Τιμονι και καθισμα και ζελατινα!!! Λυστε μου τις αποριες!!!

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Κλειδωμένο
MilosIsforLovers
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 18 Ιουν 2017, 20:36
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Τιμονι και καθισμα και ζελατινα!!! Λυστε μου τις αποριες!!!

Δημοσίευση από MilosIsforLovers »

Καλησπερα σε ολους! επιτελους το παιδικο μου ονειρο εγινε πραγματικοτητα και αγορασα πριν λιγο καιρο ενα fazer 600 κοκκινο με μαυρο πλαισιο του 2006! το μηχανακι ειναι αψογο κλπ για μεταχειρισμενο!

Και θελω να ρωτησω τα εξης:

1)τι επιλογες υπαρχουν σε ζελατινες που να ειναι λιγο πιο καταλληλες για ταξιδια σε σχεση με την εργοστασιακη και αν εχουν καποια τρομερη διαφορα!

2) Τι επιλογες εχω για πιο ανετη σελα τοσο για οδηγο οσο και για συνοδηγο (εχω τυχη να εχω κοπελα που δεν γκρινιαζει για ταξιδακια με 2 ροδες!)

3) Θελω να αλλαξω την θεση του τιμονιου να ειναι λιγο πιο ψηλα! γιατι απο το xt600 πηγα στο fazer και θα ηθελα να ακουμπανε τα χερια μου πιο ανετα οπως ειχα συνηθισει! κατι ακουσα οτι μπορεις να βαλεις την τιμονοπλακα απο το tdm900 και εισαι μια χαρα! αλλα δεν ξερω αν ισχυει και αν ταιριαζει!!!

Ευχαριστω πολυ! :D

junior
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ 2015, 21:02
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι και καθισμα και ζελατινα!!! Λυστε μου τις αποριες!!!

Δημοσίευση από junior »

Καλός ηρθες στην οικογενια του Fazerclub
έλα από τον χωρο μας να τα πούμε από κοντά αν αυτό είναι εφικτό. ..

MilosIsforLovers
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 18 Ιουν 2017, 20:36
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι και καθισμα και ζελατινα!!! Λυστε μου τις αποριες!!!

Δημοσίευση από MilosIsforLovers »

Λιγακι δυσκολο! σπουδαζω χανια! και μετα παω κατευθειαν για δουλεια σε νησι!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι και καθισμα και ζελατινα!!! Λυστε μου τις αποριες!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Welcome!
Τηλεγραφικά
Ζελατίνες υπάρχουν επιλογές η τουριστική της μαμάς εταιρείας που είναι τεράστιων διαστάσεων κ όχι τόσο όμορφη αισθητικά. Από κει κ πέρα πολλά παιδιά έχουν βάλει double bubble ζελατίνες διαφόρων εταιρειών (ψάξε σχετικά threads) που κάνουν ικανοποιητική δουλειά κ δένουν κ με την μοτο.
Για σέλα που λες, μάλλον πας για τύπου "ανατομική" αυτές με τα φουσκωματακια αν έχεις προσέξει καμία φορά σε διάφορες μηχανές. Γενικά μεταμορφώνεται σε καναπέ κ αν επιλέξεις κ την λύση του τζελ θα μείνεις κατευχαριστημενος στα ταξίδια. Τιμές να είσαι προετοιμασμένος για 120€+. Για επιλογές ψάξε ξανά τα σχετικά νήματα στο φόρουμ μας.
Τέλος για τιμόνι, την λύση που λες προσωπικά δεν την ήξερα. Μια άλλη επιλογή που θα μπορούσες να τσεκαρεις είναι να φτιάξεις έξτρα αποστάτες σε κάποιον τορνο. Έχε υποψη όμως ότι αν το παρακάνεις θα έχεις θέμα με το μήκος των καλωδίων. Ηλεκτρικά κ σωληνάκια φρένων θα πέφτουν κοντά αν ψηλώσει πολύ το τιμόνι. Εναλλακτικά μπορείς να δεις για αλλαγή τιμονιού με καμία 70€ έτσι ώστε να αλλάξει η λαβή σου.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι και καθισμα και ζελατινα!!! Λυστε μου τις αποριες!!!

Δημοσίευση από SoR_gr »

Για 1 & 2 υπάρχουν απαντήσεις με παραδείγματα στο φόρουμ.
Για το 3ο επίσης. Επιπλέον, μπορείς να πειραματιστείς με την θέση οδήγησεις , ανεβοκατεβάζοντας το τιμονι. μπορεί κάποια θέση οδήγησης να σε βολέψει. Εννοώ , να χαλαρώσεις τις 4 βίδες (10αρες νομίζω) που είναι τα καβαλέτα και να "παίξεις" λίγο με το τιμόνι. μετά ξανασφίξε τις (σχετικά καλά , οχι σφίξιμο δίχως αύριο).
πριν το κάνεις , σημείωσε με ένα μαρκαδόρο σε τι θέση ήταν το τιμόνι για να μην το σφίξεις σε λάθος σημείο (πιο δεξιά ή αριστερά).

βέβαια, το οτι πριν ειχες XT δεν σημαίνει οτι πλέον όλα τα επόμενα θα είναι σαν το XT... :/abwave::)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι και καθισμα και ζελατινα!!! Λυστε μου τις αποριες!!!

Δημοσίευση από jskf16 »

Ενταξει σε ενα thread 3 ερωτηματα +:Shame on you=+:[-X , επειδη δε θελω να φυγει ολο , λυπαμαι τα ποστ/απαντησεις , τα ερωτηματα ΑΦΟΥ γινει πρωτα αναζητηση τα κανουμε ξεχωριστα στην αντιστοιχη ενοτητα. Για τη σελα ειδικα υπαρχει τρεχων/φρεσκο θεμα.... :roll:Kαι ειδικα τιμονι αλλα και σελα εδω μεσα εχει πολυ καλα θεματα!

Υπαρχουν στο φορουμ και κανονισμοι....ριξε μια ματια πρωτα!
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... =28&t=7718
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 99#p208799

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες