στησιμο????????

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

στησιμο????????

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

εχω τη μηχανη ενα μηνα!!!!
οταν την πηρα, φοραγε λαστιχα 110/70/17 και 160/60/17
τωρα μπροστα, μετα την τοποθετηση του μπροστινου του Alex, που ειναι 120/70/17, νιωθω πιο ψηλο το μπροστινο.....
επισης, οταν βαζω δευτερο ατομο, ειδικα τον γιο μου που ειναι 1,90 υψος και περιπου 100 κιλα, το μπροστινο σηκωνεται για πλακα......
δεν τολμαω να ανοιξω γκαζι.....

μηπως θα επρεπε να χαμηλωσω λιγο μπροστα, απο την τιμονοπλακα???
η προφορτιση στο πισω ελατηριο, ειναι περιπου στη μεση....
μπορω να το σφιξω αλλο απο εκει??????

να παω στον Περιστερα?????

ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια!!!
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
REM
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 21:38
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από REM »

Σίγουρα στο forum υπάρχουν πιο έμπειροι από μένα, αλλά θα σου προσπαθήσω να σου απαντήσω γιατί έχω την ίδια μηχανή και έχω κάνει την ίδια αλλαγή μπροστά.
Επειδή προφανώς κράτησες την ίδια ζάντα αλλά το ελαστικό είναι λίγο πιο φαρδύ, σημαίνει πως τώρα κάνει λίγο μεγαλύτερη καμπούρα στη μέση της κορώνας. Είναι φυσιολογικό και εμένα προσωπικά μου έδωσε μια αίσθηση λίγο πιο απότομης αλλαγής στο μπροστινό. Μη φανταστείς τρομακτικά ή επικίνδυνα πράγματα! Αίσθηση που χάθηκε γρήγορα με τα χιλιόμετρα λόγω συνήθειας.
Όσον αφορά το δεύτερο άτομο, 100kg και 1,90μ ύψος δεν είναι ό,τι καλύτερο για συνοδηγός. Το βάρος και ο σωματότυπος δημιουργούν μεγάλη ροπή στον πίσω άξονα, οπότε είναι φυσιολογικό να σηκώνεται ο μπροστινός τροχός αν το ζορίσεις λίγο. Μια πιο ήπια εκκίνηση (και το μηχανάκι μπορεί από πολύ χαμηλά να τραβήξει) θα δώσει λύση.

Όσον αφορά ρυθμίσεις αναρτήσεων δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά καλού , κακού λόγω παλαιότητας μηχανής ήλεγξε τις αναρτήσεις σε τι κατάσταση είναι. Μπορεί να θέλουν αλλαγή.

Άβαταρ μέλους
giorgosd
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ 17 Μαρ 2010, 12:18
Model: -
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από giorgosd »

Καλημέρα.
Τη μοτοσυκλέτα τη ρυθμίζουμε να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μας και κατά κύριο λόγο όταν είμαστε μονοκάβαλο. Θεωρώ πως είναι λίγες οι περιπτώσεις μοτοσυκλετών που είναι ρυθμισμένες να λειτουργούν άρτια σε καθημερινή βάση με δικάβαλο. Πιστεύω λοιπόν πως σε πρώτη φάση θα πρέπει να ρυθμίσεις τις αναρτήσεις σου έτσι ώστε να ευχαριστιέσαι εσύ την οδήγηση και να είσαι ασφαλής. Κατά δεύτερον έρχονται όλα τα άλλα: Η οδηγική συμπεριφορά μας με ή χωρις συνεπιβάτη, εντός ή εκτός πόλης, και ανάλογα τον όγκο και το μέγεθος του εκάστοτε συνεπιβάτη ή αν έχουμε κέφια(για καγκουριές) ή όχι.
Στην πρώτη ερώτησή σου η απάντηση είναι πώς ναι θα μειωθεί το φαινόμενο της σούζας αλλά θα αποκτήσεις πιο νευρικό και πιο γρήγορο τιμόνι. Σε κάθε περίπτωση μην χαμηλώσεις περισότερο από ένα πόντο μετρημένο με παχύμετρο από την τάπα του καλαμιού μέχρι το σημείο της τιμονόπλακας που δένει το καλάμι.
Η προφόρτιση του ελατηρίου έχει κατά κύριο λόγο να κάνει με τη στήριξη των κιλών της μοτοσυκλέτας και του βάρους σου. Πρώτα πρέπει να βρείς το sag(βύθισμα) της μοτο σου με εσένα πάνω και μετά να αποφασίσεις τί θες να κάνεις και τί σου επιτρέπει η ανάρτηση που φοράς να κάνεις. Φυσικά μπορείς να σφίξεις κι άλλο το ελατήριο, αλλά θα πρέπει να τσεκάρεις και την απόσβεση επαναφοράς. Σφίγγοντας το ελατήριο κερδίζουμε ύψος και σκληραίνει ελαφρώς η λειτουργία της ανάρτησης. Αν δεν πειράξεις την απόσβεση θα γίνει και πιο γρήγορη.
Φυσικά και πρέπει να βρείς κάποιον ειδικό ή κάποιον έμπειρο που εμπιστεύσαι και πάντα με δοκιμές και προσοχή.

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από m-power »

Για να καταλάβω κατάφερες σε ένα fzs 600 να περάσεις στην μαμά ζάντα 120 λάστιχο πως το χωρέσατε?????? ο λαστιχάς δεν το είδε ???
Και φυσικά το λάστιχο πλέον για να χωρέσει έχει μεγαλύτερη διάμετρο με αποτέλεσμα να είναι ποιο ψιλό μπροστά.Ξαναπέρνα την μαμά διάσταση ελαστικού ή άλλαξε ζάντες που να παίρνουν 120-180 από 110-160 που έχεις τώρα.
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

@REM
τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα λες!!!!!!
εννοειται, πως δε μιλαω για ακραιες καταστασεις, απλα αμα σηκωνω τροχο σε καθε ξεκινημα, στο τελος θα με γραψουν για καγκουριες!!!!!!!!!!!!! :D :D
τον γιο μου, δεν τον βαζω καθε μερα πισω!!!!
συνηθως κινουμαι μονος ή με τη γυναικα μου, γυρω στα 60 κιλα!!

@giorgosd
εισαι κατατοπιστικοτατος!!!!!!!!
ευχαριστω πολυ!!!!!!!
θα περασω απο τον Περιστερα, να το δουμε πιο σωστα το στησιμο!!!!
πιστευω να ασχολειται!!!!!!
αν και ο Νικος, το εκανε μια δοκιμαστικη βολτα, για να το εκτιμησει...... και ολο σουζα το ειχε!!!!!!!!! :D :D

@m-power
το λαστιχο, το πηρα απο αγγελια που υπηρχε στο φορουμ!!!!
ειχε ηδη γινει ερωτηση, απο αλλο μελος, αν το παιρνει και ηταν θετικη η απαντηση!!!!
το τοποθετησα στον Περιστερα, που αποκλειεται (φανηκε πολυ εμπειρος ο ανθρωπος), να μην το ειδε!!!!!!
απλα, μετα δεν του ξαναζητησα να το κανει μια δοκιμη, να δει αν θελει κατι αλλο!!!!!
απο αναρτησεις, σιγουρα θα το ειδε στη βολτα που εκανε αρχικα... και θα μου ελεγε αν θελει κατι!!!!!!

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια!!!!!!! :wink:
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

δεν εχεις προβλημα κανενα με την διασταση του ελαστικου....
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

ευχαριστω CHRISMORBID!!!!!!!!!!!!!
παντως, δε με χαλαει που σηκωνεται μπροστα.....κανω και φιγουρα!!!!!!!! :D :D
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από jskf16 »

vlachoFazeras έγραψε: @m-power
το λαστιχο, το πηρα απο αγγελια που υπηρχε στο φορουμ!!!!
ειχε ηδη γινει ερωτηση, απο αλλο μελος, αν το παιρνει και ηταν θετικη η απαντηση!!!!
...θετικη για το 600 το ψεκαστο!
Οκ δεν ειναι κατι τρομαχτικο :mrgreen: αλλα η οδηγηση καθενος και οι αναγκες ειναι διαφορετικες και στο γραπτο ειναι δυσκολα να δωσεις απαντησεις........οποτε ως νουμερα αυτη τη <<μετατροπη>> καλυτερα εχω να τη προσεχεις μεχρι να ξαναβαλεις το μαμα ελαστικο ως διασταση , για αλλη ζαντα ειναι το 120 οπως επισης εχει και αλλο δεικτη φορτιου!

120/70 ZR17 (58W) , 3.50αρα ζαντα
110/70 ZR17 (54W) , 3.00αρα ζαντα

Επειδη μιλαμε για ελαστικα και ειναι το Α και το Ω , καλυτερα να πας στον Περιστερα οπου και πηγες και δες τι θα σου πει , οι αποψεις/απαντησεις των παιδιων μεσα απο την εμπειρια που εχουν ειναι σεβαστες , αλλα η αποψη και ενος επαγγελματια ειναι αλλιως!

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

jskf16 δεν ειμαι και πολυ εξτριμ καβαλαρης, κι εχω αρχισει να συνηθιζω και τη διαφορα!!!!!!!
το οτι θα παω καποια στιγμη στον Περιστερα, το εχω στα υπ' οψιν!!!!!!!!
ευχαριστω για τη βοηθεια!!!!!!
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

επανερχομαι στο θεμα......
λογο του ''δεν υπαρχουν φραγκα'' .......δεν υπαρχει περιπτωση ακομα, να βαλω καινουρια λαστιχα με τις διαστασεις που θελω.. ''110'' μπροστινο...
βρισκω ομως, καταπληκτικες ευκαιριες σε μεταχειρισμενα, που δυστυχως το μπροστινο ειναι συνηθως ''120''.....

το ερωτημα ειναι.... μπορω να βαλω μπροστα ζαντα, απο νεοτερο fazer, χωρις καποια μετατροπη??
ετσι θα βρισκω πιο ευκολα, ζευγαρι λαστιχα... ειδικα απο μερικους απο εσας, που τα αλλαζετε καθε 5000χλμ... +:Dancing=+:\:D/ :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από dudukas »

Οχι!!!!!!
Δεν ταιριαζει με τιποτα η ζαντα μονο... αρχικα το fz6 δεν εχει ατερμονα για το κοντερ τωρα αμα μπλεξεις να φτιαξεις αποστατες σε τορνο κτλ κ παλι δεν αξιζει τον κοπο......καλητερα βαλε ενα μεταχειρισμενο που βρισκεις στο car με κανα 35αρι παρα να μπλεξεις σε ιστοριες....

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

εχεις δικιο!!!
κοιταω για κανα FZR 600 που ειχε και την ιδια ζαντα με το δικο μου!!! :wink:

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: στησιμο????????

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

έχω εγώ 120άρι μπροστά όντως έχει ψηλώσει και εκεί που έγραφε με 7000 στροφές 140χλμ τώρα μου δείχνει 130 κλέβει και 10 χλμ....έχει καλές ευκαιρίες σε 110αρια με 90 ευρώ θα βάλω michelin ή dunlop...έτσι και αλλιώς δείκτη v παίρνουν τα καρμπυρατεράτα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης