προβλημα με fazer600S '02

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

προβλημα με fazer600S '02

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

παιδια εχω τρελαθει!!!!!εχω στο μηχανακι μονο 25000 χλμ τα σερβισ τησ τα κανω μονοσ μου τακτικα και με το service manual και πριν 1 μηνα μεχρι σημερα κανει θορυβο στο μοτερ σαν μεταλικο συρσιμο γλυκο μολισ ειναι κρυο και μολισ ζεσταθει σταματαει!!!!οι γνωμεσ που εχω ακουσει απο yamaha και φιλουσ τεχνικουσ μου ειπαν για τεντωτηρα καδενασ!ειναι λογικο σε αυτα τα χιλιομετρα και με το λαδι που το αλλαζω στισ 3000χλμ να παθει τετοιο κακο;εχει ξανατυχει σε κανεναν;;;;; :( :( :( :(
JOHN-FZS

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Ψυχραιμία, μην σε πάρει και από κάτω....
Διάγνωση θορύβου εξ΄αποστάσεως δεν μπορεί να γίνει.....

Αυτό που εγώ μπορώ να σου πω είναι ότι το ίδιο μηχανάκι στα χέρια μου έγραψε σχεδόν 20.000 χιλμ χωρίς να κάνει κιχ, και γενικά έχει την φήμη του τρομερά αξιόπιστου μοτέρ.

Ακόμα και έτσι να είναι και να ακούγεται λίγο ο τεντωτήρας δεν είναι ούτε μεγάλο πρόβλημα ούτε τόσο επικίνδυνο ώστε να χρειάζεται άμεση επισκευή.

Διασταύρωσέ το και με άλλον μηχανικό (θα σου πρότεινα τον Τσεσμελή στην Αθήνα οδός Θεοφιλοπούλου) και αν όντως είναι έτσι προγραμμάτισε την επισκευή. Δεν είναι πολυέξοδη μην τρομάζεις πολύ...

Άβαταρ μέλους
dpilio
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 24 Μαρ 2005, 10:23
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dpilio »

Φιλε μου, ακριβως το ιδιο και σε εμενα με 24.000km
Το ειπα και στον μηχανικο που πηγα για λαδια και μου ειπε πως δεν εχει πολυ χορο για να το κανει χωρις να βγαλει τεποζιτα κτλ. αλλα δεν ειναι προβλημα και θα τα φτιαξει στο service των 30.000 και δεν χρειαζεται να ανησυχω ουτε να πληρωσω για να το φτιαξει αμεσα.
Ενα κλικ ο τεντωτηρας καδένας και θα ειναι ΟΚ.

Δημητρης.
FZS600 '03

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

την κυριακη που περασε ελυσα το ελατηριο εσπρωξα λιγο με εναν αποστατη και δεν εκανε κιχ γι'αυτο ανυσηχω!ισωσ πρεπει να τον λυσω απο την βαση και να το ξεκολλησω αλλα χρειαζομαι δυναμοκλειδο γι'αυτη την δουλεια!γιατι σε συνεργειο θελουν μονο 80 ευρω να λυσουν και να κατεβασουν καρμπυρατερ.....πραγμα μεν χρονοβορο γιατι το εκανα και ξερω πωσ ειναι αλλα εντελωσ παραλογο γιατι δεν λυνεισ φορτηγο!!!!παντωσ ευχαριστω παιδια θα παρω το εργαλειο και θα το κανω γιατι καποια στιγμη θα χρειαστει και βαλβιδεσ στα 40000χλμ και θα πρεπει να επεμβω και εκει!
JOHN-FZS

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

βαλβιδες στα 20000χλμ γιαννη..

για ελλαδα εχουμε αλλα μετρα και σταθμα απο τη yamaha.

αλλαγη λαδιων καθε 5000χλμ

και ρυθμιση βαλβιδων καθε 20000χλμ

αυτα μονο για την ελλαδα!!!

αναφερεται στο βιβλιαρακι της μηχανης καπου κατω απο τον πινακα (αν θυμαμαι καλα)συντηρησης της μηχανης.

:wink: :wink:
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Δημήτρη, για να σε προλάβω....
Μιλάει για το προηγούμενο Φέιζερ.... :!:

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

ενασ τροποσ υπαρχει να το μαθουμε!μολισ ανοιξω το μοτερ και μετρησω διακενα....αν οντωσ θελει καπελοτα τοτε παω πασο!αν ομωσ δεν θελει θα ενημερωσω γιατι απ'οτι την ψιλιαζομαι την δουλεια μπορει να'ναι και κομπινα των συνεργειων.....πχ ενασ φιλοσ μου εχει zzr600 και κανει πολλα ταξιδια!το μοτερ το ανοιξε για ελεγχο στα 20000χλμ οπωσ ελεγε το ελληνικο manual και δεν ηθελε τιποτα! στα 40000χλμ το ξανα ανοιξε και tote ηθελε!το εφτιαξε και τωρα παει κανονι
JOHN-FZS

pantelis
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν 2005, 11:13
Model: -
Τοποθεσία: Αγ. Δημητριος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pantelis »

τα ιδια μου ειπε και γνωστοσ μαστορασ που θα κανω το serbis ton 20,000. δεν θα το ανοιξει το μηχανακι.
σε οσα εχει ανοιξει μεχρι τωρα δεν χρειαστηκαν την παραμικρη ρυθμιση.
μιλαω για το 04 fazer

Άβαταρ μέλους
dpilio
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 24 Μαρ 2005, 10:23
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dpilio »

και ως δια μαγειας ο θορυβος σταματησε....
ειχε ξεκινησει στα 20.000κμ και τωρα στα 28.000 εδω και 3-4 μερες ουτε που ακουγετε ο τεντωτηρας κι ας ειναι ακινητο για 2 μερες!!!
FZS600 '03

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

αν ηταν ο κωλοτεντωτηρασ στην δεξια πλευρα οπωσ ειναι τωρα στο '04 δεν θα χρειαζοταν να ελυνα καρμπυρατερ....αλλα τεσπα εγω του εξηγηθηκα και το εκανε το κλικ!!!!
JOHN-FZS

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες