διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από theovivad »

SoR_gr έγραψε:Λευτέρη, σαν διαφορές, είναι η μέρα με την νύχτα όπως είπαν. Επίσης 16 χρονών μοτοσυκλέτα θα πρέπει να είναι σε ΑΨΟΓΗ κατάσταση απο θέμα συντήρησης ώστε να μπορέσεις να την ευχαριστηθείς 100%. Αν δεν είναι έχει γίνει καλή συντήρηση ή αν την πάρεις και δεν της κάνεις μια καλή προληπτική συντήρηση και κάθε 3 και λίγο σου βγάζει κάποιο θεματάκι, δεν θα την ευχαριστηθείς.

Ένας εύκολος τρόπος να το αποφύγεις αυτό είναι να πας σε πιο καινούριο μηχανάκι. κακά τα ψέματα , ότι πληρώνεις παίρνεις απο άποψη ποιότητας.

γενικότερα απο αυτά που γράφεις (χωρίς παρεξήγηση) απλα καταλαβαίνω οτι θέλεις πάρα πολυ να πάρεις μοτοσυκλέτα και μάλλον είσαι πολύ κοντά. Σαν κάτοχοι μοτο θέλουμε να σου περιγράψουμε την άποψη μας και να σε προενημερώσουμε για κάποια προβλήματα που μπορεί να προκύψουν κατα καιρούς. Εφόσον σου αρέσει πολύ και πιστεύεις οτι νεώτερο μοντέλο δεν το χρειάζεσαι , φρόντισε να πάρεις μοτοσυκλέτα που να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα συντηρημμένη.
Πολύ σωστά...

Και στο δικό μου... μοντέλο του 2000 για να το ευχαριστηθώ με το που το πήρα το πήγα πρώτα συνεργείο για έναν μήνα... έφτιαξα ο,τι είχε θέμα ή κόντευε να ζητήσει αλλαγή...δυνατό σερβις + το εβαψα + φωτα +++++ πολλά +. Στο τέλος πλήρωσα 1100 ευρώ γι όλα αυτά... και, Ναι τώρα το ευχαριστιεμαι.

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

εχουμε ενα προβλημα παιδια τςλικα του ειχα δωσει προκατα ολη του ανθρωπου και τον πηρα πριν με οσοι ευγενια μπορουσα καλυτερη μιλουσα του εχω δωσει προκαταβολη 800 ευρω το 50% δηλαδη πςδιπου και του ειπα αν μπορει να μου σωσειμπισω τα λεφτα γιατι θελω να παρω το καινουργειο και λεει μεταμαπομλιγη ωρα σκεψης παιδι μου αυτο δεν ειναι σωστο που κανεις του εξιγησα τι μουνειπατε οτι δηλαδη ειναι καλυτερα να παρω το καινουργειο και μου ειπε α γιαυ το θες να το ακυρωσεις του λεω ναι και μου λεει μην ακους κανεναν αυτη τα λενε επειδη ολλοι πιθανον εχουν το καινουργειο μοντελο και εγω λεει οταν το ειχα κανει εισαγογη απο γερμανια ειχα επιλογη να παρω το καινουργειο αλλα δεν μου αρεσε λεει μην σε επιρεαζει κανεις λεει παρτο εγω σου εγγυωμε λεει δεν θα βαλεις πανω ουτε ενα ευρω εχει καινουργεια λαστιχα σερβις πριν 3 μηνες ολλα πανω λεει ειναι καινουργεια παρτο λεει και θα με θυμηθεις και το σκεφτηκα καλυτερα και λεω δεν γ_μι_ται και εγω εξαρχεις αυτο ηθελα και φυσικα δεν θα με χαλασει να παρω το παλιο μοντελο του 2000 ετσι και αλλιως αυτο ηθελα απλα επιρεαστηκα λιγο απο σας που φυσικα το ειπατε για το καλο μου απλα εχουμε διαφορετικες γνωμες στο θεμα τον μοντελων τωρα που λετε ειναι μερα με τη νυχτα δεν μου αρεσει καθολου να το λετε αυτο γιατι απλα δειχνη οτι εχουν μιλια διαφορα και οτι ειναι 1000 φορες κατωτερο εντομεταξη δεν εχουν για μενα τοσο μεγαλη ισα ισα σε κοντρες που εχω δει στο yutube πανε περιπου ισα οταν κατι σου αρεσει σαν συνολο και σαν αμορφια απλα το περνεις ευχαριστο :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από lyon »

To βασιοτερο απο ολα, η αρχη,
ειναι να αγοραζει καποιος το μηχανακι που γουσταρει (να το βλεπει,να το οδηγαει κλπ)
Δεν παει να ειναι ασχημο, δεν παει να βγαζει προβληματα
να εχει ολα τα αρνητικα,
οτι γουταρεις αυτο να παρεις!!! :D
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από theovivad »

Καλορίζικο Λευτέρη... καλές και ασφαλής βόλτες φίλε.

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

ναι φιλος αυτο ακριβος οτι αρεσει στον καθενα εμενα αληθεια το φειζερ μεχρι το 2003 ειναι που μου αρεσε ποιο πολυ απο παλια πριν καν βγαλω το διπλωμα για απεριοριστα κυβικα παντα εκεινο μου αρεσε οδηγουσα και αυτο το μοντελο οταν εδινα διπλωμα αυτη την μηχανη ειχαν για τις εξετασεις την ειχα οδηγησει πανω απο 15 φορες κρατηματα φαρδια σελα βασικα αυτος που ειχε την σχολη ο μιχαλης ειναι ξαδερφος μου και μου ειπε τι θες να παρεις τωρα που θα βγαλεις απεριοριστα κυβικα διπλωμα και του ειπα αυτο το φειζερ εκεινο ηταν του 98 μοντελο αλλα ολλα μεχρι το 2001 πανω κατω ειναι ιδια απλα 2002 2003 αλλαξαν τι μουρι και να πω την αληθεια ειναι ακομα ποιο ομορφα εκεινα τα 2 απο αυτο που θελω να παρω απο τα μοντελα 1998 2001 εννοω αλλα αυτο μου εκατσε καιμτο βρηκα σε αψογη κατασταση και δεν με πειραζει καθολου εξαλου εχει μια διαφορετικη μουρι την ειχε αλλαξει αυτος στην γερμανια που το ειχε μου ειπε αυτος που θα το παρω ετσι το πηρε και αυτος θα το δειξω σε εικονα μεσα στο site εδω οταν το παρω.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από sakisart »

Καλοτάξιδο και να προσέχεις ,όχι πολλά γκάζια μέχρι να το μάθεις. Δες αν χρειαστεί σε πρώτη φάση κάποια αναλώσιμα (λάστιχα κλπ)

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

ναι φιλος θα τα κοιταξω ολλα οταν το παρω να εισαι καλα παιδια μπορειτε να μου πειτε στην θεσσαλονικη αντιπροσοπεια τις yamaha γιατι στο κιλκις δεν εχει ποιος εχει καλο ονομα στην πιατσα αντιπροσοπεια μονο να ξερω οτι θα κανουν ακριβει αλλα αριστη δουλεια στο μηχανιμα, ξερει κανεις ποιος ειναι φθηνως και ολλα τα σχετικα να το παω εκει μολις το παρω

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από GrDreamer »

Λευτέρη καλησπέρα,
Επειδή είχα το fzs600 fazer του 03 για 70.000χλμ και έπειτα πήρα το cbr.
Πρώτα απ όλα η ποιότητα κατασκευής του καινούριου απ΄ ότι έχω δει είναι καλύτερη από του παλιού.
Στις υψηλές στροφές έχει πιο πολύ γκάζι και γρηγορότερη γεωμετρία.
+ τα άλλα που είπαν οι από πάνω.
Τι καλύτερο θα βρεις στο παλιό fazer.
Πιο ροπάτο κινητήρα στα χαμηλά και πιστεύω πιο ωραίο ήχο στα ψηλά με τις μαμα εξατμίσεις.
Πιο καλά φρένα 4πιστονες vs διπίστονες, (ως νέος οδηγός δεν θα σε πολυνιάξει στην αρχή)
Λιγότερη εργασία στο service, πχ βγάζεις μπουζί σε 1 λεπτό χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο. αντίθετα στο ψεκαστό θέλει λίγο δουλίτσα.

Τι να προσέξεις στο παλιό: Τις αλλαγές ταχυτήτων, έχουν ακουστεί αρκετά με σπασμένα γρανάζια( και το παλιό δικό μου)

Κατά τα άλλα και τα 2 μπορούν να φτάσουν και τα 200.000χλμ απροβλημάτιστα (αντίθετα από τα 1000αρια :lol: )

Καλορίζικο και αν είσαι Αθήνα πέρνα και από τον χώρο της λέσχης τις Τετάρτες απόγευμα στην οδό Ταυγέτου 107 Πατήσια, Αθήνα.
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

φιλε μου η θετικοτητα και ο καλο σου χαρακτηρας μου αρεσαν πολυ ξεκιναω λοιπον ειμαι απο θεσσαλονικη βασικα ειναι μιση ωρα απο εμενα η θεσσαλονικη κιλκις μενω ειναι η ποιο μικρη πολι τις ελλαδας αρα δυσκολα θα συναντηθουμε κριμα αληθεια, ρε σει ποιο πολυ μου αρεσε το παλιο μοντελο θα ειδες τα παραπανω μηνυματα να μην τα ξανα λεω αυτο που λες με τις ταχυτητες παιζει 100% εχω δει ιδει 3 στο car.gr που τα δεινουν χαμηλα λογου του οτι θελει να καταβει/ανοιχτη μοτερ και τα 3 ηταν μοντελα πριν το 2003 οπως καλα ειπες και συγκεκριμενα ειχαν ολλα το προβλημα στην δευτερη ταχυτητα σπασμεμο δοντι γραναζιου λογικα η καμια φρουκετα ειναι θεμα αυτο και μονο απο αυτο που μου ειπες καταλαβα οτι ξερεις τι λες να σου κανω 2 3 ερωτηματα το 1 γιατι χιλιαρι το φειζερ να μην βγαζει τοσα χιλιομετρα οσα ειπες για τα αλλα δυο? 2 αληθεια μπορουν να αντεξουν να δουλευουν για 200,000 χιλιομετρα χωρις κανενα προβλημα αυτο ειναι πολυ μακρια απο οτι πιστευα για τα χιλιομετρα αυτο που θα παρω εχει νομιζω 55,000 καιμμου ειπε προσφατα το εκανε σερβις και ειπε θες οταν ερθεις στο δειχνω το εκανα εδω στο ματακο ειπε ειναι αντιπροσωπεια τις yamaha το 3 στα μοντελα απο 1998 2003 θα ελεγες οτι εχουν γινει μεγαλες αλλαγες η τιποτα το σημαντικο?και το 4 ξερεις χωρις αυτα που γραφει στο κοντερ γιατι κλεβει λενε ποσο τελικη παει περιπου? :o :D επειδη το ειχες και εσει θα ξερεις φανταστηκα αυτα σε ρωτησα πολλα αν δεν θυμηθεις κατι δεν χαλασε και ο κοσμος φιλε μου απλα ηθελα τωρα να σου τα ρωτησο ολλα μαζι γιατι μετα μπορει να ξεxνουσα κατι

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από jskf16 »

:shock:
......ειλικρινα , δυσαναγνωστα μονοκοματα κειμενα με αναγραμματισμους και οχι μονο.
Φιλε φτιαξε τα κειμενα σου ωστε να μπορουν να διαβαζονται , αν εχεις καποιο θεμα , οκ!
Μπραβο σε αυτους που απαντουν , γιατι αυτα δε διαβαζονται :? :(

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

πως να τα γραφω δηλαδη αληθεια δεν ξερω νταξει δεν πειραζει θα τα καταλαβω απο μονος μου και θα τα μαθω στην πορεια αφου το παρω το μηχανιμα εννοω τα ερωτηματα που σου εκανα.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από jskf16 »

Βρε συ...δε το λεω και ουτε θελω να σε προσβαλω , αν και το θεμα παει αλλου! Δεν εχεις σημεια στιξης , εχεις εντονο αναγραμματισμο , γραφεις λες και μιλας στον διπλανο σου , που ακομα και εκει σταματαμε βαζουμε μια τελεια.Δε σου κανω μαθηματα απο εδω , ισως εχει καποιο θεμα με το γραπτο λογο *καταλαβαινεις ...δες πως ειναι τα κειμενα των αλλων! Εσενα ειναι ενα ενιαιο πραμα.

Πιστευω οτι τα κειμενα σου δυσκολευουν ακομα και αυτον που θελει να βοηθησει....

*προσωπικα και με ρισκο λογω αποστασης αλλα απο αυτο που βλεπω ισως εχεις μια δυσλεξια , το λεω καλοπροαιρετα!!!

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από GrDreamer »

-1o ερώτημα: τα 1000αρια απλά δεν αντέχουν τα μοτέρ να δουλεύουν μέχρι τα 200.000 χλμ χωρίς να ανοιχτεί το μοτέρ.

-2ο ερώτημα: Αρκετα 600αρια έχουν περάσει τα 120.000+ χωρίς να καίνε λάδια ή να έχει πέσει αισθητά η απόδοσή τους.

-3ο ερώτημα: Οι διαφορές μεταξύ των 2 είναι αρκετές βοηθώντας τον κάτοχο.
Τα + του 2003: Ρύθμιση προφόρτισης του πιρουνιού. (επειρεάζει και την σκληρότητα του πιρουνιού)
Δύο λάμπες H4 που φέγγουν πολύ καλύτερα απο το παλιό fazer
23 λίτρα τεπόζιτο αντί των 19 ανεβάζοντας την αυτονομία στα 370+ χλμ ανά γέμισμα
Πιο μοντέρνο λουκ σε σχέση με 98αρι.
Δεν θυμάμαι άλλες.

-4ο ερώτημα: Είχα δει 235 μια φορά σε ευθεία. Σίγουρα κλέβει αλλά δεν ξέρω πόσο.

Το παραπάνω κείμενο δες το ως μια δομή για να βοηθήσεις τον αναγνώστη να διαβάσει τα κείμενα σου εύκολα.

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

ευχαριστο φιλε εσει μπορεσες και καταλαβες ολλα αυτα που ειπα απλα μιλαω και γραφω γρηγορα οχι δεν εχω δυσλεξια φιλος απλα ετσι γραφω 235 ε μια χαρα κοντα στα 230 καθαρα μια χαρα οχι οτι θα το παταω ποτε και τοσο απλα να ξερω περιπου τι τελικη εχει

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από dimitrisfz »

no hope!!
leuteris1990 έγραψε:ευχαριστο φιλε εσει μπορεσες και καταλαβες ολλα αυτα που ειπα απλα μιλαω και γραφω γρηγορα
+:Think=+::-k +:Think=+::-k
σκεψου να καταλαβαιναμε και οι υπόλοιποι τι γραφεις...θα ειχες παρει αλλες 10-20 απαντησεις!!!
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες