Καινούριο κράνος , μεγάλη απογοήτευση.

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Καινούριο κράνος , μεγάλη απογοήτευση.

Δημοσίευση από panos088 »

Καλημέρα . Ήθελα κάπου να πω τον πόνο μου ,οπότε ακούστε !
Έπειτα από 8+ χρόνια με το Agv K3 αποφάσισα να επενδύσω σε ένα καλύτερο κράνος .
Έψαξα όσο πιο πολύ μπορούσα στο ίντερνετ αλλά και από προσωπικές εμπειρίες φίλων , αφού εδώ επαρχία δεν υπάρχει κατάστημα με επώνυμα κράνη , μόνο του 50ευρου no name. Δυστυχώς κανείς από τους γνωστούς μου δε φοράει ίδιο νούμερο με εμένα (Μ) , οπότε εις γνώση μου αφού δεν υπάρχει άλλη λύση προχώρησα σε παραγγελία μέσω ίντερνετ.
Να μην τα πολυλογώ , αγόρασα ένα Hjc Rpha11 . Και η απογοήτευση δεν άργησε να έρθει. Πανέμορφο , πολύ ποιοτικό κατασκευαστικά , ελαφρύ , πολύ άνετο ,κούμπωσε τέλεια από την πρώτη στιγμή .Αλλά με τρομερό θόρυβο. 3 φορές το έβαλα μόνο και το άφησα στην άκρη. Δεν αντέχεται πραγματικά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Δυσκολευόμουν πολύ να πάρω ένα κράνος της προκοπής τόσα χρόνια και τώρα τι ? Δοκίμασα αμέσως και ωτοασπίδες , κάνουν πολύ καλή δουλειά αλλά δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος με τέτοια λύση. Δεν θέλω ένα ολοκαίνουριο κράνος που να μην είναι χρηστικό και να προσπαθώ να το κάνω.
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πουλήσω (γνωρίζοντας φυσικά ότι θα χάσω πολλά χρήματα )σε κάποιον που να μην του δημιουργεί τόσο πρόβλημα αφού λογικά ανάλογα το ύψος αναβάτη αλλά και τον τύπο μηχανής θα αλλάζει και ο θόρυβος.

Αυτά , τα είπα τα έβγαλα από μέσα μου , ευχαριστώ !

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καινούριο κράνος , μεγάλη απογοήτευση.

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλά έκανες και έγραψες την γνώμη σου για αυτό το κράνος.

Βέβαια έχοντας το ίδιο έχω τελείως διαφορετική άποψη, πόσο μάλλον αν σε βολεύει περισσότερο ένα κράνος των 50ε που είναι πολύ απλά κράνη και οχι μονο δεν έχουν μόνωση απο αέρα αλλά και απο κρύο.

πάντως σε σχέση με το shoei xr1100 το rpha11 είναι πολύ πιο αθόρυβο.
Ωτοασπίδες είναι η λύση που ακολοθούν πολλά άτομα απο όσα ξέρω, σε όσους τους ενοχλεί ο θόρυβος.
Προσωπικά ποτέ δεν με απασχόλησε ο θόρυβος, φασαριώζος γαρ....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Καινούριο κράνος , μεγάλη απογοήτευση.

Δημοσίευση από panos088 »

Κοίταξε να δεις. Ένα κράνος έχω φορέσει στη ζωή μου και αυτό είναι το Agv K3.
Παλιότερα με το παπί, κάτι κράνη τύπου nova κλπ δεν τα μετράω καν. Το Κ3 τίμιο για τα λεφτά του (180 τότε) αλλά βαρύ σχετικά, και μετά την μια ώρα χρήσης με πιεζε πολύ στο κρανίο. Είχα δοκιμάσει ένα hjc παλιά αλλά σε 2 μεγέθη μεγαλύτερα από μένα. Είχα εκπλαγεί όμως με το τέλεια κατανεμημένο βάρος του, ένιωθα ότι δεν φοράω κρανος.
Μου κάνει εντύπωση που έχεις θετική εμπειρία για τον θόρυβο. Ούτε εμένα γενικά με ενοχλούν οι έντονοι ήχοι, αλλά μετά τα 60 δεν ακούω καν τις εξατμίσεις μου (arrow).
Μήπως εγώ κάνω κάτι λάθος? Είμαι 1. 80 και έχωβστη μηχανή την πολυφορεμενη racing ζελατίνα της puig.
Δεν ξέρω, είμαι πολύ απογοητευμένος πραγματικά. Ο θόρυβος από τον αέρα στο κρανος μου μοιάζει πάρα πολύ με το ήχο που κάνει ένα αμάξι στην εθνική με σκαστό λίγο το παράθυρο του οδηγού.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καινούριο κράνος , μεγάλη απογοήτευση.

Δημοσίευση από Solomon »

Μην αγχώνεσαι!
Όλοι τα ίδια παράπονα έχουμε πάνω κάτω
Οι μισοί χρησιμοποιούν ωτοασπίδες
Οι άλλοι μισοί έχουν βάλει εξατμίσεις (κ έχουν χάσει κάνα 10-12%της ακοής τους... Κ εγώ μέσα σ αυτούς [loveme])

Αθόρυβο κράνος δεν υφίσταται
Σίγουρα παίζει ρόλο η μοτο, που στέλνει τον αέρα κλπ αλλά ηχομόνωση τύπου αυτοκινήτου κανένα.

Ωτοασπίδες κ μετά τίποτα δε σε ενοχλεί. Εννοείται ότι αντίθετα με το τι πιστεύουν μερικοί, οι ωτοασπίδες απλά χαμηλώνουν την ένταση των ήχων, δεν τους κόβουν, ακούς κανονικά τα πάντα ακόμη κ σε επίπεδο ομιλίας.

Πάρε τις σιλικονατες από φαρμακείο κάνα 3-4€κάνουν

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Καινούριο κράνος , μεγάλη απογοήτευση.

Δημοσίευση από panos088 »

Απλά μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση γιατί ένα κράνος των 370 ευρώ αποδείχθηκε πολύ πιο θορυβώδες από ένα υποδεέστερο.
Περίμενα ιδανικά να είναι στα ίδια επίπεδα θορύβου , αν όχι σε χαμηλότερα.
Ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια , ελαφρύνουν κάπως την κατάσταση !
Όσων αφορά τις ωτοασπίδες , δοκίμασα για 2 3 λεπτά κάτι φθηνές που βρήκα , περίσσευαν πολύ από τα αυτιά και με πονούσαν. Εχω ένα καινούριο ζευγάρι αχρησιμοποίητο που μου είχαν στείλει δώρο κάποτε με μια μεγάλης αξίας παραγγελία. Είναι οι Alpine Motosafe Race . Θα τις δοκιμάσω και αυτές με τη πρώτη ευκαιρία και βλέπουμε.
Όπως το σκέφτομαι , ακόμα και να πουλήσω το κράνος σε καλή τιμή , πάλι ρίσκο θα είναι να πάρω ιντερνετικά κάποιο άλλο ,χωρίς δυνατότητα δοκιμής. Οπότε μάλλον θα μάθω να ζω με αυτό τι να πώ.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καινούριο κράνος , μεγάλη απογοήτευση.

Δημοσίευση από jskf16 »

panos088 έγραψε:
Τετ 22 Απρ 2020, 11:42
Απλά μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση γιατί ένα κράνος των 370 ευρώ αποδείχθηκε πολύ πιο θορυβώδες από ένα υποδεέστερο.
Απλα εχεις αγορασει ενα κρανος που ο αεροδυναμικος σχεδιασμος (βλεπε αυχενα )του και η ροη του αερα μεσω των αερογαγωγων , που τα αλλα κρανη που λες ( του 50αρικου +) δεν εχουν καν αεραγωγους ή δε λειτουργουν σωστα γενικοτερα .Οποτε τα σπορ συνηθως κρανη εχουν σωστη και πραγματικη κυκλοφορια αερα με καποιο θορυβο σχετικο για το καθενα και οχι ανυποφορο.Τα λεφτα τους πραγματικα τα δικαιολογουν , δουλεψε το κρανος περισσοτερο , κοιταξε ζελατινες , κουμπια αεραγωγων αν ειναι ολα σωστα ρυθισμενα , πως λειτουργουν .....μηπως καπου το βρεις.Καλη επιλογη για εμενα , καλοταξιδο και αγρατζουνιστο να ειναι.

bak76
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 01 Νοέμ 2019, 23:05
Model: FZ1
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Καινούριο κράνος , μεγάλη απογοήτευση.

Δημοσίευση από bak76 »

Φίλε μου όπως όλα τα κράνη αυτής της κατηγορίας κάνει θόρυβο είναι φυσιολογικό. Προτείνω να το κρατήσεις και να βάζεις ωτοασπίδες κάτι που θα έπρεπε να κάνουν όλοι ανεξάρτητα από το είδος του κράνους.

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Καινούριο κράνος , μεγάλη απογοήτευση.

Δημοσίευση από panos088 »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Το δοκίμασα πάλι σήμερα για καμιά 15 άρια χιλιόμετρα μόνο με τις ωτοασπίδες Alpine.
Οντως κάνουν πολύ καλή δουλειά και πιστεύω θα την ακολουθήσω την συμβουλή για χρήση τους σε κάθε μεγάλη διαδρομή.
Δεν έχω ακόμα χρόνο για παραπάνω χιλιόμετρα, να βγω λίγο εθνική να δοκιμάσω διαφορετικές στάσεις σώματος, διαφορετικές ρυθμίσεις αεραγωγών κλπ αλλά θα το κάνω και αυτό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες