κάτοχος αγόρασε την αντίστοιχη Yuasa.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Αυτό που λες με την κατανάλωση ισχύει αλλα με αυτές τις ταχύτητες το μηχανακι πηγαίνει εντελώς άνετα αν το πήγαινα λίγο πιο σιγά θα έκαιγε σιγουρα παραπάνω γιατί θα ζοριζόταν λίγο.Οσον αφορά την μπαταρία δεν ειναι εκει το πρόβλημα γιατί η μπαταρία εχει ψυχή το θέμα ειναι ότι κάτι δεν δουλεύει σωστά ζορίζεται να πάρεις μπρος κρύο.Επισης εχω πολυ μαύρο καπνό στην εξάτμιση που σημαίνει δεν εχω καλή καύση

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

τι εννοεις εχεις καπνό; βγάζει απο πίσω καυσαέρια;

συνήθως όταν είναι λίγο κρύο βγάζει λίγο σαν "ατμους" και οταν ζεσταινεται σταματάει.
αν εχει αρκετή υγρασία ή κρύο καιρό θα δεις οτι βγαίνουν καυσαέρια.
δες λίγο εδώ :
https://www.autokalogeras.gr/know-how/kapnos-exatmisi/


τώρα αν καίει παραφλού (να ανακατέυεται παραφλού με λάδια), πράγμα πολύ δύσκολο αλλά όχι απίθανο...
για να κανεις μια πρόχειρη διάγνωση :
- εχεις παρατηρήσει τη στάθμη του παραφλού αν κατεβαίνει χωρις να εχεις διαρροές;
-με σβηστή μοτοσυκλέτα, ανοιξε την ταπα του λαδιού και βάλε το δάχτυλο σου μέσα. αν πιάσεις σκετο λαδι(και βρώμικο) τότε δεν θα καίει παραφλού. Αν δεις οτι το λάδι έχει κατι σαν "σαπουνάδα" τότε είναι δυσκολα τα πραματα. Μετά τσέκαρε απο την δείκτη λαδιού, στο τσουτσουνάκι εχει λάδι πάνω ή βλέπεις ή εχει σαπουνάδα;

όλα όσα σου λέω είναι προχειροδιαγνώσεις...

καλό είναι να κάνεις μια καυσανάλυση να δει τι γινεται ο μηχανικός....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Τα εχω ελέγξει αυτα που λες και ευτυχώς δεν περνάει νερά στα λαδια.Ο καπνός βγαίνει ακόμη και όταν ειναι ζεστό αν μαρσάρω μέχρι τις 10-11 χιλιάδες στροφές και επίσης ειναι μαυρισμένη και η εξάτμιση που απο ότι μου ειπε ο μηχανικός που έκανα καυσαναλυση ειναι ότι δεν εχω καλή καύση μου ειπε να δω αν θα στρώσει με την καυσαναλυση θα καθαρίσει και η εξάτμιση θα πέσει και η κατανάλωση αλλα τιποτα απο τα δυο δεν εγινε πράγμα που το περίμενε και ο μάστορας.Ο μάστορας μου ειπε ότι ίσως κάποιο μπεκ να εχει πρόβλημα ή ένας αισθητήρας που βάζει αέρα στα καύσιμα κάτι τέτοιο δεν κατάλαβα καλα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεν εχω καταλαβει καλα αν απο την καυσαναλυση , εβγαλε κάποιο συμπερασμα ο μηχανικός και αν σου εκανε αλλαγή/διορθωση στα μίγματα;
αν οχι, αφου δεν τα ειδε καλά γιατι δεν τα "ρυθμισε" στα μαμα πλαίσια;

το μηχανακι φοραει τπτ προγραμματα; καταλύτη φοραει κανονικα; στα καυσαερια του κτεο τι γραφει;

οι εξατμίσεις μαυρίζουν ετσι κ αλλιως και αναλογα και την ποιοτητα του καυσιμου μαυρίζουν παραπάνω.

sorry που το ρωτάω, υπάρχει περίπτωση να εισαι 200 κιλά και γιαυτό να σου φαίνεται οτι καιει πολύ η μοτο :?: :?:
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από jskf16 »

Kristallis έγραψε:
Τρί 17 Οκτ 2017, 14:12
Ο μάστορας μου ειπε ότι ίσως κάποιο μπεκ να εχει πρόβλημα ή ένας αισθητήρας που βάζει αέρα στα καύσιμα κάτι τέτοιο δεν κατάλαβα καλα.
Mπεκ ουτε που να τα πειραξεις , τελευταια και εαν! Αλλου ειναι το θεμα σου , οσο αναφορα τον αισθητηρα εισαγωγης αερα τον βγαζει το διαγνωστικο ως βλαβη εαν εχει θεμα ,πραγμα που μπορει ευκολα να δει.Να αλλαξεις αμεσα μπουζι/φ.αερα και μετα καυσαναλυση.

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Για καυςαναλυςη πήγα επειδή έκαιγε πολυ και θεωρηςα ότι έφταιγε αυτό.Εκανα καυσαναλυση μετά απο αλλαγή μπουζί και φίλτρων.Το μηχανακι το φοράει όλα μαμά.Ο μηχανικός έκανε καυσαναλυση και ρύθμισε τα μείγματα μου ειπε ότι μαλλον πάλι δεν θα στρώσει η κατανάλωση γιατί έβλεπε να βγάζει μαύρο καπνό απο την εξάτμιση.Μου ειπε αν δεν στρώσει να παω μετά απο μια βδομάδα να ψαχτεί να βρει τι φταει το θέμα ειναι ότι ειναι 150 χλμ μακρυά ο μηχανικός και δεν μπορώ να πηγαινοέρχομαι συνέχεια.Αυτο με τον αισθητήρα αέρος χρειάζεται κάποιο διαγνωστικό για να δω αν εχει θέμα ή μπορώ και απο το κοντέρ;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

μπορείς να το δεις και απο κοντερ.


κατέχεις καθόλου;

αν μπορείς να μπεις στην αυτοδιάγνωση....

στην ένδειξη 60 σου εμφανίζει πόσες βλάβες διαβάζει
στην ενδειξη 61 , σου εμφανίζει ποιες βλάβες διαβάζει
στις 62 ή 63 νομίζω μπορείς να τις σβήσεις. πρεπει να το κάνω για να το ξαναθυμηθώ.

βρίσκοντας ποον κωδικό βλάβης διαβαζει , γουγλαρεις και οτι βρεις...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kristallis
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:47
Model: FZS600
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Kristallis »

Θα το κοιτάξω όταν παω στο μηχανακι να δω μήπως διαβάζει κάποια βλαβη.Ξερεις κανεις μήπως αν συνδέεται διαγνωστικό και αν ναι με τι βύσμα;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

το fz6 εχει αυτοδιάγνωση.

απο το κοντέρ δλδ μπορείς να μπεις εσύ να διαβάσεις την βλάβη

αν πας σε γιαμάχα θα το γνωρίζει
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 4 επισκέπτες