Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από theovivad »

Το πήρα το Arai μου σήμερα και είναι και κίτρινο... φοβερή εφαρμογή... αισθανόμουν ότι ήθελα large αλλά ήταν η εντύπωση μου τελικά. Και σε πάρα πολύ καλή τιμή... Τελικά ότι δώσεις παίρνεις. (άσχετα που ήταν σε προσφορά)...
Άντε με γειά μου!!!
Εικόνα

Εντυπώσεις από χρήση προσεχώς...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλοφόρετο και αχρείαστο να είναι !!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Blackie
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Τετ 03 Μάιος 2006, 14:15
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από Blackie »

Καλοφόρετο και αγρατζούνιστο!

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από lefteris489 »

Με γεια σου καλοφόρετο!!! :/abwave::)
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από Solomon »

Με γεια φίλε, καλά χιλιόμετρα! Να το χαρείς!

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Καλοτάξιδο κι αγρατζούνιστο να είναι ..!!.. :/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από theovivad »

Θέλει ρύθμιση το κράνος... κλείνοντας την ζελατίνα στο τέρμα... δεν κουμπώνει το κλιπ... θέλει λίγο ζόρισμα είναι η αλήθεια. Και το ίδιο και στο άνοιγμα. Αφήνει ένα άνοιγμα χιλιοστού που είναι αρκετό για να μπαίνει αέρας... Υπάρχει λύση που μπορώ μόνος μου να την κάνω ή πρέπει να το πάω εκεί που το αγόρασα?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από jskf16 »


Link



Link


Manual δεν εχει μεσα :?:
...αγρατζουνιστο!

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από theovivad »

Έχει... και το manual και αυτοκόλλητα και ένα λαδάκι σιλικόνης για το λαστιχάκι... κομπλέ. Αλλά εντάξει άλλο να το βλέπεις σε σκίτσα που δείχνει μέσα το φυλλάδιο... και άλλο να το κάνεις... φοβάσαι μη σπάσεις τίποτα. Στα βίντεο λες και είναι παιχνίδι τα πιάνουν!!!

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από theovivad »

Με την βοήθεια του manual και με τα κατατοπιστικά βίντεο του Jskf16 (Σ΄ευχαριστώ) κατάφερα να ρυθμίσω τη ζελατίνα τελικά. Το έβγαλα βόλτα σήμερα το απόγευμα. Να πω ότι πρώτη φορά αγοράζω Arai. Το μοντέλο είναι το Quantum σε μέγεθος medium... έχω 57,5 περίμετρο κεφαλής. Τα άλλα δυο που έχω είναι ένα lazer αρκετά παλιό και ένα Givi σπαστό 3ετίας το οποίο καθημερινά φοράω.
Οι εντυπώσεις από την βόλτα μου σήμερα η οποία είχε διάρκεια περίπου 1 ώρας είναι εννοείται θετικές. Αν αφήσω στην άκρη το όνομα -Arai-τα υλικά κατασκευής και την ασφάλεια, (σημεία σίγουρα που είναι αποδεκτά και πολυσυζητημένα από πάρα πολλούς) θα επικεντρωθώ σ αυτά που μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση στην πρώτη μικρή μου βόλτα.
Μπαλάκλαβα και το φόρεσα. Το έδεσα... και η εφαρμογή (ίσως και τυχαίο) άψογη...σφιχτό χωρίς να με ενοχλεί. Δεν έχω πάρει ακόμη την pinlock εσωτερική μεμβράνη... οπότε χωρίς αυτήν. Άνοιξα του αεραγωγούς όλους. Στο πρώτο κιόλας 5λεπτο ακόμη μέσα στην πόλη ήμουν, ξέχασα ότι φοράω κράνος...πραγματικά παιδιά, δεν ξέρω αν είναι λόγω του βάρους του ή ότι το συγκρίνω με το καθημερινό μου κράνος... (κατά ένα μεγάλο ποσοστό σίγουρα συμβαίνει ασυνείδητα) αλλά είχα την αίσθηση ότι το φοράω χρόνια.
Το δεύτερο επίσης σημαντικό το οποίο μετά από λίγο διαπίστωσα είναι η ορατότητα και όχι σε σχέση με την καθαρότητα της ζελατίνας αλλά με τις διαστάσεις της. Αρκετά μεγάλο άνοιγμα, κοιτούσα δεξιά αριστερά χωρίς να χρειάζεται να γυρίσω το κεφάλι μου σχεδόν καθόλου. Εντυπωσιάστηκα με αυτό, και αθροιστικά με το ελαφρύ του βάρους και την άψογη εφαρμογή παραδέχτηκα στο τέλος της ώρας πως θα μπορούσα άνετα να οδηγήσω ανενόχλητα για άλλο τόσο τουλάχιστον.
Τέλος το σχετικά αθόρυβο της υπόθεσης, η πολύ καλή λειτουργία των αεραγωγών, και το στεγανό του με οδηγούν να πω ότι πράγματι αξίζει τα χρήματα του...
Αυτά προς το παρόν...

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από pilotos7 »

Μεγαλο οπτικο πεδιο σαν το xr1100, ελαφρυ σαν το xr1100,"τριζει" λιγοτερο απο το xr1100 αλλα σε καμια περιπτωση αθορυβο

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από theovivad »

Προφανώς μιλάς από προσωπική πείρα... η σύγκριση μου όπως έγραψα είναι με τα άλλα 2 κράνη που έχω... όποτε δεν διαφωνώ μιας και τα Shoei φημίζονται για την "ηχομόνωση" τους και από την άλλη δεν έχω φορέσει σε βόλτα για να ξέρω και να συγκρίνω. :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από Tigrisss »

το quantum ειναι εκπληκτικό κράνος.
Γενικά όποιος μπορεί να πάρει arai, καταλαβαινει μετά απο λίγο οτι δεν υπάρχει συγκριση.

η καλύτερη ηχομόνωση είναι η ωτοασπίδα.
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από theovivad »

(ωτοασπίδα) --- Αυτό είναι σίγουρο, για να έχεις το κεφάλι σου ¨ήσυχο¨... +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε το Arai και είναι και κίτρινο!

Δημοσίευση από jskf16 »

Επειδη απο τα ακριβα τα εχω ολα (arai , shoei) :mrgreen: , για τo ARAI θα σου πω το εξης.....
1.ειναι κραναρα :lol:

2.η μπαλακλαβα που εβαλες να ξερεις βοηθησε κατι χιλιοστα ακομα να γεμισει στο οποιο κενο αν υπηρχε , για το θορυβο λεω.

3.οσο αναφορα το λυσε-δεσε-ρυθμισε , θελουν μια προσοχη , αλλα δε το κανεις και συνεχεια....αλλα με προσοχη!
και τελος για εμενα το pinlock ειναι περιττο , μπελας ειναι και δε ξερω και αν σου χρειαστει , μη το παρεις +:Think=+::-k , δουλεψε το ως εχει και βλεπεις!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες