Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rchellas
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ 2011, 09:18
Επικοινωνία:

Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από rchellas »

Καλησπέρα σας φίλοι μου,
Ας ξεκινήσω με ένα μικρό ιστορικό της ζωής μου με την αγαπημένη μου Fazer. Η κοινή μας πορεία ξεκίνησε το 2011 όταν την αγόρασα μεταχειρισμένη σε «σχετικά» καλή κατάσταση.
6 μήνες μετά προχώρησα σε αλλαγή κινητήρα (μπήκε ο s2 πάνω) μετά από χτύπημα πιστονιού, κίνηση που έκανα μετά από παρότρυνση του «μάστορα» ο οποίος μάλλον βαριότανε να φτιάξει τον δικό μου κινητήρα. Αυτό, φυσικά, σημαίνει ότι έχω χάσει τα χλμ (αν πιστέψουμε αυτόν που μου τον πούλησε είχε -10000χλμ από τη δικιά μου).
Η μηχανή από εκεί και πέρα δεν μου έχει βγάλει καμμία ζημιά (δόξα τον θεό), τα σέρβις γίνονται κανονικά, αλλά δεν είμαι και ο πιο οργανωμένος άνθρωπος στον κόσμο οπότε δεν έχω βιβλιαράκι σέρβις. Δεν έχει και τόσο σημασία άλλωστε μια και δεν έχω κανένα σκοπό να την πουλήσω.
Τον τελευταίο χρόνο, όμως, και μετά από μια «ηλίθια» πτώση σχεδόν σταματημένος, την παράτησα στην τύχη της…. Μια αλλαγή λάδια, φίλτρο, ένα λάστιχο μπροστά, μια ντίζα συμπλέκτη και αυτό ήταν…. Και όλο αυτόν τον καιρό άπλυτη, βρωμιάρα….
Πριν λίγο καιρό διαπίστωσα ότι η αλυσίδα είχε χαλαρώσει αλλά ήταν μέσα στη καραντίνα οπότε είπα να το αφήσω και να το φτιάξω αργότερα. Στη πορεία και μετά από συζητήσεις με τον γαμπρό μου αποφασίσαμε να το βάλουμε στο γκαράζ και να φτίαξουμε ότι μπορούμε μόνοι μας.
Πριν λίγες ημέρες, έκανα έναν έλεγχο για να βρω όλα τα στραβά της μηχανής μου και να ξεκινήσω να μαζεύω τα ανταλλακτικά που χρειάζονται. Μέχρι στιγμής, και προτού ξεκινήσουμε να λύνουμε, έχουμε βρει τα παρακάτω:
1. Δισκόπλακες – Μπρος πίσω (€ 185)
2. Τακάκια – Μπρος πίσω (€75)
3. Αλυσιδογράναζα (€148)
4. Λάδια 3lt (€ 40)
5. Φίλτρο Λαδιού (€10)
6. Φίλτρο Αέρα (€25)
7. Έλεγχος και καθάρισμα Ψυγείου
8. Ρουλεμάν (γύρω στα €30 τα έχω πάρει εδώ και καιρό)
9. Τσιμούχες τιμονιού
10. Ξύστρες/Τσιμούχες μπροστινών αναρτήσεων
11. Σπασμένο καπάκι πίσω αριστερά
12. Σπάσιμο στη μούρη (που πιθανότατα κρύβει κι άλλα σπασίματα εσωτερικά)
13. Φύσα αριστερής λάμπας
14. Βγάλσιμο παλιού συναγερμού (από παπάκι όπως μου είχαν πει φίλοι εδώ στο club)
15. Επιδιόρθωση Σέλας.

Αυτά για ξεκίνημα…

Σήμερα το απόγευμα μπαίνει στο «χειρουργείο»… Θα βγουν φωτό σίγουρα και αν μπορέσω θα βγάζω και βίντεο σε όλη τη διάρκεια αυτού του "project".

Υ.Γ. Το έβαλα εδώ γιατί έχω σκοπό να φτιάξω "οδηγούς" για κάθε επισκευή / συντήρηση κάνουμε στη μηχανη και να τα προσθέσω εδώ, ελπίζοντας ότι θα βοηθήσει κάποιους από εσάς....

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλά έκανες.
κοίτα, όρεξη μεράκι και κάποιες γνώσεις να έχεις.

Απο την πλευρά μου να πώ οτι ίσως το service manual να σε βοηθήσει για το τεχνικό κομμάτι.

Απο αυτά που ξέρω,
-είναι οτι δισκόπλακες μπορείς να βρεις και πιο οικονομικές πχ artrax (δεν γνωρίζω ποιότητα, εχω διαβάσει οτι τις χρησιμοποιούν κάποιοι).
-Για δισκόπλακες-αλυσιδογράναζα πιθανον να χρειαστείς αερόκλειδο, καμινέτο και κόλλα σπειρώματος. Σε διάφορα λύσε δεσε μηχανακίων εχω παιδευτεί πολύ με δισκόπλακες.... σε φαζερ δεν εχω αλλαξει ποτε.

-Τα τακάκια επειδή είναι φρένα και ζήτημα ασφαλείας, αν ξέρεις αλλαξέ και αλλιώς σε συνεργείο.
-Τσιμούχες μπροστινού ομοίως. Ιδιαίτερη προσοχη μη γδάρεις κάνα καλάμι όταν θα τα βγάλεις.
-σπασμενα πλαστικά, μπορεις να ψάξεις κάναν πολυεστερά μηπως επισκευάζονται. Αν θες υπάρχει κάποιος που ίσως το αναλάβει αν μιλήσετε...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από Solomon »

8,9&14 είναι αρκετά εξειδικευμενες εργασίες. Πέρα απ την γνώση χρειάζονται κ συγκεκριμένα εργαλεία για να γίνει η δουλειά σωστά κ με ασφάλεια

Άβαταρ μέλους
rchellas
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ 2011, 09:18
Επικοινωνία:

Re: Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από rchellas »

SoR_gr έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 16:37
καλά έκανες.
κοίτα, όρεξη μεράκι και κάποιες γνώσεις να έχεις.
Εγώ είμαι ψιλοάχρηστος απο αυτά, αλλά ευτυχώς έχω το γαμπρό μου που τα κατέχει.

SoR_gr έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 16:37
Απο αυτά που ξέρω,
-είναι οτι δισκόπλακες μπορείς να βρεις και πιο οικονομικές πχ artrax (δεν γνωρίζω ποιότητα, εχω διαβάσει οτι τις χρησιμοποιούν κάποιοι).
-Για δισκόπλακες-αλυσιδογράναζα πιθανον να χρειαστείς αερόκλειδο, καμινέτο και κόλλα σπειρώματος. Σε διάφορα λύσε δεσε μηχανακίων εχω παιδευτεί πολύ με δισκόπλακες.... σε φαζερ δεν εχω αλλαξει ποτε.
Δισκόπλακες πηρα μεταχείρω σε πολυ καλή κατάσταση...
SoR_gr έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 16:37
-σπασμενα πλαστικά, μπορεις να ψάξεις κάναν πολυεστερά μηπως επισκευάζονται. Αν θες υπάρχει κάποιος που ίσως το αναλάβει αν μιλήσετε...
Τώρα έμεινα ρέστος τελείως.... σύντομα όμως... θα μιλήσουμε...

Άβαταρ μέλους
rchellas
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ 2011, 09:18
Επικοινωνία:

Re: Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από rchellas »

Solomon έγραψε:
Πέμ 18 Ιουν 2020, 11:18
8,9&14 είναι αρκετά εξειδικευμενες εργασίες. Πέρα απ την γνώση χρειάζονται κ συγκεκριμένα εργαλεία για να γίνει η δουλειά σωστά κ με ασφάλεια
Για το 8 υπάρχουν τα εργαλεία και οι γνώσεις και θα γίνει in-house

Για το 9 απλά θα λύσουμε μπροστινά και θα τα παμε σε συνεργείο να μας τα σενιάρουν..

Για το 14 μάλλον θα το αφήσω για αργότερα να έχω λεφτά για να παω να βγάλουν τον παλιο και να μου βάλουν ένα καινούργιο συναγερμό.

Άβαταρ μέλους
rchellas
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ 2011, 09:18
Επικοινωνία:

Re: Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από rchellas »

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 18/6/2020

Χτες το απόγευμα έγιναν οι παρακάτω εργασίες:
  • Αλλαγή λαδιών και φίλτρου (πολύ εύκολη διαδικασία. προσοχή μόνο χρειάζεται εργαλείο για να βγει το φίλτρο)
  • Δισκόπλακες. (Το σωστό θα ήταν να αλλάξουμε και τις βίδες μια και είναι αρκετά ταλαιπωρημένες αλλά, φυσικά δεν είχαμε... και η τύχη μας... η τελευταία, κυριολεκτικά βίδα, κλώτσησε....)
  • Τακάκια. (πανεύκολη διαδικασία στα μπροστινά - Λύνεις το φρένο, ακουμπάς τα τακακια, δενεις το φρένο και τέλος. Το πίσω θέλει λίγη προσοχή περισσότερη, ειδικά τα ελασματάκια που πιθανότατα θα βγουν όταν λυθεί)
  • Γρανάζια... Χωρίς αερόκλειδο είναι μεγάλη ταλαιπωρία, καλύτερα μην το προσπαθήσετε καν.
  • Αλυσίδα. Το βγάλσιμο ήταν αρκετά εύκολο... Το βάλσιμο με το κατάληλο εργαλείο εύκολο.... Χωρίς αυτό... αστο καλύτερα
Αποτέλεσμα... Μεγάλη κούραση αλλά το αποτέλεσμα και η ικανοποίηση είναι αρκετά....

Συμπέρασμα.. Αν έχεις λίγες γνώσεις ή έχεις άνθρωπο που ξέρει και κάποια βασικά εργαλεία, τα "βασικά" μπορείς να κάνεις εύκολα... Για πιο ειδικές δουλειές (όπως δισκόπλακες, αλυσιδογράναζα) , ΣΙΓΟΥΡΑ χρειάζεται δεύτερος άνθρωπος και πιο ειδικά εργαλεία... Αλλά και αυτά είναι εφικτά από τον καθένα μας.

Σήμερα το πρωί

Κατεβαίνω να πάω στη δουλειά, η μηχανή με δυσκολία παίρνει μπρος...
Σταματάω σε ένα μαγαζί..... Δεν ξαναπήρε...
Οδική και συνεργείο...
Αποτέλεσμα? Καρβουνάκια μίζας τη τύχη μου μέσα... €75 ευρω με τα εργατικα...

Όταν σας τα λέω.... Όσο την είχα άπλυτη και ασουλούπωτη ήταν μια χάρα... Με το που την έκανα όμορφούλα.. τσουπ... παρε τη μιζα στο χέρι!!

Υ.Γ. Ήθελα να βγάλω φωτό, βίντεο αλλά που.... δυστυχώς μας πίεσε τόσο πολύ ο χρόνος που δεν ήταν δυνατόν....

Άβαταρ μέλους
rchellas
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ 2011, 09:18
Επικοινωνία:

Re: Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από rchellas »

Και μερικές φωτό....
Εικόνα

Πρώτα λάδια...
Εικόνα

Μετά γραναζοαλυσίδα (χάλια μάυρα το γρανάζι)
Εικόνα

Το αποτέλεσμα... ("Θέλω Πλύσιμο ΞΑΝΑ" το ξέρω....)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
rchellas
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ 2011, 09:18
Επικοινωνία:

Re: Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από rchellas »

Η ...νάρα μου στο γκαράζ..... Ξαναερωτεύτηκα....

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Πρέπει να γίνουν πολλά ακόμα, αλλά ακόμα κι έτσι είναι πανέμορφη ή ....τάνα!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από SoR_gr »

Επρεπε να ψαξεις εδω περι καρβουνακιων μιζας. Οταν εμεινα εγω εγραψα ενα τιπ που κερδιζεις ακομα 5-10 γυρισματα μιζας.... Δεν βαριεσαι.

Στα diy απλα πρεπει να προσεχεις οτι να τα κανεις σωστα γτ μερικα πραματα θελουν μεθοδο.

Πχ αλλαξες τακακια. Ευκολα μεν αλλα, οταν λυσεις δαγκανα κ τον πυρο, καλο ειναι να καθαρισεις το πιστονακι με wd40 η σπρευ φρενων.
Επισης καποια στιγμη να αλλαξεις υγρα φρενων γτ γινονται βουτυρο (8ε κοστιζουν τα καλουτσικα επωνυμα). Βεβαια μεγαλη προσοχη γτ οπου σταξει υγρο φρενων γινεται κηδεια μετα...

Τα diy μαρεσουν πολυ... Μελεταω τι θελβ να κανω, το ψαχνω ψαχνω ψαχνω κ μετα το επιχειρω!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
rchellas
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ 2011, 09:18
Επικοινωνία:

Re: Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από rchellas »

SoR_gr έγραψε:
Πέμ 18 Ιουν 2020, 23:41
Επρεπε να ψαξεις εδω περι καρβουνακιων μιζας. Οταν εμεινα εγω εγραψα ενα τιπ που κερδιζεις ακομα 5-10 γυρισματα μιζας.... Δεν βαριεσαι.
Έχεις απόλυτο δίκιο και θα το έκανα αν δεν ήμουνα στο δρόμο 1χλμ από το συνεργείο.
Ο μάστορας μου έβαλε γνήσια πάντως.
SoR_gr έγραψε:
Πέμ 18 Ιουν 2020, 23:41
Στα diy απλα πρεπει να προσεχεις οτι να τα κανεις σωστα γτ μερικα πραματα θελουν μεθοδο.
Συμφωνώ απόλυτα.
SoR_gr έγραψε:
Πέμ 18 Ιουν 2020, 23:41
Πχ αλλαξες τακακια. Ευκολα μεν αλλα, οταν λυσεις δαγκανα κ τον πυρο, καλο ειναι να καθαρισεις το πιστονακι με wd40 η σπρευ φρενων.
Αυτό, δεν το κάναμε, για να σου πω την αλήθεια. Και δεν ξέρω αν πρέπει τώρα να τα ξαναλύσουμε γι αυτό το λόγο.
SoR_gr έγραψε:
Πέμ 18 Ιουν 2020, 23:41
Επισης καποια στιγμη να αλλαξεις υγρα φρενων γτ γινονται βουτυρο (8ε κοστιζουν τα καλουτσικα επωνυμα). Βεβαια μεγαλη προσοχη γτ οπου σταξει υγρο φρενων γινεται κηδεια μετα...
Θα τα αλλάζαμε άμεσα και αυτά αν δεν είχε πάει 11.30 το βράδυ... Θα αλλαχτούν το ΣΚ πιθανότατα.
SoR_gr έγραψε:
Πέμ 18 Ιουν 2020, 23:41
Τα diy μαρεσουν πολυ... Μελεταω τι θελβ να κανω, το ψαχνω ψαχνω ψαχνω κ μετα το επιχειρω!!
Κι εμένα μου αρέσουν, αλλά δεν θα επιχειρούσα ποτέ κάτι μόνος μου. 1ον δεν έχω τα απαραίτητα εργαλεία και 2ον δεν έχω τις γνώσεις. Ήμουνα τυχερός που ο γαμπρός μου είναι στις μηχανές όλη του τη ζωή και ξέρει πολλά.


Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Το ημερολόγιο ενός Fazer (Όλα τα "στραβά" της μηχανής μου και πως τα "μάζεψα")

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν το πιστολάκι κάνει επαναφορά είναι οκ. Το κάνεις στην επόμενη αλλαγη
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης