Επιλογη κρανους

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Άβαταρ μέλους
Blackie
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Τετ 03 Μάιος 2006, 14:15
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Blackie »

Άστα να πάνε αδερφέ! :lol:
Η διαφορά είναι ότι αυτές το χαίρονται. Εμένα μου έχουν σπάσει τα νεύρα! <>60

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από InversionOfControl »

arai :D
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από sakisart »

Παιδιά ψάχνω ένα κράνος έως 300+€ περίπου για το s2 που εχω .Δοκίμασα το hjc rpha st, agv k5, airoh t600 και gp500 ,nxr shoei ( ξεφεύγει λίγο σε τιμή όμως σε Ελλάδα ).Τα Airoh πολύ ελαφριά ιδιως το t600 πολύ φθηνο 190€ carbon-kevlar αλλά περαιτέρω δεν γνωρίζω,έχει κάποιος εμπειρία; Με το θόρυβο κλπ τι γίνεται;
Από την άλλη βλέπω σε ξεστοκαρισμα shoei xr1100 σε helmetcity 287€ και με λίγο παραπάνω το nxr .Τι λέτε ποια η γνώμη σας;

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Solomon »

Αν δεν απατώμαι carbon cevlar της Airoh έχει ένα μέλος μας (γρηγόρης) κι απο τα λεγόμενα του είναι πολύ ικανοποιημένος.Κυρίως λόγω ανύπαρκτου βάρους. Το θέμα είναι τι ταιριάζει ως καλούπι στο κεφάλι του καθενός. Εμένα πχ δεν μου κάθονται τα arai , ενώ shoei και agv ταιριάζουν. Επίσης τα shoei έχουν αποδεδειγμένα πολύ καλό αερισμό και το 1100 αν και θεωρείται παλιό πλέον, ήταν και είναι πολύ αξιόλογο κομμάτι

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από sakisart »

Ναι το βάρος της Airoh είναι απίστευτο.Το gp500 μόλις 1250gr. Το θέμα είναι ότι ένα τοπ κράνος μιας εταιρείας πχ Airoh έχει όσο ένα μεσαίο πχ της shoei. Δεν ξέρω πραγματικά ποια είναι η καλύτερη επιλογή.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από SoR_gr »

προσωπικα πριν παρω το φαζερ και ειχα παπι ειχα ενα κρανος ls2 οπου ελεγε βαρος 1350 αν θυμαμαι καλα . μετα πηρα το shoei xr 1100 που ειναι 1450. το shoei μου φαινεται πιο ελαφρυ οταν το φοραω..

αν μπορεις πηγαινε καπου που να εχει και τα 2 μοντελα και φορατα και τα δυο και κανε συγκρισεις.
οτι σου φαινεται καλυτερο και βολευει και η τσέπη... τότε πάρε αυτό :mrgreen:
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από sakisart »

Παιδία είχα αφήσει λίγο το θέμα κράνος αλλά άμεσα θέλω να αντικαταστησω αυτό που έχω τώρα.
Το hjc rpha 10plus (καθότι βγήκε το 11αρι) έχει πέσει πολύ σε τιμή και είδα απ'έξω κοντά στα 200€+Ζελατίνα φιμε. Το δοκίμασα σ'ένα μαγαζί και κάθεται καλά λίγο πιο σφιχτό από το nxr. Το ερώτημα μου είναι αν κάνει για το fazer ή ειναι για ss; Ο πωλητης εδω μου είπε ειναι ιδια κατηγορία με το nxr.Κυρίως για ταξίδι μ'ενδιαφέρει.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Solomon »

Μην αγχώνεσαι. Τα θέμα με τα touring κ τα ss κράνη είναι περισσότερο θέμα μάρκετινγκ παρα ουσία. Στην θέση σου θα χτυπαγα το hjc που είναι αξιοπρεπεστατο κ τα ρέστα βενζίνες να το χαρώ

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από sakisart »

Το ερώτημα είναι μήπως το hjc 10+ και 11 είναι πιο θορυβώδη καθότι πιο σπορ κρανη και νομιζω μπαίνει περισσότερος αέρας από ένα turing κράνος, ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλ το turing μόνο του ηλίου το τζάμι που κατεβαίνει κάνει τη διαφορά turing και spor;
Εν ολίγοις θέλω να μην έχω θόρυβο στο ταξίδι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Τρί 15 Μαρ 2016, 16:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: οχι αμεσες παραθεσεις

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από Solomon »

Είχα ένα airoh των 200€.κάποια στιγμή πέρασα στο multitech της shoei κ αργότερα στο xr1100. Το multi παρόλο που θεωρείται πόλης ένεκα ότι είναι σπαστό ήταν κ είναι μακράν πιο ήσυχο κ ίσως καλύτερο αεροδυναμικα ακόμη κ απ το 1100. Από κει κ περα κράνος χωρίς αεροδυναμικους θορύβους δεν υπάρχει. Όσο λιγότερους αεραγωγους διακοπτες κ μπλιμπλικια έχει τόσο καλύτερο από θέμα θορύβου στα πολλά χλμ. Αλλά έτσι κι αλλιώς στα ταξίδια με ένα ζευγάρι ωτοασπίδες ξεμπερδεύεις οπότε μη το ψειριζεις πολύ

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από sakisart »

Οκ Solomon ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχεις δίκαιο και με ένα ζευγάρι ωτοασπίδες κάνω τη δουλειά μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Τρί 15 Μαρ 2016, 16:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: οχι αμεσες παραθεσεις

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Χμμ.. λοιπόν: θόρυβο στο ταξίδι θα έχεις, ότι/όποιο κράνος και να πάρεις.. καθώς δεν εννοείται διαδρομή πάνω από μισή ώρα και να μην φοράς/έχεις ωτασπίδες.. είναι σχεδόν υποχρεωτικές.. (για ταξίδι μιλώντας πάντα, όχι τρεξίματα στην πόλη η μόνον σε πεταλοστροφιλίκια στο βουνό)..

Απλά (ενδεικτικά) μ' ένα ss θα έχεις στ' αυτιά σου θόρυβο 103db, ενώ με ένα touring 100db (τα οποία πάλι είναι πολλά κι ενοχλητικά), ακόμη κι αν υπολογίσεις ότι (χοντρικά) σε κάθε 3db 2πλασιάζεται η ένταση του ήχου.. πιάσε τ' αυγό και κούρευτο: ωτασπίδες στο ταξίδι..

Από 'κει και πέρα για το θόρυβο παίζουν πολλοί ακόμη παράγοντες ρόλο.. αν δέχεται το κράνος υποσιάγωνο, ώστε να κόβει τον αέρα από κάτω, η εφαρμογή/κούμπωμα της ζελατίνας στα πλαινά, αν η μηχανή έχει fering ή όχι (η δική μας ευτυχώς έχει) κλπ..

Αεροδυναμικά τώρα κι αν δεν σε βρουν τίποτα τυφώνες παίζει ρόλο: το αν οδηγάς ορθός σαν ιππότης (πάρε touring) ή είσαι την περισσότερη ώρα σκυμμένος κάτω από τους καθρέπτες σου κυνηγώντας χρόνους (πάρε ss).. It's up to you..

Τέλος όπως λέει κι η Solomonτεια λύση να πάρεις ένα αξιοπρεπές κράνος, φτιαγμένο από καλά υλικά (όχι οπωσδήποτε "εξωτικά", αλλά ούτε και θερμοπλαστικό ε;) και κυρίως να προσέξεις την άριστη/απόλυτη εφαρμογή του στο δικό σου κεφάλι!

Ετσι, ξεκίνα τις δοκιμές και πάρε όποιο σου κάθεται καλύτερα και σε κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής κι "ένα" με το κεφάλι σου.. τα υπόλοιπα είναι αγχωτικές λεπτομέρειες.. για ότι άλλο χρειαστείς ρώτα κι όταν με το καλό το αποκτήσεις δώσε σε όλους μας feedback ..!!.. :/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από sakisart »

Παιδιά τελικά πήρα από Αγγλία το hjc rpha plus! Πολύ ευχαριστημένος! Καλή αεροδυναμική στη μηχανή μας, μειωμένος θόρυβος ιδίως σε σχέση με αυτό που είχα πριν.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας!

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από loukiack »

Λοιπόν ήρθε και η σειρά μου για κράνος και θα εκτιμούσα την βοήθεια σας...

Καταρχάς να πω πως ως τωρα είχα Shoei XR-1000 (2 φορές)
Γενικά κάθεται καλά στο κεφάλι μου ως κράνος αλλά βλέποντας τα νέα Shoei καθώς και την τσέπη μου μάλλον δυσκολεύομαι για Shoei πάλι.

Έχω δει τα παρακάτω και θα πεταχτώ μια βολτούλα να τα δω και στο κεφάλι μου
X-Lite X702
HJC HQ1

Έχει κανείς άποψη;

Επίσης ένας φίλος μου έδειξε αυτό εδώ, γνωρίζει κανείς κατά πόσο είναι αξιόπιστο;
https://sharp.dft.gov.uk/

Σας ευχαριστώ!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη κρανους

Δημοσίευση από jskf16 »

Κανε μια αναζητηση περι sharp .....και μπου :mrgreen:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες