"Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Ετσι μου χε πει κι ο μηχανικος...κατι πολυ υποπτο συμβαινει εδω περα :P

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Επανερχομαι με ευχαριστα νεα!

Ο μηχανικος απεφανθη οτι εφταιγε ο συναγερμος! Εφτιαξε την καλωδιωση και η μηχανη πηρε μπρος κι απο τοτε δεν εχει ξανακανει το παραμικρο!

Κραταω μια επιφυλαξη βεβαια , αλλα ελπιζω να πανε ολα καλα απο δω και περα!

Το αναφερω προς γνωση ολων , οτι τα συμπτωματα ειναι σχεδον ιδια με του χαλασμενου kill switch , οποτε αν εχετε τα ιδια συμπτωματα και δεν ειναι το κουμπι , ψαξτε τα του συναγερμου!

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από pilotos7 »

Να ξερες ποσοι εχουν σαβουρωθει απο κακη συνδεσμολογια συναγερμου που τους εσβησε πανω σε στροφη...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από jskf16 »

Kαι εμεις που να ξερουμε οτι εχεις συναγερμο , για αυτο τα λεμε σωστα απο την αρχη....και ας ελπισουμε οτι οντως φταιει ο συναγερμος.

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Σορρυ που δεν το ανεφερα , δεν ειμαι κι εγω γνωστης απο μηχανες (περα απο τα βασικα της οδηγηγης) , και δεν πηγαινε το μυαλο μου οτι μπορει να φταιει ο συναγερμος , μαλλον γι αυτο δε το ανεφερα...

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από Tigrisss »

pilotos7 έγραψε:
Σάβ 19 Αύγ 2017, 14:45
Να ξερες ποσοι εχουν σαβουρωθει απο κακη συνδεσμολογια συναγερμου που τους εσβησε πανω σε στροφη...
πόσοι? :shock:
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Με την ευκαιρία του δικού μου παθήματος, είπα να το καταθέσω προς γνώση και αποφυγή των υπολοίπων...
Είχα εδώ και δύο χρόνια που βασανίζομουν προοδευτικά με ξαφνικά σβησιματα, "βηξηματα" και ξαφνικά με επικίνδυνα ανοιγοκλεισιματα στο γκάζι που κατέληξαν μέχρι και στη Μεσογείων αριστερό ρεύμα με κίνηση πίσω μου να μένω και να κοντεύουν να με πάρουν "μπροσταρια"...

Το πρόβλημα επίλυσης οφειλόταν κυρίως στην κακή μεταφορά από μέρους μου των συμπτωμάτων στον μάστορα το οποίο κατέληξε σε λάθος και ανάποδη αντιμετώπιση... και πολλά έξοδα...

1. Το πρώτο ήταν αλλαγή τρόμπας με ιταλική (ευτυχώς με "μόλις" 130€ σε σχέση με τα 600+ της αντιπροσωπείας που ήθελε όλο το μηχανισμό στο ντεπόζιτο). Τελικά η αντλία ήταν καλή... Στην αρχή πήγε καλά, αλλά σύντομα ξεκίνησαν νέα σβησίματα...

2. Επόμενο, αλλαγή TPS παρόλο που η εταιρεία δεν είχε το συγκεκριμένο αριθμό πλαισίου σε ανάκληση και αναγκαστικά πλήρωσα αλλά 120+... Τα πράγματα είχαν την ίδια πορεία...

3. Τέλος, έγινε απομόνωση του kill switch και τελικά ήταν αυτό! Δεν έγινε ακόμα αντικατάσταση, αλλά θέλει αλλά 120+...


Συμπέρασμα; με μια απλή δοκιμή απομόνωσης του kill switch θα είχα λύσει το πρόβλημα εξ αρχής γλυτώντας πολύτιμη ταλαιπωρία και χρήματα

Άβαταρ μέλους
Kostaszio
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος 2022, 23:29
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από Kostaszio »

Για απομόνωση του kill switch να απευθυνθώ σε ηλεκτρολόγο;

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από AndStuff »

Σε ηλεκτρολογο, στο μηχανικο σου, ενα απογευμα στη λεσχη με 2-3 βασικα εργαλεια, ειναι αρκετα ευκολο ειναι η αληθεια!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: "Κλωτσαει" , παει να σβησει κλπ

Δημοσίευση από Solomon »

Όπως λέει κ ο Λευτέρης and stuff από πάνω, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο να γεφυρώσεις έναν διακόπτη, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις. Αν δεν το έχεις, περνά από ένα συνεργείο να στο φτιάξουν, δεν είναι δουλειά δύσκολη ούτε θα πρέπει να σου χρεώσουν πάνω από 10-15€

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης