Μπουκώνει στο απότομο γκάζι μετά τις 7 χιλιάδες στροφές, αλλά με άνοιγμα σιγά σιγά δεν μπουκώνει.

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Μπουκώνει στο απότομο γκάζι μετά τις 7 χιλιάδες στροφές, αλλά με άνοιγμα σιγά σιγά δεν μπουκώνει.

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Καλησπέρα παίδες έχω φτιάξει την μηχανή μου και έχω θεμα τώρα, αυτό που γράφω πάνω είναι ο λόγος χωρίς να λέω πολλά πολλά και κουράζω. Μπορείτε να μου βρείτε λογική σε αυτό? Ο μερεμετσακης μου λέει άδειασε 2 ντεποζιτα κατοστάρα για να φύγουν η βρωμιές από την προηγούμενη βενζίνη που καθόντουσαν 2 χρόνια μέσα. Να το εξηγησω καλύτερα στο μπουκωμα μπουκώνει 1 δευτερόλεπτο ξανα δουλεύει κανονικά 1 δεύτερο ξανα μπουκώνει και αυτό γίνεται επανειλημμένα για όσο δεν αφήνω το γκάζι. Και γίνεται σε όλες τις ταχύτητες.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μπουκώνει στο απότομο γκάζι μετά τις 7 χιλιάδες στροφές, αλλά με άνοιγμα σιγά σιγά δεν μπουκώνει.

Δημοσίευση από Solomon »

Μιλάμε για το καρμπυρατέρατο ή το injection?
Αν είναι καρμπ, έχει δουλειά, δεν είναι άδειασα δύο τεποζιτα σούπερ αμόλυβδη να ξεπλυθεί.
Τα καρμπ ανοίχτηκαν κ καθαρίστηκαν? Θεωρητικά κάποιο ή όλα τα main jet έχει ζόρι ή πιο κλασική βλάβη κάποια ή κάποιες μεμβράνες έχουν σκιστεί (ρωγμές)

Θεωρούμε ότι ηλεκτρικά είναι οκ, μπουζί οκ, πολλαπλασιαστές οκ, ρυθμισμένες βαλβίδες οκ.
Γιατί αν δεν είναι τα παραπάνω οκ δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα γιατί κάνει διακοπές...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπουκώνει στο απότομο γκάζι μετά τις 7 χιλιάδες στροφές, αλλά με άνοιγμα σιγά σιγά δεν μπουκώνει.

Δημοσίευση από SoR_gr »

είναι σίγουρα θέμα τροφοδοσίας ή σου φταίει και το Kill switch ? ο δεξίς διακόπτης; Αυτός χαλάει στα φζ6.
Όταν χάλασε σε εμένα, αρχικά έκανε 1 κόμπιασμα στις 6-7.000 στροφές, μετά απο πχ 500-700 χλμ άρχισε να σβήνει και να ξαναπαίρνει, σαν το μπουκωμα που λες.

αν δεν είναι αυτό, τότε η μηχανή σου θα θέλει κάποιο κοίταγμα. Δεδομένου οτι ο μερεμετσάκης ανέλαβε να στην επαναφέρει και να ρυθμίσει οτι ήταν "αρύθμιστο" και συμφώνησες στο ποσό που σου ζήτησε, πήγαινε ξανά και ζήτησε του να σου πει τι φταίει και να το φτιάξετε. Απο τις εργασίες που έκανες, καθαρίστηκε το Injection ?
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπουκώνει στο απότομο γκάζι μετά τις 7 χιλιάδες στροφές, αλλά με άνοιγμα σιγά σιγά δεν μπουκώνει.

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Γειά σας και στους 2 αγορινες καθάρισε injection ναι και φίλτρο βενζίνης, παντε αγορινες στο fazer club στο Facebook λέγομαι λευτερης Θεοδωρίδης, εκει έχω αναρτήσει όλες τις αλλαγές που μου έχει κάνει ο μερεμετσακης.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπουκώνει στο απότομο γκάζι μετά τις 7 χιλιάδες στροφές, αλλά με άνοιγμα σιγά σιγά δεν μπουκώνει.

Δημοσίευση από SoR_gr »

Για αυτό ακριβώς τον λόγο κάνω ελάχιστα σχόλια στις δημοσιεύσης του FB. Άντε ψάξε να βρεις τωρα τι είχες γράψει. Εδώ πάς στην αντίστοιχη κατηγορία και το βρίσκεις.

Φίλτρο βενζίνης είναι στην τρόμπα βενζίνης αν δεν κάνω λάθος. Απο όσους το "καθάρισαν" παρατήρησαν οτι μετα η τρόμπα έκανε κόλπα. Βρεις αντίστοιχες συζητήσεις για να μην σου λεω κατι που μπορεί να μην ισχύει.

Αν πριν δεν στο έκανε και στο κάνει τώρα, είναι λίγο παράξενο. Μάλλον θα παρουσιάστηκε τώρα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Μπουκώνει στο απότομο γκάζι μετά τις 7 χιλιάδες στροφές, αλλά με άνοιγμα σιγά σιγά δεν μπουκώνει.

Δημοσίευση από AndStuff »

Θα συμφωνησω με το SoR, εφοσον εδωσες (ουκ ολιγα) χρηματα για να σου κανει μηχανικος τη μοτοσυκλετα ξανα μοτοσυκλετα, πηγαινε και πες του "φτιαξ'το" (ευγενικα προφανως).

Προσωπικη εμπειρια (σχεδον καθολου αντιπαραβαλομενη), οταν το παπι μου κανει κομπιασματα/κοψιματα σε γρηγορα ανοιγματα, 9/10 φορες ειχα φουλ βρωμικο φιλτρο βενζινης, ή η σταθμη της βενζινης ηταν οριακα εκει που επρεπε να γυρισω τη ρεζερβα.
Με λιγα λογια, δεν ειχα επαρκες καυσιμο.

Ταυτοχρονα, στο Fazer μου αυτη τη φορα, οταν καποια στιγμη ειχα προβληματα με κακη καυση (και οτι αυτο συνεπαγεται), ειχαν λιγα αλατα καποιες επαφες σε φυσες, οποτε δεν ειχα καλα ρευματα.

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπουκώνει στο απότομο γκάζι μετά τις 7 χιλιάδες στροφές, αλλά με άνοιγμα σιγά σιγά δεν μπουκώνει.

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Ευχάριστο παίδες για τις απαντήσεις, εγω θα κάνω αυτό που μου είπε Εξαρχής γιατί αν του πω αυτό και αυτό θα πει σου είχα πει να το αλλάξεις 2 ντεποζιτα τώρα γιατί ήρθες θα πει εδώ, οπότε εξαρχής ας πάω με τα νερά του οκ ας κάψω 2 ντεποζιτα και βλέπουμε, και δεν μπορεί να μου πει έχεις αργήσει να το φέρεις γιατί μαζί είδαμε ότι η μηχανή έχει 51,000χλμ οπότε δεν μπορεί να πει το δουλεψα πολύ, απλά θα ξέρει ότι λόγο κρύου δεν έβγαινα, περιμένετε λιγάκι guys ο άνθρωπος που υπομενη και τα μαζεύει ειναι χειρότερος όταν θυμώσει, κάνω αυτό που μου είπε και αν δεν γίνει τότε θα έχω ολλω το δίκιο να τον πάρω και να φαει ένα κα
γερό κράξιμο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες