Τα φώτα σας για σουλούπωμα σε fz6 fazer s2

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
allpas
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 30 Μαρ 2020, 23:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Τα φώτα σας για σουλούπωμα σε fz6 fazer s2

Δημοσίευση από allpas »

Χαιρετώ όλους και ανοίγω νέο θέμα μετά από αρκετή ανάγνωση μέσα στο forum ζητώντας γνώμες και βοήθεια! Εδώ και 6 μήνες έχω μια fz6 fazer s2 την οποία ψάχνω λίγο να φέρω στα μέτρα μου!
Δυστηχώς προηγουμένως ήμουν κάτοχος (μετά απο πολύ υπομονή και οικονομία) μιάς Z1000R 2018 (stock) όπου σαν μηχανή είναι η μέρα με τη νύχτα για μένα (μην με βρίσετε!!!) ...αλλά ο ξάδερφος μου είχε άλλη άποψη όταν μου την έβγαλε ολική πρίν κάνα 8μηνο.....(ευτυχώς εκείνος την γλύτωσε και τώρα είναι καλά!!!)

Επομένως η αγορά νέας μοτοσυκλέτας δεν υπάρχει και το fazerακι είναι παραχώρηση θείου που δεν το χρησιμοποιούσε καθόλου και το έτρωγε ο χρόνος!

Λίγα λόγια για το μηχανάκι....έχει λίγα χλμ για μοντέλο του 2008 (45.000km)....δουλεμένο χαλαρά από τον θείο, χωρίς πτώσεις κτλ και γενικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση με όλα τα service σε αντιπροσωπεία...πάντα γνήσια ανταλλακτικά-αναλώσιμα κτλ! Μετά τις 7.000 rpm ανοίγει πολύ καλά αλλά μέχρι τις 7.000 είναι κάπως νωθρό (κάτι που το αναφέρουν όλοι οι κάτοχοι fz6)! Ένα θεματάκι με το ABS λύθηκε με καλό καθαρισμό των αισθητήρων του! Κατά τα άλλα το μηχανάκι είναι stock σχετικά με μόνη αλλαγή των φώτων με xenon, τελικά race tech papagiannis (με τάπες συμπίεσης???),aftermarket βάση πινακίδας, φλας ενσωματωμένα στο πίσω φανάρι και καινούργια λάστιχα bridgestone battlax s22!

Ο κύριος λόγος που άνοιξα το θέμα αυτό είναι γιατί το μηχανάκι δεν μου εμπνέει την εμπιστοσύνη που θα ήθελα και μπας και έρθει λίγο προς τα μέτρα μου!

Τι θέλω να πω.....
1) ενώ το μηχανάκι πχ μπαίνει στη στροφή και αντέχει να δώσει κι άλλο...αυτό που σου μεταφέρει είναι οτι είσαι κάπως στο όριο με αποτέλεσμα να κόβω για να μην σκοτωθούμε κιόλας... και μιλάω για ταχύτητες 100-120km όχι πολλά και σε δρόμο που τον ξέρω με κλειστά τα μάτια!!! (με συνεπιβάτη είναι ένα τάκ καλύτερα!!!)
2) διαβάζω οτι για να συνέλθουν λίγο οι μεσαίες αλλάζετε γρανάζια αλλά έχω μπερδευτεί γιατί οι απόψεις είναι πολλές και όλες...αποκλίσεις χλμ...speedhealer κτλ...
3) επειδή η μηχανή σε ότι έχει να κάνει σχέση με τα φρένα της, έχει να κάνει πάνω από χρόνο service....και επειδή τακάκια και υγρά φρένων θα αλλαχθούν σύντομα...έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο από τα μαμά yamaha? Οι δίσκοι έχουν ψωμί ακόμη αλλά αν αξίζει και η διαφορά είναι αισθητή τότε να αλλαχθούν κι αυτοί! Διάβασα και για αλλαγές σε τρόμπα φρένου με ακτινική κτλ αλλά κάπου το έχασα με το αν αξίζει...με το στυλ οδήγησης...με τη συμβατότητα των μοντέλων....
4) φίλτρο αέρα...κι αυτό σε λίγο θα είναι για αλλαγή....τι βάζουμε? μαμά yamaha ή κάποιο aftermarket ελεύθερο? διαβάζω οτι επειδή φοράει ήδη τελικά......με αλλαγή φίλτρου σε πιο ελεύθερο...η απόδοση πέφτει?

Η χρήση της μηχανής είναι αποκλειστικά το Σαββατοκύριακο....γρήγορες βόλτες εξόρμησης εντός Αττικής...και ψιλοχαζομάρες με φίλους με τις μηχανές τους πάνω στη βόλτα (πάντα με ασφάλεια). Γενικώς μέσο αυτού να "αποσυμπιέζεται" το κεφάλι μου από όλα όσα με πήζουν μέσα στην εβδομάδα! Το ξέρω και το κατανοώ οτι λάθος μηχανάκι πιθανώς έχω στα χέρια μου...αλλα αυτό υπάρχει τώρα και θα υπάρχει για κάαααμποσο καιρό!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά και sorry για το μεγάλο post!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας για σουλούπωμα σε fz6 fazer s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

γεια σου φίλε, κρίμα για το καβασάκι, αλλά δεν βαριέσαι, καλά να είμαστε!

πάμε λοιπόν στα θεματάκια σου, που τα μισά είναι θεματάκια που αντιμετωπίζονται ανάλογα τις προτιμήσεις σου και τα αλλα μισά είναι απλά.

1) το fazer είναι μια χαρά και για τα στροφιλίκια, χέρια να έχεις. Εχω την εντύπωση οτι πρέπει να φταίνε τα ελαστικά που φοράς. Αν δλδ νιώθεις οτι δεν πάει άλλο κάτω. Ξεκινας απο εκεί.... Ανάλογα την χρήση που λές, ίσως να παίξεις σε κάποιο sport touring ή sport ελαστικά. Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος με τα brigdestone s21 (τα φοράω για να έχουν κ διάρκεια ~15.000 χλμ) ή με καλύτερη πρόσφρυση σε s22 ή rs10 ή κάποια άλλη μάρκα που μπορεί να προτείνει κάποιος. Τα 45.000 χλμ δεν είναι αρκετά αλλά σίγουρα θα θέλει αλλαγή λαδιών το μπροστινό (αν δεν έχει κάνει ο θείος) που κάπως βελτιώνει την κατάσταση. Η γιαμαχα αμα θυμάμαι καλά, προτείνει ανά 20.000χλμ αλλά μου φαίνονται λίγα. Προσωπικά προσπαθώ να το προγραμματίσω ανά 50.000 όπου αλλάζω και ξύστρες/γλύστρες τσιμούχες. Η επιλογή άλλων ελατηρίων είναι το ιδανικό αλλά δεν ξέρω πόσο θα την κρατήσεις για να επενδύσεις σε κάτι τέτοιο. Αν σκοπεύεις να την κρατήσεις, η επένδυση σε αναρτήσεις είναι must.... (υπολόγιζε ~150ε ελατήρια λάδια μπροστινού + ξεκινάς απο 600ε για την πίσω ανάρτηση)

2)Η αλλαγή γραναζώματος σου δίνει αίσθηση βελτίωσης, αλλά χάνεις απο τελική. Όσοι το έχουν δοκιμάσει έχουν παρατηρήσει οτι βλέπουν άλλα χιλιόμετρα. πχ Αν είμαστε δίπλα δίπλα, εγώ με μαμα γρανάζωμα πηγαίνω με 100 εσύ μπορεί να δείς οτι πάς πχ με 110 (τυχαία νούμερα). Ανάλογα τι θελεις.
Η αποψη μου είνα μαμα γρανάζωμα, εντός πόλης πας ψιλοψόφια και αμα θες το ανοίγεις. Ετσι κ αλλιώς το ατού του φζ6 είναι στις ψηλές στροφές, εσύ θα πας να του χαλάσεις τις ψηλές;;;;

3) τακακια και αναλώσιμα είναι περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, το σ2 με 4πίστονες μπροστά έχει καλούτσικο φρενάρισμα. Προσωπικά είδα διαφορά μεγάλη με σωληνάκια υψηλής. Άλλαξε τα υγρά γιατί θα είναι βούτυρο πλέον και τα τακάκια όταν έρθει η ώρα.... (σωληνάκια πρέπει να παίζουν κάνα 120€ μπρος-πίσω)

4) φοράω το k&n αλλά πιο πολύ για οικονομία σε σχέση με τα σέρβις, το μαμα το πετάς το ελευθέρας το καθαρίζεις... Σαν απόδοση σε συνδυασμό με τελικά εξατμίσεων δεν μου έδωσαν κάτι. Ρύθμισα μίγματα σε σημείο οτι νομίζω οτι πάει καλύτερα απο μαμα αλλά ενας αναβάτης 20-30 κιλάς ελαφρύτερος μπορεί να με περάσει. Οι τάπες των εξατμίσεων είναι σιγαστήρες. Στα δικά μου τελικά φοράω τον 1 σιγαστήρα γιατί χωρίς σιγαστήρες μου κρεμάει στις 12-13.000 στροφές. Ίσως γιαυτό στους είπαν "συμπίεσης". Με τους 2 σιγαστήρες νομίζω οτι πάει καλύτερα αλλά θέλω να ακούω και την εξάτμιση...

Το fz6 αν το χρησιμοποιήσεις θα δεις οτι είναι ενα all around μηχανάκι. Ανάλογα τις βόλτες που θα κάνεις θα σου φανεί λίγο ή αρκετό.
Σε διαδρομή όπως ρώσσο,επίδαυρο,αχλαδόκαμπο αν το μάθεις δεν θα σου φανεί λίγο.Αν θέλεις να το ευχαριστηθείς αρκετά, τότε επένδυσε σε αναρτήσεις, δεν θα είναι ss αλλά έχω δει και ss που αν τα αφήσεις χωρίς σταντ θα μείνουν όρθια....
Εμένα πλέον μου φαίνεται λίγο αν ταξιδέψω σε νέα εθνικη όδο που πας με 200 και βαριέσαι... ή σε κάποια ανοικτά στριφτερά σημεία όπου ή 2α (~150χαω) δεν μου φτάνει και θέλω να πάει κ άλλο και η 3ή εχει χαμηλότερες στροφές απο αυτές που θα ήθελε. Σε εκείνα τα σημεία δλδ ένα ss 600αρι θα με κάλυπτε ή ένα φζ1 επίσης... Αλλά νομίζω λίγες φορές το έζησα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

allpas
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 30 Μαρ 2020, 23:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας για σουλούπωμα σε fz6 fazer s2

Δημοσίευση από allpas »

Όπως είπα και αρχικά, η μηχανή φοράει καινούργια λάστιχα s22 (για την ακρίβεια πριν 10 μέρες τα έβαλα και μου είπαν ότι για να πατήσουν καλά θέλουν με ευλάβεια τα πρώτα 300χλμ ώστε να φύγει η προστατευτική επένδυση που έχουν και να μείνει η γόμα και ότι θέλουν λίγο χρόνο παραπάνω από αλλά λάστιχα για να έρθουν σε σωστή θερμοκρασία λειτουργίας)

Τώρα όσων αφορά τις αναρτήσεις...τι έχετε να προτείνετε και για μπροστά και για πίσω χωρίς όμως ιδιαίτερες μετατροπές και φυσικά όχι πχ ανάρτηση πίσω 1500€......

Τώρα για το γραναζωμα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο....αλλαγή το μπροστά γρανάζι...το πίσω....ή και τα 2?

Και με φρένα καμία ιδέα?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας για σουλούπωμα σε fz6 fazer s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

μου διέφυγε, τότε υπομονή για τα λάστιχα, μια χαρά είναι...

Ανάρτηση προσωπικά με ολινς μπρος πίσω, είμαι αρκετά ευχαριστημένος,
οτι επώνυμο μπει θα είναι αρκετά ανωτερη απο την μαμα ανάρτηση.
υπάρχουν κάποια πιο οικονομομικά πχ emc κλπ στα 300-400€ (το πίσω αμορτισερ) ή κάποιο πακέτο μπρος-πίσω στα 600κατι (hyper pro νομίζω).
Μετά, στα πρωτοκλασάτα ονόματα: ολινς-white power κλπ η απλή φουλ ρυθμιζόμενη ξεκινάει απο τα 600ε και κανα 150αρι τα μπροστά ελατήρια.
Την πίσω την τοποθέτησα μόνος μου με βοήθεια 2ου ατόμου. Χρειάστηκα και καμινέτο γιατί η παλια-μαμα αναρτηση είχε φρακάρει. Αν πιάνουν τα χέρια σου ίσως μπορέσεις και εσύ να την βάλεις. Στην εμπρός το πήγα σε συνεργείο γιατί θέλει λύσιμο το μπροστινό και λόγω "απειρίας" το απέφυγα. Οι τιμές πανω κατω παίζουν εκεί 150 & 600. Τώρα +- 50€ αναλογα τι deal θα καταφέρεις.
Επίσης υπάρχουν κάποια πιο οικονομομικά πχ emc κλπ στα 300-400€ (το πίσω αμορτισερ) ή κάποιο πακέτο μπρος-πίσω στα 600κατι (hyper pro νομίζω).
Αν θες αναρτηση με εξτρα δοχειάκια/μπουκαλακια κλπ ανεβαίνει στα 800-1000€.


για φρένα, σωληνάκια υψηλης όπως είπα και παραπάνω. αισθητη διαφορά...
Αλλαγή σε είδος τακακίου δεν νομίζω να σου προσφέρει ιδιαίτερη βελτίωση...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

allpas
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 30 Μαρ 2020, 23:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας για σουλούπωμα σε fz6 fazer s2

Δημοσίευση από allpas »

Για μπροστά μόνο ελατήρια μου βγάζει ως αναβάθμιση για την fazer! Έτσι είναι ή το αλλάζεις όλο? Και μπουκάλες δλδ?

Για πίσω ανάρτηση έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο φίλε μου?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα φώτα σας για σουλούπωμα σε fz6 fazer s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

ναι τα ελατηρια που ειναι μεσα στις μπουκάλες αλλάζεις.

ρίξε μια ματιά εδώ

viewtopic.php?f=82&t=20177&p=243107&hil ... ns#p243107

και γενικότερα αμα κανεις μια αναζήτησ για ανάρτηση θα δεις πολλές γνώμες/αποψεις καθώς και κάποια πληροφορία ή απάντηση σε ερώτημα σου
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες