Γενικο σερβις

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
Απάντηση
Eutheis_tupos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 14:42
Model: FZS600
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Γενικο σερβις

Δημοσίευση από Eutheis_tupos »

Παιδια την τριτη περνω την μηχανη μου και θελω να παω να αλλαξω τα εξης στην μηχανη αλυσιδογραναζο μπαταρια και ενα γενικο σερβις,ρωτησα στην θεσσαλονικη ποσο κανουν αυτα ξεχωριστα και μου λεει μπαταρια 76 ευρω αλισιδογραναζο 228 παιδια δεν ειναι υπερβολικη ακριβη η τιμοι?και σερβις 200 ευρω παλινπανακριβα μου φανικε συνολο μου λεει να υπολογισεις κανα 500 σαρι.εγω εχω δει στο σκρουτζ αλυσιδοφραναζο με 136 ευρω αυτο https://www.car.gr/parts/view/9589012/ δηλαδη αυτο το αλυσιδογραναζο δεν ειναι τοσο καλο σαν αυτο που μου λεει, μου ειπε θα το παρραγειλη απο ιαπωνια να ερθει μηπως με τρωνε παραπανω λεφτα και δεν τκ εχω παρι χαμπαρι, δεν λυπαμαι τα λεφτα αν ειναι να τα δωσο για να βαλω κατι γνησιο και καλο θα το κανω, για πειτε μου την γνωμη σας επανω σε αυτο αν οντως η τιμη σε αυτα που θελω να βαλω βγαινει πολυ η λιγο αν ειναι αυτες η τιμες θα παω τεταρτη να τα περασω ολλα,κατι μου ελεγε μετα θα καταχωριθεις στο υπολογιστη ολλα τα στοιχεια τις μηχανη σου και κατι τετοια...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γενικο σερβις

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αντώνη, γενικά γενικά , τα περισσότερα έχουν συζητηθεί και πιθανόν να υπάρχουν και απαντήσεις περι αλυσιδογράναζων απο άτομα που έχουν δοκιμάσει. Για παρόμοια θέματα καλό θα ήταν να τα έγραφες σε αντίστοιχα νήματα που πιθανόν υπάρχουν (για να βοηθήσεις και τον επόμενο που θα ψάξει το ίδιο) . Αυτά για εισαγωγικά :D .

Στο θέμα σου:

ΜΠΑΤΑΡΙΑ -> σίγουρα θα βάλεις κάτι καλό και ποιοτικό και τον τύπο μπαταρίας που λέει ο κατασκευαστή, μην σκεφτείς τα 10-20ε διαφορά που θα βρείς κάποια πιο οικονομική. η τιμή για YUASA ή GS αν θυμάμαι καλά, κάπου εκεί παίζουν 70-80....

"Γενικό Service" -> λογικά: Λάδια (νομίζω 3 λίτρα πρέπει να παίρνει 3χ12€ ) , φίλτρα (10€ λαδιού + 20€ αέρα) , μπουζί (4χ10€) , μαζί εργασία και ΦΠΑ πάνε γύρω στα 150-200. λογικά θα ρίξει και μια γενική ματιά σε όλο το μηχανάκι. (πχ μπορεί να χρειαστείς και τακάκια).

Αλυσιδογράναζα-> απο όσο ξέρω παίζουν 150-200€. και σε αυτά πάς σε επώνυμη μάρκα και ποιοτική. τα πιο γνωστά για εμένα είναι DID και AFAM. αν θες ρώτα και σε κάποια yamaha πόσο πάνε τα αλυσιδογράναζα για το fzs600 σου... τωρα τα 230 με τα 130 είναι σημαντική διαφορά. Ψάξε και ότι σε συμφέρει βάλε... τωρα οι διαφορές τους κυρίως είναι στα χαρακτηριστικά (o-ring, x-ring , string :-P κλπ κλπ) , εσύ κοίτα τι φοράει το δικό σου μηχανάκι..

οι παραπάνω τιμές είναι εκτίμηση δική μου , μπορεί να είναι λίγο πάνω-λίγο κάτω.
Σου φαίνονται πολλά σαν σύνολο γιατι δυστυχώς τύχαν όλα μαζί (Μπαταρία + αλυσιδογράναζα.... )


μια άλλη εναλλακτική , θα ήταν να βρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι φοράει το μηχανάκι σου και σε τί (μπαταριά , αλυσιδογράναζα , λάδια ξύδια), να ψάξεις τις τιμές που μπορείς να τα βρεις εσύ ο ίδιος και ΑΝ σου βγουν φθηνότερα , να συμφωνήσεις με το συνεργείο σου να τα πάρεις εσύ , να του τα πάς και να πληρώσεις μόνο την εργασία. αν δεις οτι βγαίνουν το ίδιο , ας τα αγοράσει το συνεργείο σου και να τα βάλει (γλυτώνεις το τρέξιμο)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
duffyduck
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 17:58
Επικοινωνία:

Re: Γενικο σερβις

Δημοσίευση από duffyduck »

Φίλε να ζητήσεις να σου βάλουν το νέο παξιμάδι που έχει βγάλει η yamaha για να συγκρατεί το μπροστινό γρανάζι.
Το παλιό έχει πάχος 9mm και το καινούργιο 12mm, τσέκαρε ποιο από τα δύο φοράει το μηχανάκι σου και πράξε αναλόγως.
Ο κωδικός του καινούργιου είναι 90179-18006 και της ροδέλας του 90215-21290. Εγώ τα είχα πάρει πριν λίγα χρόνια περίπου 10ευρώ. Είναι θέμα που έχει να κάνει με την ασφάλεια σου επειδή υπήρξαν περιπτώσεις γραναζιών που χαλάρωσαν ή έσπασαν!
Εδώ τα δύο γρανάζια δίπλα-δίπλα: http://www.bikesandtravels.com/biker.aspx?ride=379

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re:Γενικο σερβις

Δημοσίευση από jskf16 »

1.http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 28&t=20699

2.http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... =28&t=7718

3.μη βαριεσαι να ψαξεις ολα ετοιμα στο πιατο δε γινεται και πεταμενα σε ενα ποστ! +:Brick wall=+:](*,)

4.Ποτε μα ποτε δεν αναφερουμε δημοσια φατσα καρτα ονοματα επαγγελματιων , εκτος οτι δεν ειναι και απολυτα ευγενικο , θα βρεθει κανεις εδω και θα γραψει καμια χοντραδα και θα τρεχουμε ΕΜΕΙΣ!

5.Καπως +:Think=+::-k φτιαχτηκε το thread το επομενο ιδιο θα :/abwave::) :mrgreen: <>63 :roll:

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης