Αγορά Fazer...

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
Panos_84
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ 2016, 22:28
Model: Other
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από Panos_84 »

Καταρχάς, να πω πως δεν έχω πολύ καιρό στο φόρουμ σας και ευχαριστώ για την υποδοχή. Ελπίζω να γνωριστούμε και από κοντά σύντομα, μάλιστα με το νέο μηχάνημα!!! Όπως είπα και στο μνμ "γνωριμίας" στα Νέα Μέλη, μπήκα πιο πολύ για να "μελετήσω" για τα fazer πριν πάρω τη μεγάλη (και δύσκολη) απόφαση να αποχωριστώ επιτέλους την Μπέμπα μου...
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Είμαι 1.73 (από όσο θυμάμαι) και 110 κιλά (δε φαίνονται αλλά είναι όντως τόσα...). Το άσχημο είναι πως είμαι και με μικρό διασκελισμό...
1. Ως εκ τούτου ψάχνω για ένα μηχανάκι χαμηλό και ασφάλτινο.
2. Ψάχνω για μηχανάκι χωρίς κραδασμούς στα 150-180 χλμ/ώρα, οπότε μιλάμε για 4κύλινδρο. Αυτές είναι οι ταχύτητες Εθνικής Οδού για ταξίδι είτε μόνος είτε φορτωμένος και δικάβαλος...
3. Δεν έφερνα ποτέ τα μηχανάκια μου στα όρια (ούτε το μονοκύλινδρο 650GS ούτε το μαστόδοντο που έχω τώρα), οπότε δεν έχω απαιτήσεις για γρήγορη οδήγηση σε στριφτερά κομμάτια κλπ. Θέλω να απολαμβάνω τη διαδρομή.
4. Η χρήση της θα είναι εντός Αθήνας (σπίτι δουλειά και πάλι πίσω, για καφέ κλπ). Τα σίγουρα ταξίδια μου είναι Αθήνα-Σπάρτη και Αθήνα-Χαλκίδα. Θέλω όμως και μια φορά τον χρόνο τουλάχιστον να την κάνω για μεγάλα ταξίδια.
5. Επίσης, θέλω να μη με προβληματίζει (λόγω ύψους) σε επιτόπιες μανούβρες...
6. Να φορτώνεται :)
7. Δε θα μιλήσω για την αξιοπιστία γιατί πολύ απλά ΔΕΝ πιστεύω πως υπάρχει κάτι τέτοιο πλέον... Εγώ είμαι του "κάθε πέρσυ και καλύτερα"... Αλλά είναι άλλη συζήτηση αυτή! Με ενδιαφέρει όμως η συντήρηση και οι "τυχόν" βλάβες να είναι σε λογικά πλαίσια σε ότι αφορά το οικονομικό σκέλος...

Όλα τα παραπάνω τα γράφω γιατί αφενός δεν έχω γνωρίσει άλλη κατηγορία πέραν των on-off, ενώ οι οδηγικές μου εμπειρίες γενικά περιλαμβάνουν ένα hayabusa, ένα bandit, ένα R1200RT και ένα cb400... (Το bandit το καταευχαριστήθηκα και είναι Νο 1 επιλογή μαζί με το fazer, αφού τα συνδυάζουν όλα τα ως άνω θεωρώ). Αφετέρου, είναι τα κριτήριά μου για την επόμενη μηχανή, που σίγουρα δε θα είναι η τελευταία, αλλά θα μείνει για χρόνια μαζί μου.

Το concept που έχω στο μυαλό μου είναι να ανταλλάξω την μπέμπα μου με ένα fazer (3.500€ είναι το maximum για τις δυνατότητές μου).
Αξίζει αυτή η κίνηση λοιπόν?
Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική σχετικά με συγκεκριμένο μοντέλο fazer στο budget που διαθέτω?
Εφόσον αποφασίσω να προβώ στην αγορά ενός fazer, τι ακριβώς πρέπει να προσέξω?

Υ.Γ.1: Αν το θέμα ανοίχτηκε σε λάθος κατηγορία, ας μετακινηθεί...
Υ.Γ.2: Ελπίζω να μη σας κούρασα με το σεντόνι μου....

Καλή μου αρχή λοιπόν στο φόρουμ σας και πάντα όρθιοι παίδες...

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από HARIS S2 »

εγω θα σου προτεινα να παρεις το fazer 600 s2 ειναι πιο ολοκληρομενο μοντελο, προσοπηκα το ευχαριστιθηκα αρκετα. ταξιδια εντος και εκτος ελλαδας λιγο φορτομα και πολλη φορτομα, απο βλαβες μεχρη που με τρακαρανε και το πηρε η ασφαληστηκη μονο πηνια και αυτο απο λαθος μου που ειχα φτιαξει και τα δυο φαναρια αναμενα, 75000 κμ ηρθε το τελος του. λογο οτι εχεις 1150 να ξερεις οτι απο ροπη θα σου φανει ψωφιο, αλλα στης ηψηλες στροφες να ξερεις οτι μεταμορφονετε.

δεν ξερω ποσο βοηθισα, ειμαι 1,70 και το κουμανταριζα καλα.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από lyon »

Eνω απο την αλλη το 1000 δεν κανει με τιποτα για μεσα στην πολη, το λενε ολοι οι 1000αρηδες.
Ο οδηγος που περιγραφεις για τον ευατο σου κατα τη γνωμη μου δεν ταιριαζει με Fazer.
Θες ενα γραμμικο μηχανακι οσον αφορα τη ροπη, ευκολο, χαμηλο να πατας καλα και με χαμηλη καταναλωση
αν εχω καταλαβει σωστα, με λιγα λογια χρειαζεσαι ενα honda.
Θα σου προτεινα να κοιταξεις για cbf600 ή 1000. Tιμιο μηχανακι που κανει αυτα που ζητας.
Το βασικοτερο απο ολα ομως να ξερεις ειναι να το γουσταρεις αυτο που θα παρεις.
Καλη τυχη στην επιλογη σου
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
Panos_84
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ 2016, 22:28
Model: Other
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από Panos_84 »

@lyon

Το έχω σκεφτεί το honda αλλά ΔΕΝ θέλω καρμπυρατέρ... έχω καλομάθει :) Είναι και τα οικονομικά στη μέση που ή θα πρέπει να ανταλλάξω το μαστόδοντο ή να το πουλήσω πρώτα και μετά να αγοράσω κάτι...
Οπότε, λόγω οικονομικών οι επιλογές μειώνονται σε 2 (αν όχι μόνο 1)... bandit και fazer... Το μόνο υπέρ του bandit σε σχέση με το fazer για εμένα είναι ο υδραυλικός συμπλέκτης... Τίποτα άλλο. Και τα 3 μηχανάκια εγώ προσωπικά τα βλέπω ως ίδια ως κατηγορία και χρήση... Και τα 3 μου αρέσουν και τα θεωρώ οκ για τις ανάγκες μου. Άσε που την κατηγορία στην οποία ανήκουν θεωρώ πως είναι η χρυσή τομή για την Ελλάδα... Έχουμε Ε.Ο. που θέλουμε να καταπίνουμε χλμ και έχουμε και επαρχιακά που θέλουμε να απολαύσουμε...

Υ.Γ.: Αυτό που με πορώνει και με διεγείρει είναι το K1200/1300S... Για πολλούς λόγους. Αλλά είμαι άνθρωπος που ακολουθεί το μυαλό και όχι την καρδιά... Αφενός θα σκοτωθώ κατά πάσα πιθανότητα με τη γλύκα του γκαζιού του και αφετέρου πες πως το πήρα... μετά? Ταξίδια? Φόρτωμα? Δε θέλω να κάνω πατέντες για να φορτώσω τη μοτ/τα μου, ούτε να με ταλαιπωρήσει και τέλος ούτε να την έχω μόνο για Ε.Ο.. Θέλω να το αξιοποιήσω όσο καλύτερα γίνεται... και τα Κ ή τα busa είναι μόνο για Ε.Ο. (κατ' εμέ πάντα) και για τίποτα άλλο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Πέμ 29 Σεπ 2016, 10:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι άμεσες, άσκοπες παραθέσεις. Κάνουν τα νήματα δυσανάγνωστα!

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από sakisart »

Κοιτούσα κι εγώ τότε το Bandiτ και το είχα οδηγήσει.Να σου πω τα θετικά του πρώτα: σταθερό στο δρόμο,τραβάει από χαμηλά καλύτερα από το δικό μας και μπορείς να το φορτώσεις καλύτερα(σχετικό αυτο), είναι πιο τουρισταδικο το στήσιμο του. Αλλα είναι βαρυ μηχανακι και στην πολη σε καποια σημεία δυσκολεύει κυρίως οταν θελεις να το μετακινησεις απο σταση,να κανεις λιγο όπισθεν κλπ.Το fαzer έχει άλλη φιλοσοφία. Είναι πιο νευρικό μηχανάκι πιο σπορ ύφος και πιο ελαφρυ.Η συγκίνηση που σου προσφέρει στις ψηλές στροφές το bαndit δε μπορεί. Έχει περισσότερα άλογα και δύναμη που στα ταξίδια ιδιως σε ΕΟ και Εγνατία το καταλαβαινεις καλύτερα. Εγώ κατέληξα στο fαzeρ μόλις έκανα ένα τεστ drive ενώ είχα οδηγήσει και το άλλο.
Τα Κ και μπουσα υπου αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με τα παραπάνω, είναι σε άλλο επίπεδο και κατηγορία.

Άβαταρ μέλους
Panos_84
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ 2016, 22:28
Model: Other
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από Panos_84 »

Παίδες την καλησπέρα μου... συνεχίζω το θεμα μου καθόσον έχει προκύψει το εξής. Δέχτηκα πρόταση για ανταλλαγή της καλής μου με ένα fazer του 2004. Δεν με χαλάει η χρονολογία, με χαλάει όμως το ότι δεν έχει abs. Όπως μου ειπε βέβαια το παλικάρι ο προηγούμενος απο αυτόν για κάποιο λογο είχε αλλάξει δαγκάνες και είχε βάλει του r1 (????) θα έπρεπε να ανησυχήσω με κατι; να με προβληματίσει η έκλειψη abs? Έχω καλομάθει κιολας με τις φρεναρες και γενικά η έλλειψη abs κάπως μου φαίνεται... κατα τα αλλα τι πρεπει να προσέξω-ρωτήσω;;;;

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από theovivad »

Πανο εγω ειμαι κατοχος μιας 600 του 2000 και για τα φρενα μπορω να σου πω οτι το δικο μου φοραει καλυτερα απο οτι της 2004(δεν το λεω μονο εγω). Αν δεις καλα τα μοντελα μεχρι και τα 2002-03 (face lift) ειχαν τα φρενα- χαρακτηριστικο της Yamaha- με τις μπλε αστερατες ταπες... να το πω? (τα ιδια φορουσε και το R1). Το 2004 αλλαξε και εβαλε της Nissin αν δεν κανω λαθος. Πολλοι δεν βρηκαν θετικη την αλλαγη αυτη... (δεν εκφραζω προσωπικη αποψη)
Μηπως εβαλε του προηγουμενου μοντελου 600 δαγκανες? +:Think=+::-k Ψαξτο λιγο παραπανω...Παντως οπως και να εχει εγω απο τα δικα μου φρενα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος δεν ειναι abs αλλα ειναι αψογα.
Τελος θα σου προτεινα να το κανεις βολτα και να δεις αν σου ταιριαζει σαν στυλ μηχανης. Και μια ματια στον μηχανικο σου δεν βλαπτει...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Παρ 14 Οκτ 2016, 07:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!

Άβαταρ μέλους
Panos_84
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ 2016, 22:28
Model: Other
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από Panos_84 »

Μάλλον εχεις δίκιο... οι τάπες ειναι ασημί στις δαγκάνες. Δυστυχώς μηχανικό για Yamaha δεν έχω, παντα σε εξουσιοδοτημένο BMW πάω τη δικιά μου.. όπως και να έχει μάλλον θα το προσπεράσω...
Τώρα.. ως στυλ μηχανής είτε το fazer είτε το bandit ειναι αυτά που ΚΑΙ μου αρέσουν ΚΑΙ μου ταιριάζουν... καλύπτουν άψογα τις ανάγκες μου και μου ειναι βολικά. Βέβαια το fazer ενός φίλου παει καιρός που το είχα κάνει μια βόλτα (και δε θυμάμαι ποιο ήταν κιολας) αλλα δε θυμάμαι να με είχε προβληματίσει... η επιλογή παραμένει ανάμεσα σε αυτά τα δυο ως κατηγορία...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από Solomon »

Το bandit δεν το έχω οδηγήσει. Ένας φίλος όμως είχε το gsr τον καιρό που κοιτούσα το fazer κ το είχα πάρει κάμποσες φορές. Το σουζούκι ήταν μακράν πιο ολοκληρωμένο μηχανάκι από το γιαμαχα κ γενικά έχω σε πολύ υπόληψη την εταιρεία. Το μειονέκτημα βέβαια είναι η αντιπροσωπευση της εταιρείας ειδικά στα μη gsxr μοντέλα της όπως κ η μη εμπορικοτητα τους ως μεταχειρισμένα. Το γιαμαχα είναι καλή επιλογή γιατί έχει γίνει πλέον το xt των τετρακύλινδρων. Κυκλοφόρησε πολύ, κλεβεται πολύ(ένδειξη εμπορικότητας... +:Brick wall=+:](*,) ) το ξέρουν τα περισσότερα μαστορια κ γενικά αποδείχθηκε αξιόπιστο. Το σ1 πέρα από τα χρώματα έχει διαφορετικό ψαλίδι κ φρένα εμπρός από το σ2. Το ψαλίδι αδιάφορο είναι μόνο αισθητικό αλλά τα φρένα του σ2 είναι μακράν μακράν καλύτερα της πρώτης γενιάς. Αν ψάχνεις κ αβς πας μόνο για σ2. Για καθημερινή κίνηση μέσα στη πόλη καλό είναι να υπάρχει

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από pilotos7 »

Και να παρεις fazer με abs ποτε δεν θα εισαι σιγουρος οτι εχεις abs...

Άβαταρ μέλους
Panos_84
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ 2016, 22:28
Model: Other
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από Panos_84 »

pilotos7 έγραψε:Και να παρεις fazer με abs ποτε δεν θα εισαι σιγουρος οτι εχεις abs...
Τι εννοείς?

Επίσης, μένει βρε παιδιά κάποιος στην Καλλιθέα ή πέριξ?

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από Vlasis »

οτι καμια φορα κολαει!!! :mrgreen: :/abwave::)

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ε οχι και καμια φορα...καλυτερα να μην εχεις abs και να προσεχεις, παρα να εχεις στο μυαλο σου οτι εχεις και να σαβουρωθεις..
Εγω παντως που δεν εχω αβσ δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα οσο δυνατα και να εχω φρεναρει σε οποιονδηποτε δρομο.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από jskf16 »

pilotos7 έγραψε:καλυτερα να μην εχεις abs
Αν ειναι δυνατον , να προσεχουμε καλυτερα ειδικα σημερα 2017 (...σε λιγο καιρο) τι γραφουμε , και ειδικα οταν μας διαβαζουν και νεοεισερχομενοι αναβατες.Την λειτουργια του δε μπορουμε να την αμφισβητουμε ετσι με ενα καλυτερα να μην εχεις , εδω κανουμε αμαν να εχουν ABS οι μηχανες standar και οχι να βγαινουν με επιλογη αν θα εχει ή οχι!Και τα παπακια πρεπει να εχουν για εμενα abs , που θα παει.

Υποχρεωτικό το ABS
Από την 1η Ιανουαρίου 2016, όλες οι μοτοσυκλέτες με κινητήρα 125 κυβικών και πάνω, είτε πωλούνται είτε απλά βγάζουν πινακίδα στην Ευρώπη, υποχρεούνται να φέρουν ABS. Οι μοτοσυκλέτες με κινητήρα από 51 ως 124 κ.εκ. υποχρεούνται να φέρουν σύστημα CBS (συνδυασμένων φρένων).Η υποχρεωτική τοποθέτηση ABS σε όλες τις μοτοσυκλέτες από το 2016 αποτελεί μέγα βήμα ασφαλείας.

Μετά το 2018 η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα εξετάσει το ενδεχόμενο να επιβάλει τη χρήση ABS και στα μικρά σκούτερ, αυτά των 50 κυβικών.

Το μέτρο ψηφίστηκε από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο με 643 ψήφους υπέρ, 16 κατά και 18 αποχές.


pilotos7 έγραψε:Εγω παντως που δεν εχω αβσ δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα

...σου ευχομαι και ποτε να μην αντιμετωπισεις!

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Fazer...

Δημοσίευση από Vlasis »

εμενα παντως με εχει γλυτωσει 2-3 φορες οταν μου πεταχτηκαν απο stop!!!!!!!!! :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες