Θορυβος οταν ζεσταθει

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από NickVr »

Καλησπερα παιδες.
Παρατηρησα οτι οταν ζεσταθει η μηχανη ακουγεται ενα τσικ τσικ οταν ειμαι εν κινησει. Τη μηχανη την εχω 2 μηνες οποτε δεν θυμαμαι αν το εκανε. Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι και αν ειναι ανησυχητικο. Επισης δεν το κανει οταν ειναι παγωμενη αλλα οταν ζεσταθει, για παραδειγμα οταν κινουμε μεσα στην πολη.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ισως παρατηρησες κατι τωρα, επειδη ανεβηκε η θερμοκρασια. Τα μοτερ εχουν καποιες ανοχες με την θερμοκρασια, ζεσταινετε αρκετα κ σου φαινεται αυτος ο θορυβος.

Εσυ φροντισε να κοιτας την θερμοκρασια αν ειναι οκ κ αν θες ρωτας κ στο συνεργειο σου. Πορισμα μεσω ιντερνετ δεν βγαινει..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από kokobill »

NickVr όταν ποστάρεις κάποια ερώτηση προσπάθησε να είσαι λίγο πιο περιγραφικός και να εξηγείς με λεπτομέρειες ποιό είναι το πρόβλημα, πώς προέκυψε και αν μπορείς να το αναπαράγεις.
Ούτως ή άλλως είναι πολύ δύσκολο να κάνει κανείς εκτίμηση μιας κατάστασης (πόσο μάλλον αν πρόκειται για πραγματική βλάβη) από ένα κείμενο. Τουλάχιστον φρόντισε αυτό το κείμενο να είναι όσο πιο περιγραφικό γίνεται. Π.Χ
Τί σημαίνει όταν ζεσταθεί? Ποιά είναι η θερμοκρασία του?
Από ΠΟΥ ακούγεται το τσίκ τσίκ? Αν είναι από τον κινητήρα, που είναι λογικό να ακούγονται πολλοί και διαφορετικοί ήχοι, μπορείς να διακρίνεις από ποιό μέρος του ακόυγεται?
Με τί μοιάζει αυτό το τσίκ τσίκ? Μέταλο που χτυπά σε μέταλο? Ηλεκτρικός σπινθήρας? Κάποιο ρελέ που ανοιγοκλείνει?
Απαντώντας αυτά θα μπορούσε ίσως κάποιος πιο έμπειρος να περιορίσει τα πιθανά προβλήματα.
Εάν δεν μπορείς να τα περιγράψεις ίσως είναι καλύτερο να ζητήσεις τη γνώμη ενός μάστορα που θα μπορεί να κάνει μια επιτόπου διερέυνηση.

geowv
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 11 Νοέμ 2018, 19:38
Model: FZS600
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από geowv »

και μένα φίλε μου το κάνει..σήμερα άλλαξα λάδια.motul 5100 10w40...
οι ταχύτητες πλέον μπαίνουν σαν βούτυρο σχετικά με πριν, αλλά ο θόρυβος παραμένει που πίστευα ότι θα γινόταν από κακό λάδι..
το μηχανάκι το έχω σχεδόν ένα χρόνο και το τρικ τρικ το έκανε από την αρχή όταν ζεσταινόταν.
εσυ είχες κανένα νέο;;το έφτιαξες μήπως η επισκέφθηκε κάποιο συνεργείο;;

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από NickVr »

Φίλε μου καλησπέρα. Απ' όσο το έψαξα το θέμα είναι οι βαλβίδες. Γενικά ακούγονται σε όλα τα fz6. Είναι φυσιολογικό ως έναν βαθμό. Απ ότι μου είπε μηχανικός καλύτερα να ακούγονται λιγάκι παρά καθόλου γιατί τότε υπάρχει κίνδυνος για το μοτέρ.

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από kokobill »

Βρέ παιδιά τι κουβέντες είναι αυτές εδώ μέσα? ΠΟΙΟΣ μηχανικός είπε ότι είναι καλύτερο να χτυπάνε οι βαλβίδες λίγο από το να μήν χτυπάνε καθόλου? Θα μας τρελάνετε τώρα?
Προφανώς δεν ξέρουμε τη νκατάστση του κάθε μοτέρ εδώ μέσα αλλά αν μιλάμε για ένα έντονο ήχο που δεν εμφανιζόταν παλιότερα αυτο δεν είναι για εσάς ένδειξη επικείμενης βλάβης?
Μήπως θα ήτνα καλύτερο να το δεί ένας εξειδικευμένος μάστορας? Ίσως σε μιά επίσημη αντιπροσωπεία?
Μήπως τουλάχιστον να πάρετε 2-3 απόψεις από διαφορετικούς μάστορες?

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από NickVr »

Μάστορας από επίσημη αντιπροσωπεία μου το είπε! +:Dancing=+:\:D/

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από kokobill »

Όπως και να έχει αφού στο είπε ο επίσημος μάστορας, μάλλον είσαι ΟΚ.
Βέβαια εγώ στο FZ6 δεν άκουσα ποτέ τις ΒΑΛΒΙΔΕΣ να χτυπούν και μάλλον κανείς άλλος εδώ μέσα δεν θα έχει παρόμοια εμπειρία. Το μόνο κροτάλισμα που άκουσα οφειλόταν στον εντατήρα της καδένας του εκκεντροφόρου και έπαψε αφού ρυθμίστηκε.
Νομίζω μπορείς να ψάξεις και στα διεθνή fora και πάλι δεν θα βρεία παρόμοιο θέμα.

Μήπως τον επισκέπτεσαι για ερωτήσεις, πιό συχνά από το capacity του??? :o :o :o

Και κυρίως μήπως να πάρεις μια δεύτερη γνώμη? Εκτός αν προσωπικά σε καλύπτει το "έτσι κάνουν όλα, δεν είναι προβλημα" που αναφέρεται σε ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ μέρος του κινητήρα.

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από NickVr »

Φυσικά και δεν με καλύπτει αυτή η απάντηση και γι αυτό έκανα και την ερώτηση στο forum. Δεν είμαι μηχανικός και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Ίσως όπως λές να τον ρώτησα πολλές φορές και να ήθελε απλά νε με ξεφορτωθεί.
Σε περίπτωση που χρειάζονται ρύθμισμα οι βαλβίδες μήπως ξέρουμε πόσο στοιχίζει?

Επίσης, βρήκα στο forum την παρακάτω συζήτηση όπου αναφέρουν ότι είναι φυσιολογικό το τσικ τσικ που ακούγεται: viewtopic.php?t=12421

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από SoR_gr »

σε αρκετά ποστς λένε οτι ακούγεται το τσικ τσικ... καλό θα ήταν αν βρεις καναν φίλο με φζ6 να ακούσεις και το δικό του..

Δεν ειναι κακό να πάρεις μια δεύτερη άποψη, αλλά σκέψου οτι αμα ρωτήσεις κάπου ίσως σου πει οτι θελει καμπανες-βαλβίδες-κλπ-κλπ. απλα να εισαι προσεκτικός και ψύχραιμος αν σου πει κάτι που δεν περιμένεις...μετά..3η γνώμη...

Οι βαλβίδες μπορεί να πάνε κάνα 120-150αρι ανάλογα με τι θα χρειαστεί. Νομίζω αλλάζεις και φλατζάκι στο ψευτοκάπακο ή μπορεί να χρειαστεί και τίποτα άλλο. πχ, εχώ οταν το πάω για βαλβίδες, καθαρίζω και ιντζέξιον καθώς και αλλάζω παραφλού... σε οτι και να κάνεις, θα ρωτήσεις απο την αρχή τι θα κάνει ο μάστορας και τι κόστος θα έχει. Μια μικρή απόκλιση προς τα πάνω συνήθως να την έχεις στο πρόγραμμα, μιας και κάτι μπορεί να προκύψει που να θέλει αλλαγή...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από kokobill »

Επιβεβαιώνω κι εγώ την αλλαγή παραφλού στο FZ6 γιατί για να γίνει έλεγχος ή και ρύθμιση βαλβίδων στο FZ6 πρέπει να βγούν τα σωληνάκια του ψυγείου και αυτό να "πέσει" μπροστά οπότε θα αδειάσει το κύκλωμα ψύξης και είνια μια καλή στιγμή για αλλαγή ψυκτικού υγρού (~20Ε σε εξουσιοδοτημένο) Το ίδιο ισχύει και για την λαστιχένια φλάντζα του καπακιού κεφαλής. Επειδή είναι μαλακό υλικό μετά από 1-2 φορές άνοιγμα συνήθως αλλάζεται (~35Ε αν θυμαάμαι καλά γνήσιο ανταλακτικό σε εξουσιοδοτημένο συνεργειο) Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω καλό είναι να μιλήσεις από πρίν με τον μάστορα για να έχεις πλήρη εικόνα του αναμενόμενου κόστους.

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος οταν ζεσταθει

Δημοσίευση από NickVr »

Ρώτησα και δύο φίλους μου που έχουν fz6 του 2004 και μου είπαν ότι έτσι ακούγεται και σε αυτούς. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες