Ζημιά Stand

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζημιά Stand

Δημοσίευση από SoR_gr »

ειπα να το τρίψω παραπάνω αλλά και βαρίομουν και δεν ήθελα να μικρύνω την κόλληση.
βέβαια ένα ηλεκτρόδιο και με πλούσια γεμίσματα είναι. δεν βαριέσαι...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Ζημιά Stand

Δημοσίευση από tonis »

Καλησπέρα στην παρέα....
Επειδή είχα διαβάσει παλιότερα το συγκεκριμένο ποστ,
το είχα και εγώ στο μυαλό μου να μην την πάθω κάποια στιγμή και βρω κάτω την καλή μου.
Πριν λίγο καιρό πρόσεξα στο πλαϊνό σταντ και ακριβώς κάτω από την συγκόλληση να εμφανίζεται οριζόντια και σε όλο το μήκος μια λεπτή γραμμή σκουριάς.
Κλασική περίπτωση σπασίματος όταν το μέταλλο είναι λεπτό και η συγκόλληση σωστή.....
Ευτυχώς από την αρχή είχα περάσει και διπλό σταντ στο γυμνό μου για καθαρισμό-λίπανση της αλυσίδας και το πλύσιμο της γενικά.
Είχα βγάλει πριν μερικές μέρες το σταντ και το είχα μαζί μου στη δουλειά, σήμερα που ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα είπα να ασχοληθώ μαζί του.
Το έκοψα 1,5 πόντο κάτω από την συγκόλληση, στη συνέχεια έβαλα μια μπετόβεργα Φ16 από την μία άκρη μέχρι την άλλη μέσα στο ψεύτικο σωλήνα που βάζει η yamaha, το πόνταρα στα κέντρα του και στη συνέχεια το έκανα μια τομή κατακόρυφα με το τροχό για να μπορέσει να εισχωρήσει μέσα η συγκόλληση και να δέσει την μπετόβεργα με το σωλήνα.
Στη συνέχεια τρόχισμα με δίσκο λειάνσεως και αλλαγή σε δίσκο γυαλόχαρτο για να σβήσω την αγριάδα του λειάνσεως.
Αύριο μεθαύριο βάψιμο 3-4 χέρια με σπρέι black mat και επανατοποθέτηση στη θέση του.
Φωτο σε μερικές μέρες γιατί το λαπτοπ μου έχει βαρέσει κάρτα γραφικών και με το κινητό δεν μπορώ να τα καταφέρω

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζημιά Stand

Δημοσίευση από SoR_gr »

εσύ έκανες χειρουργείο κανονικό :-P

ωραίος!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ζημιά Stand

Δημοσίευση από theovivad »

Στο "διπλό" του σκούτερ που μου κόπηκε πριν 10 μέρες αντί για "χειρουργείο" κόλλησα το σπάσιμο από έξω κανονικά, το έτριψα και μετά το "αγκάλιασα" με δυο κομμάτια από ισόπλευρη σιδερένια γωνία 2Χ2 εκ. και τα κόλλησα όλα μαζί. Αισθητικά αν δεν σας ενοχλεί το "πρήξιμο" που φαίνεται στο σημείο εκείνο, αντέχει καλά. Πάντως, πολύ καλή δουλειά αυτή η χειρουργική του Tonis +:Applause=+:=D>

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Ζημιά Stand

Δημοσίευση από tonis »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Ζημιά Stand

Δημοσίευση από tonis »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Οι φωτογραφίες από την επισκευή του πλαγιοστάτη.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ζημιά Stand

Δημοσίευση από theovivad »

+:Applause=+:=D>

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζημιά Stand

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλλιτέχνης.!!!!!! μπράβο
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες