Επιλογη κρανους

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από loukiack »

+:Think=+::-k οκ το x-lite εκτός συζήτησης...ούτε snell ούτε τπτ...

πίσω στις σκέψεις λοιπόν...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από jskf16 »

Δε το πιασα το ποστ ! Τι εχει το x-lite μια χαρα κρανος ειναι!?

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από loukiack »

Αχ δεν μου έκατσε στο κεφάλι τι να χει... <>60 Ξέχασα να αναφέρω μέγεθος 51/52 ε;

Τελικά τα site τύπου sharp και snell πιο πολύ με μπέρδεψαν παρά μου έλυσαν απορίες...Το κρανάκι που έχω πιάνει πάτο στο ένα βγαίνει καλό στο άλλο. Άντε βγάλε άκρη.

Καληνύχτα!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από jskf16 »

Ποιααααα sharp :?: Ποιος ασχολειται με αυτην....εκανες αναζητηση που σου ειπα? Τσεκ pm.

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από loukiack »

Καλή χρονια σε όλους!!!!!

Λοιπόν τελικά με λίγη βοήθεια από μανούλα και με ένα επιπλέον κουπόνι έκπτωσης τσίμπησα αυτό το πολύ ωραίο κράνος και αναμένω να έρθει!!!!!!!! </>2
οπότε πολύ χαρούμενη και σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Καλορίζικο, καλοφόρετο κι αχρείαστο... :thumright:
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Καλησπερα εβγαλα την μηχανη μετα απο 1 χρονο ναφθαλίνης .Χρειαζομαι δυο κρανακια ενα για μενα ενα για την γυναίκα. Το hjc που εχω εχει λιώσει στo κεφαλι μου. Δεν εχω εμπειρία με τα κρανη και χρειάζομαι την βοηθεια σας . Το budget ειναι περιπου στα 250 για το καθένα. Βρηκα στο ebay το hjc rpha 11 στα 230 με τα μεταφορικα .εχω διαβάσει πολυ καλα λογια για το συγκεκριμένο. Αν και θα ηθελα να δοκιμάσω και ενα shoei . Το nxr πχ στα 290 αξιζει την διαφορα με το 11αρι;
Δεκτές όλες οι προτάσεις!

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από loukiack »

Καλημέρα Alien-3!!

Το Shoei το σκέφτεσαι για σένα ή την γυναίκα;

Εγώ να σου πω ως γυναίκα πως δοκιμάζοντας τα είναι και τα 2 πανάλαφρα.το HJC είχε καλύτερη ορατότητα.
Για θόρυβο δεν ξέρω να σου πω για το HJC γιατί τελικά πήρα το NXR το οποίο είναι σαφώς καλύτερο από το προηγούμενο που είχα αλλά στις γρήγορες ε όσο να ναι τον έχει τον θόρυβο του.

Ποιοτικά μάλλον θα πρότεινα το HJC αλλά αν δεν τα δοκιμάσεις στο κεφάλι άκρη δεν βγάζεις. Εμένα στο κεφάλι μου καθόταν καλύτερα το NXR εξου και κατέληξα εκεί. Φορώντας και XXS γενικά δεν βρίσκω εύκολα κράνος να μου κάθεται. (π.χ. το ARAI απλά δεν μου κάνει :D )

Αυτά τα ολίγα!

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Καλησπερα. Θα τα δοκιμάσουμε και οι δυο δεν ειναι ανάγκη να παρουμε ιδια μαρκα . Απλα στην περίπτωση που μας κατσουν καλα και τα δυο να ξερω πιο να διαλεξω. Επισης ειμαι ανοιχτός και σε αλλες προτάσεις στην ιδια τιμη

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Θοδωρή και τα 2 κράνη είναι πολύ καλά με σωστά υλικά κατασκευής. Το 11άρι είναι πιο σπορ όμως, ενω το nxr είναι πιο touring. Επίσης στις ίδιες τιμές (περίπου) εγώ έχω το Suomy-Apex (πολλά χρόνια, ευχαριστημένος γενικά), ενω για τη σύζυγο μόλις αγοράστηκε το Kabuto Airblade 3 (ενθουσιασμένη). Αλλα εκεί γύρω (κι από internet) είναι τα AGV, X-lite (όχι Nolan), κάποια οικονομικά μονόχρωμα Arai κλπ..

Ολα τα "επώνυμα" μη θερμοπλαστικά/πολυκαρμπονάτα κράνη είναι πολύ καλά! Το σημαντικότερο όλων είναι η εφαρμογή.. να μην πιέζει, αλλά και να μην έχει κενά.. ν' αγκαλιάζει το κεφάλι σου/σας σωστά. Θέλει πολύ ώρα δοκιμή και προσοχή, μη βιαστείτε και με το καλό ..!!.. :/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από sakisart »

Έχω το hjc το 10αρι. Η σειρά rpha ειναι η αγωνιστική της hjc. Καλύτερος εξαερισμός φοβερή αεροδυναμική στα συν λίγο όμως πιο θορυβώδη λόγω πολλών εξαερισμων που έχουν τα αγωνιστικά. Και το nxr πολύ καλο όχι τοσου racing. Η shoei σίγουρα πιο brand name. Αλλά αυτό που σου λενε τα παιδιά. Ποιο κάθεται καλύτερα στο κεφάλι σου. Και πριν αποφασίσεις να το έχεις ώρα στο κεφάλι σου. Να δεις να μη σε πιέζει στο μέτωπο.

Η hjc έδινε και 2η φιμε ζελατίνα,δε ξέρω αν ισχύει ακόμη στο 11αρι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakisart την Παρ 16 Ιουν 2017, 15:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Θα κατεβω θεσσαλονικη απο εβδομάδα να τα δοκιμασω με την γυναίκα και θα επανέλθω . Ξερεις καποιος μαγαζι που να εχει αρκετη ποικιλία για να μην τραβιεμαι δεξια και αριστερά;

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από leras »


sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από sakisart »

Μοto bazzar απέναντι από το Ιπποκράτειο και πριν τη Μαρτίου το moto market και τα δυο πάνω στην Κωνσταντίνου Καραμανλή. Ενδιάμεσα έχει και 2-3 μαγαζιά ακομη αλλά μικρότερα. Πάρτα όλα στη σειρά κοντά είναι.
Εγώ να σου πω την αλήθεια δοκίμασα εδώ και πήρα από Αγγλία, αν και οι τιμές που αναφέρεις ειναι καλές για Ελλαδα.

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Ευχαριστω παιδια θα κατεβω απο εβδομάδα να ριξω μια ματια.

Lera απο εκει βρηκα το shoei nxr στα 290

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες