Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Παιδια καμια φωτο απο το εν λογω λαμακι παιζει; εχω βρει ποιο ειναι αλλα να σιγουρευτω μην πειραξω τπτ αλλο κ τι το εχετε κανει θελω να δω για να το κανω κ εγω. Για τη ροπη μπορει να γινει τπτ; που ειναι ψοφιο χαμηλα;
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

fanoula05
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ 22 Νοέμ 2008, 20:25
Model: -
Τοποθεσία: serres
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από fanoula05 »

Δεν έχω φωτώ αλλά το λαμακι είναι στο τέλος τις ντιζας του γκαζιού. Όταν το ανοίγεις τέρμα θα δεις ότι σταματά στο πρώτο λαμακι που είναι γωνία. Αν το ίσιωσες προς τα κάτω θα το προσπερνά και θα σταματήσει το γκάζι στο 2ο λαμακι που είναι και το σωστό. Αν δεν τα καταφέρεις Φώτο μπορώ να βάλω τετάρτη πρωί.

Anastasis

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από Anastasis »

Kαλά olla αυτά που λέτε το θέμα είναι το έχει κάνει κανένας???
1on: τι διαφορα είδε στο μηχανάκι του???
2on: για να δει διαφορα έκανε κάτι παραπάνω ??
τριών: αξίζει τον κόπο να το κανεις??
4on υπάρχει ποτε πιθανότητα να αφήσεις πίσω έναν με ένα Kawasaki Z 750 ???

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από Theod »

Όσοι το κάνανε είδαν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά... Το αν αξίζει απαντιέται αυτόματα...Δεν κοστίζει τίποτα, γίνεται πολύ εύκολα είτε από σένα είτε από τον συνεργειά σου, και κερδίζεις γύρω στα 20 αλογάκια ή αλλιώς μια βελτίωση της τάξης του 25%....Βάλτα κάτω και κρίνε ειδικά συγκριτικά με την βελτίωση πχ μιας εξάτμισης όπου σκάς καμμιά 500+ ευρώπουλα για 2-3 κουβεντιαστά αλογάκια...

Για το Ζ750...ΟΧΙ εκτός αν ο άλλος είναι κουλός...Το Ζ750 διαθέτει 25% παραπάνω κυβικά και εξ΄αιτίας τους καμμιά 10 αλογάκια και κάμποση ροπή παραπάνω...Μόνο πλησιάζοντας τελικές βρίσκεστε κοντά λόγω της καλύτερης αεροδυναμικής του φαιρινγκάτου Φέιζερ και καλύτερης απόδοσης του κινητήρα του Φέιζερ στις πολύ ψηλές στροφές που του επιτρέπει να μαζεύει χιλιόμετρα εκεί που άλλοι κινητήρες λαχανιάζουν...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theod την Τρί 05 Μάιος 2009, 12:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Anastasis

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από Anastasis »

οποτε ουτε στο σχιστο τον περναω.... αχχχ τον ατημω.... που θα παει .......
Υπαρχει ομως πιθανοτητα αυτο μετραει..... εχει ροππη το μηχανακι του.... τα βαλαμε .... και εφυγε πολυ πιο γριγορα απο εμενα .... στα 200 εκει μονο το εβλεπα και εχανε αποσταση....

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από manos_mas »

Anastasis έγραψε:Kαλά olla αυτά που λέτε το θέμα είναι το έχει κάνει κανένας???
1on: τι διαφορα είδε στο μηχανάκι του???
2on: για να δει διαφορα έκανε κάτι παραπάνω ??
τριών: αξίζει τον κόπο να το κανεις??
4on υπάρχει ποτε πιθανότητα να αφήσεις πίσω έναν με ένα Kawasaki Z 750 ???


εγω το εχω κανει στο δικο μου και ενος φιλου μονοι μας
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Anastasis

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από Anastasis »

για πες εντυπωσεις.... επειδη ειμαι στα 10,000 χιλ. και θα κανω το σερβης στον σταματη στον πειραια οποτε να του πω να το κανει....

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Ρε αγορι τι την θες την κοντρα; Μια χαρα ειναι το Fazer! Ας εχει οχι αλλα 150 κε παραπανω αλλά κ 500 ακομα να ειναι τι σε νοιαζει; Παιξτο στις 6500 με 7000 στροφες που εχει πολυ καλο ρεπριζ το εργαλειο μεχρι τον κοφτη του κ εισαι μια χαρα. Κ τα ταξιδακια του τα παει κ ξεκουραστο κ στριφτερο ειναι κ φρενατο. Κ δεν παλευεις πανω του... γιατι πολλοι Ζ-ακιδες αχουν εκφρασει κ αυτο το παραπονο! Οτι δεν ειναι κ το πιο ομαλο μηχαμνακι. Παλευεις εναντιον του, δεν εισαι απολυτος αρχοντας.
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

Anastasis

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από Anastasis »

καλα τα λες... απλως λες απο σκουτερακι μου πηρε Ζ και περνα απο διπλα μου στο σχιστο με ολλα τα γκαζια για επιδυξη και τρελενομαι.....
Αλλα εχεις δικιο.... τον fazer ειναι ενα καλο στημενο μηχανακι.... το οδηγισε ενα φιλος το δικο μου που προσφατα πουλησε το Κ7 και του το εδωσα να την σηκωσει .... και μου ειπε τα καλητερα λογια + to ABS :)

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από manos_mas »

Το μηχανακι γινεται μετα απο την μετατροπη 98 ΗΡ οσο και το S2. ( βεβαια στον τροχο ειναι αρκετα λιγοτερα , γυρω στα 90 , αυτο μπορουν να σου πουνε οσοι εχουν κανει δυναμομετρηση σε νορμαλ ).Αμα διαβαζεις ολο το ποστ απο την αρχη , θα δεις τι εχω γραψει για τις εντυπωσεις μου πριν και μετα... Κανε την μετατροπη ανεπιφυλακτα... και αμα θες συναντιομαστε για να δεις το λαμακι απο κοντα.
Οσο για τις κοντρες με το Ζ750 ..... και εγω θα ηθελα να εχω καμια 30αρα αλογα παραπανω..... αλλα το Fazer σου προσφερει πολλα αλλα πραγματα... και μολις κανεις την μετατροπη, δεν θα εισαι και πολυ μακρια απο το Ζ...
Αλλα με το Fazer εχεις...
α) οικονομια
β) αξιοπιστια
γ) ομορφια
δ) ανετο ταξιδι
ε) μηχανη που στριβει ( μεχρι ενα οριο, το οποιο εμενα μου ειναι αρκετο )
στ) μεταπωληση
ειναι μια μηχανη που θα σου κανει τις δουλειες σου στην πολη, δεν θα ζηταει πολλα , και προσφερεται για τουρισμο
οκ δεν παταει χωμα αλλα......μην ειμαστε και αχαριστοι
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Anastasis

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από Anastasis »

Σε εκανα add στο msn οποτε ειναι μπες .... τα λεμε και απο εκει.... το λαμακι το εχω δει ..... το θεμα ειναι αν αξηζει οποτε.... αποτι βλεπω πολυ λενε ναι ... οποτε θα το κανω :)
Απλος εχει δυο στοπερ αντι για ενα το λαμακι.... :) Καλη δουλεια η yamaha ξερει τι κανει

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από Theod »

Anastasis έγραψε: το λαμακι το εχω δει ..... το θεμα ειναι αν αξηζει οποτε.... αποτι βλεπω πολυ λενε ναι ...
Έλα φίλε μου μην γίνεσαι αχάριστος... αποκτάς 20 αλογάκια στραβώνοντας ένα λαμάκι κι επιμένεις να αναρωτιέσαι αν αξίζει τον κόπο ??? :? :? Για ρώτα τι έχουν τραβήξει μερικοί και πόσα λεφτά έχουν σκάσει για να πάρουν τα μισά... :roll: :roll: :roll:

fanoula05
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ 22 Νοέμ 2008, 20:25
Model: -
Τοποθεσία: serres
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από fanoula05 »

ΜΕΓΑΛΗ διαφορά...

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από SPARTAN »

Φιλε 20 αλογα σε μηχανη ειναι σαν 80 αλογα σε αμαξι να παρεις.Απο κει και περα τα λογια ειναι περιττα :) :/abwave::)
Εικόνα

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή από 78 σε 98 ίππους

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

fanoula05 έγραψε:Δεν έχω φωτώ αλλά το λαμακι είναι στο τέλος τις ντιζας του γκαζιού. Όταν το ανοίγεις τέρμα θα δεις ότι σταματά στο πρώτο λαμακι που είναι γωνία. Αν το ίσιωσες προς τα κάτω θα το προσπερνά και θα σταματήσει το γκάζι στο 2ο λαμακι που είναι και το σωστό. Αν δεν τα καταφέρεις Φώτο μπορώ να βάλω τετάρτη πρωί.
Για βαλε ρε φιλε καμιοα φωτο γιατι μαλλον εχω μπερδεψει τα λαμακια κ αν στραβωσω το λαθος δε θα σταματαει στο ρελαντι μετα...
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες