Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
Άβαταρ μέλους
flavios - 1990
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ 2014, 11:13
Model: FZ1
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από flavios - 1990 »

εχω το ιδιο προβλημα αλλα με καλωδια που βαζω απο το αυτοκινητο μου (65amper μπαταρια) ξεκινα κανονικα. μπορει το booster να μην βοηθησα αρκετα. ελπιζω να βοηθησα λιγο

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

δοκίμασα και εγω αυτοκινήτου bosch 65αρα αλλά τίποτα. Έβαλα άλλη μίζα αλλά τίποτα. Έδωσα ρεύμα κατευθείαν στην μίζα κ πάλι τίποτα..έχω φτιάξει κατι γάμπες απο το σπρώξιμο άλλο πράμα :D :D :D

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από dudukas »

Φιλε μου αν ηταν θεμα πινιου δεν θα επερνε ουτε με σπρωξιμο γιατι κ να γυρναγε το μοτερ δεν θα παρηγαγε ρευμα το πηνιο αν ηταν αρπαγμενο..... το μηχανακι περνει ευκολα μπροστα οταν το σπρωχνεις???Οταν παρει παει κανονικα χωρις κομπιασματα κ διακοπες????

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

@dudukas

Αυτο λέω και εγώ, πήγα κ σε άλλο μάστορα κ μου λέει οτι μπορεί να είναι πηνία. Του λέω οτι το fzs δεν έχει πηνίο ανάφλεξης και μου λέει αποκλείεται. Μάλλον είναι άσχετοι όλοι.....Παίρνει πολύ εύκολα, με σπρώξιμο 4 μέτρων και δουλεύει ρολόι μετά. Έχω μια υποψία οτι μπορεί να είναι το ρελέ που είναι στο αριστερό καπάκι, αλλά δεν ξέρω πως να σιγουρευτώ.

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από dudukas »

Aρα κατι δεν σου δινει ρευμα με τη μιζα.....για την ιδεα κ μονο κατω απο το ντεποζητο εχει ενα κουτι πλαστικο που ειναι ολες οι φισες τις πλεξουδας ξεκινα μια μια κ ριχνε τους σπρει επαφων μεσα μηπως εχει κατι εκει να κανει δεν εχεις κατι να χασεις δεν ξερω τι αλλο να πω.....

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από lyon »

orestis_600 έγραψε: Έχω μια υποψία οτι μπορεί να είναι το ρελέ που είναι στο αριστερό καπάκι, αλλά δεν ξέρω πως να σιγουρευτώ.
Αλλαξε το :D
Το ρελε εκκινησης ειναι μια πιθανη αιτια, αλλαξε το, δεν ειναι ακριβο!
Ακολουθησε το χοντρο καλωδιο του θετικου απο την μπαταρια και αυτο θα σε οδηγησει στο ρελε.
(Γιατι δεν το πας στο Σταματη και καθεσαι και παιδευεσαι???)
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

@lyon
Άμα είχα λεφτά θα παιδευόμουν τόσο καιρό?? Το θέμα είναι ότι έχω πάει σε 3 μάστορες και μου λένε οτι μπορεί να είναι πηνία, κόστος 200ευρά αλλά δεν μπορώ να πιστέψω οτι είναι πηνία Κ άμα δεν είναι?? τι κάνω? αμα ειναι να τα αλλάξω όλα για να βρω τι φταίει, το κάνω κ μόνος μου. :)

@dudukas
Το έχω κάνει ήδη. Ευχαριστώ πάντως.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από jskf16 »

Δεν υπαρχει μπορει! Τα πηνια μετριουνται αν φερνουν το σωστο ρευμα εχει καλως , αν οχι αλλαγμα! ειναι τοσο απλο.Δε μπορεις να τα κανεις ολα μονος σου αν δεν εχεις εργαλεια/γνωσεις , αν πιστευεις οτι εκανες οτι μπορεσες να το πας σε ενα ηλεκτρολογο να τα μετρησει τα ρευματα.

Παντως αν τα πηνια ειχαν θεμα δε θα ειχες φορτιση στη μπαταρια , ο σπινθηρας που δεν ειχες αλλου οφειλεται και θελει ψαξιμο περαιτερω καλωδια πολλα/των , οι πολλαπλασιαστες και βεβαια η ηλεκτρονικη σου και τα καλωδια που καταληγουν απο και προς αυτην! Ξανα λεω πηγαινε το σε ενα τεχνικο να το δει , συγνωμη αλλα πιστευω οτι παιδευεσαι και η λυση σου ναι μεν φαινεται δυσκολη αλλα δεν ειναι.

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

Η μπαταρία φορτίζει πλήρως. Μέτρησα και στο ρελαντί φέρνει 14.1volt. να παω να δώσω τσάμπα 200 ευρώ επειδή ο ηλεκτρολόγος θεωρεί οτι είνια πηνία? αστο καλύτερα... προτιμώ να σπρώχνω χωρίς να τα εχω σκάσει για πηνία και να σπρώχνω κ πάλι....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Σάβ 10 Ιαν 2015, 17:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: οχι αμεσες παραθεσεις!!!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Βρε Ορέστη εν μέρει σε καταλαβαίνω σ αυτά που λες κ όλοι έχουμε ακούσει-διαβάσει πολλά για μάστορες της αρπαχτής. Κι εγώ όπως κ εσύ έχω επενδύσει χρόνο και χρήμα, έχω ψαχτει, έχω ρωτήσει κ κάνω σχεδόν όλες τις εργασιες συντήρησης της μηχανής ο ίδιος.

Αλλά επειδή κάποια πράγματα απτονται της προσωπικής μας ασφαλείας κ δεν μπορούμε να τα ξέρουμε ή να τα κάνουμε όλα καλο είναι να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας έναν αξιοπιστο τεχνικό. Πηγές σε 2 κ σου λένε το ίδιο. Κατά πάσα πιθανότητα κ με τη συμπτωματολογια που περιγραφεις, να έχεις δίκιο κ να θέλουν να σε δαγκωσουν. Αλλά αφού βλέπεις ότι πηνία δεν είναι, το ένα δεν είναι το άλλο δεν είναι, δεν γίνεται κάτι φταίει κ πρέπει να διορθωθεί. Η λύση του καλύτερα να σπρωχνω , οκ την καταλαβαίνω, μα δε συμφωνώ. Όσο όλα πάνε καλά σπρωχνεις 4 βήματα κ παίρνει. Στη κακια στιγμή που θα σου σβήσει απο οποιοδήποτε λόγο (πχ κακό συμπλεκταρισμα) πάνω σε διασταύρωση, σε είσοδο σε δρόμο ταχείας κλπ τι θα κάνεις? Θα κατέβεις να σπρωξεις στην εθνική? Καλοπροαιρετα μιλάω, βλέπεις σε βοηθάμε όσο μπορουμε (η τηλεδιαγνωση είναι περιεργο πράγμα)αλλά κ πάλι λύση δεν έχει βρεθεί. Για δικό σου καλο απευθυνσου σε κάποιο σωστό επαγγελματια. Αυτός που σου προτείναμε, ούτε τον διαφημίζουμε, ούτε είναι κολλητός μας, ούτε τα παίρνουμε. Είναι μηχανικος που εμπιστευομαστε οι περισσότεροι από εμάς στη λέσχη. Δεν είναι φθηνός, αλλά ότι κάνει-λέει το κατέχει.πήγαινε κ πες του τι παίζει κ πάρε μια γνώμη. Μη τον εμπιστευθεις τυφλά, αλλά ίσως σου βρει κάποια λύση.
Είναι που δε μας ξέρεις προσωπικά κ γι αυτό επιφυλλασεσαι, πέρνα από τη λέσχη να γνωριστούμε κ θα καταλάβεις ότι αυτό που σου λέμε, είναι αυτό που θα λέγαμε μεταξύ μας εάν κάποιος μας είχε παρόμοιο πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από jskf16 »

Δε διαβασες ή δε καταλαβες καθολου τι εγραψα.... :roll:

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

Κανεις λάθος, και το διάβασα και το κατάλαβα. Πάντως εγώ ανίδεο ηλεκτρολόγο που μ λέει τα πηνία έχουν να κάνουν με την ανάφλεξη, δεν μπορώ να εμπιστευτώ. Απο βδομάδα θα το πάω για μια ακόμα άποψη απο τον μηχανικό της λέσχης και βλέπουμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Κυρ 11 Ιαν 2015, 22:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι άμεσες, άσκοπες παραθέσεις (quote). Κάνουν τα θέματα δυσανάγνωστα.

xronis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 12 Απρ 2010, 12:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2005
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από xronis »

Καλησπέρα Ορέστη, είχα και εγώ ακριβώς ιδιο πρόβλημα με σένα..Μια μερα δοκιμασα να βαλω μπρος αλλα δεν επαιρνε με τπτ και ενω την προηγουμενη δουλευε κανονικα η μηχανη.Αφου την εσπρωξα πηρε εκανα μια βολτα κανα 10 λεπτο την εσβησα 3-4 φορες και μετα επαιρνε κανονινα..Την αφησα για ενα 5 ωρο και μετα παλι τα ιδια,παλι δεν επαιρνε.Την ξαναεσπρωξα πηρα δοκιμασα μιζα δουλευε κανονικα..Μετα λογο κατι δουλειων αφησα ακινητη τη μηχανη για 12 μερες..Παω να βαλω μπρος αυτη τη φορα τπτ...Πηγα συνεργειο μου αλλαξε μπαταρια,ειδα ολα τα σχετικα...Αρα φιλε μου μαλλον και εσυ εχεις προβλημα με τη μπαταρια..

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από jskf16 »

orestis_600 έγραψε:καλησπέρα σας!! Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έτσι ξαφνικά δεν παίρνει μπρος. Η μίζα γυρνάει κανονικά, η μπαταρία είναι κομπλέ.
Ετσι λεει :mrgreen: , και εγω μπαταρια θα κοιτουσα πρωτα απο ολα , αλλα με αυτα που λεει αν ειναι εγκυρα παει αλλου η δουλεια.

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

Τελικά ήταν πηνία !!!!! :( :( :( :( Πάνε 200 ευρώπουλα, μεταχειρισμένα με 1 χρόνο εγγύηση!! ζημιά απο πέσιμο, είχε ελαφρώς στραβώσει το καπάκι που είναι τα πηνία και είχε πάθει ζημιά το μάτι βολάν, το οποίο δυστυχώς πάει σετ με τα πηνία....Τελικά είναι σκύλος το FZS!!
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης