Fzs 600 02 πως γίνετε stage1/2/3 κτλ;

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Fzs 600 02 πως γίνετε stage1/2/3 κτλ;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Καλησπέρα αγαπημένο μου κλαμπ!!
Αρχικά να ευχηθώ σε όλους να έχουμε ένα καλό πασχα με υγεία στις οικογένειες μας και πολλά και καλά χικιομετρα σε εμάς.
Εδώ και καιρο σκεφτομαι ποσό ακόμα μπορώ να βελτιώσω σε νορμαλ επίπεδα το αγαπημένο μου ταυρακι. Ψάχνω διάφορες ιδέες αλλά βλέπω βελτιώσεις σε επόμενα μοντέλα και αναρωτιέμαι γέρασε τόσο το ταύρι μου και δεν παίρνει βελτίωση; Μέχρι στιγμής το μόνο που έχει είναι φίλτρο dna (όπως όλα νομίζω),ένα τελικό acrapovic (δώρο φίκου από ένα kawasaki που το έκανε κομμάτια) και απλά είχαμε ρυθμίσει μόλις έβαλα το τελικό καρμπυρατέρ και ζιγκλεροσαμε αν το λέω σωστά..Έχω βάλει στο μάτι την ψηλή ζελατίνα που κόβει λίγο παραπάνω και κάποια στιγμή ο θεός να μας έχει καλά να βάλω και τους λαιμούς της εξάτμισης.. Έχει μήπως καμία άλλη ιδέα μπας και αρχίσω να ψάχνομαι; Παρενθεσάρα το ταυρι με ακολουθεί καθημερινά στην δουλειά όπως και σε όλες τις μετακινήσεις μου...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Fzs 600 02 πως γίνετε stage1/2/3 κτλ;

Δημοσίευση από Solomon »

Η μόνη "βελτίωση" που προτείνω εγώ κ είναι value for money με άμεσα αποτελέσματα είναι ένα δόντι μικρότερο γρανάζι μπροστά. Με ένα εικοσαρικο γεμίζει το μηχανάκι παντού, ψηλά, χαμηλά, μεσαίες. Το δικό σου που είναι με ντιζατο κοντερ δεν έχει κ θέμα με το γραναζωμα να χάνει χλμ.

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Fzs 600 02 πως γίνετε stage1/2/3 κτλ;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Ευχαριστώ παρά πολύ solomon! Αυτό δεν θα στερήσει τελική; Θυμάμαι παλιά από τα πάπια πως έπαιζε μια διαφορά αν έπαιζες με τα γρανάζια μικρό μεγάλο μπρος πίσω κτλ

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fzs 600 02 πως γίνετε stage1/2/3 κτλ;

Δημοσίευση από SoR_gr »

Απο βελτιωσεις που ακους εδω κ εκει,τα μισα ειναι ψεματα κ τα αλλα μισα εδωσαν αρκετα λεφτα...

Αν τωρα σκοπευεις να ριξεις λεφτα, δωστο κ παρε fz1 κ επενδυσε εκει ή σε καποιο μηχανακι με πιο πολυ γκαζι.

Το γραναζι ειναι φθηνη λυση αναλογα αν σε βολεψει. Πχ μεσα στην αθηνα, δεν σε νοιαζει η τελικη, θα νιωσεις περισσοτερη ροπη χαμηλα κ μεσαια.

Με τελικα κ φιλτρα το πολυ πολυ να εχασες παρα να πηρες. Εκτος αν ειδες μετρησεις σε δυναμομετρο. Εκανα κ εγω δοκιμες κ μετα απο κανα μηνα ταλαιπωριας εφτασα σε σημειο ναμαι ελαχιστα πιο καλα απο μαμα (μιγματα,φιλτρο,τελικα με τον εναν σιγαστηρα πανω).

Αν παλι εισαι της βολτας κ της στριφτερης διαδρομης επενδυσε σε αναρτησεις. Καποιοι πανε γρηγορα σε ευθειες, καποιοι σε στροφες


Στις αρχες ακουγα να λενε βγαλε καταλυτη κ θα αναπνευσει κ τετοια. Αν το δοκιμασεις πραγματικα θα καταλαβεις. Θα πεταει φλογιδια αλλα απο γκαζια θα σε περναει το μαμα. Γενικοτερα το μαμα ειναι η χρυση τομη καταναλωσης,αποδοσης κ αξιοπιστιας. Μετα, αναλογα τι πειραζεις καπου κερδιζεις κ καπου χανεις.

Οταν με το καλο ανοιξει η εστιαση κ η λεσχη, περνα απο εκει να τα πουμε κ ολας
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Fzs 600 02 πως γίνετε stage1/2/3 κτλ;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Πιο λεπτομερέστατος δεν μπορούσες να γίνεις.. Επειδή είμαι της βόλτας αν και κινούμε πιο πολύ μέσα στην αθηνα θα σκεφτώ καλά τις συμβουλές σου και θα πράξω.. Το fz1 το σκεφτομαι παρά πολύ σοβαρά αλλά το ταυρι μου είναι καψούρα μου μεγάλη και δεν μπορώ να το αποχωριστω ακόμα.. Μόλις ανοίξει η εστίαση με την πρώτη ευκαιρία θα σας επισκεφτώ!! Να δω και τα δικά σας, να πάρω ιδέες και να μου μπουν ιδέες για αλλαγές!!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fzs 600 02 πως γίνετε stage1/2/3 κτλ;

Δημοσίευση από SoR_gr »

αλλιως θα σπαταλήσεις χρήματα, να φτάσεις τα 110-120 άλογα, ενώ με τα ίδια λεφτά θα πάρεις ενα fz1...
καλές οι βελτιώσεις αλλά καλύτερα να δεις πως θα φτάσεις καλύτερα αποτελέσματα.

Οκ αν ανοίξεις μοτερ,αλλάξεις εκκεντροφόρους και και και, θα πηγαινει καλύτερα αλλά θα εχεις δώσει ένα καρο λεφτά...

η μοτοσυκλέτα εκτός απο γκάζι είναι και αυτό που γουστάρεις. Κάποια στιγμή το 2013 είχα βρει ενα cbr1000 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ με 0 χλμ, στοκ απο το 2007.
Η τιμή του ήταν 8.200€ και ο έμπορος αγόραζε 4.000€ το δικό μου. Με λίγα λόγια, ανταλλαγή και 4.200€ θα είχα σσ1000αρι κούτα!
Όταν το συζήτησα με εναν φίλο μπεμβεδάκια μου απάντησε
"Ωραίο το cbr, όλοι θέλουν ένα. Αν το πάρεις και δεις στο φανάρι ενα fazer θα το ζηλέψεις; Αν ναι, τότε κράτα αυτό που έχεις ή πάρε αυτό που θες έτσι ώστε να μη ζηλέψεις άλλο μηχανάκι στο φανάρι."
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Fzs 600 02 πως γίνετε stage1/2/3 κτλ;

Δημοσίευση από Solomon »

george_braxamifzs600 έγραψε:
Πέμ 29 Απρ 2021, 00:04
Ευχαριστώ παρά πολύ solomon! Αυτό δεν θα στερήσει τελική; Θυμάμαι παλιά από τα πάπια πως έπαιζε μια διαφορά αν έπαιζες με τα γρανάζια μικρό μεγάλο μπρος πίσω κτλ
Πολύ γενικά σε μηχανάκια χωρίς πολύ δύναμη (πχ παπάκια ή τα μονοκύλινδρα 600άρια) το κόντεμα απο γρανάζι κόβει τελική όντως.
Στα τετρακύλινδρα, επειδή είναι απο κατασκευής ήδη πολύ μακριά γραναζωμένα, το κοντό γρανάζι βοηθάει να ανεβάσει κι άλλες στροφές η 6η(σχεδόν στον κόφτη, ενω με το μαμα δεν μπορεί να το πάει τόσο, κρεμάει) και συνήθως η απώλεια σε τελική είναι πολύ μικρή ή και ανυπαρκτη.

Βέβαια καταλαβαίνεις ότι η τελική σε μια μηχανή είναι εντελώς άχρηστη. Την πιάνεις μια φορά έτσι απο απορία να έχεις μια ιδέα τι μπορεί να κάνει το μοτερ.
Οπότε δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα και να χάσει 5-10χλμ τελικής.

Στην χειρότερη που δεν σ αρέσει , ξαναβάζεις το μαμα γρανάζι και ούτε γάτα ουτε ζημιά. Έχασες μια ώρα και ενα εικοσάρικο. :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Fzs 600 02 πως γίνετε stage1/2/3 κτλ;

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Μάλλον αυτό θα κάνω σε πρώτη φάση Solomon και θα αρχίσω σιγά σιγά να σκεφτομαι αν μπορώ να το αντικαταστήσω με ένα νεότερο αλλά και 1000...Σε ευχαριστώ παρά πολύ που ασχολήθηκες και μου έλυσες όλες τις απορίες. Εύχομαι να ανοίξουν σιγά σιγά όλα και να μπορέσω να σας επισκεφτώ στην λέσχη να τα πούμε από κοντά..

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες