Καταναλωση

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

21 λιτρα?οκ πασο τοτε......αν κ οταν μιλαμε για προσεκτικο γκαζι θα μιλαμε φανταζομαι για ταχυτητες 100-120.....
επισης transalp οχι βουρτσα αλλα πολυεργαλειο.....πας παντου κ περνας παντου......
δεν ειναι fz αλλα δεν ειναι για πεταμα.....αλλο το ενα μηχανακι αλλο το αλλο..... :)
αυτα σαν πρωην κατοχος kle 400 που ειχε παει απο στροφιλικι μπραλου μεχρι οπου υπηρχε χωμα σε φθιωτιδα/ευρυτανια/φωκιδα/καρδιτσα...... :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από Theod »

To fzs600 χωράει 21 λίτρα...Και ναι - στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν πιο οικονομικό από τον διάδοχό του (και ψεκαστό) fz6...

Θυμάμαι ότι (τσεκαρισμένο επανειλημμένα) γέμιζα Αθήνα και πρωτοάναβε λαμπάκι (δηλαδή είχα πολύυυυυυ ακόμη) στην Αμφιλοχία. Μιλάμε για 340 χιλιόμετρα για το πρώτο άναμμα ρεζέρβας - δηλ για περίπου 4,6 λιτρ/100 χλμ... Και δεν σερνόμουνα καθόλου στον δρόμο... :mrgreen:
Εκτιμούσα μάλιστα τότε ότι με πιο οικονομική οδήγηση και διάθεση ρίσκου (που δεν την είχα...) πιθανόν και να έφτανα Γιάννενα (435 χλμ) με ένα καλό γέμισμα... Τα είχα γράψει τότε στα πρώτα οδοιπορικά....

Επίσης αρκετά οικονομικό ήταν και στην πόλη...Δύσκολα και σπάνια έβλεπα πάνω από 6,2-6,3 λιτρ/100 χιλιόμετρα εντός Αθηνών. Προφανώς η πιο χαμηλά αποδιδόμενη ροπή του έπαιζε τον ρόλο της μιας και μπορούσες εύκολα να κινηθείς σβέλτα χωρίς να αναγκάζεσαι να ανεβαίνεις σε ψηλές στροφές και να ανοίγεις πολύ το γκάζι...
Μάλιστα τότε μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση μιας και ήταν αισθητά πιο οικονομικό από το "φαγανό" Transalp 650 που αντικατέστησε παρά τα σχεδόν διπλάσια άλογά του σε σχέση με εκείνο...
Τώρα που το καλοσκέφτομαι παίζει και να ήταν το πιο οικονομικό μηχανάκι μεσαίου κυβισμού και πάνω που πέρασε ποτέ από τα χέρια μου (και σίγουρα το τελευταίο "οικονομικό" μιας και τα μετέπειτα fz6, Vstrom1000, FZ1 αποδείχτηκαν από λίγο έως πολύ πιο φαγανά...)
Για όλα αυτά όμως απαραίτητες προϋποθέσεις ήταν ένας οδηγός με "αίσθηση" του μοτέρ και του χεριού του και καλά συγχρονισμένα καρμπυρατέρ... :/abwave::)

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από GrDreamer »

Το αυτό με την χαμηλά αποδιδόμενα ροπή....

Μπορείς να ξεκινήσεις με 1500 στροφές και να αλλάζεις μέχρι την 6 στις 1800-2500 και έπειτα να ανεβάσεις μέχρι τον κόφτη χωρίς σκορτσαρίσματα και χωρίς να αγκομαχάει το μοτέρ...

Άβαταρ μέλους
SotirisS
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιουν 2012, 09:26
Model: FZS600
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από SotirisS »

Το δικο μου μοντελο 2000 χωραει 20 λιτρα και κανει 340 χιλιομετρα ΧΩΡΙΣ να αναψει ακομα η ρεζερβα. Tα 4.66 λιτρα/100χλμ ειναι αληθινοτατη μετρηση, και εγω στην αρχη δεν το πιστευα, ΜΑΚΡΑΝ το πιο οικονομικο μηχανακι που ειχα ποτε!(hornet abs, gsxr 750 k8, cb400sf)
Το facelift 'foxeye' περνει 22 λιτρα.

egiakoumidis
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ 29 Απρ 2012, 11:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από egiakoumidis »

Έχω ξενερώσει απίστευτα γιατί οριόμουν και έλεγα καρμπυλατεράτο μηχανάκι δε παίρνω! Το injection είναι καλύτερο καίει λιγότερο κτλ κτλ κτλ Βέβαια δεν έχει εξατμίσεις κάτω από τη σέλα αλλά για 100χιλιόμετρα παραπάνω αυτονομία ΟΥΤΕ που θα μου ξαναπερνούσε από το μυαλό!
Τσίκλι νταν Fazerara

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από dudukas »

Να τολμισω να πω ποσο καιει το 400 η θα με παρετε με τις πετρες :D :D λοιπον σε τελειος χαλαρη χρηση χωρις γκαζι κ τα λοιπα κ με μαξ τα 70-80 χωρις ανοιγματα μονοκαβαλος καιει 4λ/100χμ κ με σκισιμο παει μεχρι τα 6.....κ αυτα με ελειψη σερβις το οποιο δεν εχει γινει λογο ελειψης χρονου :evil: αμα ρυθμισω βαλβιδες κ καρμπυρατερ που δεν τα εχω ακουμπισει 2 χρονια που το εχω μετα να δουμε τι θα καιει παντος ο κατασκευαστης του δινει 2.98λ/100 με 60χμ σταθερα :mrgreen: :mrgreen: το μηχανακι φοραει ολοσομη mivv τιτανιου κ φιλτρο k&n.......
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

ασε που το καρμπυρατερατο...... ειναι και πιο...... γρηγορο!!!!!! :/abwave::) :D :D
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

μιλαμε για καταναλωση βενζινης κ αναφερομαστε σε ταχυτητες 60-70 κ 80 χλμ?

+:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,)

ουτε οι καγκουρες με τις παπιες δεν το κανουν αυτο.......


+:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από dudukas »

Αμα το δουλευω σαν παπι για να κανω τις δουλειες μου τις χαλαρες βολτες κ τα μπανια μου εντος Ζακυνθου για τι ταχυτητες να σου πω???? :mrgreen: :mrgreen:Κ σορυ ρε Κουλη οι χαλαροι ρυθμοι σε αστικο επιπεδο τι συμαινουν 100 φευγα??? Η καταναλωση εντος πολεως με τι ταχυτητες μετριεται.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dudukas την Παρ 06 Ιούλ 2012, 19:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

καλα κ εγω το fz1 το εχω ταξιδεψει με 80χλμ μ.ω.τ οταν εκαναν οι βυτιοφορεις απεργια κ εβλεπα την 2η παυλα να φευγει μετα απο 140χλμ :shock: αλλα αυτο δεν μας δινει την μεση καταναλωση που θελουμε....... :mrgreen:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από dudukas »

Αυτο που λες δινει την ελαχιστη καταναλωση εγω ειπα οτι εχω δει απο 4 εως 6-6.5 μαξ μεσα στο νησι καιει γυρω στα 4.5 με νορμαλ ρυθμους κ σε ταξιδι δικαβαλο κ φορτομενο με 130-150 ανεβαινει στα 6 :wink:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

οκ πασο ντουντουκα.....γραψε ακυρο.....400 κυβικα το ενα 1000 το αλλο.....60 αλογα το ενα 150 το αλλο.......

:/abwave::) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από dudukas »

Μακαρι να ηταν 60 :mrgreen: :mrgreen:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

εχεις δικιο.....53 ειναι τελικα http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha ... r_1997.php

:)

δεν πειραζει....σε αναβαθμισα μερικα αλογα στο τσαμπα κιολας.....ειδες αν το κατεχεις το tuning??????

:lol: :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
nionios
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: Δευ 23 Μαρ 2009, 13:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Charming N.California
Επικοινωνία:

Re: Καταναλωση

Δημοσίευση από nionios »

χαχα μακακα κουλη :mrgreen:
Και ρωτάει ο τροχύλιας
-Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες