Διαρροή λαδιού δεξιά

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

Διαρροή λαδιού δεξιά

Δημοσίευση από thanos8527 »

Καλημέρα σε όλους! Χθές το απόγευμα παρατήρησα διαρροή στην δεξιά πλευρά , εκεί που καταλήγει ο σωλήνας απο το ψυγείο. Προφαβώς δεν έγινε τώρα τελευταία ,απλά δεν το είχα δεί. Τι μπορεί να φταίει για αυτό? Επίσης , βέβαια μάλλον δεν έχει σχέση, αλλά δακρύζει και απο την τάπα στο καπάκι του συμπλέκτη. Πάντως τα λάδια είναι οκ, οπότε σημαίνει οτι δεν χάνει ποσότητα.
Κάθε γνώμη δεκτή.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Διαρροή λαδιού δεξιά

Δημοσίευση από jskf16 »

Προσωπικα σε 1η φαση θα το καθαριζα πολυ καλα , εν συνεχεια θα εκανα ενα τσεκ στις βιδες προσεκτικα αν ειχαν καποιο περιθωριο σφιξιματος του κολαρου , της αντλιας και του καρτερ .Αν χρειαστουν σφιξιμο , ξανα ελεγχεις για τυχον διαρροη , πολυ πιθανο να μην ειναι και τιποτα , επειδη εκει κοντα εχει και τη ταπα του λαδιου να εχει λερωθει απο τα τυχον γεμισματα .Αν δεις να συνεχιζει η διαρροη μαλλον καποια φλατζα στεγανοποιησης εκει θελει αλλαγη.



τάπα στο καπάκι του συμπλέκτη...τι εννοεις εχει υδραυλικη απομονωση?!

Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Διαρροή λαδιού δεξιά

Δημοσίευση από thanos8527 »

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες , αλλά έχει λάδι ακόμα και στην πάνω πλευρά , στον σωλήνα απο το ψυγείο δλδ και στην βίδα δίπλα του (στην 2η φωτογραφία εννοώ). Αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση. Θα το καθαρίσω σήμερα και θα το κάνω καμία βόλτα για να δώ τι θα γίνει. Για την τάπα στο καπάκι ,εννοούσα απο εκεί που συμπληρ'ωνουμε λάδι. Βέβαια για αυτό το πιό πιθανό είναι το τσιμουχάκι να θέλει άλλαγμα υποθέτω.

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Διαρροή λαδιού δεξιά

Δημοσίευση από HARIS S2 »

απο την πανω μερια μπορει να ειναι και απο στροβιλισμο του αερα στην πορεια, για το καρτερ μου κανει περισσοτερο
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Διαρροή λαδιού δεξιά

Δημοσίευση από manos_mas »

99% ότι είχε και το δικό μου. Ο άξονας της τρομπας λαδιού έχει μια τσιμουχα η οποία ξερενεται. Μικρό το κακό καθώς είναι εύκολη να αλλάξει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες