"Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Φιλε jskf16 ευχαριστω για την απαντηση σου!

Αυτο για την αντλια (οτι φθειρεται αν ειμαστε με ρεζερβα) , δεν το γνωριζα μεχρι προσφατα , δε θα το ξανααφησω να συμβει. Δευτερα που θα παω στο μηχανικο (ειναι εξουσιοδοτημενος και με πολυ καλο ονομα στην περιοχη και μου εχει κανει καλη δουλεια στο παρελθον με νορμαλ τιμες ) , θα σημειωσω ολα οσα μου ειπατε να ελεγξω και θα του τα πω ενα-ενα. Απο κει και περα , αν ειμαι τυχερος και δεν ειναι αντλια βενζινης και ειναι κατι αλλο πιο απλο και τη βγαλω φθηνοτερα θα την παω για εναν ολοκληρωμενο ηλεκτρολογικο ελεγχο για να ειμαι σιγουρος και για το μελλον της μηχανης.

Φταιω σε πολυ μεγαλο βαθμο που δεν πηγα σε δικο μου μηχανικο τη μηχανη για καλο ελεγχο και που δεν ειχα φροντισει νωριτερα να μαθω 5 τεχνικα πραγματα να ξερω.

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Την πηγα στο μηχανικο , του τα ειπα , και μου ειπε οτι ο,τι και να μετρησει αυτος ενδεχεται να του βγαλει νορμαλ τιμες (πχ αν μετρησει την αντλια βενζινης) , κι οτι πρεπει να του βγαλει το προβλημα ενω δουλευει η μηχανη για να μπορεσει να δει τι ειναι. Το καταλαβαινω , οποτε του την αφησα και του ειπα να την τεσταρει μεχρι να του το κανει , οτι εχει 100% προβλημα.

Δε βλεπω κατι κακο σε αυτο που μου ειπε , του ειπα οτι υποψιαζομαστε αντλια και τον ρωτησα αν μπορει να φτιαχτει η ηδη υπαρχουσα καπως (αν εχει η αντλια προβλημα κλπ) και μου ειπε οχι , οτι παει για αλλαγη. Μου ανεφερε (χωρις να το δει στη yamaha , οποτε ειναι στο περιπου) οτι μπορει να κοστισει 600-700 ευρω αν ειναι αντλια :shock:

Εχει αλλαξει ποτε κανεις αντλια , κι αν ναι ποσο κοστισε περιπου?
Να δω μηπως εκανε λαθος ο ανθρωπος γιατι για δαγκωματια δεν τον εχω (μεχρι στιγμης)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από jskf16 »

Δεν εχει αδικο κανα 500αρικο εκαναν προ προ.... :mrgreen: , θυμαμαι οι γνησιες , ευτυχως που δεν ειναι αντλια πετρελαιου :mrgreen: :lol: ...Η αντλια ποτε δεν επισκευαζεται και δε ρισκαρεις επισης , αν χρειαστεις θα βρεις με το κωδικο της αν και δεν ειναι δικη σου δουλεια ο μηχανικος ξερει.Μη κολλατε στην αντλια ομως η μηχανη θελει ψαξιμο και να του το κανει στη κατοχη του , αυτο θα γινει μονο αν την παιρνει ο ιδιος πανω κατω σπιτι-δουλεια αλλιως χλωμο το κοβω να βρει λυση ο ανθρωπος.

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Μακαρι να μην ειναι αντλια γιατι δν παιζουν ουτε κατα διανοια τοσα χρηματα αυτη τη στιγμη...

ενας φιλος , μου ειπε οτι καποιοι τις καθαριζουν και τους αλλαζουν το "μοτερακι" και φτιαχνουν ετσι οι αντλιες (γιατι κακα τα ψεμματα εκτος απ το μοτερακι , τα υπολοιπα μερη ειναι μηχανικα , μου φαινεται οτι στεκει λιγο , αν και δε ψηνομαι να κανω πειραματισμους).

Του ειπα , κρατα τη μεχρι να στο κανει , θα την αφησω οσο χρειαστει. Παντως εκτιμαω το γεγονος οτι δεν παει να με χρεωσει με το καλημερα , σιγουρα υπαρχουν μηχανικοι στην πιατσα που θα λεγαν "ααα θες αντλια , θες το ενα θες το αλλο , δωσε ενα χιλιαρικο κι ελα παρτη σε μια βδομαδα"

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από jskf16 »

Δεν ειναι μονο το μοτερακι , εχεις και το <<μπεκ>> της πιεσης αυτο δε ξερεις σε τι φαση ειναι , ο αισθητηρας καυσιμου το ποτενσιομετρο εκει , το φιλτρο της , και γενικοτερα το ιδιο το τεποζιτο τη κατεβαζει στην αντλια? ..ειναι αρκετα δεν ειναι ευκολη η αντλια αμα αρχιζεις να τα παιρνεις ενα ενα.
Εγω μπορει να την εκανα μπιλιες και να τη καθαριζα και να αλλαζα οτι αναλωσιμο υπαρχει εκει μεσα και δε ξερω αν θα αξιζε και στη τελικη . Δε μπορεις να προτεινεις αυτο εξω και να ρισκαρεις. :? Καλυτερα να εψαχνα εξω λεμε τωρα μια denso ιδια και να την εβαζα καινουργια 8)

Να θυμασαι οτι παρομοια θεματα λογω πολυ υψηλης θερμοκρασιας ισως να εχει στιγμιαια η τροφοδοσια θεματα , οπως και τα σωληνακια αυτης.

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Το μονο σιγουρο αυτη τι στιγμη ειναι οτι κατι δεν παει καλα...παρακαλαω να μην ειναι αντλια γιατι με βλεπω να μενω πολυ καιρο χωρις μηχανη... <>60

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Μολις πηρα τηλεφωνο το μηχανικο...μεχρι τωρα δε του εχει κανει απολυτως τιποτα κι απο οτι μου πε το εχουν κανει αρκετες βολτες και οχι μονο κοντινες...

Επιμενει οτι πρεπει να δει το προβλημα σε λειτουργια για να αρχισει να ελεγχει τι μπορει να ειναι κλπ.

<>60 <>60 <>60 <>60

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ισχυει αυτο που σου λεει...


Αν δουλευει ρολοι δεν μπορει να ψαξει να δει τι φταιει...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Ναι αλλα τι να κανουμε που μολις το παρω θα το κανει ? :roll:
Το οδηγησε και ο πατερας μου και ενας φιλος μου και τους το εκανε , δεν ειναι οτι κανω εγω κατι αμπαλο ας πουμε.

Δεν υπαρχει περιπτωση να την εμπιστευτω τη μηχανη αμα δε μαθω τι ειναι και δε το φτιαξω...

Αν αυριο που θα ξαναμιλησουμε μου πει οτι δεν του το κανε θα την παω καπακια σε ηλεκτρολογο να τσεκαρει αν ολα τα ηλεκτρολογικα ειναι οκ , τουλαχιστον να αρχισω να αποκλειω πραγματα...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από SoR_gr »

Οσο καχυποπτος ειμαι με τα συνεργεια απο την αλλη τους καταλαβαινω (δεν το λεω προσωπικα για σενα).

Ενας ηλεκτρολογος για να καταλαβει τι ειναι θα πρεπει να το παθαινει... Το να του το αφησεις για να του το παρουσιασει γιαυτον ειναι "διπλο προβλημα".
Για να του το παρουσιασει θα πρεπει να το κανει βολτες, αρα να σπαταλαει χρονο, που σαφως ο πελατης δεν θα δεχτει να τον χρεωθει μιας και "ελα ρε φιλε,βολτες το εκανες" στην μια ωρα που θα το κανει βολτες, θα μπορει να εχει κανει σερβις σε 2 μηχανακια (παλι εναντιον του ειμαι :-p )

Θα ελεγα να πας εσυ να το κανεις πανω κατω το στενο μεχρι να το παρουσιασει. Αφου το παρουσιασει θα αναγκαστει να το κοιταξει κ επιτοπου...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Κοιταξε απ τη μια δεχομαι να πληρωσω και τις βολτες που θα κανει , απ την αλλη αμα ειναι να κανει βολτες γιατι να μην την ανοιξει να κοιταξει οτιδηποτε μπορει να προκαλει αυτο που του περιγραφω?


Παντως αυτο με τις βολτες στο απο κατω στενο , καλη ιδεα !

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Μολις γυρισα απ το μηχανικο μαζι με τη μηχανη μου.

Απο τη Δευτερα που του το αφησα δεν του εκανε απολυτως τιποτα στο δρομο.
Μου ειπε οτι του εκανε κατι σβησιματα στατικη , αλλα ηταν χαμηλο το ρελαντι (οντως ηταν) και το ανεβασε.

Με ρωτησε αν ο συναγερμος ειναι συνδεδεμενος ετσι ωστε να σβηνει η μηχανη σε περιπτωση κλοπης αλλα δεν εχω ιδεα. Παρ ολα αυτα τη βαλαμε μπροστα ενω ηταν ενεργοποιημενος οποτε μου ειπε οτι μαλλον δεν ειναι συνδεδεμενος μ αυτο το συστημα και γενικα βασει οσων του περιεγραψα μου ειπε οτι δειχνει να ναι αντλια.

Αυτη τη φορα μου ειπε οτι επισκευαζεται η αντλια χωρις ωστοσο να μπορει να μου εγγηθει το χρονο ζωης της κλπ , αλλα τον ειδα να ναι κουλ μ αυτο , δε μου πε οτι "ναι επισκευαζεται αλλα θα σου χαλασει σε ενα μηνα".

Το θετικο ειναι οτι δε μου πηρε χρηματα (θα μπορουσε να ζητησει εστω ενα 20αρικο για το οτι την ειχε μια βδομαδα και την εκανε βολτες , της σηκωσε το ρελαντι , και της μετρησε την πιεση της αντλιας βενζινης η οποια εδειχνε οκ)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από SoR_gr »

Βλεποντας κ κανοντας κοιπον...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Εχω κι αλλο update δυστυχως...δε μου ειχε κανει τιποτα ολες αυτες τις μερες μεχρι που χθες με αφησε δυστυχως...καταφερα και την εβαλα μπροστα αλλα μετα απο λιγα μετρα ξαναεσβησε κι ετσι πηγα και την αφησα εξω απ το συνεργειο που για καλη μου τυχη ηταν πολυ κοντα...εβγαλα ενα βιντεο καθως προσπαθουσα να τη βαλω μπροστα και θα παρατηρησετε οτι γυρνωντας το κλειδι δεν ακουγεται ο χαρακτηριστικος ηχος της αντλιας , αλλα το παραξενο ειναι οτι δε μιζαρει κιολας...αν ηταν της αντλιας το προβλημα δε θα πρεπε να δινει η μιζα ?

Το βιντεο :

https://www.youtube.com/watch?v=m5SZ89T ... e=youtu.be

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από SoR_gr »

Θα επρεπε λογικα....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες