Το πήραμε!!

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Το πήραμε!!

Δημοσίευση από Vassilis »

Σήμερα το βράδυ έφερα 60 ολόκληρα χιλιόμετρα διαδρομή-γνωρημία με το καινιούργιο μωρό μας.

Είναι ένα μαύρο Fz6 του '99 σε πολύ καλή κατάσταση.
Ενθουσιάστηκα με το μοτέρ του, δεν έχει να ζηλέψει πολλά από το χίλια.. Έχω πάει βόλτα το '06 με injection και θα πω με σιγουριά οτί δεν έχει καμιά σχέση το μοτέρ ειδικά στα αρπάγματα!

Μου έχει πρόβλημα με την βελόνα του ταχύμετρου. Όταν κάθομαι επάνω του και το κουνάω βίαια (φυσικά ο κινητήρας είναι αναμένος), η βελόνα κάνει ακροβατικά στα καλά του καθουμένου!. Όταν το κάνω βόλτα η βελόνα επίσης κάνει ακροβατικά.. Παίζει να βραχυκυκλώνει κανα καλώδιο? Ειδικά οτι με το κουνημα απλά παίζει η βελόνα μου φένεται κάτι τέτοιο.


Φωτό σύντομα!

Ξέχασα να πώ οτι το μηχανάκι είναι του πατέρα μου χιχιχι!
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

lazy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 08:20
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Το πήραμε!!

Δημοσίευση από lazy »

FZ6 του 99 δεν υπαρχει.Υπαρχει ομως FZS600 του 99 , αυτο με το μοτερ απο το thundercat και τα παραληλλογραμα φαναρια.Ναι το μοτερ του τραβαει παντου.Σε σχεση με το καινουργιο του λειπουν καμμια δεκαρια αλογα τροχο........
Προσοχη στις αλλαγες με ζορι (χουφτωμα) καθοτι το κιβωτιο του δεν θα τα ανεχτει επ απειρον κατι τετοια.Πιστεψε με ξερω.........

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Το πήραμε!!

Δημοσίευση από Vassilis »

Με την βελόνα του κοντέρ τι παίζει? Επίσης μου κάνει παίξημο στο τιμόνι οταν δεν το κρατάω, σχετικα νωρίς (δηλαδή πολύ πριν στολλάρει το μηχάνημα). Καμιά ιδεα?

Από άλογα δεν 3ερω εάν υστερή σε σχέση με τα νέα, πάντως η αίσθηση που μου δίνει είναι φοβερή. Άσε που είναι πανάλαφρο!
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


lazy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 08:20
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Το πήραμε!!

Δημοσίευση από lazy »

Ναι οκ.Το ιδιο εχουμε.Εγω εχω ενα πολυ νεωτερο αλλα ιδιο μοτερ.
Παιξιμο στο μπροστινο μπορει να σημαινει ζυγοσταθμιση,στραβη ζαντα,καρουμπαλο λαστιχο.κουνιμα εχει κανει στα πολλα απο λαθος αντιβαρα η και ελειψη αυτών.
Το κοντερ σε αυτα ειναι μαγνιτικο.Δηλαδη υπαρχει μυλινδρικος μαγνιτης μεσα στο κεντρο του τροχου και αισθητηρας που μετραει τις αλλαγες πολικοτητας του μαγνιτη.Απο οτι καταλαβαινω πρεπει να παιζει κατι με ρευματα μιας και δεν υπαρχει ντιζα.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Το πήραμε!!

Δημοσίευση από Theod »

Toumpas έγραψε: Άσε που είναι πανάλαφρο!
Πανάλαφρο ΔΕΝ είναι..Ίσα-ίσα που η πιο αργή γεωμετρία του και η διαφορετική κατανομή βάρους του του χαρίζουν πιο "βαριά" αίσθηση σε σχέση με το FZ6...λόγω άλλης κατανομής βάρους και θέσης οδήγησης έχει πιο ελαφρύ τιμόνι από το FZ6, αλλά οι αλλαγές κατεύθυνσης γίνονται πιο αργά συγκριτικά....
Πάντως είναι θαυμάσιο all-around μηχανάκι, με καλό μοτέρ, θαυμάσια φρένα, τουριστικές αναρτήσεις και χωρίς προβλήματα. Αν μιλάγαμε για τα μοντέλα 02-03 που ήταν ακόμα πιο βελτιωμένα σε κάποιους τομείς θα ήταν ακόμα καλύτερα...
lazy έγραψε:FZ6 του 99 δεν υπαρχει.Υπαρχει ομως FZS600 του 99 , αυτο με το μοτερ απο το thundercat και τα παραληλλογραμα φαναρια.Ναι το μοτερ του τραβαει παντου.Σε σχεση με το καινουργιο του λειπουν καμμια δεκαρια αλογα τροχο........
Σωστά...αν και τροχό τα άλογα που του "λείπουν" είναι της τάξης των 6-7 κατά μέσο όρο...Στα 88-91 μετράει το FZ6 και στα 83-85 το FZS600...σε ανταμοίβει όμως με μια πιο χαμηλά αποδιδόμενη ροπή με πιο "γεμάτες" χαμηλές και μεσαίες. Ψηλά όμως αποδίδει λιγότερο και λαχανιάζει νωρίτερα-πάντα συγκριτικά με τον διάδοχό του...

lazy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 08:20
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Το πήραμε!!

Δημοσίευση από lazy »

πρεπει να βρω το pdf μου.Σωστα με τα αλογα.Στον Γεωργοπουλο εγραψε 87,κατι .Με την διορθωση ηταν καπου στα 84. Η καμπυλη δεν ηταν καμπυλη,ηταν...... ευθεια με ενα κυματακι κάπου στις 2000 rpm και έκοβε στις 12500 rpm (εκει μπαινει κοφτης).
Ειναι κοντα σε αποδοση με τα TDM και με Shiver.....αλλα ποιο γρήγορο..... +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Το πήραμε!!

Δημοσίευση από Vassilis »

Λοιπόν το μηχανάκι είναι κομπλε!

Το κοντέρ έφτοιαξε.. ήταν η ντίζα!!!! Όταν έβγαλα τον μπροστά τροχό για να αλλάξω λάστιχα, και γρασώθηκε ήρθε στην σωστή λειτουργία του!

Το παίξημο το έκανε λ'όγω λάστιχου.

Το μηχανάκι στρίβει φοβερά!! Καμιά σχέση με το χίλια.. Φλιππάρει απο την μια στην άλλη ΕΥΚΟΛΑ με πολλά χιλιόμετρα. Φοβερή γεωμετρία και σταθερότητα και καλύτερη κάλυψη από τον αέρα σε σχέση με το Fz1 gen2.

240 πρώτη δοκιμή στην Αττική! Δώσε1!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Το πήραμε!!

Δημοσίευση από Theod »

Καλά τα πήγαινες αλλά εδώ κάπου σε έχασα...
Το μηχανάκι στρίβει μεν καλά αλλά οι μαλακές του αναρτήσεις θα το "προδώσουν" σε φλιπαρίσματα στα πολλά - εκτός αν έχει αλλαχθεί το πίσω αμορτισέρ και έχει γίνει επέμβαση με revalving μπροστά....
Πρόσεχε τι λέω...ΔΕΝ λέω ότι δεν στρίβει καλά...λέω όμως ότι σε μαμά μορφή και ειδικά στα πολλά (130+ ) χιλιόμετρα είναι αδύνατον να συγκριθεί με την ακλόνητη αίσθηση πλαισίου-αναρτήσεων του FZ1....Κάνε λίγο πιο ψύχραιμα μια βόλτα και τα 2 μηχανάκια στην ίδια διαδρομή καπάκι το ένα μετά το άλλο και ξαναπές μας γιατί μου φαίνεται ότι κάπου υπερενθουσιάστηκες.....

Όσο για την τελική...Στην ευθεία θα βλέπεις 235-238 και σε ελαφριά κατηφόρα θα ξεπερνάς λίγο τα 240...Σε γκρεμίλα ίσως ακουμπήσεις και τα 245-247 αλλά ως εκεί (γιατί μετά πλησιάζεις το όριο στροφών...)

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Το πήραμε!!

Δημοσίευση από Vassilis »

Έτσι ακριβώς Θανάση. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το μηχανάκι είναι χαρτί. Το έχω ερωτευτεί!

Τώρα εάν βολευτεί ο πατέρας μου με την σπόρ εργονομική του, αυτό θα δείξει.

Ο εικονηζόμενος είναι fazer-wannabe!

ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης