Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

καλησπέρα σας!! Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έτσι ξαφνικά δεν παίρνει μπρος. Η μίζα γυρνάει κανονικά, η μπαταρία είναι κομπλέ. Δίνω μίζα γυρνάει κανονικά αλλά δεν έχω σπινθήρα στο μπουζί. Το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι με σπρώξιμο παίρνει εμπρός και δουλεύει ρολόι. Το πήγα στο μηχανικό κ μου λέει είναι πηνία ή ανορθωτής. Η μπαταρία φορτίζει κανονικά. ΜΕ ΚΟΙΡΟΙΔΕΥΕΙ ή είναι άσχετος? Έχουν σχέση τα πηνία με την ανάφλεξη?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από SoR_gr »

Χωρις να ειμαι ηλεκτρολογος, νομιζω εχουν..με το ρευμα ή εισαι παντου κομπλε,ή κατι δν δουλευει σωστα κ ψαχνεσαι. Οταν παιρνει μπροστα με σπρωξιμο, φωτα εχεις?σου κανει ρεταρισματα ή μπερδεματα? Αν φορτιζει η μπαταρια, λογικα τα πηνια θαναι οκ.. το μηχανακι ειναι καλοσυντηρημμενο? Σου σβηνει μονο του?(μπας κ εχει φθαρει κανα καλωδιο κ στα παρουσιαζει αυτα)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Σαφώς κ έχουν σχέση τα πηνία με την ανάφλεξη (αυτά παράγουν το ρεύμα για τον σπινθηρα των μπουζί, την φορτιση της μπαταριας κ όλο το ηλεκτρικο κύκλωμα της μηχανής φώτα κλπ) αλλά μου κάνει εντύπωση που παίρνει με σπρωξιμο κ δουλευει κανονικά. Δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό να σε βοηθήσω. Αναμένω όταν έχεις νεότερα ενημέρωση να μαθαίνουμε κ κάτι <>3

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από lyon »

Δεν γινεται να εχουν προβλημα τα πηνια ή ο ανορθωτης και να φορτιζει η μπαταρια κανονικα!
Απο τα πηνια παραγεται το 3φασικο ρευμα περναει απο τον ανορθωτη και φορτιζει την μπαταρια
και δινει ρευμα σε ολο το υπολοιπο κυκλωμα της μηχανης.
Οταν λες οτι δεν εχεις σπιθα στο μπουζι? Εβγαλες καποιο και το τσεκαρες εχοντας πανω το μπουζοκαλωδιο?
Αφου παρει μπροστα (εστω με σπρωξιμο) και δουλεψει κανα 10λεπτο, μετα μπορει να παρει με μιζα?
Αν ναι τοτε ειναι ξελιγωμενη η μπαταρια και θελει φορτιση ή αντικατασταση.
Πες μας περισσοτερα για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε
και μην ξεχασεις να μας γραψεις οταν βρεις τι ειχε για καποιον με μελλοντικη παρομοια βλαβη.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

@SoR_gr

Φώτα έχω κανονικά κ με σβηστή την μηχανή. Δεν μου κάνει μπερδέματα, ούτε έχει σβήσει ποτέ μόνο του.
Διάβασα το manual της μηχανής και λέει ότι τα πηνία δίνουν ρεύμα για να φορτίσει η μπαταρία μόνο. Για να δώσει ρεύμα στο μιζάρισμα πρέπει να υπάρχει και μία μικρότερη περιέλεξη στο κεντρικό πηνιο, κατι που στο δικό μ δεν έχει.

@lyon

Αυτό λέω κ εγώ δεν γίνεται να έχουν πρόβλημα τα πηνία. Έβγαλα ενα μπουζοκαλώδιο και το ακούμπισα στο σώμα της μηχανής αλλά τίποτα. Μάγος είσαι????????? Μετά απο μια βολτά παίρνει μπρος τσακμάκι περίπου 3 με 4 φορές μετά τίποτα. Το θέμα είναι οτι μετά απο βόλτα εχω βγάλει πόλους μπαταρίας πάω την επόμενη να το βάλω μπρος κ τζίφος δεν ανάβει.Την εχω φορτίσει κιολας αλλά τίποτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill_ex την Δευ 29 Δεκ 2014, 10:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Όχι άμεσες, άσκοπες παραθέσεις. Κάνουν τα θέματα δυσανάγνωστα.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από lyon »

To πιο πιθανο λοιπον και λογω του ψυχους (οπου τα παιζουν οι μπαταριες) η μπαταρια σου να εχει
ολοκληρωσει τη ζωη της!!!
Κανε και μια τελευταια δοκιμη. Με μηχανη κρυα οπου όπως λες δεν παιρνει μπροστα,
προσπαθησε να δωσεις ρευμα παραλληλα στην μπαταρια με καλωδια από ισως καποιο αυτοκινητο
(ελπιζω να ξερεις: θα βαλεις το + της μπαταριας του αυτοκινητου με το +της μηχανης και αντιστοιχα με τα πλην)
και θα ριξεις μιζια. Το πιθανοτερο είναι να παρει μπροστα αμεσως.

Η μπαταρια δεν εχει πλεον τη δυνατοτητα να διατηρησει ρευμα.
Μην σε μπερδεψει ότι αν την μετρήσεις με πολυμετρο και σου δινει 12βολτ.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν διατηρεί ρευμα και δεν μπορει να σου δωσει το κρουστικο ρευμα που χρειαζεται
για να τροφοδοτησει μιζα αλλα και μπουζι.
Το ότι αναβουν τα φωτα που είναι ένα φορτιο αντίστασης δεν σημαινει κατι. Μια λαμπα 12 βολτ μπορει να αναψει
ακομα και με 8 βολτ (με λιγοτερη φωτεινοτητα βεβαια)
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

Θα το δοκιμάσω σήμερα κι όλας. Και θα στείλω απάντηση. Το θέμα είναι οτι εχω βάλει άλλη μπαταρία πάνω απο φίλο π ειχε tdm και R6 αλλά δεν άναβε, βέβαια μπορεί να είναι μικρότερα Amper απο το δικό μου, οπότε θα δοκιμάσω και την τελευταία που μ είπες. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Αφαιρεις την πίπα, βγάζεις μπουζι, το τοποθετεις ξανά στη πιπα, το ακουμπας σε καθαρό μέταλλο (πχ μπλοκ κινητήρα, όχι σε βαμμένο πλαίσιο) κ πατάς μίζα. Ο σπινθηρας πρέπει να φαίνεται ανάμεσα στα ηλεκτρόδια του μπουζί

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

Τίποτα νεότερο έβαλα να το βάλω μπρός με booster αλλά τίποτα, το σύνδεσα με μπαταρία αυτοκινήτου αλλά τπα κ πάλι....άνοιξα την μίζα κ είδα ότι είχε φαγωθεί 1 απο τα 2 καρβουνάκια..Ξέρει κάποιος να μου πει αν τα καρβουνάκια είναι αυτά π δίνουν ρεύμα στο πολλαπλασιαστή για την εκκίνηση??

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από lyon »

Aπο αυτα τα καρβουνακια παιρνει ρευμα η μιζα και περιστρεφεται.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από lyon »

Δυστυχως φιλε Ορεστη εγω δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο μεσα απο το φορουμ,
γιατι η βλαβη που εχει δειχνει ιδιαιτερη και δεν μου εχει ξανασυμβει.
Το γεγονος οτι παιρνει με σπρωξιμο και δουλευει κανονικα ενω με μιζα δεν παιρνει
και πιθανον να μην ειναι η μπαταρια με μπερδευει.
Θα πρεπει να το δει καποιος ειδικος απο κοντα.
Πες μας απο ποια περιοχη εισαι μηπως μπορεσουμε να σε κατευθυνουμε σε καλο συνεργειο.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

Νεο Κόσμο μένω...Δεν έχω πρόβλημα να παω κ σε άλλη περιοχή. Αν έχεις να προτείνεις καλό ηλεκτρολόγο, πές μου.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από lyon »

Ορεστη,
ως λεσχη συνεργαζομαστε με τον εξουσιαδοτημενο yamaha Σταματη Καραμανωλη στον Πειραια, Νοταρα 65. ΤΗΛ.2104175780 (κοντα στο Δημοτικο Θεατρο)
Αξιολογος, σοβαρος, σωστος μαστορας με εξειδικευμενο προσωπικο στο μαγαζι και <δεν δαγκωνει>!
Θα προτεινα να περασεις μια βολτα απο εκει!
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

orestis_600
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ 2014, 23:58
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από orestis_600 »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ....τελικά άλλαξα καρβουνάκια αλλά κ πάλι τίποτα :( :( Καλή χρονιά!!!! Χρόνια πολλά σε όλους!!

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δεν εχω σπίθα στο μπουζι!!!

Δημοσίευση από lyon »

Καλη χρονια Ορεστη και καλες βολτες.
Θα περιμενουμε feedback οταν την φτιαξεις.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες