Κράνος Shark Ridill

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από NickVr »

Καλησπέρα παιδιά.
Αγόρασα μέσω internet ένα κράνος shark ridill και το πήρα σε μέγεθος large. Πρίν το δοκιμάσω είχα πάει σε ένα κατάστημα στην πόλη μου και το είχα δοκιμάσει σε medium αλλα ένιωθα να με σφίγγει αρκετά στο μέτωπο. Για την ακρίβεια το άφησα κάνα 5λεπτο και μόλις το έβγαλα είχα κοκκινίσει στο μέτωπο. Έτσι αποφάσησα να πάρω το large. Το θέμα είναι ότι το large είναι πιο άνετο απλά μου φαίνεται σαν να παίζει πολύ λίγο και φοβάμει μην κάτσει η εσωτερική επένδυση και μετά γίνει "βάρκα".
Έτσι σκέφτομαι μήπως πρέπει να το αλλάξω και να πάρω το medium αλλά φοβάμαι μην δεν χαλαρώσει καθόλου και με σφίγγει πολύ μετα.
Τι πιστεύεται ότι είναι καλύτερο να κάνω?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από SoR_gr »

Το λαρτζ το δοκιμασες?εκανες το τεστ "να χωραει δνα δακτυλο στο μετωπο";
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από NickVr »

Καλημέρα. Δοκίμασα να δώ αν χωράει το δάχτυλο στο μέτωπο και είδα πως όχι. Απλά στο medium με ζόριζε αρκετα στο κεφάλι. έκανα την μέτρηση με την μεζούρα και βγαίνει 58,5 σε εμένα όμως τα μεγέθοι είναι 57/58 το medium και 59/60 το large. Απλά προβληματίζομαι στο αν πρέπει να πάρω το μικρότερο γιατί θα ανοίξει αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι αν πάω κάνα ταξίδι και με πιέζει έτσι για κάνα 2ωρο το κράνος θα πάθω με πιάζει καμιά ζαλάδα. Γενικά επειδή δεν έχω και πολύ εμπειρία μιας και είμαι καινούργιος στο άθλημα το κράνος ανοίγει και αν ναι σε ποιό σημείο? Στο μέτωπο? Και στα μάγουλα με πίεζε αρκετα το medium αλλά εκεί οκ μπορώ να το αντέξω. Αλλά στο μέτωπο μου έκανε κοκκινίλα με μόλις μερικά λεπτά που το φόρεσα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από SoR_gr »

λογικα στα μαγουλα "ανοίγει" λίγο.

αφου το περιμένεις, μόλις το παραλάβεις θα διαπιστώσεις. Στην χειρότερη φόρα μπαλακλάβα απο μέσα αμα έχει κενό. Τώρα αν το κενό είναι πολύ, θα σε ενοχλεί. Βλέπεις...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από NickVr »

Το έχω παραλάβει εδώ και 2 μέρες. Τα κενά που αφήνει είναι τίποτα. Μπροστα στο μέτωπο δεν αφήνει σχεδόν καθόλου κενό. Στους κροτάφους αφήνει λιγάκι. Απλά το medium με πιέζε αρκετά σε βαθμό που δεν μπορούσα να το ανεχτώ για πολύ ώρα και μου έκανε και κοκκινα σημάδια στο μέτωπο. Ελπίζω να έκανα καλά που πήρα το large και να μην το μετανιώσω.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από jskf16 »

Θα μας τρελανεις ? :mrgreen:

Πρωτον το κρανος ως αισθηση ειναι αυτη του ναρθηκα , ουτε βαρκες , ουτε χαλαρα , ουτε πουκαμισο και μπλουζα ειναι!

Επισης σκεψου οτι το κρανος εχει οριο το 60 (large), δηλαδη πρεπει να μπορει να το φοραει ενας με μετρημα κεφαλιου 60 , το ανω ακρω μετρηματος του κρανους και ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ 58,5 , εννοειται οτι εισαι σε λαθος επιλογη οσο αναφορα τη διασταση.Δε ξερω αν με πιανεις.. :roll:

Να εχεις στο μυαλο σου να δοκιμασεις και αλλης μαρκας το ιδιο νουμερο για να δεις την αισθηση πως ειναι , ισως το shark να μη σου ταιριαζει!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από SoR_gr »

μια κοκκινιλα στο μετωπο (χωρις να νιώθω ενόχληση) μου κάνει το hjc αλλα σύμφωνα με μετρήματα κλπ φοράω το xl.σε 1 λεπτό μόλις το βγάλω,φεύγει

αφού το έχεις παραλάβει... Σε ενοχλεί οταν το φοράς;κουνιέται οταν το φοράς; απο την περιγραφή σου δεν πολυκαταλαβαίνω. Σίγουρα θα έπρεπε να δεις και άλλα κράνη ή πήγαινε δοκίμασε και τώρα να σου φύγει η απορία. Οι πωλητές δεν είναι μέσα στο κεφάλι σου για να καταλαβουν πως κάθεται το κράνος. Θα πρέπει να εφαρμόζει καλα στο κεφάλι σου. σε 2-3 βδομάδες καθημερινής χρήσης θα το νιώθεις καλύτερα.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από NickVr »

Το άνω όριο όμως του medium είναι 58 και εγώ είμαι στο 58,5.
Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που λέτε πρέπει να πάρω το μικρότερο και ας είμαι μισό νούμερο παραπάνω?

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από NickVr »

Να σημειώσω ότι δεν γνωρίζω από κράνη και μπορεί να σας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις μου απλά προσπαθώ να βρώ το κατάλληλο κράνος για να μην το μετανιώσω αν ποτέ χρειαστεί.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από SoR_gr »

αμα λεει 58 και εισαι 58,5 πας στο επόμενο. Μάλλον είσαι ακριβώς στην αλλαγή και στις λεπτομέριες. στην χειρότερη φόρα μπαλακλάβα αμα νιώθεις οτι ειναι χαλαρό.

κανονικά θα πρέπει να είναι εφαρμοστό και στο κούτελο να μπορέις να βάλεις.

απο το πληκτρολόγιο δεν θα βγάλουμε άκρη:

δες εδώ

https://www.youtube.com/watch?v=vjm16iRVZ6s
https://www.youtube.com/watch?v=BVFewmGjHbA
https://www.youtube.com/watch?v=HpUvvvqj7SQ


οσο για τις ερωτήσεις..καλύτερα είναι να ρωτάς για ότι δεν ξέρεις...παρα να κάνεις κατι λάθος και να μην το ξέρεις
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από jskf16 »

NickVr έγραψε:
Παρ 19 Απρ 2019, 15:27
Να σημειώσω ότι δεν γνωρίζω από κράνη και μπορεί να σας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις
καλα κανεις και ρωτας , αν πας στο επομενο large , με τη πρωτη χρηση φθορα ..βγαλε βαλε , ιδρωτας κ.α θα γινει βαρκα γυαλος το κρανος , ετσι θεωρω! Στη μονη περιπτωση που θα θεωρησω οτι εχεις <<δικιο>> ειναι στο οτι μονο αν ειναι αφορητο το med οταν το φορας , τοτε και μονο τοτε και εφοσον θα ειχες δοκιμασει και καποια μαρκα ακομα ναι να πας στο αλλο νουμερο.

Συμβουλές για την αγορά κράνους

:/abwave::)

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από NickVr »

Τελικα το εστειλα πισω το κρανος και πηρα το medium καθως μου φαινοταν οτι ειχε ηδη περιθωριο το large και αν ανοιγε κι αλλο θα γινοταν βαρκα. Το medium πιστευω θα ανοιξει καθως θα πατηθουν ολα τα μαξιλαρακια που εχει και θα ειναι μια χαρα. Ελπιζω να πηρα την σωστη αποφαση.

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από dimitris pap »

έχω πάρει προ διμηνου ένα shark spartan σε medium και πραγματικά όταν το φόρεσα ήταν ενοχλητικά σφιχτό. όμως ήξερα ότι με την καθημερινη χρήση θα έρθει στα μέτρα μου και δεν θα ενοχλεί, όπως και εγινε.
Οπότε καλοφορετο :D

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από NickVr »

Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Σε κανα 2ωρο θα το εχω στα χερια μ. Ελπιζω να ανοιξει και να ειναι κομπλε.

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κράνος Shark Ridill

Δημοσίευση από NickVr »

Το δοκιμασα το κρανος! Η αληθεια ειναι οτι τελικα το medium δεν με ενοχλει και τοσο οταν το φοραω στην μηχανη. Μαλλον ξεχνιεμαι. Αλλα απ οτι φαινεται θα ανοιξει γιατι επειτα απο μερικες μονο χρησεις το βλεπω οτι ηδη εχει αρχισει να στρωνει. Δλδ σε κανα μηνα θα εχει ανοιξει φουλ. Οπως και να εχει σιγουρα το medium χρειαζομουν. Ευχαριστω κι παλι παιδες για την βοηθεια σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες