Μπουφάν

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
Snakevoul
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 11:47
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Μπουφάν

Δημοσίευση από Snakevoul »

Παιδιά ψάχνω για μπουφανακι και είδα αυτα τα 2 που είναι στα λεφτα που έχω (120-130)... Έχει κανείς σας καμια αποψη για τα συγκεκριμένα? Η κάποια αλλη προταση?


1. AGVpro DEXTER NEW
2. Nordcap apollo

(Edit: δν έβαλα λινκ για να μη θεωρηθεί διαφήμιση)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπουφάν

Δημοσίευση από SoR_gr »

το agv pro ηταν και εμένα το πρώτο μου μπουφάν.

προστασίες ώμους-αγκώνες ικανοποιητικές για μπουφάν τέτοιας αξίας. της πλάτης ειναι ισα ισα ενα αφρολεξάκι.

Είχα πάρει 4 εποχών για να έχω ένα μπουφαν. Απο κρύο-βροχή λόγω επενδύσεων, τα 2 πρώτα χρόνια ήταν και γ@μώ. Αργότερα, υπήρχε φθορα στην αντιανεμική-αδιαβροχη επένδυση στους αγκώνες και πέρναγε κρύο και νερό.

πλεον το χρησιμοποιώ μόνο ώς καλοκαιρινό ή ελαφριά φθινώπορο-ανοιξη. στα 2-3 χρόνια με φουλ χρήση έχει ξεθωριάσει το χρώμα του.

νομίζω ειναι τίμιο για τα λεφτά του. Πλέον έχω πάρει ενα άλλο χειμωνιάτικο και με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω ένα μόνο καλοκαιρινό και οχι σκούρο χρώμα...


το Nordkapp φαντάζομαι θαναι αντίστοιχο....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Snakevoul
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 11:47
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Μπουφάν

Δημοσίευση από Snakevoul »

Ευχαριστώ για τν απάντηση. Δν θέλω να κουράσω αλλά θα ρωτήσω δύο πραματακια ακόμα. Θα πάρω κάτι καλύτερο σαυτα τα λεφτά πιστεύεις? Πιχι βλέπω κατι berik από γερμανικό σάιτ με υποτιθέμενα βαρβατες εκπτωσεις.... Η θα πρότεινες να ανεβάσω το μπάτζετ? Πράγμα δύσκολο.... αλλά αν είναι τοσο σημαντική η διαφορά...να δω αν μπορεσω?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπουφάν

Δημοσίευση από SoR_gr »

κοίταξε,

τα μπέρινγκ τα εκτίμησα πολύ όταν πήρα στην κοπέλα μου. ~γύρω στα 170-180 με προστασία πλάτης έξτρα.
έχουν αισθητή ποιοτική διαφορά.

για τα λεφτά που κοιτάς με κόφτη τα 120ε πάρε το agv.
όσο ανεβαίνεις κάποια είναι σαφώς καλύτερα ποιοτικά. Ας πούμε το επόμενο μπουφάν μου ήταν ενα dainese που απο 350κάτι το βρήκα προσφορά στα 200ε+60ε προστασία πλάτης, οπότε το πήρα τόσο. Η διαφορά με το agv είναι τουλάχιστον η μέρα με την νύχτα.
(η προστασία πλάτης του agv με την dainese των 60ε είναι σαν τη διαφορα χαρτιού και σίδερου !!).
Το dainese με εναν χειμώνα καθημερινής χρήσης-βροχές χιόνια τονα τάλλο ακόμα είναι σαν καινούριο.

όταν πήρα το agv ήταν μόλις είχα αγοράσει την μοτό, είχα μείνει 20ε για την υπόλοιπη εβδομάδα...και δεν ήξερα απο μπουφάν μοτοσυκλέτας.

αν με ρωτησεις τώρα τι θα έκανα;
θα το καθυστερούσα λίγο για να διαθέσω κανα 50αρικο παραπάνω για κάνα μπερινγκ,richa,dainese Κλπ
(πιο επώνυμα και όχι 3-4ες μάρκες).

αναλογα την τσέπη σου πράττεις. Είμαι της αποψης ναι στο ποιοτικό, όχι στην υπερβολή (κανα δερμάτινο στα 500κατι ευρώ)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Μπουφάν

Δημοσίευση από leras »

ριξε μια ματια κ στα REVIT
πηρα περσυ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος
σε DAINESE κλπ δεν τα ξαναχωνω με τιποτα

Άβαταρ μέλους
necromanthus
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπουφάν

Δημοσίευση από necromanthus »

Αν και με έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες, συμφωνώ και εγώ με την άποψη αν μπορείς να το καθυστερήσεις λίγο παραπάνω για να πάρεις κάτι αποκλειστικά καλοκαιρινό ή αποκλειστικά χειμωνιάτικο. Σίγουρα από οικονομικής άποψης είναι καλύτερο των 4 εποχών αλλά καταλαβαίνεις οτι δεν θα σε καλύψει το ίδιο καλά σε θερμοκρασίες 36+ το καλοκαίρι και χαμηλότερες των 10 τον χειμώνα.

Προσωπικά έχω για χειμερινό το dainese ice sheet gore tex το οποίο είναι μεν ποιοτικότατο μετά από 5 χρόνια χρήσης αλλά αν έψαχνα τώρα μπουφάν θα κοιτούσα και εγώ σε άλλη μάρκα καθώς η dainese πλεον είναι ακριβή σε σχέση με αυτά που προσφέρει. Για καλοκαιρινό έχω το AGVPRO GREY G-AIR εδώ και 4 χρόνια και ομολογώ οτι είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του, αλλά μέχρι εκεί.

Snakevoul
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 11:47
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Μπουφάν

Δημοσίευση από Snakevoul »

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.... βρήκα το dainese laguna seca d1 d dry textile κλπ κλπ:ρ.. σε καλή τιμή και σκέφτομαι να το πάρω μαζί με προστασία πλάτης..... άλλο μπάτζετ από αυτό π σκεφτόμουν στην αρχή.... αλλά τα βρήκα τα έξτρα χρήματα όποτε θα πάνε εκεί...θα πάει και λίγο πιο πίσω η αγορά μπαγκαζιερας και όλα καλά:)

Snakevoul
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 11:47
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Μπουφάν

Δημοσίευση από Snakevoul »

Για να κλείσει το θέμα να πω απλά οτι πήρα το dainese π είπα παραπάνω από το ίντερνετ σε καλή τιμή θεωρώ. Το μπουφανακι ήρθε χθές (δύο εβδομάδες έκανε περίπου) και μ είναι μια χαρά σε νούμερο. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το βράδυ αν θυμηθώ μπορεί να ανεβάσω και καμιά φωτό.:)

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Μπουφάν

Δημοσίευση από loukiack »

Καλησπέρα,

βγαίνω κι εγώ στην γύρα καθώς το Dainese που έχω για πολλά πολλά χρόνια πλέον αρχίζει και μπάζει κρύο.Εγώ ψάχνω καθαρά χειμερινό και οπωσδήποτε με προστασίες καθώς η καθημερινή διαδρομή είναι και μεγάλη και σε Αττική οδό.

Έχω δει το RevIT Metropolitan και το ALLEY LADY D-DRY Dainese σε παραπλήσια χρήματα.
Για το Revit δεν έχω άποψη στις προστασίες καθώς ως τώρα είχα μόνο Dainese αλλά και τα 2 μου φαίνονται για πιο αστική χρήση.

Όποια γνώμη-αποψη ευπρόσδεκτη!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπουφάν

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ο νικολακοπουλος πρεπει να εχει παλια δερματινα στοκ στα 70ε

Εχει περιεργα νουμερα, μπορει να βρεις καποιο να σου κανει.

Τωρα για αυτα που ρωτας θα προτεινα πιο πολυ το νταινιζ. Αν κ θα σου βγει λιγο παραπανω γτ θα χρειαστεις κ την προστασια..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης