Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από negoras »

Καλησπέρα.Έχω ένα fz6 s2 του ΄07 εδώ και 6 μήνες περίπου.Τα απλά τα service τα κάνω μόνος μου(λάδι,φίλτρο αέρα/λαδιού,μπουζί,τέντωμα αλυσίδας)αλλά τώρα θέλω να γίνουν κάποια πραγματα σε άνθρωπο που γνωρίζει τα συγκεκριμένα μηχανάκια και είναι φερέγγυος για να πηγαίνω εκεί το μηχανάκι.Επίσης έχω προγραμματίσει να αγοράσω τις εξατμίσεις και το φίλτρο,οπότε στην συνέχεια θα χρειαστώ αναπρογραμματισμό.Προτείνεται παρακαλώ κάποιον για αναπρογραμματισμό.Η περιοχή μου είναι Κορυδαλλός.

ΥΓ.Παρακαλώ να μην συγκρατείστε και δεν λέτε ονόματα για διαφήμηση κτλπ,είναι ανάγκη να ξέρω ότι κάτοχος fz6 μερακλής έχει μείνει ικανοποιημένος από κάποιον που γνωρίζει τα fz6 ή του έχει προγραμματίσει το μηχανάκι και έμεινε ικανοποιημένος.Πάνω σε αυτό δεν μπορεί να με βοηθίσει το internet.Ευχαριστώ! :D

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από Solomon »

Χωρίς πολλά πολλά σέρβις κάνουμε στον Καραμανώλη στον Πειραιά. Είναι ακριβός αλλά είναι αυτό ακριβώς που ζητάς. Προγραμματισμός , όνομα έχει βγάλει ο Σάμιος, επίσης ακριβός.

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από negoras »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Αν γνωρίζει κάποιος άλλος κάτι καλοδεχούμενο!

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από manos_mas »

Να σας εκφράσω την άποψη μου για το πρόγραμμα που έφτιαξα στον Κολλια. Το μηχανάκι πήρε ελάχιστα άλογα ψηλα (+4hp). Που αυτό μεταφράζεται σε ένα 4% αλλά έφτιαξε αρκετά στα μεσαία (+6hp) στις 6000 με 8000 δλδ εκεί που είχε 48hp πήγε 54 δλδ 10% βελτίωση . Για να γίνει αυτό ανοίχτηκε η εισαγωγή του αέρα στο φίλτρο κουτί (φίλτρο ελεύθερο είχα από πριν) με αποτέλεσμα την αύξηση του θορύβου στο άνοιγμα του γκαζιού από την εισαγωγή ( ξέρετε τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνουν τα χωνια όταν ρουφάνε αέρα). Αυτό εμένα μου φαίνεται ενοχλητικό ειδικά όταν είσαι με λίγες στροφές και ανοίξεις τέρμα το γκάζι ο ήχος είναι πολύ δυνατός. Στο ταξίδι δεν σε ενοχλεί καθώς ήδη οι αεροδυναμικοι θόρυβοι είναι αυξημένοι. Βελτίωση στις μεσαίες ναι είναι αισθητή αλλά σε απόλυτο γκάζι καταλαβαίνεις μικρή διαφορά. Αν θα το ξαναέκανα;;;; μάλλον όχι. Γιατί όπως είπα μου φαίνεται ενοχλητικό πολύ και το όφελος ελάχιστο. Αν βέβαια σε κάποιους αρέσει ο ήχος των χωνιων τότε ας το κάνουν.
ΥΓ. Κατανάλωση δεν αυξήθηκε οπότε από αυτήν την άποψη μην το φοβάστε. Μάλλον επειδή το μείγμα στο τέρμα γκάζι πήγε στο 12.9 από 12.
ΥΓ.2. Για να γίνει δυναμομετρηση και προγράμμα χρειάζεται μέτρηση οξυγόνου με εξωτερικό αισθητήρα λ οπότε πρέπει να γίνει μια bang hole στον σωλήνα της εξάτμισης για την τοποθέτηση του.
Επίσης προτείνεται η κατάργηση του καταλύτη (πράγμα που εμένα με ενοχλεί γιατι βρωμάνε τα ρούχα μου μέσα στην πόλη) όπως επίσης στα s2 καλό είναι να καταργηθούν και οι προκαταλυτες αλλάζοντας το χταπόδι με αυτό από s1(αυτό το συνιστώ γενικά γιατί πέφτουν οι θερμοκρασίες εξαγωγής). Μετά την κατάργηση των προκαταλυτων η μηχανή δουλεύει και με 95αρα χωρίς να βαράει πείρακια όταν ζεστενεται.

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από negoras »

Θέλω να πάρει στις μεσσαίες γιατί...ξέρετε τώρα!Έχω κανονίσει να πάρω μια laser xtreme και φίλτρο DNA,θα βγει ο καταλύτης οπότε με το που έρθουν και μπουν πάω κατευθείαν την πάω για πρόγραμμα μην δουλεύει λάθος το μηχανάκι..Είπες για 1 καταλύτη και για ολόσωμη από s1.Εγώ ξέρω για 1 καταλύτη μέσα στα τελικά και 1 κάτω από την σέλα..Έχει και άλλο πιο πίσω? +:Brick wall=+:](*,)


Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου γνώμη,με βοήθησες πολύ!

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από AndStuff »

Πιο πισω οχι, το S2 εχει δυο μικρους κατω ακριβως απο το μοτερ.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από manos_mas »

Αυτό ακριβώς.

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από negoras »

Ευχαριστώ για την πληροφορία,νόμιζα ότι ο 2ος καταλύτης είναι μέσα στο εργοστασιακό καζανάκι.Τον 1 πίσω από τα τελικά τον έχω δει και θα πάω αύριο να τον βγάλω,βρήκα decat.Αλλά νόμιζα ότι θα απαλλαγώ και από τους 2 καταλύτες που ήξερα ότι έχει το s2..Πάμε και για χταπόδι δηλαδή...?Τους καταλύτες θέλω να τους βγάλω κυρίως για να ανασάνει το μηχανάκι από θερμοκρασίες κυρίως μέσα στην πόλη γιατί το νιώθω πολύ πνιγμένο.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από SoR_gr »

Μάνο έτσι απο περιέργεια μιας και δεν τρώγομαι για να βελτιώσω κάτι. Όσο πιο μαμά τόσο πιο καλά για την χρήση που κάνω.

Στα πόσα χλμ το έκανες και πόσα έχεις τώρα;
μεσολάβησε κάποια βλάβη (ασχετα με το πρόγραμμα) ;
ένα κόστος πάνω-κάτω;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από manos_mas »

300 euro το κοστος .
Δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα το μηχανακι.
Με εννοχλει περισσοτερο η μυρωδια στα ρουχα απο την ελλειψη καταλυτη.
Τους προκαταλυτες θα προτεινα σε ολους να τους βγαλους.
Ο ηχος απο τα χωνια σιγα σιγα συνηθιζεται.
Την μοντα την εκανα τον περασμενο δεκεμβριο. Απο τοτε εχω κανει περιπου 7000χλμ.
Γενικα για μετακινηση εντος πολεως νομιζω το κοντυτερο γραναζι εμπρος, θα εδινε καλυτερη αποκριση για τις μεσαιες με απειροελαχιστο κοστος. Απλα η χρηση που κανω εγω ειναι κυριως εκδρομες/ταξιδια και πλεον σχεδον καθολου πολη. Και για αυτο θελω καπως μακρυ γραναζομα ή ενα FJR.

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από negoras »

Τελικά δεν θα μπουν οι laser,είδα τους λαιμούς πίσω από τα τελικά...αυτό το πράγμα είναι τουλάχιστον κακοτεχνία!Δεν θα τις βάλω τελικά,πήρα κάτι race tech papagiannis μεταχειρισμένες και θα μπουν αύριο επάνω.Σύντομα θα μπει το φίλτρο αέρα DNA και μετά πάω για προγραμματισμό.Τους είδα τους καταλύτες πίσω από τους λαιμούς και ευχαριστώ πολύ νόμιζα ότι οι 2οι καταλύτες είναι μέσα στα τελικά.

Το θέμα παραμένει ανοιχτό έχω δει 2 προτάσεις,όποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο...Ο Σαμιός παραμένει φαβορί,μπήκα και στο site του και συμφωνώ πολύ με την προσσέγγιση του...Αν ξέρει κανείς και κόστος προγραμματισμού ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ..Ευχαριστώ και πάλι!


Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από negoras »

Άουτς!Είναι η πρώτη μηχανή με injection που έχω(η αλήθεια είναι πως τα ψιλο-αποφεύγω) και το κοστολόγιο είναι βαρύ!Για να ρυθμίσω τα καρμπυλατέρ από το προηγούμενo ήθελα ζιγκλέρ 70 ευρώ και 2-3 ώρες δουλειά...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,ελπίζω τουλάχιστον η δουλειά να είναι καλή

ΥΓ.Πήγα και πήρα τους λαιμούς από το s1(αρκετά καλύτεροι από του s2),περιμένω το decat σήμερα και το Σάββατο πάω να βάλω εξάτμιση από μπρος μέχρι πίσω.Τελικά θα μπουν racetech papagiannis και από βδομάδα θα κοιτάξω για πρόγραμμα..

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από negoras »

Έγινε η τοποθέτηση των λαιμών από s1,κατάργηση μεσσαίου καταλύτη και racetech papagiannis εξάτμιση.Δεν ήταν καθόλου βάλε βγάλε τελικά,η βάση των λαιμών από το s2 έπιανε κάτω από τα κάρτερ με 1 βάση ενώ του s1 που μπήκαν έβγαζε να πιαστούν δεξιά...Καμία σχέση,έβγαλε την βάση που είχε για την βάση,την έκοψα,την έραψα και την έβαλα να πιάνει δεξιά χαμηλά σε 1 άλλη τρύπα που είχε έβαλα πιο μακρυά βίδα με παξιμάδι από πίσω.Αυτό το κόψε-ράψε της βάσης ήταν κανένα 2ωρο σίγουρα,από εκεί και πίσω σε 30-40 λεπτά είχε τελιώσει μαζί με τα δεσίματα.
Ερώτηση:Στον λαιμό από το s2 που έβγαλα αμέσω μετά τους καταλύτες των λαιμών είχε 1 ¨πλεξούδα¨με 4 καλώδια 1 ασπρο 1 μπλε και 2 μαύρα που φαντάζομαι και ελπίζω ότι ήταν του καταλύτη.Τα έκοψα,τα μόνοσα και τα τύλιξα πίσω από τα μασπίε του οδηγού.Ευτυχώς ούτε λαμπάκι άναψε ούτε μου κάνει κάποια δυσλειτουργία,αν κάποιος γνωρίζε κάτι,τα φώτα του!Σύντομα το μηχανάκι θα πάει για πρόγραμμα σε καμιά βδομάδα,φαίνεται να λειτουργεί ρολόι και δεν κάνει σκασίματα μπερδέματα και τέτοιες ιστορίες.

Στον δρόμο πριν το πρόγραμμα:Ο ήχος είναι φανταστικός,νιώθω ότι είμαι σε motogp και πάω με 4 χιλιάδες στροφές,τα κατεβάσματα είναι άρρωστα,για εμένα η οδηγική απόλαυση ανέβηκε κατά πολύ.Στα πολύ χαμηλά λίγο χειρότερο από πριν,στις μεσσαίες καλύτερα από πριν.Του έκανα και 2-3 ανοίγματα να το δω,φαίνεται πολύ ορεξάτο αλλά δεν το στροφάρω και πολύ μέχρι να μπει το πρόγραμμα,να δουλέψει καμιά βδομάδα έτσι να δω κατανάλωση και καύση και βλέπουμε.Σίγουρα όταν μπει και το πρόγραμμα και το δω λίγο παραπάνω θα ξαναγράψω

ΥΓ.ΤΙ ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας όσοι έχετε τις ¨άκρες¨!

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ο ηχος ειναι ωραιος. Μονο με τελικα, τα ταξιδια τα απολαμβανω φουλ...


Τελικα που κατεληξες για προγραμμα
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες