Ανεμοθωρακας

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Likourgos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 30 Ιουν 2021, 12:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Ανεμοθωρακας

Δημοσίευση από Likourgos »

Καλησπέρα σας. Έχω το fazer 600 s2 2008 εδώ και 3 μήνες. Θα ήθελα να ρωτήσω τι μάρκα ανεμοθωρακα τύπου touring μου προτείνετε. Έχω δει της ermax ο οποίος είναι 8cm πιο ψηλός από την εργοστασιακή. Πιστεύετε θα με καλύπτει? Ύψος 1,75. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ανεμοθωρακας

Δημοσίευση από Solomon »

Για touring χρήση συστήνω mra . Αυτές με το έξτρα φρυδακι που κάνει εξαιρετική δουλειά.
Αισθητικά βέβαια δεν είναι κ τόσο όμορφες

Likourgos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 30 Ιουν 2021, 12:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ανεμοθωρακας

Δημοσίευση από Likourgos »

Είναι καλή μάρκα? Δεν θελω κάποια πολύ ψηλή ζελατίνα, θέλω μια μέση λύση να μην χάσει τον χαρακτήρα του το φειζερακι.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ανεμοθωρακας

Δημοσίευση από Solomon »

Το αισθητικό είναι υποκειμενικό θέμα. Αν αρέσει σε εσένα κ σε εξυπηρετεί, το αν χάνει τον "σπορ" χαρακτήρα του το μηχανάκι περιττεύει για τους υπόλοιπους

Likourgos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 30 Ιουν 2021, 12:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ανεμοθωρακας

Δημοσίευση από Likourgos »

Δεν θελω να το χασει, εξάλλου πιστεύω ότι μπορεί να μην του πηγαίνει και τόσο. Απλά θέλω μια μέση λύση και κάποιες μάρκες που μπορώ να εμπιστευτώ. Έχω ακούσει για ανμεοθωρακες που νόμιζες θα φύγουν στις μεγάλες ταχύτητες.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανεμοθωρακας

Δημοσίευση από SoR_gr »

+8 απο εργοστασιακή είναι αρκετά ψηλότερη.

Στο δικό μου με μια double bubble πως το λενε και έχει μεγαλη διαφορά που είναι 3-5cm ψηλότερη νομίζω.
είμαι 1,85 και ο αέρας με ενοχλεί μετά τα 180 αν κάθομαι σε θέση που "πινεις και καφέ στην μηχανή"

επίσης θα παίζει ρόλο και αν εχεις κανα κράνος λίγο ποιοτικό και όχι "μπατσοκράνος" των 30-70ε που βοηθάει στο να μη σε γράφουν...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Likourgos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 30 Ιουν 2021, 12:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ανεμοθωρακας

Δημοσίευση από Likourgos »

Το κράνος θα είναι η επόμενη αγορά. Έχω ένα ls2 του 100ρικου απλά περιμένω τις εκπτώσεις για να τσιμπήσω το nxr2. Θα δω την συγκεκριμένη (ermax +8cm) από κοντά αλλιώς θα ψάξω κάτι άλλο. Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ανεμοθωρακας

Δημοσίευση από AndStuff »

1.80 υψος εδω, εχω μια Puig Racing. Ειναι ιδια με του Sor απο πανω (τουλαχιστον οπτικα!). Δε προκεται να κουνηθει ποτε, απο ποιοτητα κατασκευης.
Οταν καθομαι με ισια πλατη, ο αερας σκαει στο υψος των ματιων περιπου. Δε κουραζει απο σπρωξιμο, αλλα αν δεν εχεις καλο κρανος τον ακους τον αερα.
Η Puig βγαζει και την Touring, που ειναι 5 ποντους πιο ψηλη απο την Racing. Με βαση τα δεδομενα που εγραψα πανω, νομιζω οτι θα ειναι αριστη για το υψος μου. Εσενα παιζει οριακα να σε καλυπτει και η Racing, αναλογα το πως καθεσαι.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανεμοθωρακας

Δημοσίευση από SoR_gr »

με την μόνη διαφορά οτι η δική μου είναι τύπου Puig και οχι γνήσια (έτσι ήταν όταν πήρα την μοτό).
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες