Αποριες για Power Commander

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από Solomon »

Υποτίθεται ότι τα άλογα ψηλά βγαίνουν με στέγνωμα των μιγμάτων. Το φτωχό μίγμα(περίσσεια οξυγόνου) βέβαια ανεβάζει τις θερμοκρασίες και ενέχεται πιθανότητα κολλήματος. Αλλά πρέπει να το έχεις παρακάνει και να μην ξέρεις τι θα πει κακυσανάλυση.
Η κατανάλωση εννοείται ότι δεν μετριέται με εικοσάρικα. Εντελώς ενδεικτικά και για τα φέρουμε όλα σε μια κοινή κατανοητη κλίμακα έχουμε τα παρακάτω
Πρίν με το 20άρικο στα 180 χλμ είχες κατανάλωση 6,6λίτρα ανα 100 χλμ, πράγμα που είναι αρκετά καλό για τα δεδομένα της συγκεκριμένης μηχανής
Μετά το pc με το ίδιο 20άρικο (με περισσότερα λίτρα) ανεβαίνεις στα 8,1λιτ/100, που είναι κατανάλωση απο το χιλιάρι κι αυτή με ζωηρή οδήγηση.
Τα νούμερα που σου δίνει ο Joker που έχει δώσει τέρμα μίγματα αντιστοιχούν σε κατανάλωση 8,6λιτ/100 :shock: οπότε και πάλι καλά είσαι εσύ

Αλλά με τέτοιες καταναλώσεις απορώ γιατί δεν παίρνετε το 1000άρι ή κάποιο απο τα 1000άρια άλλων εταιρειών που έχουν τιμές κρίσης...

Η αύξηση ιπποδύναμης προϋποθέτει αυξηση κατανάλωσης. Αυτό που σου λένε μερικά μαστόρια ότι θα μειωθεί ή θα μείνει το ίδιο αφορά πολύ πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, κακοσχεδιασμένων και κακορυθμισμένων (πχ για λόγους έγκρισης τύπου ήχου-καυσαερίων) κινητήρων.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από SoR_gr »

η αλήθεια είναι αυτή που λέει ο σολομόντας...

με τέτοια νούμερα σε κατανάλωση , συμφέρει να πάρεις φζ1.. σε έξοδα το ίδιο θα βγει πάνω κάτω.
απο την άλλη , αν κάποιος θέλει να μπει στον χορό...μπορεί και να χορέψει και να μας πει τι αντιμετώπισε.

προσωπική μου άποψη είναι οτι και στις 2 περιπτώσεις είσαι και χαμένος και κερδισμένος....είτε σε λεφτά είτε σε ηθική ικανοποίηση.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από JokeR »

προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη που ειπα... εχω προγραμματησει 3 προγραμματα πλεον (ναι ειμαι μαζοχιστης και χαλαω 150ευρα ετσι :P) να εχω προγραμμα καγκουροβολτας(για ανοιγματα) εκδρομης και ταξιδιου (πλεον κυκλοφορω μονο με της καγκουροβολτας απλα το αντοιτιμο ειναι το 8.6 που ειπε και ο σολομον τωρα απο εκει και περα ειμαι σε ενα σημειο πλεον να λεω καλητερα που το εκανα και ξεκαβλωσα παρα να μου μεινει αποθημενο...

οταν μπαινεις στο χορο θα χορεψεις... η καταναλωση ειναι το πρωτο σκαλοπατι που ανεβαινεις η βελτιωση ειναι μικροβιο αμα το εχεις το κανεις εστω και για 0.1 αλογα αν δε το εχεις δε το κανεις και τελειωνει εκει το θεμα...

αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και γνωμη

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από Solomon »

Θα πω κ εγώ την γνώμη μου κι ας βγω off topic. Κάπου στην υπογραφή κάποιου είχε πάρει το μάτι μου το εξής ρητό, του eric buell αν δεν απατώμαι το οποίο έλεγε "you can't make a racehorse out of a pig, but you can make a real fast pig"
Το κάθε μηχανάκι έχει φτιαχτει για ένα σκοπό.Το fazerακι είναι ένα allrounder με σπορ χαρακτηριστικα κ τίποτε παραπάνω. Οτι commander κ να του βάλεις, αναρτησεις, τιμόνια, εξατμίσεις το zx6 του 98 πάντα θα είναι γρηγορότερο if you know what i mean.(για να μη πω ότι θα είναι γρηγορότερο κι απ το fz1 κ κακοκαρδιστουμε...)

Κι έρχεσαι κ λες, τι θέλω, τι μ αρέσει κ τι μπορώ το βασικοτερο. Κ αντε λεφτά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο βρίσκεις, μαζεύεις κάνεις υπομονή. Τι να το κάνεις το τουριστικο όμως αν δεν διαθέτεις τον χρόνο να το ταξιδεψεις? Ωραίο το fjr1300 κ εμένα μ αρέσει, αλλά οι 2 φορές το χρόνο που έκανα κάνα ταξιδάκι, προβλέπω να γίνονται καμιά. Γι αυτό πάρε κάτι που να σ αρέσει κ να μπορεις να το χαρείς. Είσαι συνέχεια στην Αθήνα, δουλειές, σχολή, κλπ? Πάρε ένα μοταρντ να βρεις την υγεία σου! Είσαι στο ορεινό χωριό, ένα ελαφρύ εντουρο θες οχι gs κ ktm των 250 κιλών. Είσαι νησιωτης? Άσε τις μηχανές κ πάρε ένα jetski να δίνεις πόνο!

Άστο το μηχανάκι στην ησυχία του. Άμα θες άλογο κουρσας πάρε ... (Εδώ ο καθένας προτείνει ότι νομίζει, εγώ θα πω KTM κ τα μυαλά στα κάγκελα! ) :{}\

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από koulis »

JokeR έγραψε: η βελτιωση ειναι μικροβιο αμα το εχεις το κανεις εστω και για 0.1 αλογα αν δε το εχεις δε το κανεις και τελειωνει εκει το θεμα...

αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και γνωμη
solomon,σεβαστη η αποψη σου αλλα ο απο πανω τα λεει ολα....
ειπαμε ή το εχεις ή δεν το εχεις.....
οποτε περιμενουμε απαντησεις απο ατομα που εχουν το μικροβιο....
συμβουλες,αστο κ παρε r6,zx,gsx κλπ τις εχουμε 1000ακουσει....σεβαστες αλλα οκ.....
μην μας ζαλατε κ τις μπαλες που λεει κ ο morbid....

φιλικα,
koulis

:) :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Λοιπον παιδια για να μην λεμε οτι θελουμε.Κατ αρχην ανεβασα το τοπικ για να πω την δικη μου εμπειρια για την ολη μετατροπη.Δεν κλαφτηκα για την βενζινα.Φυσικα και η μετατροπη απαιτει καταναλωση.Εγω προσωπικα πιστευα οτι θα εχει περισσοτερη καταναλωση αλλα για μια στιγμη μπηκα στο τριπακι που μου πασαρε ενας μαστορας(πολυ γνωστος της yamaha) οτι και καλα θα καιει λιγοτερο επειδη κανει καλυτερες καυσεις και αλλα τετοια.οκ.την δουλεια του εκανε.Και επισης δεν μετραω σε εικοσαρικα.ανεφερα αναλογιες λιτρων και χλμ.Στα 12 λιτρα τοσο στα 13 τοσο.απλα πραγματα.Κατα δευτερον.Η λογικη του "παρε ενα r1 αν θες γρηγορο μηχανακι" πιστευω πως δεν πρεπει να ακουγεται απο ατομα που ασχολουνται με μηχανες.Ο καθενας παιρνει τη μηχανη που νομιζει συμφωνα με 1000 παραγοντες.Την ρουτινα του,τις διαδρομες που κανει,τα κιλα του,το υψος του,αν εχει γκομενα,αν θελει εκδρομες,αν καβαλαει πεζοδρομια,και φυσικα αν το γουσταρει σαν μηχανακι αυτο καθε αυτο.Δεν μπορει να λες παρε ενα χιλιαρι και τελειωσε.και αμα παρω το χιλιαρι θα πεις μετα παρε ενα busa.και μετα παρε ενα f-16 να τελιωνουμε.δεν ειναι λογικη αυτη.Εγω προσωπικα μακαρι να εβλεπα ενα τοπικ σαν αυτο που ανεβασα ωστε να μπορω να ξερω τι θα περιμενω.Παλι θα το εβαζα.εχει διαφορα το μηχανακι.εχει παραπνω νευρο.δεν εχει τρυπα πλεον στα μεσαια.μια χαρα ειναι η μετατροπη.Αλλα επειδη ειχα ψαξει ολο το φορουμ εβλεπα πολλλες γενικολογιες του στυλ δεν αξιζει ή αξιζει και τετοια.Ανεβασα το τοπικ με συγκεκριμενες τιμες σε αλογα καταναλωση και αποδοση ωστε καποιος ο οποιος ψαχνεται να ξερει τι θα περιμενει.

Φιλε Solomon καυσαναλυση εγινε την ωρα τις δυναμομετρησης.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Η καθε λογικη ειναι καλοδεχουμενη και πρεπει να ακουγεται.
Αυτο που δεν πρεπει να ακουγεται ειναι ποιες λογικες ειναι αποδεκτες η οχι.
Αν δεν σου κανει μια απαντηση που σου δινει καποιος, προχωρα στην επομενη που μπορει να σου ταιριαζει περισσοτερο.
Ο καθενας που σου απαντα, αφιερωσε χρονο για να σου γραψει.

Δεν ειναι υποχρεωτικο να συμφωνουν ολοι μαζι σου...

Τελος, οτι αναφερεις εχει συζητηθει σε αλλα threads με βελτιωσεις (οχι απαραιτητα στο 600 αλλα
πανω κατω τα ιδια side effects εχεις απο μια βελτιωση).
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από ilias »

οπως τα ειπε ο απο πανω ,,,,μη χαλιεσαι ο καθενας θα σου δωσει κ απο μια απαντηση

εγω πχ χωρις παρεξηγηση θεωρω τα χρηματα του tuning χαμενα

καλυτερα κανε ενα σχολειο ασφαλους οδηγησης (το σημαντικοτερο για να μαθεις τη μοτο σου)ή βολτα ή διακοπες ειναι καθαρα στο πως το βλεπει ο καθενας


καλημερες καλη συνεχεια !!!!!
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GiannisPiraeus
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 03 Μαρ 2014, 09:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από GiannisPiraeus »

Φυσικα και ο καθενας εχει τη γνωμη του και ο χρονος που εχει αφιερωσει ο καθενας ειναι απολυτα σεβαστος και η καθε λογικη σεβαστη.Εδω πιστευω οτι μιλαμε παρειστικα αν και δεν γνωριζομαστε καποιοι προσωπικα και ακριβως ετσι μιλαω.παρειστικα.δεν τρεχει τπτ ουτε θελω να συμφωνουν με μενα ολοι.(ασε που ειμαι νεος στα street και τις περισσοτερες φορες ρωταω πραγματα) :D .Αυτο που ειπα οτι δεν πρεπει να ακουγεται το "παρε ενα r1 κλπ" ειναι η αποψη μου και η λογικη μου.Κι αυτη δεκτη δεν πρεπει να ειναι????Δεν ειπα μην το πεις!

Άβαταρ μέλους
panas
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 24 Αύγ 2015, 17:36
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αποριες για Power Commander

Δημοσίευση από panas »

Γιαννη, μηπως εχεις κανα χαρτη να μου στειλεις?

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες