Επιδιόρθωση μετά απο Πτώση - FZ6

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Aggelos Dk
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2020, 13:49
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Επιδιόρθωση μετά απο Πτώση - FZ6

Δημοσίευση από Aggelos Dk »

Καλησπέρα αγαπητή κοινότητα,

Χρειάζομαι την βοήθειά σας πριν χασω το μυαλο μου με τα οσα ακουω απο δω κ απο κει.

Ειχα μια πτώση με το fazeraκι μου και εγινε ετσι

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Το θεμα μου ειναι οτι θελω να το φτιάξω γιατι το αγαπώ το μηχανάκι αυτο.
Όμως λογω οτι η μονη μου γνώση για τα μηχανικά, ανταλλακτικά κλπ ειναι "οτι πει ο μαστορας"
εχω βρεθει σε μια θεση τωρα να μη βγαζω ακρη, και απο αυτα που ακουω δεν νιωθω σιγουρος.

Οκ μπορει να μην ξερουμε απο αυτα, αλλα ηλιθιοι δεν ειμαστε και επειδη εδω μεσα ειμαι σιγουρος οτι ειστε τσακάλια θα ηθελα τις συμβουλες σας

-Πως να κινηθω
-Τι να προσεξω
-Ξερετε καποιον αξιοπιστο μαστορα? και ας ειναι ακριβός δεν με απασχολεί αρκει να ξερω οτι θα μου πει Α και θα ειναι Α.
-Μηπως δεν με συμφερει η επιδιόρθωση ?
-Δεν ξερω πως να ξεκινησω και τι να κανω.

Εμενα στα ματια μου φαινεται πως το μηχανακι θελει απλά το συστημα μπροστα αναρτησεις κλπ (που μου ειπε ο μαστορας 450€ κομπλέ απο S2) και τα πλαστικά που αυτα τα φτιαχνουμε και σιγά σιγά.

Πειτε μου σας παρακαλώ την γνώμη σας για το θεμα.

Σας ευχαριστώ παρα πολύ!

Σώστε εναν ανθρωπο και ενα γλυκο διτροχο λουλουδάκι..

Τα φιλιά μου.


PS. η πτωση εγινε με περιπου 120-150χλμ δεν ξερω ακριβώς αλλα εκει γυρω, και δοξα το θεο μονο γδαρσιματα και εγκαυματα εγω. αφου ειμαστε καλα ολα φτιαχνονται, ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, Μου εσωσαν τη ζωή!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιδιόρθωση μετά απο Πτώση - FZ6

Δημοσίευση από SoR_gr »

Κοίτα, κρίνοντας μόνο απο φωτογραφίες, θες σίγουρα καλάμια. Η ζάντα δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι.
Συν οτι άλλο προκύψει.

Μπορείς να δεις τα μεταχειρισμένα και να προσέξεις να μην είναι ψωριασμένα τα νίκελα ή γδαρμένα. (τώρα αν θέλουν σερβις-λαδια , τσιμουχες) ειναι αλλο θέμα. στο καρ.γρ εριξα μια ματιά, παίζουν απο 180-300ε. Εξαρτάται που βρίσκεσαι και πως εισαι διατεθιμένος να τα αγοράσεις.

μετά θες μούτρο. Υπάρχουν οι εξής επιλογές:
α) προσωριναν να στερεωσεις κοντερ και κάποια λάμπα και να ειναι Naked αλλα να μπορεις να κυκλοφορεις κανονικά. Θα ναι λίγο άσχημα αλλα δεν βαριέσαι.
β) ψαχνεις μεταχείρω μούτρο
γ) ρωτάς σε κάποιον πολυεστερΆ αμα μπορεί να στο φτιάξει. Ίσως να χρειαστεί οτι κομμάτι σπασμένο εχεις.

Πριν αρχίσεις οτιδήποτε, ρώτα έναν μάστορα να σου πει ακριβώς τι θα χρειαστείς. (μπορεί να θες και τιμόνι ή άλλα παρελκόμενα που 50-50, 100-100 να ανεβάζουν το κοστολόγιο.) Οπότε μπορεί να συμφέρει να αγοράσεις κάποιο χρέπι μοτερικά αλλά ολοκληρωμένο εξωτερικά με πχ 1.000€ απο αυτα που εχουν ζημιά και τέτοια και να πάρεις οτι θέλεις...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης