Ακουστικά πίεση στα πλαϊνά του κεφαλιού

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Ακουστικά πίεση στα πλαϊνά του κεφαλιού

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Καλημέρα,
Έχω εδώ και κάποια χρόνια την ασύρματη ενδοεπικοινωνια της Shiro. Το αρχικό πρόβλημα ήταν η προσαρμογή, γιατί με το που τα έβαλα στο κράνος μου και της γυναίκας μου μας πίεζε τρομερά σε αυτιά ή κεφάλι. Το δικό μου σετ κατάφερα και το προσαρμοσα και είναι πλέον μια χαρά. Της γυναίκας μου όμως, λόγω και διαφορετικού κράνους συνεχίζει να πιέζει.
Σκέφτηκα μια λύση να κόψω λίγο από το πλαστικό που είναι ραμμένο πάνω το μαξιλαράκι, γιατί φαίνεται να είναι μία πολύ πιθανή αιτία εκεί.
Παρακαλώ τις γνώμες σας.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ακουστικά πίεση στα πλαϊνά του κεφαλιού

Δημοσίευση από SoR_gr »

εχεις φώτο απο τα ακουστικά τους;

προσωπικά, χρησιμοποιώ (για να ακουω μουσική κυρίως) κατι ακουστικα phillips (ψειρες) με σιλικόνη ώστε να μονώνει. Σε κράνος shoei xr1100, αν το φόραγα προσεκτικά (απλά να κρατάω τα μαξιλαράκια των αυτιών οταν το φόραγα δεν κουνιόντουσαν. αποψη μου να μην κόψεις-ράψεις στο κράνος τπτ, ούτε τα μαξιλαράκια γιατί θα κανεις ζημιά που θα θέλει αλλαγή το τμήμα που θα πειράξεις (πχ μαξιλαράκια). Καλύτερα μήπως υπάρχουν πιο εργονομικά ακουστικά.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ακουστικά πίεση στα πλαϊνά του κεφαλιού

Δημοσίευση από Solomon »

Είναι θέμα κράνους. Τα shoei για παράδειγμα που χρησιμοποιώ έχουν πρόβλεψη για ακουστικά κ διαθέτουν τον σχετικό "αέρα" στα σημεία των αυτιών.
Από κει κ πέρα δε μπορούν να γίνουν πολλά. Μια λύση θα ήταν κάποιο εξειδικευμένο κιτ ακουστικών για κράνος που είναι σε μορφή pads , αλλά κ πάλι μπορεί να ενοχλούν αν δεν υπάρχει χώρος.
Το κόψε ραψε είναι δική σου απόφαση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης