Προβλημα στο συμπλεκτη ?

Τα 1000cc με καρμπυρατέρ μέχρι το 2005
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GuSS_1000
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2016, 23:05
Model: FZS1000
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Προβλημα στο συμπλεκτη ?

Δημοσίευση από GuSS_1000 »

Καλησπέρα σε όλους σας,

Παρακαλώ πολύ θέλω τη βοήθεια σας.
τον τελευταίο καιρό,καθώς αλλάζω ταχύτητα(και κυρίως σε χαμηλές στροφές.Ψήλα δεν τον ακούω τον ήχο), αν ανοιγοκλείσω το γκάζι έχοντας πατημένο το συμπλέκτη(κοινώς "κούφια ή "ξερογκαζιά"), ακούω κάτι σαν χτύπημα στο σασμαν(ένα τακ-τακ, σαν κάτι να μετακινείται,να τερματίζει κάπου και να γυρνα πίσω). Τον ήχο αυτό τον ακούω μόνο εν κινήση και με χαμηλές στροφές. Με νεκρά δεν το κάνει, ακίνητος με ταχύτητα μέσα δεν το έχω ακούσει.
Σας πάει κάτι στο μυαλό;
Ρώτησα σε 4 συνεργεία και όλοι μου είπαν διαφορατικό πράγμα.
ο 1ος μου είπε οτι μάλλον έχουν φαγωθει τα μεταλλικά δισκάκια ανάμεσα στους δίσκους.
ο 2ος μου είπε οτι το σασμαν δεν έχει πρόβλημα και αποσυμπλέκει σωστά.
ο 3ος μου είπε οτι φτάινε τα λάδια(motul 5100 αλλά παρόλο που τα άλλαξα πάλι τα ίδια κάνει)
ο 4ος μου είπε οτι η μοτοσυκλέτα δεν έχει κανένα πρόβλημα και οτι όλα αυτά το κάνουν το συγκεκριμένο χτύπημα.
Μιλάμε για το 1000αρι του 2002 με τα καρμπυρατερ.

το κερασάκι στην τούρτα ήταν το τηλεφώνημα του κολλητού μου όπου πήγε πελάτης στο μαγαζί του με την ίδια μοτο και τον ρώτησε, το πήρε και βόλτα αλλά εκείνο δεν το έκανε....!

και εγώ τώρα πρέπει να βγάλω άκρη....

έχετε καμιά ιδέα ρε παιδιά;

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα στο συμπλεκτη ?

Δημοσίευση από Solomon »

Βρες ένα όμοιο να το πάρεις βόλτα να διαπιστώσεις αν είναι ιδέα σου ή όχι. Από κει κ πέρα άνοιγμα επιτόπου το μοτέρ να δεις τι δεν πάει καλά εκεί μέσα

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS1000”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες